یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو
تیری میسان:

یک روزنامه‌نگار ارشد فرانسوی می‌نویسد: جنگ در سوریه از نظر راهبردی تقریبا تمام‌شده زیرا ارتش آزاد سوریه حمایت مردمی را از دست داده و شانسی برای پیروزی ندارد، اروپاییها از آن‌ها قطع امید کرده و آمریکا تصمیم به قربانی کردن آن گرفته است.

کد خبر: ۱۰۵
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۱

«تیری میسان» در مطلبی با عنوان «ارتش آزاد سوریه به درخشش خود همانند یک ستاره مرده ادامه می‌دهد» که در وب‌سایت تحلیلی-خبری «ولترنت» منتشر شده، می‌افزاید: در حالی که رسانه‌های فرانسوی همچنان به اعلام سقوط نزدیک سوریه و فرار بشار اسد ادامه می‌دهند، واقعیات موجود در صحنه کاملا متفاوت است. گرچه هرج و مرج بیشتر نقاط سوریه را فرا گرفته اما «مناطق آزادشده» همانند برف در آفتاب آب شده‌اند.

ارتش آزاد سوریه که از اهداف خود بسیار دور افتاده است هیچ چشم‌اندازی ندارد و این در حالی است که واشنگتن و مسکو برای کشیدن سوت پایان بازی آماده می‌شوند. شمارش معکوس آغاز شده است. به محض اینکه دولت اوباما توسط سنای آمریکا تایید شود طرح صلحی را برای سوریه به شورای امنیت ارائه خواهد داد.

از نظر قانونی، در حالی که اوباما جانشین خود می‌شود، دولت پیشینش تنها مسئول مدیریت مسائل کنونی است و نمی‌تواند ابتکار عمده‌ای را از خود نشان دهد. از نظر سیاسی، اوباما هنگامی که درگیر مبارزات انتخاباتی بود، نتوانست هنگامی که برخی همکارانش توافقنامه ژنو را امضا کردند، واکنش نشان دهد.

 

* طرفداران جنگ در سوریه یا برکنار شده و یا سکوت اختیار کردند

 اما وی با حق خود برای خانه‌تکانی پس از اعلام انتخاب مجددش پیش رفت. همانطور که انتظار می‌رفت ژنرال «دیوید پترائوس»، معمار جنگ علیه سوریه به دامی افتاد که برایش پهن شده بود و مجبور به استعفا شد.

همانطور که انتظار می‌رفت روسای ناتو و دفاع موشکی بر خلاف توافق با روسیه به دلیل فساد مورد بازجویی قرار گرفته و مجبور به سکوت شدند. همچنین همانطور که انتظار می‌رفت، «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه آمریکا از بازی خارج شد. تنها روشی که برای حذف وی بکار گرفته شد، مایه تعجب بود: یک حادثه جدی برای سلامتیش که وی را به کما برد.

در عین حال با نگاهی به سازمان ملل می‌فهمیم که مسائل پیش‌ رفته‌اند. اداره عملیات صلح‌بانی ماه سپتامبر تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان معاهده امنیت جمعی امضا کرد. در ماه اکتبر بر مانورهای این سازمان در قزاقستان نظارت داشت که منجر به تصمیم استقرار کلاه‌آبی‌ها در سوریه شد.

در ماه دسامبر نیز اداره عملیات صلح‌بانی نمایندگان نظامی کشورهای عضو دائم شورای امنیت را گرد هم آورد تا آنها را درباره روشی که استقرار نیروها صورت می‌گیرد، توجیه کند.

برغم مخالفت‌ها با این راه حل، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها با خواسته‌های آمریکا موافقت کردند. این در حالی است که فرانسه تلاش کرد تا از اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب، برای تعدیل طرح صلح ژنو در راستای اهدافی که روز 30 ژوئن تعیین کرده بود، استفاده کند. در نهایت، ابراهیمی به صورتی محتاطانه از موضع‌گیری خودداری کرده و به جای آن خود را با انتقال پیام‌ها بین گروههای مختلف این درگیری راضی کرد.

 

* دولت سوریه دست بالا را در اختیار دارد

 حقیقت این است که در واقع دست بالا را دولت سوریه در اختیار دارد. وضعیت نظامی تغییر کرده است. خود فرانسوی‌ها دیگر به «مناطق ‌آزادشده»‌ای که مشتاق اداره آنها توسط دستورالعمل سازمان ملل بودند، اشاره‌ای نمی‌کنند.

این مناطق به تدریج از دست تروریست‌ها خارج شده و آنهایی که هنوز اشغال شده‌اند در دست سلفی‌های بدنام هستند. به نیروهای ارتش آزاد سوریه دستور داده شد تا مواضع خود را ترک کرده و برای حمله نهایی در اطراف پایتخت موضع بگیرند.

 

* طرح شوراندن آوارگان فلسطینی علیه اسد ناموفق بود

مخالفان امیدوار بودند که آوارگان فلسطینی خصوصا مسلمانان اهل سنت را علیه حکومت چندفرقه‌ای سوریه همانطور که حریری‌ها در لبنان تلاش کردند فلسطینی‌های سنی اردوگاه آوارگان «نحر البارد» را علیه حزب‌الله شیعه بشورانند، وادار به واکنش کنند.

همانطور که در لبنان این هدف به خاطر اینکه فلسطینیان دوستان خود را می‌شناسند و می‌دانند که چه کسی واقعا برای آزادی سرزمینشان می‌جنگد، شکست خورد در سوریه نیز ناموفق بود. همینطور در جنگ هشت روزه اخیر اسرائیل در غزه این تسلیحات ایرانی و سوری بود که فلسطینیان را نجات داد و این در حالی است که پادشاهی‌های خلیج فارس هیچ حرکتی انجام ندادند.

برخی عناصر حماس وفادار به خالد مشعل که از سوی قطر تامین مالی می‌شوند درهای اردوگاه یرموک را به سوی چند صد جنگجوی جبهه حفاظت از شرق (شاخه سوری-لبنانی القاعده) که با قطر نیز مرتبط است، باز کردند. آنها بیشتر علیه اعضای جبهه مردمی برای آزادی فلسطین- فرماندهی مرکزی می‌جنگیدند.

دولت سوریه از طریق پیام کوتاه از 180 هزار ساکن اردوگاه خواست تا در سریع‌ترین زمان ممکن اردوگاه را تخلیه کنند و به آنها پیشنهاد اسکان موقت در هتل‌ها، مدارس و ورزشگاه‌های دمشق را داد. برخی از آنها ترجیح دادند که به لبنان بروند. روز بعد ارتش عرب سوری با توپخانه سنگین به اردوگاه حمله کرده و کنترل آن را بار دیگر در دست گرفت.

پس از آن 14 سازمان فلسطینی توافقنامه‌ای را امضا و این اردوگاه را به عنوان «منطقه بی‌طرف» اعلام کردند. جنگجویان ارتش آزاد سوریه از اردوگاه خارج شده و جنگ خود را علیه سوریه در اطراف آن از سر گرفتند و غیرنظامیان به خانه‌هایشان بازگشتند. آنها با اردوگاهی ویران مواجه شدند که مدارس و بیمارستان‌هایش تخریب شده بود.

 

* آمریکا تصمیم به قربانی کردن ارتش آزاد سوریه گرفته است

از نظر راهبردی، جنگ تقریبا تمام‌شده است: ارتش آزاد سوریه حمایت مردمی را که در مقطعی بدست آورده بود، از دست داد و هیچ شانسی برای پیروزی ندارد. اروپاییها هنوز فکر می‌کنند که می‌توانند با رشوه دادن به مقامات ارشد و کودتا حکومت را تغییر دهند اما به این نتیجه رسیده‌اند که انجام چنین کاری با کمک ارتش آزاد سوریه ممکن نیست

. مخالفان همچنان به کار خود ادامه می‌دهند اما جریان پول و تسلیحات در حال خشک شدن است. بیشتر حمایت بین‌المللی برغم اینکه تبعات آن در صحنه جنگ هنوز قابل مشاهده نیست، متوقف شده و این همانند ستاره‌ای است که مدتها پس از مرگش هنوز می‌تواند بدرخشد.

آمریکا به روشنی تصمیم‌ گرفته است تا ورق را برگردانده و ارتش آزاد سوریه را قربانی کند و به آنها دستوراتی می‌دهد که منجر به مرگ مخالفان می‌شود. هزاران تن از آنها ماه گذشته کشته شدند. در عین حال شورای اطلاعات ملی در واشنگتن اعلام کرد که «جهادی‌گری بین‌المللی» به زودی از بین خواهد رفت. دیگر متحدان آمریکا اکنون از خود می‌پرسند که آیا این معادله جدید شامل قربانی شدن آنها نیز نخواهد شد.

منبع: فارس

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: