امروز: دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
گفتگوی لرسو با قاری برجسته قرآن؛

«جلال سیاهپوش» از قاریان برجسته قرآن کریم اهل شهرستان سلسله می‌باشد که مقام‌های متعددی را در مسابقات قرآن کریم در سطح استانی و کشوری کسب کرده است. جهت آشنایی با این جوان موفق الشتری، گفتگویی را با وی ترتیب داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌نماییم.

کد خبر: ۱۳۱۶۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶

اشاره:

«جلال سیاهپوش» از قاریان برجسته قرآن کریم اهل شهرستان سلسله می‌باشد که مقام‌های متعددی را در مسابقات قرآن کریم در سطح استانی و کشوری کسب کرده است. جهت آشنایی با این جوان موفق الشتری، گفتگویی را با وی ترتیب داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌نماییم.

جلال سیاهپوش-قاری قرآن

ضمن عرض سلام خدمت شما؛ لطف کنید خودتان را بیشتر برای مخاطبان معرفی نمایید.

سلام عرض می‌کنم خدمت مخاطبان عزیز. بنده جلال سیاهپوش، متولد سال 1358 ساکن شهرستان سلسله هستم.

تحصیلاتتان را تا چه مقطعی و در چه رشته‌ای ادامه داده‌اید؟

مدرک کارشناسی را در رشته ریاضی به پایان رسانده‌ام و هم‌اکنون نیز دانشجوی ترم آخر دوره کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران هستم.

چرا رشته علوم قرآن و حدیث را برای ادامه تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی انتخاب کرده‌اید؟

به جهت علاقه زیادی که به کسب علوم و معارف قرآنی داشتم، صلاح را در آن دیدم تا به صورت تخصصی وارد این رشته دانشگاهی شوم و تحصیلاتم را در این راستا ادامه دهم.

به چه کاری مشغول هستنید؟

من معلم هستم و ریاضی تدریس می‌کنم.

تا کنون چه مقام‌ها و رتبه‌هایی را در مسابقات استانی یا کشوری قرآن کریم کسب کرده‌اید؟

به توفیقاتی که خداوند بزرگ نصیبم کرده توانسته‌ام مقام‌های متعدد و مختلفی در مسابقات استانی و کشوری کسب کنم که از آن جمله کسب مقام‌های دو و سوم کشوری در سال‌های 79 و 78 در رشته صوت و لحن و قرائت بوده است.

نقطه آغاز کار شما در حوزه قرائت قرآن در چه سالی و چگونه اتفاق افتاد؟

شاید جالب باشد بگویم که اولین باری که قرآن را با صوت قرائت کردم، تنها 9 سال داشتم و این امر کاملاً اتفاقی بود! آن زمان در مدرسه‌ای که درس می‌خواندم، مراسمی ترتیب داده شده بود که برای شروع مراسم نیاز به قاری قرآن داشتند؛ من هم به صورت اتفاقی و بدون آنکه کمترین تمرینی از قبل انجام داده باشم، رفتم و چند آیه را تلاوت کردم؛ یادم هست معلمان و حاضرین در مراسم از قرائت من بسیار خوششان آمد و همین امر باعث شد تا مورد تشویق آنان قرار گیرم. از آن سال به بعد، از طرف مدرسه به‌عنوان نماینده شهرستان در مسابقات استانی شرکت داشتم و همیشه هم رتبه اول مسابقات شهرستانی را کسب می‌کردم.

هم‌اکنون چه فعالیت‌هایی را در سطح شهرستان در جهت آموزش قرآن دنبال می‌کنید؟

به لطف خدا، اولین بار در سطح شهرستان موسیقی قرآنی را مطرح و کلاس‌های آموزشی در این رابطه تشکیل دادم؛ همچنین با توجه به نیازی که احساس می‌شد، آموزش تجوید قرآن کریم به صورت تخصصی را در سطح شهرستان پایه‌گذاری کردم. بیشتر افرادی که در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند از نوجوانان و جوانان علاقمند هستند. هم‌اکنون نیز در تلاش هستیم تا با کلاس‌های آموزشی فشرده و تخصصی، تعدادی از نوجوانان شهرستان را برای شرکت در مسابقات کشوری آماده کنیم.

بسیاری از نوجوانان و جوانان علاقمند هستند تا با لحن و صوت زیبا قرآن را تلاوت کنند. راهکار شما برای داشتن صوت زیبا در تلاوت قرآن چیست؟

داشتن علاقه، شرط مهمی برای ورود به هر کاری است. کسانی که می‌خواهند صوت زیبایی در تلاوت قرآن داشته باشند می‌بایست تمرین و ممارست زیادی داشته باشند به گونه‌ای که هر روز در ساعتی خاص که احساس می‌کنند بهتر می‌توانند قرآن تلاوت کنند، در همان ساعت تمرین داشته باشند. البته نباید فراموش کرد که برای رسیدن به نقطه مطلوب می‌بایست از کلاس‌های آموزشی بهره‌ جست چرا که حضور در کلاس‌های آموزش صوت و لحن بسیار مفید است. افراد زیادی هستند که گر چه تمرین طولانی برای داشتن صوت زیبای تلاوت قرآن داشته‌اند اما به جهت اینکه روش‌ها و اصول قرائت صحیح را دنبال نکرده‌اند و از دانش موسیقی قرآنی محروم بوده‌اند، نتوانسته‌اند به نقطه مطلوب دست یابند. بنابراین تمرین و پشتکار بعلاوه شرکت در کلاس‌های آموزشی قرآنی بسیار مفید خواهد بود و مطمئناً نتیجه‌ای به مراتب بهتر عاید خواهد شد. به طور تجربی نیز بسیاری از افراد نوجوانی که در کلاس‌های ما شرکت داشته‌اند، توانسته‌اند در مسابقات کشوری مقام کسب کنند که این امر، نتیجه حرکت در مسیر صحیح یادگیری قرائت قرآن است.

خصوصیت خاص اخلاقی شما به‌عنوان یک قاری قرآن چیست؟

یکی از ویژگی‌های من این است که آنچه را می‌دانم، به طور 100 درصد در اختیار مخاطب قرار می‌دهم و هیچ نکته‌ی آموزشی را از شاگردانم دریغ نمی‌کنم. در ارتباط با آموزش قرآن هم، اغلب مواقع هزینه‌ای از کسی دریافت نکرده‌ام و کلاس‌های آموزشی را در سطح مطلوب و به صورت رایگان برگزار کرده‌ام و اعتقاد دارم که مزد زحمت در راه قرآن را باید از خود قرآن گرفت.

کلاس‌های آموزشی قرآن را در کجا برگزار می‌کنید؟

بیشتر در مسجد و نمازخانه‌های ادارت و مدارس. از آنجا که احساس می‌کنم آموزش قرآن یکی از نیازهای ضروری جامعه ما است، اگر لازم باشد به دورترین نقاط شهرستان حتی اگر منطقه محرومی هم باشد، سفر می‌کنم تا قرآن را آموزش دهم و فرقی برایم نمی‌کند در کجا باشد؛ مهم این است که در مسیر قرآن با تمام توان حرکت کنیم؛ اگر راه را درست برویم، یقیناً از توفیقات خداوند بی‌نصیب نخواهیم بود.

حرکت در مسیر قرآن چه اثرات مادی و معنوی بر زندگی روزمره شما داشته است؟

قرآن، همه زندگی من است. بیشتر اقوام و دوستان به من می‌گویند که خیلی آدم خوش‌شانسی هستی! چرا که اتفاقات مبارک و جالب زیادی در زندگی برایم اتفاق می‌افتد و من همه اینها را مدیون حرکت در مسیر قرآن هستم. اعتقاد و باور دارم که اگر کسی خالصانه در راه قرآن قدم بردارد، زندگی آرام و خوبی را خواهد داشت.

چه توصیه‌ای به خانواده‌های جوانان و نوجوانان دارید؟

دوست دارم نکته‌ای را به خانواده‌ها و برخی از دوستان گرامی که در راه تدریس قرآن زحمت می‌کشند، مورد تأکید قرار دهم و آن این است که سعی کنیم نوجوانان را با زیبایی‌های ظاهری قرآن مانند صوت و لحن، به طرف قرآن جذب کنیم. اگر در کلاس‌های آموزشی مباحث خیلی تخصصی مانند تفسیر قرآن در سطح بالا و سخت تدریس شود، احتمال اینکه نتیجه مطلوب در راه آموزش کسب نشود، زیاد است لذا توصیه به‌عنوان کمترین عضو خانواده مدرسان قرآن کریم توصیه دارم تا نوجوانان و نونهالان را با اینگونه زیبایی‌ها آشنا کنیم و همان طور که گفتم، اگر راه صحیح آموزش را طی کنیم، جوانان و نوجوانان بیشتری جذب قرآن و کلاس‌های آموزشی قرآنی خواهند شد.

اگر خاطره جالبی در طول یادگیری یا آموزش قرآن دارید برای مخاطبان بیان کنید.

یک روز با شخصی برخورد کردم که به لحاظ قیافه بسیار شبیه به من بود! حتی سن و سالش هم با من یکی بود! او مرا می شناخت. جلو آمد و گفت: فلانی مرا حلال کن! تعجب کردم که من تا به حال با او هیچ برخوردی نداشتم پس چرا باید از من طلب حلالیت کند؟ جواب داد: من هر بار که سوار تاکسی‌های شهر می‌شوم، چون قیافه‌ایم بسیار شبیه به شماست، راننده‌ها گاهاً مرا به جای شما اشتباه گرفته و کرایه نمی‌گیرند؛ به نام تو به کام من...! حرف‌هایش را که شنیدم، بسیار خندیدم؛ آدم بسیار شوخ طبعی بود. بعد از این ماجرا باب رفاقت ما نیز باز شد.

خاطره جالب و جذابی بود. سخن آخر شما با مخاطبان چه است؟

حرف آخر من با مخاطبان این است که هیچ گاه از قرآن جدا نشوید چرا که جدایی از قرآن باعث غفلت و بدبختی انسان می‌شود. هر روز قرآن بخوانیم و سعی کنیم آنچه را که از قرآن می‌دانیم به دیگران نیز آموزش دهیم. از خانواده‌ها و بخصوص والدین محترم تقاضا دارم که فرزندانشان را تشویق به حضور در کلاس‌های قرآنی کنند تا آنچه صلاح و خیر است، نصیب فرزندانمان شود انشاالله.

از اینکه دعوت ما را برای شرکت در این گفتگو پذیرفتید، بسیار متشکریم.

بنده هم از شما سپاسگزارم.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: قرآن موسیقی‌قرآنی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 5
حسنوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
0
0
تاجایی که من اطلاع دارم و از استاد علی یوسفوند پرسیده ام کتاب جدید مشاهیر قرآن الشتر چاپ 94 در دست تدوین است عزیزان قاری می توانند از کم و کیف موضوع به این استاد مراجعه نمایند
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
0
1
البته این کتاب مشاهیر مربوط میشه به ده سال پیش قاریان شهرستان طی این ده سال خیلی پیشرفت کردن و عناوین مهمی رو کسب کردن
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
2
زندگی نامه کلیه قاریان قران شهرستان سلسله تحت عنوان مشاهیر قران الشتر در دوجلد توسط استاد علی یوسفوند در سال 1383 به چاپ رسیده است علاقمندان جهت اطلاع از رتبه های کسب شده قاریان قران در سطح شهرستان و استان می توانند به این کتابها مراجعه نمایند
یک قاری قران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
0
1
با تشکر از این سایت به عرض برسانم اولین کسانی که توانستند در خصوص اموزش تخصصی تجوید و موسیقی قرانی کار کنند در جلسه قرانی قائمیه شهرستان بوده که در سال1358 پایگذاری شده است... به عنوان نمونه آقای حاج لطف اله مهران نژاد و علی یوسفوند وعلی حیدری و مرحوم حاج نور محمد مصدق از جمله اساتیدی هستندکه سالیان سال بصورت تخصصی تجوید قرآن و مقامات قرانی را درسطح شهرستان تدریس نموده اند
طاهری نیا عای رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
0
3
با سلام و ارزوی توفیق روز افزون برای دوست عزیز و بزرگوارم و همچنین تشکر از دوستانی که در جهت معرفی فرهیختگان شهرستان گام بر میدارند

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: