امروز: دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
تحلیلگر سیاسی در گفتگو با لرسو:

یک تحلیلگر سیاسی در ارتباط با حوادث تروریستی اخیر در فرانسه گفت: حادثه پاریس تاوان حمایت‌های بی‌قید و شرط سیاستمداران فرانسه از گروههای تکفیری است.

کد خبر: ۱۴۶۶۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶

«علی یوسفوند» در گفتگو با خبرنگار سیاسی لرسو اظهار داشت: حوادث تروریستی پاریس و کشتار دسته جمعی افراد بیگناه در فرانسه دل هر مخاطبی را فارغ از هر مذهب و ملیت و قومیت آن را به درد می‌آورد که تبعات آن مدت‌ها اروپا را در وحشت و ترس خواهد برد.

وی با بیان اینکه جهان هر روز شاهد اقدامات تروریستی علیه بشریت است افزود: درست کمتر از 48 ساعت قبل از وقوع حملات تروریستی پاریس، شاهد عملیات انتحاری علیه مردم بیگناه در منطقه البراجنه واقع در ضاحیه بیروت بودیم که در این اقدام تروریستی دهها نفر مرد و زن و کودک بیگناه و مظلوم به خاک و خون کشیده شدند و هر روز هم شاهد اقدامات تروریستی در مورد عراق و سوریه هستیم.

این تحلیلگر سیاسی با اشاره اینکه تروریسم به هر شکل آن مذموم است تصریح کرد: مذموم‌تر از خود تروریسم، خط کشی میان تروریست‌ها و تقسیم‌بندی آنها بر اساس مکان و نحوه عملیات آنهاست و اصلی‌ترین و خونبارترین خطر غرب که عواقب و تبعات آن در جهان امروز قابل مشاهده است.

وی با انتقاد از عملکرد دوگانه سازمان‌های بین‌المللی در قبال اعمال وحشیانه تروریست‌ها و گسترش تروریسم در منطقه خاورمیانه ادامه داد: زمانی که این عملیات‌های تروریستی در مناطقی همچون لبنان، سوریه، عراق، افغانستان و حتی در کشور ایران همچون شهادت دانشمندان هسته‌ای، بوجود می‌آید، غرب و سازمان ملل و آمریکا و دیگر مدعیان حقوق بشر به سادگی از کنار آن می‌گذرند و در پاره‌ای موراد فقط به یک محکومیت خشک و خالی بسنده می‌نمایند اما وقتی حوادث در کشورهای غربی و آمریکا و هم‌اکنون در پاریس رخ می‌دهد، صداها بلندتر شده و همان کسانی که این گروه‌های تروریستی را بوجود آورده‌اند، خودشان از همه مدعی‌تر می‌شوند.

یوسفوند بیان داشت: واضح است که مردم پاریس تاوان افکار غلط سیاستمداران خود را پس می‌دهند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: تا زمانی که سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل در قبال فجایعی که توسط تروریست‌های تکفیری انجام می‌گیرد، بی تفاوت هستند، باید مرتب شاهد چنین وقایعی در دیگر نقاط جهان بود.

این تحلیلگر سیاسی افزود: تا زمانی که این نگاه دوگانه از قاموس سازمان‌های بین‌المللی رخت برنبندد، تروریسم فضایی مناسب برای رشد سرطانی خود در جهان پیدا خواهد کرد.

وی حادثه پاریس را نتیجه حمایت آمریکا و اروپا از تروریسم دانست و ابراز داشت: به نظر می‌رسد که آمریکا و اروپا تاکنون انگیزه چندانی برای مبارزه جدی با گروههای تروریستی گذاشته است آن تشکیل ائتلاف علیه تروریسم بود که عملاً نمایشی بیش نبود.

وی ادامه داد: اگر واقعاً عزم کشورهای غربی برای مبارزه با تروریسم جدی است ابتدا باید کمک‌های خود را به تروریسم قطع کنند و حمایت‌هایشان را به روی تروریسم ببندند در غیر اینصورت این تروریستهای دست‌پرورده خودشان به زودی به شکل گسترده‌تری به کشورهای خود باز می‌گردند و شاهد حوادث خونین بار بیشتری خواهند بود.

یوسفوند با بیان اینکه حوادث تروریستی باید دوربرگردانی باشد برای اتحادیه اروپا که در سیاستهای خود در منطقه خصوصاً خاورمیانه تجدیدنظرکنند خاطر نشان کرد: کشورهای غربی بایستی استراتژی نابودی تروریسم در سراسر جهان را در دستور کار خود قرار دهند چون اصلی‌ترین و مهم‌ترین پیش‌شرط نابودی داعش، همکاری واقعی جامعه جهانی است، حقیقتی که لااقل امروز مقامات فرانسوی باید بیشتر آن را درک کنند.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: تروریست ترور داعش 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
0
0
مطمئنا همین طور خواهد شد
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
1
0
چه تحلیل ضعیفی....

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: