یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با لرسو:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: با افتتاح سامانه مانیتورینگ سموم جهاد کشاورزی سلسله، فروش سموم کشاورزی بایستی با نسخه کارشناسان جهاد کشاورزی صورت پذیرد.

کد خبر: ۱۵۳۵۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۲

با حضور مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان، سامانه مانیتورینگ سموم جهاد کشاورزی سلسله افتتاح شد.

دکتر «جوادی» در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار لرسو ضمن تأکید بر لزوم آگاهی بخشی عمومی در ارتباط با انواع آفات، بیماری‌ها، سموم کشاورزی و نیز زمان سم‌پاشی مزارع شهرستان گفت: بیماری‌های آفت زا مزارع کشاورزی را باید جدی گرفت و در این راستا بایستی اطلاع رسانی دقیق و علمی صورت گیرد.

وی در ارتباط با افتتاح طرح سامانه مانیتورینگ سموم کشاورزی گفت: با هدف ساماندهی توزیع سموم در شهرستان، بهینه کردن مصرف سم، ارتقاء امنیت غذایی و سلامت محیط زیست و نیز سلامت مصرف‌کنندگان سامانه مانیتورینگ سموم کشاورزی در سلسله راه‌اندازی شد.

وی ادامه داد: با افتتاح این سامانه، هیچ‌گونه توزیع سم بدون نسخه جهادکشاورزی صورت نخواهد گرفت.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: چنانچه کشاورزان درخصوص آفت‌زدایی از مزارع درخواست خرید سم داشته باشند، کارشناسان جهاد کشاورزی از مزارع بازدید بعمل خواهند آورد و با نیازسنجی توسط کارشناسان، سم مناسب مبارزه با آفت با نسخه به آنان تحویل داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه در گذشته سم‌فروش‌ها بدون نظر کارشناسان اقدام به فروش سم به کشاورزان می‌کردند ابراز داشت: از این پس فروش سم بدون مجوز و نسخه کارشناسان جهاد کشاورزی ممنوع می‌باشد چرا که اقدامات خودسرانه باعث ایجاد خسارات به مزارع و باغات کشاورزی می‌شود.

جوادی بیان داشت: این سامانه برای اولین بار در سطح کشور اجرایی شده و استان لرستان در راه‌اندازی سامانه مذکور پیشرو بوده است.

وی تأکید کرد: شهرستان سلسله پس از شهرستان‌های ازنا و بروجرد به‌عنوان سومین شهرستانی است که از سامانه مانیتورینگ سموم برخوردار می‌شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان به لزوم حضور کارشناسان کشاورزی در کنار کشاورزان اشاره و تصریح کرد: شناخت انواع آفت و روش‌های کنترلی و پیشگیری از جمله موضواعتی است که بر عهده کارشناسان جهاد کشاورزی است تا در مواقع ضروری جلوی خسارات احتمالی در بخش کشاورزی گرفته شود.

وی با بیان اینکه شرایط و وضعیت کشاورزی سلسله در حالت نرمال قرار دارد افزود: آمارها حاکی از آن است که سال جاری در بحث آفت‌زدگی، سال آرامی در پیش رو است اما مبارزه با آفت‌ها و پیشگیری همواره در دستور کار قرار دارد.

جوادی خاطرنشان ساخت: در خصوص خرید و فروش سموم کشاورزی، کشاورزان بایستی با مراجعه به کلینیک‌ها، روش‌های مختلف کنترل آفت را از کارشناسان طلب کنند و از مراجعه مستقیم به سم‌فروشی‌ها خودداری نمایند.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سم کشاورزی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: