یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
گروه سیاسی لرسو/

نظارت شورای نگهبان و تمکین مسئولان، احزاب و گروه‌ها به قانون و فصل‌الخطاب بودن قانون اساسی و شورای نگهبان و نیز انتخاب افراد اصلح توسط مردم، عامل مهمی در امنیت، اقتدار روزافزون و پیشرفت‌های همه‌جانبه کشور و البته خنثی کننده توطئه دشمنان در پروژه نفوذ خواهد بود.

کد خبر: ۱۶۰۱۷
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۳

گروه سیاسی لرسو-تهدید؛ تحریم و نفوذ از جمله پروژه‌های دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران در چند دهه گذشته و از بدو انقلاب اسلامی است که البته در هر سه عرصه ناکام مانده‌اند.

*تهدید نظامی؛ گزینه‌ی ناکارآمد روی میز دشمن

تهدید؛ جنگ هشت‌ساله تحمیلی نمونه بارز خشن‌ترین و ناعادلانه‌ترین اقدامات ضد بشری جبهه استکبار علیه ایران است. تهدیدات نظامی استکبار علیه این نظام مقدس، هیچ‌گاه کمرنگ نشده بلکه اگر امید آن را داشتند که می‌توانستند با حمله نظامی، جمهوری اسلامی ایران را از پای درآورند، درنگ نمی‌کردند کما اینکه تکرار مکررات جمله «گزینه نظامی روی میز است!» توسط آمریکایی‌ها ناشی از علاقه و البته عجز آنان برای حمله نظامی به ایران است. حرکت اخیر نیروی دریایی سپاه در دستگیری تفنگداران آمریکایی در آب‌های خلیج فارس جلوه‌ای عملی از اقتدار مطلق ایران در منطقه و جهان بود. این حرکت به موقع و مقتدرانه سپاه، برای آمریکایی‌ها کاملاً مأیوس کننده بود. واکنش ساستمداران آمریکایی در برابر این اقدام قاطع نیروی دریایی سپاه، چیزی جز التماس برای آزادی تفنگدارن نبود.

*تحریم و ناکارآمدی آن

تحریم؛ گزینه‌ای که آمریکا و غربی‌ها آن را با شدت و حدت دنبال کردند تا شاید بتوانند مردم ایران را به زانو درآورند اما امری که آمریکایی‌ها و نیز سیاستمداران زورگوی جبهه استکبار نمی‌توانند آنرا به خوبی درک کنند این است که مردم ایران برای اسلام قیام کردند. شاید خوب باشد که سیاستمداران آمریکایی، فیلم‌های دوران انقلاب و دفاع مقدس را مرور کنند و لحظات ناب شهادت فرزندان این آب و خاک را ببیند و بشوند که ندای آخر آنها چیزی جز توصیه به دفاع از آرمان‌های انقلاب نبوده و نیست. اگر اندکی تعقل می‌کردند می‌دیدند که تحریم و فشار علیه ملتی که حاضر است همه هستی خود را فدای اسلام کند، امری عبث و بیهوده است.

*نفوذ و تغییر سبک زندگی اسلامی

نفوذ؛ این مقوله را می‌توان در قالب جنگ نرم دشمن مورد بررسی و کاوش قرار داد. تغییر عقاید و باورها، تغییر ذائقه‌ها، تغییر فرهنگ، تغییر سبک زندگی و نهایتاً تغییر هویت افراد از جمله اهداف دشمنان در بحث نفوذ است. دشمنان علاقه‌مندند و البته در این راه تلاش‌های بسیاری نیز دارند که با پول و جاذبه‌های جنسی در درون ملت و در داخل کشور شبکه‌سازی ‌کند تا آرمان‌ها، باورها، و در نتیجه سبک زندگی را تغییر دهند.

لزوم دشمن‌شناسی و هوشیاری در برابر نفوذ دشمن از توصیه‌های مؤکد رهبر معظم انقلاب بوده است. ایشان در این باب، هم مردم و هم مسئولین را مورد خطاب قرار داده و نسبت به آن هشدار داده‌اند.

*نفوذ و تغییر نوع نگاه

مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهای خود، تغییر نوع نگاه را از جمله اهداف نفوذ دشمن خوانده‌اند و تصریح کرده‌اند: «...افرادی که میتوانند در جامعه اثرگذار باشند، بکشانند به آن سمت مورد نظر خودشان. سمت مورد نظر عبارت است از تغییر باورها، تغییر آرمان‌ها، تغییر نگاه‌ها، تغییر سبک زندگی؛ کاری کنند که این شخصی که تحت تأثیر نفوذ قرار گرفته، همان چیزی را فکر کند که آن آمریکایی فکر می‌کند؛ کاری کنند که شما همان‌جوری نگاه کنی به مسئله، همان‌جوری تشخیص بدهی که آن مأمور عالی‌رتبه‌ی سیا تشخیص می‌دهد؛ در نتیجه همان چیزی را بخواهی که او می‌خواهد. بنابراین خیال او آسوده است؛ بدون اینکه لازم باشد خودش را به خطر بیندازد و وارد عرصه بشود، شما برای او داری کار می‌کنی؛ هدف نفوذ این است؛ نفوذ جریانی، نفوذ شبکه‌ای، نفوذ گسترده؛ نه موردی.»

*نفوذ نسبت به شخصیت‌های تأثیرگذار در سرنوشت کشور

رهبر معظم انقلاب با هشدار نسبت به نفوذ نسبت به اشخاص تأثیرگذار در سرنوشت کشور تأکید کرده‌اند:«اگر این نفوذ نسبت به اشخاصی انجام بگیرد که اینها در سرنوشت کشور، سیاست کشور، آینده‌ی کشور تأثیری دارند، شما ببینید چه اتّفاقی می‌افتد؟ آرمان‌ها تغییر پیدا خواهند کرد، ارزش‌ها تغییر پیدا خواهد کرد، خواست‌ها تغییر پیدا خواهد کرد، باورها تغییر پیدا خواهد کرد.» ۱۳۹۴/۹/۴

*سهم مردم و نهادها در مقابله با نفوذ دشمن

انتخابات پیش رو، اهمیت جمله اخیر در کلام رهبر معظم انقلاب در باب نفوذ را دوچندان کرده است. سهم مردم در مقابله با پروژه نفوذ، بصیرت و انتخاب فراد اصلح می‌باشد. مردم با بررسی پیشینه و حال افراد، بایستی شخصیت‌هایی را برگزینند که تفکر آنها، تفکر انقلابی و بر محور ولایت فقیه باشد؛ راه و سیره آنها، راه و سیره امام و شهدا باشد؛ گفتار و کلام آنها، دشمن شاد کن نباشد و بالاخره، استکبارستیزی و تکیه بر توان داخلی را از برنامه‌های اساسی خود برشمارند. اما در این میان، وظیفه شورای نگهبان به عنوان پاسدار شرع و قانون اساسی بسیار سنگین است. وظیفه شورای نگهبان در قانون اساسی، نظارت بر تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی و نظارت بر کلیه انتخابات‌ها می‌باشد و بررسی صلاحیت نامزدهای شرکت کننده در انتخابات - به جز انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا- را بر عهده دارد تا پس از آن، افراد اجازه شرکت در انتخابات به‌عنوان کاندیدا را داشته باشند. حال شاید افرادی باشند که تصمیمات شورای نگهبان به ذائقه آنان خوش نیاید اما این امر مانع از اتخاذ تصمیم صحیح در حراست از آرمان‌های انقلاب توسط شورای نگهبان نخواهد شد چرا که وظیفه‌ این شورا امری نیست که بتوان به سادگی از آن چشم‌پوشی کرد.

*شورای نگهبان و مقاومت در اجرای قانون

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در همان اوایل آغاز به کار شورای نگهبان خطاب به اعضای این شورا فرمودند: «...شما باید ناظر بر قوانین مجلس باشید، و باید بدانید که به هیچ وجه ملاحظه نکنید. باید قوانین را بررسی نمایید که صددرصد اسلامی باشد. به هیچ ‏وجه گوش به حرف عده‌‏ای که می‌‏خواهند یک دسته کوچک مردم ما خوششان بیاید و به اصطلاح مترقی هستند، [ندهید] قاطعانه با اینگونه افکار مبارزه کنید. خدا را در نظر بگیرید. اصولاً آنچه که باید در نظر گرفته شود خداست، نه مردم. ...اگر صد میلیون آدم، اگر تمام مردم دنیا یک طرف بودند و شما دیدید که همۀ آنها حرفی می‏‌زنند که بر خلاف حکم قرآن است، بایستید و حرف خدا را بزنید، ولو اینکه تمام بر شما بشورند. انبیا هم همین‏طور عمل می‏‌کردند؛ مثلاً موسی در مقابل فرعون مگر غیر از این عمل کرد؟ مگر موافقی داشت؟»

*شورای نگهبان و عدم اعتنا به جوسازی‌ها

رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اهمیت کار نظارت شورای نگهبان در انتخابات فرموده‌اند: «...نظارت شوراى نگهبان در مسائل انتخابات‌، یکى از مهم‌ترین کارهائى است که انجام مى‌دهد؛ کار بسیار مهمى است، کار بسیار لازمى است. به جوسازى‌هائى که علیه این کار مى‌شود، ابداً نباید اعتناء کرد. البته کار را باید درست انجام داد. به همان اندازه که کار مهم است، به همان اندازه سلامت کار مهم است. یعنى باید معیارها را درست فهمید، و فقط بر اساس این معیارها قبول کرد یا رد کرد. از این معیارها نباید تخطى شود، کوتاهى هم نباید بشود، غفلت هم نباید بشود. 1386/04/20»

*شورای نگهبان و اعتبار انتخابات

مقام معظم رهبری تأیید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان را عامل اعتبار انتخابات دانسته‌اند و تصریح کرده‌اند: «...اگر نظارت شوراى نگهبان نباشد، و اگر تأیید صحت انتخابات‌ به وسیله‌ى شوراى نگهبان انجام نگیرد، اصل این انتخابات‌ زیر سؤال خواهد رفت و اعتبار خود را از دست خواهد داد؛ چه انتخابات‌ مجلس، چه انتخابات‌ خبرگان، چه انتخابات‌ ریاست جمهورى، و هر انتخاباتى که نظارت آن بر عهده‌ى شوراى نگهبان است. این وظایفِ یکى از دیگرى مهم‌تر، همه بر دوش شوراى نگهبان گذاشته شده است. 1386/04/20»

در انتخابات پیش رو، نظارت شورای نگهبان و تمکین مسئولان، احزاب و گروه‌ها به قانون و فصل‌الخطاب بودن قانون اساسی و شورای نگهبان و نیز انتخاب افراد اصلح توسط مردم، عامل مهمی در امنیت، اقتدار روزافزون و پیشرفت‌های همه‌جانبه کشور و البته خنثی کننده توطئه دشمنان در پروژه نفوذ خواهد بود.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: شورای نگهبان نفوذ 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: