یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو
اخبار ویژه روزنامه‌های سه شنبه

تشديد جنگ سني- شيعه راهبرد مصوب كنفرانس امنيتي اسرائيل ،توضیح ابطحی درباره دیدار با خاتمی،نامزد محبوب فرزندان‌ هاشمی نیامد

کد خبر: ۱۶۶۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۷

اخبار ویژه روزنامه های امروز را می توانید در اینجا بخوانید.  

 *کیهان:

نتانياهو: خطرات بي سابقه در كمين موجوديت اسرائيل است

نخست وزير رژيم صهيونيستي در سالگرد تاسيس اين رژيم گفت خطراتي به مراتب بزرگ تر از گذشته، اسرائيل را تهديد مي كند.
نتانياهو در آستانه شصت و پنجمين سالروز آغاز اشغال فلسطين گفته است: از زمان تأسيس اسرائيل در سال 1948 ما با خطرات و جنگ هايي روبه رو بوده ايم اما ابعاد و اهميت خطرات براي موجوديت اين كشور در مقطع زماني كنوني، جدي تر از گذشته است و خطراتي بزرگ تر از قبل در كمين موجوديت اسرائيل مي باشد.

رژيم صهيونيستي پس از عقب نشيني فضاحت بار از جنوب لبنان و باريكه غزه در سال هاي 2000 و 2005 ميلادي، سه شكست بزرگ را در جريان جنگ هاي 33 روزه، 22روزه و 8 روزه متحمل شد و اكنون با بحران چند لايه امنيتي، سياسي و اقتصادي روبرو است و پنجه نرم مي كند. آخرين گزارش 16 نهاد اطلاعاتي آمريكا كه بخش هايي از آن شهريورماه سال گذشته توسط فارين پاليسي منتشر شد، از خاورميانه بدون اسرائيل در آينده خبر داده و تصريح كرده كه وجود اسرائيل مناسبات آمريكا با 56 كشور اسلامي و يك و ميليارد و دويست ميليون نفر مسلمان را تحت الشعاع خود قرار داده است. اين گزارش اسرائيل را براي منافع ملي آمريكا زيانبار ارزيابي كرده است.

به دنبال تكرار تهديدهاي گزاف سران رژيم صهيونيستي عليه جمهوري اسلامي ايران، رهبرمعظم انقلاب ضمن بيانات صريح در مشهدمقدس، از رژيم صهيونيستي به عنوان دشمن كوچك كه به چشم نمي آيد ياد كرده و فرمودند اگر غلطي از اين رژيم سر بزند، تل آويو و حيفا را با خاك يكسان مي كنيم.
 
رشد تكان دهنده برده داري جديد در اروپا

برده داري جديد و تجارت انسان در اتحاديه اروپا رو به گسترش است.دويچه وله در گزارشي به نقل از روزنامه دي ولت نوشت: رشد تكان دهنده خريد و فروش انسان در اروپا تكان دهنده و هشدار دهنده است. طبق اين پژوهش، بر شمار قربانيان افزوده و از تعداد محكومان كاسته شده است.


اين گزارش خاطرنشان مي كند: در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا مدام بر شمار كساني كه به عنوان روسپي، كارگر اجباري يا گداي خردسال مورد سوءاستفاده قرار مي گيرند، افزوده مي شود. اين نتيجه نخستين پژوهش گسترده اتحاديه اروپا درباره تجارت انسان در اين قاره است كه وبسايت روزنامه آلماتي «دي ولت» در گزارشي «اختصاصي» به آن پرداخته است.

كميسر سياست داخلي اتحاديه اروپا، سسيليا مالم اشتروم، نتايج پژوهش اتحاديه اروپا را طي گزارشي عرضه خواهد كرد. طبق اين پژوهش، رقم رسمي قربانيان تجارت انسان در فاصله سال هاي 2008 تا 2010 حدود 18 درصد افزايش يافته و از 6309 نفر به 9528 نفر در سال رسيده است.

پژوهش اتحاديه اروپا بيانگر آن است كه كشورهاي عضو اين اتحاديه نتوانسته اند بر مشكل جرايم سازمان يافته فائق آيند. شمار عاملان تجارت انسان كه محكوم شده اند، در فاصله سال هاي 2008 تا 2010 به ميزان 13 درصد كاهش يافته و از 1534 نفر به 1339 نفر رسيده است. در آلمان حتي شمار محكومان به حدود 15 درصد (از 155 نفر به 131 نفر) رسيده است.

طبق پژوهش اتحاديه اروپا، از سال 2008 تا سال 2010 در اروپا در مجموع نام 23623 قرباني تجارت انسان به طور رسمي ثبت شده است. 68 درصد قربانيان زن بوده اند و 12 درصد دختر، 17 درصد مرد و 3 درصد پسر.دو تن از هر 3 قرباني وادار به روسپي گري شده اند و ديگران مجبور به كار اجباري (25 درصد)، گدايي و بزهكاري شده اند يا وادار شده اند عضوي از بدن خود را با عمل جراحي در اختيار سوداگران انسان بگذارند.

بيشتر قربانيان (61 درصد) از كشورهاي عضو اتحاديه اروپا هستند پس از آن، بيشترين قربانيان از آفريقا(14درصد)، آسيا (6درصد) و آمريكاي لاتين (5درصد) مي آيند. كميسيون اتحاديه اروپا در پژوهش خود تاكيد مي كند كه اين آمار تنها «قله كوه يخ» را نشان مي دهد.
 
آينده نگري در نشان دادن سراب

ارگان گروهك ملي-مذهبي در پاريس اعلام كرد دعوت از خاتمي براي نامزدي انتخابات، نشان دادن سراب است و پس از مدتي اپوزيسيون را نااميدتر از گذشته خواهد كرد.سايت اين گروهك كه توسط شماري از اعضاي فراري آن به پاريس اداره مي شود، در تحليلي نوشت: زمزمه آمدن يا نيامدن خاتمي، ساختن ساختمان يك سراب است.

 مردي بر لب دريا نشسته بود، ظرفي پر از ماست را با شتاب در آب دريا مي آميخت يكي گفت: چه مي كني؟ گفت دوغ مي سازم. گفت يك دريا آب و يك ظرف ماست!؟ مگر شدنيست؟ مرد نگاهي پر تامل كرد و گفت مي دانم كه نمي شود اما اگر بشود چه مي شود. ماجراي ما و خاتمي نيز چنين است. آرزوست كه نامزد شود و پايداري كند و مطالبات گذشته از جمله آزادي افراد زنداني را بخواهد اما اينها فقط آرزوست و شدني نخواهد بود.

سايت ملي-مذهبي مي افزايد: تاريخ آقاي خاتمي نشان داده كه او مرد لحظه هاي سخت نيست. او از لحاظ شخصيتي اهل مقاومت و مداومت نيست. مخصوصا وقتي كه مواجه با حريفي قدر قدرت باشد. اپوزيسيون بايد متوجه اين نكته باشد كه در عين تبيين استراتژي، موجب نااميدي هر چه عميق تر هواداران خود نشود. وقتي همه اميد را پشت خاتمي بسيج كنيم و او نيز عقب بكشد آن وقت افرادي مي مانند خسته و اين بار نااميدتر.در پايان اين مطلب آمده است: نه خاتمي مي تواند پا به عرصه بگذارد و نه هاشمي. كنش منتهي به شكست تقدير آنهاست.

تشديد جنگ سني- شيعه راهبرد مصوب كنفرانس امنيتي اسرائيل

دامن زدن به جنگ سني با شيعه و حمايت اسرائيل از بلوك عربي در مقابل ايران، در كنفرانس امنيتي هرتزليا تصويب شده است.
روزنامه السفير ضمن انتشار اين خبر نوشت: اسرائيل مي كوشد در دامن زدن به اين فتنه انگيزي جنگ ردپايي از خود بر جاي نگذارد اما شاهد از غيب رسيد. سيزدهمين كنفرانس هرتزليا كه معمولا به مسائل استراتژيك اسرائيل مي پردازد اواخر ماه مارس (اسفند سال گذشته) برگزار شد و از جمله مسائلي كه در آن مطرح شد، تلاش براي عميق تر كردن بحران سني و شيعه در خاورميانه براي حفظ امنيت اسرائيل بود.

در بخشي از كنفرانس ذكر شد: «ضروري است كه تنش ميان سني و شيعه از طريق تشكيل محوري سني در منطقه، عميق تر شود كه اين محور نيز مي تواند با شركت كشورهاي عربي خليج[فارس]، مصر، تركيه و اردن تشكيل شود.»همچنين تصريح شد «محور مزبور، هم پيمان اسرائيل و آمريكا خواهد بود و در مقابل محور شر به رهبري ايران به عنوان يك محور شيعي ايستادگي مي كند.»

روزنامه السفير مي افزايد: روشن است كه كنفرانس هرتزليا كه يكي از مهم ترين كنفرانس هاي برگزار شده در اسرائيل با شركت مهمان هاي آمريكايي و اروپايي است، مسائل استراتژيك و سياسي را بررسي مي كند تا اسرائيل و هم پيمانانش ظرف سال آينده، براساس آن حركت كنند. اين دور از كنفراس مزبور تلاش داشت به اسرائيل و دوستانش يادآور شود كه اين كشور مي تواند از بحران سني و شيعه به سود خودش و به خصوص در مواجهه با ايران استفاده كند. متفكران و استراتژيست هاي اسرائيل بر اين باور هستند كه تل آويو تاكنون كار قابل توجهي در اين زمينه انجام نداده و بهترين بستر براي مقابله با خطر ايران را فراموش كرده است.

در كنفرانس هرتزليا همچنين عنوان شد: «در شرايطي كه احتمال تجزيه سوريه روز به روز بيشتر و نزديك تر به حقيقت شده است، كشورهاي غربي و هم پيمانان منطقه اي آنها به خصوص تركيه، اردن و اسرائيل بايد با يكديگر هماهنگي كنند.»

در ادامه گزارش السفير آمده است: حاضران در كنفرانس امنيتي هرتزليا تاكيد كردند كه بايد شعله فتنه سني و شيعه زيادتر شود. به همين دليل در بيانيه پاياني خود آوردند كه «اسرائيل جايگزيني براي خروج از فضاي استراتژيك پر تنش پيرامون خود دارد و اين تنها از طريق همكاري با هم پيمانانش در منطقه ميسر مي شود. نقش اسرائيل در مذاكرات بين المللي و منطقه اي در مورد سوريه بسيار مهم است و تنها در صورتي فضا به سود اسرائيل خواهد شد كه منطقه به دو محور صلح و شر تقسيم شود.»

السفير خاطرنشان كرد: براساس بيانيه پاياني، محور صلح؛ محوري شامل مصر، تركيه و پادشاهي هاي عربي است كه به اسرائيل نزديك بوده و با آمريكا هم پيمان هستند. هدف اين محور مانند سابق اين نيست كه چگونه روند صلح عرب ها و اسرائيل را پيش ببرد؛ بلكه قرار است مشاركت فعال اسرائيل در ترسيم آينده منطقه را تسهيل كند. و در عين حال از طريق هم پيماني با محور سني، از تبديل ايران به يك قدرت نظامي هسته اي جلوگيري كند.

اين روزنامه مي نويسد: اگر به نتيجه كنفرانس هرتزليا نگاه كنيم، متوجه مي شويم كه عملا يك محور سني مذهب در مقابل يك محور شامل ايران و سوريه و در كنار آنها حزب الله شكل گرفته است. همزمان تحركات اعتراض آميز در مصر نيز نسبت به احتمال بهبود روابط قاهره و تهران شروع شد و برخي گفتند كه عربستان در برانگيختن اين اعتراض ها نقش داشته است.

 از جمله شيخ عبدالعزيز بن عبدالله آل شيخ، مفتي كل عربستان طي فتوايي اعلام كرد كه «مسلمانان بايد جلوي شيعه ها كه عقيده اسلامي را هدف قرار داده اند، بگيرند.» آل شيخ، مسلمانان را تشويق مي كند كه در مقابل شيعه ها به عنوان يك مذهب باطل ايستادگي كنند و همين فتوا بود كه سلفي هاي مصر را به تظاهرات عليه ايران برانگيخت.

اين حمله تبليغاتي به نقطه اي رسيده كه تشيع دشمن شماره يك معرفي شده و ناگهان چشم باز كنيم و ببينيم كه اسرائيل هم پيمان كشورهاي عربي شده، آن هم در مقابل ايران!السفير در عين حال تاكيد كرده است: با اين حال بسياري در كشورهاي عربي هستند كه باور دارند ايران خطري براي كشورهاي عربي يا اسلامي نزديك يا دور نيست و هيچ سابقه اي براي اين خطر در گذشته يا حال وجود ندارد.

درست است كه برخي نويسندگان در مصر با اين نوا، همراهي كرده و ايران را براي عرب ها خطري بزرگ تر از اسرائيل تصور مي كنند، اما گروه قابل توجهي به اين تبليغات پاسخ داده و آنها را مسخره كرده اند. همين چندي قبل بود كه عربستان و دوستان مصري اش مدعي شدند كه قايقي با پرچم توگو، از ايران سلاح حمل مي كرده و در درياي سرخ توقيف شده است.

دامنه اين شايعه آن قدر بالا گرفت تا در نهايت ارتش مصر به صدا درآمده و اعلام كرد كه قايق سلاح حمل نمي كرده و متعلق به ايران نيز نبوده است.السفير در پايان نوشت، با اينكه اسرائيل تلاش دارد تا مصر و ديگر كشورهاي عربي را در نبردش با تهران به حاشيه كشانده و در قدم بعدي آنها را وارد صف خود كند، اما بسيار دور از انتظار است كه مصر در زمره ياران اسرائيل براي مبارزه با ايران در آيد و ايران نيز به نوبه خود نشان داده كه قدم به عقب نمي گذارد. فتنه بزرگ ميان عرب ها و ايران نمي تواند مصر جديد را وارد دايره خود كرده و در عميق شدن شكاف كشورهاي عربي با ايران تاثير بگذارد.

سازمان سيا با پول عربستان جوجه اپوزيسيون پرورش مي دهد

رژيم هاي عربستان و قطر كمك هاي چند ده ميليون دلاري در اختيار گروه هاي مخالف ايران از جمله سازمان تروريستي منافقين قرار داده اند.

پايگاه خبري نهرين نت با انتشار اين خبر نوشت: افسران سازمان هاي اطلاعاتي آمريكا، انگليس و فرانسه كارشناس امور ايران، اتاق عملياتي با مشاركت كادر برخي گروه هاي ضدايراني با هدف اجراي فعاليت هاي در جهت بي ثباتي و ناامني در ايران و اختلال در انتخابات، تشكيل دادند.

براساس اين گزارش افسران سازمان اطلاعات آمريكا با نظارت «جان سانو» افسر اطلاعات و مدير عمليات محرمانه توانستند مبلغ 45 ميليون دلار را از كشورهاي عربستان، قطر و امارات با هدف پوشش فعاليت ها و اقدامات تبليغاتي، سياسي و امنيتي عليه ايران جمع آوري كنند و در خدمت مخالفان قرار دهند.

اين برنامه شامل فعاليت هاي رسانه اي و سياسي براي اجراي عمليات خرابكارانه و ترور شخصيت ها مي باشد.
نهرين نت اعلام كرد: محور فعاليت اتاق عمليات به توصيه و سفارش افسران اطلاعاتي ويژه امور ايران، حمله تبليغاتي عليه انتخابات و ايجاد احساس منفي در نزد ايراني ها و القاي تقلب مي باشد آنان همچنين راهنمايي هايي به رسانه هاي جمعي غربي و به خصوص راديو و تلويزيون بي بي سي و صداي آمريكا كرده و به ديگر كانال هاي عربي وابسته به سازمان اطلاعات عربستان مانند شبكه العربيه و الجزيره و شبكه الشرقيه نيز براي انجام حملات رسانه اي و ايجاد ترديد نسبت به صحت انتخابات رياست جمهوري آينده در ايران و ترديد نسبت به سالم بودن آن سفارش كرده اند.

اخيرا طيفي از سلطنت طلبان به كمك بودجه عربستان و مشورت اطلاعاتي انگليسي ها، شبكه تلويزيوني موسوم به ايران فردا را در لندن راه اندازي كردند. پيش از آن و در سطوح مختلف، برخي عناصر مسئله دار نظير مهاجراني و نوري زاده و «محمد-خ» را در مقاطع مختلف از جمله قبل و بعد از فتنه و آشوب سال 88 به بازي گرفتند و اين عده ملاقات هايي با مقامات سعودي در رياض و برخي پايتخت هاي اروپايي داشته اند.

*وطن امروز:

توضیح ابطحی درباره دیدار با خاتمی

یک عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: خاتمی باید بر اساس واقعیت‌های اجتماعی تصمیم بگیرد، نه درخواست‌های سیاسی و احتمالا وی در حال بررسی است. به گزارش مهر، محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز و رئیس دفتر سابق محمد خاتمی درباره دیدارش با خاتمی و واکنش وی به شرکت در انتخابات گفت: این یک دیدار عمومی بود؛ نشستیم، گفت‌وگو کردیم و خندیدیم که ما همیشه می‌خندیم.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما خاتمی در انتخابات شرکت می‌کند، اظهار داشت: من خیلی این روزها با ایشان تماس نداشتم، باید منتظر تصمیم وی باشیم. ابطحی ادامه داد: طبیعتا ایشان باید تصمیماتی که می‌گیرند بر اساس واقعیت‌های اجتماعی باشد تا اینکه درخواست‌هایی که می‌شود و احتمالا ایشان در حال بررسی واقعیت‌های اجتماعی هستند.

نامزد محبوب فرزندان‌ هاشمی نیامد

نامزدی محمدعلی نجفی کاملا منتفی شده است. به گزارش جهان، وی کاندیدای مورد علاقه فرزندان‌ هاشمی‌رفسنجانی و برخی اعضای حزب کارگزاران همچون کرباسچی بود. خاتمی هم مدتی قبل گفته بود در میان کاندیداهای حداقلی اصلاح‌طلبان، نجفی امتیاز حداکثری دارد. در همین حال، مشرق نوشت: در جلسه اصلاح‌طلبان از جهانگیری به عنوان گزینه مطلوب نام برده شده است چرا که وی:

 1- رابطه خوبی با نظام دارد. 2- برادر 2 شهید است. 3- مشکلات حسن روحانی را با اصلاح‌طلبان ندارد. 4- در جبهه اصلاحات، حرف گوش‌کن‌تر از بقیه کاندیداهاست. 5- هم مورد اعتماد مجمع روحانیون و هم کارگزاران است. 6- احتمال تایید صلاحیت وی بالاست. البته مانورها روی نامزدی محمد خاتمی هم همچنان ادامه دارد طوری که موسوی‌خوئینی‌ها اخیرا گفته است: طرح پیشنهادی من برای انتخابات، ایجاد موج است.

 ما باید برای نشان ‌دادن وزن و به رخ کشیدن اقتدار خود به نظام موج ایجاد کنیم. حتی با استفاده از خاتمی که نمی‌آید اما با طرح کاندیداتوری وی باید موج ایجاد کنیم.با این حال سعید حجاریان با انتقاد از فرصت‌سوزی خاتمی گفته است: وی در حال بازی‌ کردن نقش مهندس بازرگان در اوایل انقلاب است که برای محبوب ‌ماندن از صحنه سیاست کنار کشید.

بازرگان در انتخابات دوره چهارم ریاست‌جمهوری هم ثبت‌نام کرد اما به دلیل ردصلاحیت بدون کمترین اعتراضی برای همیشه از قدرت کناره گرفت. خاتمی هم می‌خواهد محبوب و ملوس، مثل بازرگان در تاریخ سیاسی کشور بماند.

موسویان هم به تیم روحانی پیوست

حسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای برای دید و بازدید نوروز از آمریکا به تهران بازگشته است. وی یکی از اعضای ستاد حسن روحانی است که قرار است در حوزه‌های هسته‌ای و بین‌الملل به وی مشاوره داده و کمک کند.

سرکرده گروهك ‌تروريستي تجزيه‌طلب در کنار شیرین عبادی

ادعای وطن‌پرستی شیرین عبادی و شادی صدر و همکاری صمیمانه با گروهک‌های ‌تروریست تجزیه‌طلب آبروی نداشته آنها را حتی بین دیگر ضدانقلاب بر باد داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، حضور صمیمانه عارف کعبی (سركرده يك گروهك ‌تروريستي تجزيه‌طلب) در کنار شیرین عبادی که با استقبال گرم معاون پارلمان اروپا روبه‌رو شد بار ديگر چهره ضدايراني کشورهای غربی را برملا كرد.

عبادی که در سال ۱۳۸۱ جایزه به اصطلاح صلح نوبل را دریافت کرده و قدمی برخلاف میل غربي‌ها برنمی‌دارد همراه شادی صدر و دیگر مجامع مدعی حقوق بشر در قبال زندانی و گردن زده شدن ۱۸ ایرانی در زندان‌های عربستان‌سعودی و کشتار مردم بی‌دفاع بحرین، غزه، افغانستان، مسلمانان ميانمار و... سکوت می‌کنند اما در مقابل برای محکومیت‌ تروریست‌های بمبگذار و قاتلان و جانیان سينه چاک می‌کنند و با دستگیری تعدادی از بمبگذاران یکی از گروهک‌های تجزیه‌طلب خلق عرب که با انفجار بمبی در سال ۸۴ در خوزستان ده‌ها نفر از مردم بی‌گناه را مجروح و به شهادت رساندند داد حقوق بشرشان به آسمان بلند شده است.

بازداشت چند تبعه عربستانی در ایران

4 تن از اتباع عربستانی و تونسی که تجهیزات تصویربرداری و همچنین نظامی در اختیار داشتند، در سراوان از توابع سیستان و بلوچستان
بازداشت شدند.

 به گزارش بولتن، این افراد روز یکشنبه هفته گذشته در اطراف منطقه کوهستانی گدار ناهوک سراوان از سوی نیروهای انتظامی دستگیر شدند.4 تبعه عربستانی و تونسی بازداشت شده به زبان انگلیسی نیز تسلط داشتند و در بازرسی از تجهیزات همراه آنان، 2 دستگاه لپ‌تاپ، دوربین فیلمبرداری و دوربین عکاسی، 2 تیغه خشاب با 7 تیر فشنگ سلاح کمری و تعدادی کتاب کشف شد.

*خراسان:

دستور همترازي حقوق و مزاياي اعضاي شوراي رقابت با وزرا

بر اساس نامه هفته هاي اخير يک مدير مهم اجرايي به مسئولان حقوقي دولت، مقرر شده مقدمات و شرايط قانوني براي همترازي حقوق و مزاياي قانوني اعضاء تمام وقت شورا و هيات تجديدنظر مرکز ملي رقابت با مقامات بند "ج" ماده 71 قانون مديريت خدمات کشوري که شامل وزراء، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و معاونين رئيس جمهور مي شوند مورد بررسي قرار گرفته و در صورت نبود محدوديت قانوني، مراتب براي اجراي اين دستور اعلام شود.

درخواست دولت براي تهيه آمار ابلاغيه هاي لاريجاني

بر اساس دستور اخير يکي از مسئولان ارشد دولتي، کارشناسان نهاد رياست جمهوري موظف شده اند با بررسي وضعيت تعداد تصويب نامه هاي کابينه در سال 1391 براساس استعلام از دبيرخانه هيأت دولت، تعداد تأييديه ها و ايرادات علي لاريجاني رئيس مجلس بر مصوبات سال گذشته را براساس نامه هاي منتشره در رسانه ها و منابع ديگر تهيه و به صورت آماري و جدولي به مديران ارشد دولت ارائه کنند.

*آرمان:

برکناری تمامی مدیران یک شرکت نفتی

شنیده شد که تمامی مدیران و کارمندان یک اداره نفتی مرزی توسط یک دستگاه نظارتی برکنار و اقوامش احضار شده‎اند. خراسان نوشت؛ پس از بررسی‌های چند ماهه یکی از دستگاه‎های نظارتی درباره فعالیت‎ها و اسناد اقدامات مسئولان شرکت نفت در یکی از مهم‌ترین مناطق مرزی کشور، تمامی مدیران و کارمندان این اداره از سمت خود عزل و برای توضیح درباره برخی انتقال‎های چند صدمیلیونی به حساب‎های نزدیکان خود احضار شده‎اند.

کاندیدای انتخابات نمی‌شوم

شنیده شد که سرمربی و بازیكن سابق پرسپولیس در آستانه ثبت‌نام از كاندیداهای شورای شهر تهران پیشنهادهایی از گروه‌های سیاسی داشته است. او یك پیشنهاد هم از حامیان چمران، رئیس فعلی شورای شهر داشته تا در كنار رسول خادم به عنوان چهره ورزشی لیست او كاندیدا شود. حمید استیلی در این مورد می‌گوید: «دعوت‌های زیادی شده از جانب جناح‌های مختلف تا در انتخابات شورای شهر، از لیست این جناح‌ها كاندیدا بشوم. اما من جمع‌بندی كردم و به این نتیجه رسیدم كه در انتخابات شورای شهر كاندیدا نشوم و قطعا روی تصمیم خود می‌مانم.»

راه‌اندازی رشته‌های مبارزه با جرائم اقتصادی

شنیده شد که رئیس‌پلیس آگاهی از راه‌اندازی رشته‌های مبارزه با سرقت و جرائم اقتصادی در دانشکده پلیس آگاهی دانشگاه علوم انتظامی خبر داد. سردار سيد حسن بتولي در این باره گفت: براساس چشم انداز 2012، نيروي انتظامي بايد سازماني ارزشمند، هوشمند، قانون مدار، مشاركت جو، چابك، علمي و مجهز به فن آوري روز و يكي از پليس‌هاي موفق در سطح آسيا باشد.

 رئيس پليس آگاهي گام اول براي رسيدن به هدف فوق را تقويت كيفي نيروهاي آگاهي دانست و افزود: براي جذب و گزينش نيروهاي كارآمد علاوه بر جذب نيرو از دانشگاه علوم انتظامي، از طريق روساي پليس استانها نسبت به انتخاب بهترين‌ها از ميان دانشگاهيان، نيروهاي بسيج و معاونت‌هاي آموزشي استان‌ها اقدام كرديم. بتولي با تاكيد براينكه نيروهاي پليس آگاهي بايد از تخصص‌هاي لازم برخوردار و كارآمد باشند،خاطرنشان كرد: در موضوعاتي نظير مبارزه با جرائم اقتصادي و تشخيص هويت نيازمند كارشناسان خبره هستيم تا از همان بدوخدمت موثر واقع شوند.

برادر مه آفريد تحت تعقيب اينترپل قرار گرفت

شنیده شد که به‌نظر مي‌رسد بعد از محمودرضا خاوري، نوبت مهرگان اميرخسروي برادر مه آفريد خسروي، متهم رديف اول پرونده اختلاس 3هزار ميليارد توماني باشد. افکارنیوز نوشت؛ پيش از اين درحالي که نام محمودرضا خاوري در ليست پليس اينترپل قرار گرفته بود که نامي از برادر متهم رديف اول پرونده اختلاس سه هزار ميلياردي و همدست خاوري در اين فهرست به چشم نمي‌خورد.

 در آخرين اقدام پليس بين‌الملل در سال 91، پليس بين‌الملل به درخواست ايران، محمود رضا خاوري، رييس سابق بانک ملي و از متهمان پرونده «اختلاس سه هزار ميليارد توماني» را در فهرست افراد تحت تعقيب قرار داد. در حال حاضر در اقدامي مثبت ديگر از سوي اينترپل، نام و مشخصات مهرگان اميرخسروي، در کنار نام محمودرضا خاوري در فهرست افراد تحت تعقيب قرار گرفته است.

 اينترپل اتهام او را رشوه، تقلب و کسب نامشروع مال با اختلاس (تقلب) عنوان کرده است. وي نيز بعد از افشاي اختلاس سه هزار ميليارد توماني بعد از محمودرضا خاوري دومين نفري بود که به کانادا گريخت. هر دوي اين افراد تابعيت کانادايي دارند. مهرگان اميرخسروي 49 ساله و متولد رودبار است.

اعطای عالی‌ترین نشان بنین به احمدی‌نژاد

شنیده شد که رئيس‌جمهور بنين، عالي‌ترين نشان ملي كشورش را به محمود احمدي‌نژاد اعطا كرد. در مراسم ضيافت شام رئيس‌جمهور بنين كه به افتخار حضور احمدي‌نژاد در اين كشور برگزار شد، رئيس‌جمهور بنين به پاس قدرداني از تلاش وی در برقراري صلح و عدالت در جهان و گسترش روابط با كشورهاي آفريقايي با نگاه پيشرفت اين كشورها نشان عالي ملي بنين را به رئیس‌جمهور اعطا كرد.

عابدزاده دیگر شلاق نمی‌خورد

شنیده شد که دادگاه تجدید نظر، 50 ضربه شلاق احمدرضا عابدزاده را به یک میلیون جزای نقدی بدل کرد. خبرآنلاین نوشت؛ احمدرضا عابدزاده که به دلیل مصاحبه علیه پزشک اسبق خود به 50 ضربه شلاق از سوی دادگاه مطبوعات محکوم شده بود، حالا به حکم دادگاه تجدیدنظر و درحالی که خارج از ایران به‌سر می‌برد باید یک میلیون تومان به شاکی پرداخت کند. با این وجود گلر سرشناس فوتبال ایران این مجازات را عادلانه نمی‌داند و می‌گوید: عملی که سال‌ها قبل روی پایش انجام داده با موفقیت همراه نبوده و باعث مشکلاتی عدیده در زندگی او شده و دلیل این نقص را اشتباه پزشک خود می‌داند.

مرخصی هستم

شنیده شد که رئیس سازمان بازرسی کل کشورگفت: از زمان آغاز فعالیت‌های انتخاباتی‌ام از سازمان بازرسی مرخصی گرفته‌ام. مصطفی پورمحمدی ادامه داد: من از زمان شروع فعالیت انتخاباتی‌ام در مرخصی به‌سر می‌برم و جانشین دارم. قائم‌مقام سازمان نیز انسان فرهیخته و توانمندی است و از عهده کار‌ها برمی‌آید.

مذاکره برای ساخت فیلم تبلیغاتی عارف

شنیده شد که یکی منبع نزدیک به عارف گفت: برای ساخت فیلم تبلیغاتی معاون اول دولت خاتمی با «کمال تبریزی» مذاکراتی صورت گرفته و گزینه یدا... صمدی صحیح نیست. برخی رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری گزارش داده بودند که فیلم تبلیغاتی محمد‌رضا عارف کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که معاون اولی دولت اصلاحات را در کارنامه خود دارد توسط مجید سرسنگی و یدا... صمدی ساخته می‌شود اما یک منبع نزدیک به عارف گفت که تهیه فیلم تبلیغاتی عارف توسط کمال صمدی رد و گزینه یدا... صمدی نیز درست نیست و با کمال تبریزی مذاکراتی برای تهیه این فیلم صورت گرفته است.

احساس تکلیف به نیامدن می‌کنم!

شنیده شد که یک منبع نزدیک به فتاح با اعلام این مطلب گفت: در ماه‌های اخیر برخی گروه‌های سیاسی، نام پرویز فتاح را به عنوان یکی از نامزدهای انتخاباتی مطرح کرده‌اند و این درحالی است که وی از همان ابتدا به کسانی که برای دعوت از او به کاندیداتوری نزد او رفته‌اند گفته است که قصدی برای ورود به این عرصه ندارد و این موضع، همچنان پابرجاست به‌طوری که در ابتدای امسال نیز در دیدارهای نوروزی با افراد مختلف گفته است که همانند یک سال قبل، همچنان بر نیامدن تأکید دارد .

عصرایران نوشت؛ وی تصریح کرد: مهندس فتاح  گفته است که خدمت به کشور، الزاماً با احساس تکلیف برای آمدن و کاندیدا شدن میسر نمی‌شود بلکه گاه احساس تکلیف به نیامدن، گزینه ارجح است. فتاح تاکید دارد که کم شدن ولو یک نفر از جمع کاندیداهای ریاست‌جمهوری، می‌تواند کمک شایانی به نیروهای وفادار به جمهوری اسلامی  برای اجماع  داشته باشد و لذا در این مرحله، مشارکت خود در فرایند انتخابات را در «عدم کاندیداتوری» و صرفا «رأی دادن» تعریف کرده است.

*تهران امروز:

بازي متحجران در عرصه انتخابات يازدهم

حجت‌الاسلام و المسلمين سيد رضا اكرمي، عضو فراكسيون روحانيون مبارز به زندگي نيوز گفت: در طول تاريخ افرادي مختلف يا متضاد از نظر فكر و انديشه و اعتقاد و روش در چرخه سياست قرار گرفته‌اند كه گروهي در اين ميان بين صفر و صد عمل كرده و همچنان در سياست دست و پا مي‌زنند.وي افزود:وقتي كسي نتواند انديشه نو را در چارچوب بپذيرد، درجا مي‌زند و با هر ابداع و ابتكاري مخالفت مي‌كند و مانع كار ديگران نيز خواهد بود. از اين دست در طول تاريخ بسيار داشته‌ايم و اكنون در عرصه سياسي انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري نيز شمه‌اي از حضور آنها را مي‌توان ديد.

شهيد مي‌شوم‌ و با چاوز رجعت‌ مي‌كنم!

مشرق نوشت،يكي از كانديداهاي جريان انحرافي گفته كه من رئيس‌جمهور خواهم شد. پس از مدتي شهيد خواهم شد و سپس در دوره حضرت حجت(عج) همراه با چاوز رجعت خواهم كرد.

حمله شديداللحن روحاني حامي مشايي به آيت‌الله مصباح‌‌يزدي

شنيده شد كه بهمن شريف‌زاده با انتقاد از عملكرد جبهه پايداري، درباره آيت‌الله مصباح‌يزدي گفت: راي آقاي احمدي‌نژاد از مردم بود نه از حمايت آيت‌الله مصباح‌يزدي.آرمان نوشت: شريف‌زاده در پاسخ به اين سوال كه حمايت احمدي‌نژاد از مشايي آيا سبب نمي‌شود تا او از حامي اصلي خود، يعني آيت‌الله مصباح‌يزدي، دور شود؟ گفت: «پايگاه آقاي مصباح در بين مردم چقدر است؟ احمدي‌نژاد فردي است كه راي بالايي آورده است و اين راي بالا به وساطت ايشان نبوده است.

 از نظر شخصيتي ايشان شخصيت برجسته‌اي هستند، اما قشري كه به احمدي‌نژاد راي دادند به‌خاطر خودشان راي دادند. اكنون نيز جدا‌شدن از احمدي‌نژاد وجود ندارد؛ چراكه ايشان نامزد انتخابات نيستند. مهم آراي نامزدهاست كه در اين آرا آقاي مصباح وجود ندارد؛ چراكه تكيه بر آراي مردم است ولو اينكه مخالف جدي داشته باشد.»

بركناري مسئولان نفتي يكي از مناطق مرزي كشور

روزنامه خراسان نوشت: پس از بررسي‌هاي چند ماهه يكي از دستگاه‌هاي نظارتي درباره فعاليت‌ها و اسناد اقدامات مسئولان شركت نفت در يكي از مهم‌ترين مناطق مرزي كشور، تمامي مديران و كارمندان اين اداره از سمت خود عزل و براي توضيح درباره برخي انتقال‌هاي چند صدميليوني به حساب‌هاي نزديكان خود احضار شده‌اند.

آزادي از موارد اجراي عدالت است

حجت‌الاسلام محسن غرويان با اشاره به اينكه عدالت و آزادي قابل جمع هستند، گفت: آزادي يكي از موارد اجراي عدالت است.به گزارش مهر،وي افزود: امروزه وقتي سخن از عدالت به ميان مي‌آيد، عدالت سياسي، اجتماعي و اقتصادي مد نظر است. اين مسئله كمتر مورد بحث مصداقي قرار گرفته؛ اگر چه بحث مفهومي درمورد عدالت زياد انجام گرفته، اين مسائل مباحث روزي است كه بايستي مجتهدين و كساني كه اصول و مباني فكر اسلامي در دستشان است بنا بر شرايط و مقتضيات زمان و مكان بيايند مصاديق را تعيين كنند.

مگر آنها كه راي شان كم بود، مرده‌‌اند؟

عباس عبدي فعال سياسي در مصاحبه‌اي با روزنامه اعتماد گفت:[اصلاح‌طلبان] از اينكه راي‌شان كم باشد، نترسند. مگر آنها كه رايشان كم بود، مرده‌اند؟ هنوز هم زنده‌اند و فعاليت سياسي مي‌كنند.وي درباره گزينه اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: من تركيب آقاي جهانگيري و آقاي نجفي را پيشنهاد مي‌كنم. آقاي هاشمي و خاتمي هم از اين دو حمايت كنند. طبعا حمايت آقاي هاشمي و خاتمي هم باشد، برخي از افراد و نامزدهاي موجود هم كنار مي‌كشند.وي با اشاره به اينكه طول كشيدن اين انتخاب منجر به دير شدن براي ورود به انتخابات مي‌شود، گفت: اگر در همين هفته هم اين كار انجام شود خوب است.

 اگر آقاي خاتمي هر چه سريع‌تر بيانيه انصرافش را منتشر كند. اين دو نفر هم بروند و با حكومت حرف‌شان را بزنند. در اين صورت شانس‌شان زياد مي‌شود. آيا چهار سال پيش كسي فكر مي‌كرد زمان به اين سرعت بگذرد و وقايع به گونه‌‌اي باشد كه آنها در برابر يك انتخابات رياست‌جمهوري ديگر در نظام جمهوري اسلامي قرار بگيرند؟ آقايان فكر مي‌كردند كار تمام است. فكر اينجا را نكرده بودند.

 اين مملكت از اين چهار سال‌ها بسيار گذرانده است. ان‌شاءالله عمر آقاي هاشمي و خاتمي بلند باشد، اما مگر قرار است تا 100 سالگي اين دوستان باز هم هر وقت صحبت از رياست‌جمهوري شد، سراغ آنها برويم؟ اتفاقا به نظر من اين دو بيرون از قامت رياست‌جمهوري نقش موثرتري دارند. اين ضعف دوستان ماست كه همه دنبال اين چهره‌ها هستند كه پشت‌شان قايم شوند.وي افزود:اطرافيان آقاي خاتمي باعث شدند ايشان كه روزي با گفت‌وگوي تمدن‌ها در اوج عزت و احترام داخلي و بين‌المللي بود، امروز براي كانديداتوري از رد صلاحيت هراس داشته باشد. كارشان اين شد كه يك چهره بين‌المللي را به اينجا كشاندند.

كدام يك از نامزدهاي رياست‌جمهوري سابقه جبهه دارند؟

در سوابق خدمتي برخي نامزدهاي انتخابات حضور در جبهه‌هاي حق عليه باطل را مي‌توان يافت. اين سابقه را مي‌شود به روايت عكس‌هاي منتشر شده از ايشان در رسانه‌ها و خاطرات خود يا همرزمان‌شان ديد.به گزارش جنوب نيوز، در بين نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري پيش‌رو، شايد شناخته‌ترين نامزدهاي با سابقه حضور در جبهه، محمدباقر قاليباف و محسن رضايي باشند.فرماندهي لشكر نصرسپاه پاسداران و فرماندهي نيروي هوايي سپاه پاسداران از سوابق خدمتي محمدباقر قاليباف است.

دكتر قاليباف به همراه لشكر ٥ نصر در اغلب عمليات‌هاي دوران دفاع‌مقدس در كنار شهيدان سرافرازي همچون باكري، همت، خرازي، كاظمي و صيادشيرازي به صيانت از انقلاب پرداخت. و ي برادر شهيد حسن قاليباف است. محسن رضايي در شهريور1360 از سوي حضرت امام خميني(ره) به فرماندهي كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب شد و در دوران هشت سال دفاع‌مقدس، مسئوليت فرماندهي سپاه را برعهده داشت.محمدحسن ابوترابي‌فرد نايب رئيس مجلس را هم مي‌توان در جرگه نامزدهايي به حساب آورد كه سابقه حضور در جبهه دارد. او به واسطه برادرش كه به سيد آزادگان مشهور است، وارد فعاليت‌هاي سياسي شد.

عليرضا زاكاني دبير كل جبهه رهپويان انقلاب نيز از 15 سالگي به جبهه پيوست.دادستان انقلاب اسلامي اهواز، بندرعباس، كرمانشاه و مشهد، دادستان نظامي در مناطق غرب كشور از پست‌هاي پورمحمدي در دوران هشت سال جنگ تحميلي است.كواكبيان از جانبازان جنگ است و برادر شهيد محمد كواكبيان است.حسن روحاني در سال 79 مفتخر به دريافت نشان درجه يك نصر از دستان رهبر معظم انقلاب شد.

اين نشان به عنوان مسئول‌ واحد بسيج‌ مستضعفين‌ سپاه‌ و مسئول‌ ستاد جذب‌ و هدايت‌ كمك‌هاي‌ مردمي‌ به وي اعطا شد.در دوران جنگ ايران و عراق، روحاني مسئوليت‏هاي متعددي، از جمله عضويت در شوراي عالي دفاع، عضويت در شوراي عالي پشتيباني جنگ و رئيس كميسيون اجرايي آن، معاونت فرماندهي جنگ، رياست ستاد قرارگاه مركزي خاتم‌الانبياء و فرماندهي پدافند هوايي كل كشور را برعهده داشت. روحاني بين سال‌هاي ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشين فرماندهي كل قوا منصوب شد.

*ابتکار:

صبحانه انتخاباتي

محمد شريعتمداري در اقدامي ابتکاري قصد دارد همه کانديداهاي رياست جمهوري را به ضيافت صبحانه انتخاباتي دعوت کند. به نوشته مشرق وي در اين صبحانه قصد دارد با کانديداها درباره راه‌هاي خلق حماسه، چگونگي رعايت اخلاق انتخاباتي و کمک همه کانديداها به نامزد پيروز رايزني کند.

علت غيبت عارف در نشست با ضرغامي

برخي اطرافيان محمدرضا عارف از ترديد وي براي ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري سخن مي‌گويند. عدم حضور عارف در نشست انتخاباتي ضرغامي به اين اظهارات کمک کرده است.

گزارش مجلس از حمله به لاريجاني آماده شد

 شنيده شده گزارش مجلس از حادثه قم و حمله به لاريجاني آماده شده است. در اين گزارش از دخالت برخي افراد نزديک به يک جريان سياسي که لاريجاني را جزء ساکتين فتنه مي‌داند نام برده شده است.

*جمهوری:

10 ماه حبس به خاطر توهین به اسلام با نوشتن رباعی منتسب به خیام

يك پيانيست و موزيسين مشهور تركيه به خاطر نوشتن يك رباعي منسوب به خيام و چند توييت توهين آميز ديگر عليه اسلام در صفحه توييتر خود به 10 ماه حبس تعليقي محكوم شد.

به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه راديكال تركيه "فاضل ساي"موزيسين و پيانيست 43 ساله ترك، در دادگاهي در اسلامبول به اتهام توهين به عقايد ديني به 10 ماه حبس تعليقي به مدت 5 سال محكوم شد. اين پيانيست ترك كه از منتقدان جدي حزب حاكم در تركيه است در صفحه توييتر خود يك رباعي منتسب به خيام را منتشر كرده كه با زير سوال بردن باور مسلمانان به بهشت، آن را با ميخانه مقايسه كرده است.

درج شعار انتخاباتی دولتي‌ها بر روی كارتهاي هديه بانك ملي

در كارتهاي جديد هديه بانك ملي ايران شعار تبليغاتي گروه دولتي‌ها درج و رنگ سبز از پرچم جمهوري اسلامي حذف شده است. به گزارش "نداي سبز آزادي" در كارت‌هاي جديد هديه بانك ملي شعار "سلام بر تو‌اي بهار انسان ها/ سلام بر تو‌اي خرمي دورانها" نصب شده كه اين شعار از جمله شعارهاي تبليغاتي احمدي نژاد است و اسفنديار رحيم مشايي بارها آن را تكرار كرده است.

 اين كارتها همچنين به گونه‌اي طراحي شده كه رنگ سبز از پرچم سه رنگ جمهوري اسلامي ايران حذف شده است. تعدادي از اين كارتهاي هديه در سفر استاني دولت احمدي نژاد به استان سمنان توزيع شده است. بخشي از اين كارتهاي هديه مربوط به هديه پرداختي نهاد رياست جمهوري به خبرنگاران بوده است.

 

منبع: Yjc.ir

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برچسب ها: اخبار ویژه 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: