امروز: پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش

عملکرد هاشمی رفسنجانی در این پیام جنجالی و سکوت وی هزینه های زیادی را برای کشور به وجود آورد و باعث شد رهبر انقلاب خود به صحنه آمده و درخصوص آن روشنگری فرمایند.

کد خبر: ۱۷۲۳۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲

به گزارش لرسو و به نقل از راه دانا؛«دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست نه گفتمان موشک‌ها»؛ جمله ای بود که بعد از انتشار در توئیتر هاشمی رفستنجانی در ساعات اولیه با واکنش ها و اعتراض های زیادی همراه شد.

از آنجایی که بعد از آزمایش های موشکی ایران در اسفند ماه، بهانه های جدید آمریکا برای عدم لغو برخی از تحریم ها که در برجام متعهد شده بود و همچنین واکنش های غرب به این موضوع در رسانه های جهان منتشر شده بود،‌ این توئیت خط مهمی بود که رسانه های بیگانه و معاند ایران به آن پرداختند.

رسانه‌های جهانی با پرداختن به محتوای این پیام از سوی هاشمی، این پیام را نه تنها موضع هاشمی بلکه موضع بسیاری از جریان های سیاسی نزدیک و حتی منتسب به هاشمی اعلام کردند؛ اما در این مدت هاشمی رفسنجانی کوچکترین واکنشی به این موضوع نشان نداد و برای تکذیب آن اقدامی انجام نداد.

برخی از رسانه‌های زنجیره‌ای و اصلاح‌طلب در حمایتی همه جانبه اقدام به بازنشر این توئیت هاشمی کردند و تفسیر های مختلفی در حمایت از آن ارائه دادند اما با گذشت چند روز و گسترش انتقادات نسبت به این توئیت، این رسانه سعی در توجیه این توئیت داشتند.

رسانه‌های بیگانه با ذوق زدگی این توئیت هاشمی را منتشر کردند و حتی برخی از آنها، این پیام را واکنشی به رزمایش های موشکی سپاه اعلام کردند؛ در این میان نقش رسانه های اسرائیلی و وابسته به رژیم غاصب صهیونیستی گسترده تر بود.

یک هفته بعد از جنجال هایی که یک جمله در حساب توئیتری هاشمی به راه افتاده بود، مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از مداحان فرمودند: "اگر نظام اسلامی دنبال فناوری و مذاکره باشد، اما قدرت دفاعی نداشته باشد، مقابل هر کشور فزرتی که تهدید کند باید عقب نشینی کند".

رهبر انقلاب همچنین در سخنانی صریح ضمن بیان این موضوع که مخالف مذاکره نیستند اظهار کردند: "امروز هم روزگار موشک است و هم مذاکره".

این سخنان رهبر انقلاب حجت را برای همه تکمیل کرده و پس از آن بود که تویتر هاشمی در اولین اقدام این توئیت را اصلاح کرده و توئیت جدیدی را جایگزین آن کرد؛ در پیام جدید ادعا شده بود که توئیت قبلی تقطیع شده است.

با بالا گرفتن موضوع سایت‌های نزدیک به هاشمی رفسنجانی به نقل از منابع آگاه نوشته‌اند که این حساب توییتری، «حساب کاربری یکی از دوستداران ایشان است و محتوای آن هیچ ارتباطی به آیت‌الله هاشمی ندارد.»

این سایت در ادامه نوشت: «آنچه در اخبار بعنوان توییتر آیت الله هاشمی منتشر می‌شود، حساب کاربری یکی از دوستداران ایشان است و محتوای آن، هیچ ارتباطی به آیت الله هاشمی ندارد. حدود دو ماه قبل اطلاعیه رسمی از سوی دفتر آیت الله هاشمی صادر شد که در آن انتساب حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی غیر از سایت رسمی ایشان تکذیب شد. بنابراین مجدداً تاکید می‌شود صفحه فعال در توییتر، کانال تلگرامی و اینستاگرام ایشان ربطی به آیت الله هاشمی ندارد.»

هرچند که پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی پیش از این ضمن انتشار حساب توئیتری وی اعلام کرده بود که مطالب منتشر شده از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی و حساب‌های کاربری هاشمی‌رفسنجانی در شبکه‌های اجتماعی انعکاس‌کننده منظومه فکری وی در قبال مسائل سیاست داخلی و سیاست خارجی است که مسلماً با تأیید هاشمی رفسنجانی و اعضای دفتر وی که خویشاوندان ایشان نیز هستند؛ انتشار می‌یابد.

با انتشار عکس های گسترده از حمایت های سایت هاشمی از این حساب توئیتری این توجیه نیز نتوانست دامن هاشمی را از این توئیت پاک کند و همچنان وی در تیر رس انتقادات گسترده قرار گرفت؛ بسیاری از علما نیز اعلام کردند که بر اساس حکم قرآن و اسلام تهیه ادوات دفاعی امری ضروری برای یک جامعه اسلامی است.

با این حساب رسانه های زنجیره‌ای که همواره به حمایت از هاشمی بر می خیزند، در چرخشی 180 درجه ای مدعی شدند که این حساب مربوط به هاشمی نبوده و به نقل از منابع آگاهی کدعی می شدند که این حساب توئیتری ربطی به هاشمی ندارد.

جنجال های زیاد بر سر این پیام بالاخره بعد از گذشت بیش از 2 هفته باعث شد تا سکوت هاشمی شکسته شود و رسماً توییت منسوب به خود درباره «جایگاه گفتمان و موشک در دنیای فردا» را تکذیب کرد.

هاشمی در دیدار دکتر محسن رضایی و مدیران دبیرخانۀ مجمع به صراحت از این توییت تبری جست و گفت: «جملاتی را که درباره موشک به من نسبت داده اند، تکذیب می‌کنم. موشک ها را برای دفاع از خود لازم می دانم».

آنچه که در این میان اهمیت دارد تکذیب هاشمی نیست؛ چرا که این سخنان هیپ گاه نمی تواند مسیر فعالیت‌های موشکی و نظامی ایران را تغییر بدهد؛‌اما نکته اصلی این است که هاشمی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بایستی از همان ابتدا و پیش از موضع گیری صریح رهبری این موضوع را تکذیب می کردند.

در ادامه این ماجرا هاشمی رفسنجانی زمانی که موقعیت خود را در تزلزل یافت در اقدامی عجیب تمام حساب های مجازی متعلق به هاشمی به حالت تعلیق در آمد.

در همین راستا یک مشاور هاشمی گفت: که حساب های توئیتر، ایستاگرام و تلگرامی که به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد شده در اختیار دبیر سایت ایشان بوده و وی بدون هماهنگی با رئیس مجمع تشخیص اقدام به انتشار مطالب می کرده است.

وی گفت که کلیه فعالیت های مجازی ای که به نام آیت الله هاشمی در شبکه های اجتماعی انجام می شده به حالت تعلیق درآمده و تا زمان مشخص شدن مسئول ذیصلاح برای نظارت بر این گونه فعالیتها، فعالیت حساب های کاربری مربوطه متوقف شده است.

قطعاً لزومی ندارد که همه موارد حتی خط و مشی انقلابی را به بارها از تریبون های مختلف تذکر بدهد و نقش مسئولین دیگر در نظام جمهوری اسلامی برای حمایت از آرمان های انقلاب اسلامی مشخص است.

این اولین باری نیست که برخی از مسئولین در کشور با بی توجهی خود موجبات مانور رسانه ای در سطح جهانی را می دهند و حتی تا کنون مبنای بسیاری از تصمیمات جهان به ویژه غرب علیه ایران خوراک های خبری بوده است که کلام برخی از مسئولین و یا رفتار آنها در دهان رسانه های معاند با ایران می ‌گذارد.

هاشمی در جایی که موقعیت خود را در خطر دید اقدام به تکذیب این موضوع کرد؛ باید توجه داشت که اگر همه مسئولین خود را موظف بدانند که فعالیت خود را در فضای مجازی به صورت شفاف اعلام کرده و بدون نگرانی از ریزش طرفداران خود، از ابتدا حساب های غیر واقعی و منتسب به خود را تکذیب کنند، دیگر نمی توان شاهد بروز چنین جنجال هایی بود.

عملکرد هاشمی رفسنجانی در این پیام جنجالی و سکوت وی هزینه های زیادی را برای کشور به وجود آورد و باعث شد رهبر انقلاب خود به صحنه آمده و درخصوص آن روشنگری فرمایند.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: هاشمی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: