یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
لرسو گزارش می‌دهد؛

آتش زدن کاه و کلش در حالی در برخی زمین‌های کشاورزی الشتر ادامه دارد که هم اداره جهاد کشاورزی شهرستان سلسله و هم کارشناسان کشاورزی با دلایل کارشناسی، کشاورزان را از این کار منع کرده و جدای از پیامدهای احتمالی خسارت‌بار آتش، آن را موجب خسارات جدی به زمین و خاک می‌دانند.

کد خبر: ۱۹۱۸۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۱

آتش زدن کاه و کلش مزارع گندم رامهرمز 30 میلیارد تومان خسارت به بار می‌آورد؛ خاک حاصلخیز گلستان رو به نابودی است؛ سوزاندن کاه و کلش مزارع باعث فقر خاک می‌شود؛ آتشي كه خاك را مي سوزاند!؛ آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی عامل آتش سوزی‌های اخیر در فراهان؛ آتش زدن کاه و کلش درمزارع گندم، باور غلط و زیان آور؛ ضرورت حفظ بقایای گیاهی و مضرات آتش زدن كاه و كلش؛ کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش در مزارع خودداری کنند؛ آتش زدن ساقه های طلایی گندم... اینها فقط جزئی اندک از هزاران تیتری است که در رسانه‌های مختلف به رویداد کاملاً تلخ و خسارت‌بار آتش زدن بقایای کاه و کلش مزارع گندم و جو پس از برداشت محصول توسط برخی کشاورزان پرداخته است. شهرستان سلسله که به دشت حاصلخیز و قطب تولیدی کم‌نظیر محصولات کشاورزی در استان معروف است نیز از این حادثه مستثنی نبوده و هر ساله شاهد آتش‌ زدن بقایای کاه و کلش در مزارع گندم و جو بوده است.

عصر دیروز طی آتش‌سوزی که بر اثر آتش‌زدن کاه و کلش بقایای مزارع گندم توسط یک کشاورز در الشتر رخ داد، شعله‌های آتش به سایر زمین‌های کشاورزی و باغات اطراف حمله‌ور شد که با ورود به موقع آتش‌نشانی الشتر و تلاش مردم، آتش خاموش شد.

آتش زدن کاه و کلش در الشتر

آتش زدن کاه و کلش در الشتر

همچنین در اتفاقی مشابه در روستايي «زيرتنگ خياط» بخش فيروزآباد در یک مزرعه آتش‌سوزی رخ داد كه خوشبختانه با كمك اهالي روستا، این آتش گسترده نیز خاموش شد!

آتش زدن کاه و کلش در الشتر

گرچه این آتش‌سوزی‌ها با تلاش کارکنان خدوم آتش‌نشانی الشتر و مردم خسارت جدی به دنبال نداشتند اما در اینجا این سؤال پیش می‌آید که اصولاً چه لزومی به آتش زدن بقایای کاه و کلش مزارع گندم و جو توسط کشاورزان است؟ آتش زدن کاه و کلش در حالی در برخی زمین‌های کشاورزی الشتر ادامه دارد که هم اداره جهاد کشاورزی شهرستان سلسله و هم کارشناسان کشاورزی با استدلالات علمی، کشاورزان را از این کار منع کرده و جدای از پیامدهای احتمالی خسارت‌بار آتش، آن را موجب خسارات جدی به زمین و خاک می‌دانند.

«پیمان یوسفوند»، کارشناس ارشد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار لرسو اظهار داشت: این یک باور غلط و اشتباه است که به خاطر پاک شدن سريع زمين از بقاياي کشت قبلي و آسان شدن عمليات شخم براي محصول بعدي و نیز به منظورکنترل آفات و علف‌هاي هرز، بقایای کاه و کلش مزارع گندم و جو آتش زده شوند.

وی افزود: همچنانکه عصر دیروز اتفاق افتاد، سوزاندن بقایای گیاهی در برخي موارد باعث می‌شود تا بر اثر غفلت کشاورزان، زمین‌های کشاورزی اطراف یا مراتع و باغات مورد تهدید آتش باشند.

 یوسفوند ابراز داشت: آتش زدن بقایای گیاهی در مزارع گندم و جو، تاثیرات بسیار مخربی بر عوامل زیست محیطی دارد.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: بقایای گیاهی از جمله عوامل بسیار مهم در کنترل فرسایش خاک هستند و براثر توليد گرماي شدیدی که از کلش‌سوزی رخ می‌دهد، این کار موجب مساعد شدن شرایط برای از بين رفتن ساختمان خاک، رشد و فعاليت گياهان هرز و سخت‌تر شدن خاک در اثر گرما و نیز ایجاد «سله» که مانع از جوانه زدن بذرها و استقرار بوته‌ها و گسترش ریشه در خاک هستند، می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل حریق‌های ناشی از کلش‌سوزی درختان خودرو و یا دست‌کاشتی که در کنار مزارع موجب حفاظت خاک، تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و پاکیزگی هوا می‌شوند، آسیب جدی خواهند دید و از بین می‌روند.

یوسفوند افزود: همین عامل موجب شده تا بیشتر آب باران جاری شده از دسترس خارج شود و آب سفره‌های زیر زمینی بشدت کاهش یابد.

این کارشناس ارشد کشاورزی در ادامه گفت: آتش‌سوزی زمین‌های کشاورزی پس از برداشت محصول، خسارات جدی در پی دارد و شاید بتوان گفت که بيشتر آتش سوزي‌ها در عرصه‌هاي جنگلي استان ناشي از بي احتياطي کشاورزان درآتش زدن مزارع به ويژه اراضي حاشيه جنگلها و مراتع است.

وی با بیان اینکه حرارت ناشی از کلش‌سوزی، مواد آلی خاک را به عناصر ازت، فسفر، پتاسیم،کلسیم و منزیم تبدیل می‌کند که در اثر شستشو و فرسایش آبی سریعاً از دست می‌روند، تأکید کرد: آتش‌ زدن بقایای کاه و کلش مزارع گندم و جو همچنین باعث از بین رفتن میکروارگانسیم‌های مفید خاک و حشرات مفیدی که دشمن طبیعی به شمار می‌آیند و نیز جاندارانی می‌شود که در آن محدوده زندگی می‌کنند.

وی اضافه کرد: آلودگی هوا و تولید گازهای مضر و ایجاد مسمومیت از دیگر مضرات کلش سوزی است و باید گفت که این گازها درایجاد تغییرات نامطلوب جوی تاثیر نامطلوبی دارند.

این کارشناس ارشد کشاورزی با اشاره به آموزش‌های رو در رو و توصیه‌های مستقیم به کشاورزان از طریق اداره جهاد کشاورزی سلسله در جهت تغییر نگرش در دیدگاه کشاورزان و آشنا کردن آنها با اثرات بسیار مخرب اين عمل گفت: تهيه ماشين‌آلات مناسب براي مديريت بقاياي کشت و آموزش روش‌هاي صحيح مديريت دفع آفات و علف‌هاي هرز گام‌هاي موثري دراين زمينه است که می‌تواند ما را دراین مسیر یاری کند.

وی در پایان با بیان اینکه برای حفظ پایداری خاک و عوامل زیست محیطی و دیگر اثرات مخرب یاد شده، از آتش زدن بقایای کاه و کلش مزارع گندم و جو خوداری شود، تأکید کرد: از کشاورزان محترم و زحمت‌کش می‌خواهیم که با کارشناسان جهاد کشاورزی برای راه‌های جایگزین مشورت نمایند.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: