یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
سردار کشکولی:

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل لرستان گفت:سپاه همواره موافق واگذاری حریم قلعه بوده است اما دولت های مختلف هرگز به وعده های خود در این زمینه عمل نکرده اند.

کد خبر: ۱۹۳۷۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷

به گزارش لرسو؛سردار مرتضی کشکولی در گفتگوی اختصاصی با سفیر افلاک پیرامون بحث واگذاری و انتقال اراضی حریم  قلعه فلک الافلاک به میراث فرهنگی اظها‌ر داشت: این موضوع از سال ۷۰ مطرح شده است که در این سال در پی‌  نامه ای که به مقام معظم رهبری ارسال شد ایشان فرمودند؛" یک طرف نیاز ضروری و ملموس ارتش و سپاه ،و یک طرفه دیگر وضع مطلوب برای میراث فرهنگی است و روا نیست  آن ضرورت فدای این امر غیرضروری شود، اگر گمان نابودی و بی اعتنایی به آن  میراث می رفت البته وضع فرق می کرد، ولی چون این نیست بنابر‌این راه حل آن است که پادگان سپاه و ارتش قبلاً به نحوی تامین و سپس مکان به میراث فرهنگی یا دانشگاه سپرده شود".

 

وی افزود: این فرمایشات مقام معظم رهبری مبنای عقلی دارد و کاملا حساب شده است،چرا که وقتی امنیت وجود داشته باشد می توان به میراث فرهنگی پرداخت ،و درحقیقت مبنای برقراری امنیت در کشورها هم وجود نیروهای مسلح است.

 

  فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل استان لرستان گفت: با توجه به این شرایط اگر پادگان نظامی اطراف قلعه نبود معلوم نیست در زمان طاغوت تا الان این قلعه حفظ می شد یا نه، و در حقیقت همین که قلعه فلک الافلاک تا الان حفظ شده است بخشی از آن مرهون این است که اطراف آن پادگان نظامی بوده است و شاید بخشی از دلایل احداث پادگان نظامی این بوده که از این میراث حفاظت کنند.

 

  وی تصریح کرد: از طرف برخی افراد حقیقی و حقوقی شنیده میشود که از کلمه آزاد سازی یا رفع تصرف قلعه حرف می زنند ،به گونه ای که از این صحبت ها مثلا چنین برداشت می شود که کسی غیرقانونی جایی را گرفته است، و در حقیقت این افراد کم عقل هستند که تفاوت اصل و فرع را نمی فهمند.

 

سردار کشکولی عنوان داشت :امنیت باید وجود داشته باشد تا بعد به مسائل فرهنگی و محیط زیست و... بپردازیم و همه اینها به جای خود مورد توجه قرار می گیرد لکن اصل قضیه این است که امنیت باید باشد.

 

  وی خاطرنشان کرد: از روزی که مقام معظم رهبری واگذاری حریم قلعه را دستور دادند لکن در آن دستور قیدی وجود دارد که می فرمایند؛ "راه حل آن است که پادگان سپاه و باشگاه افسران ارتش قبلا به نحوی تامین و سپس مکان به میراث فرهنگی واگذار شود"، یعنی اولویت با این است و باید جا و مکانی به سپاه و ارتش داده شود.

 

  فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل استان لرستان بیان داشت: پس از آن که این موضوع در سال ۸۲ در مجلس هم به تصویب رسید، سپاه در طول این ۱۲ سال به استانداران وقت در دولت های مختلف  اعلام کرده  که آماده است تا زمین و بودجه را دریافت کند تا بتواند پادگان جدید را بسازد و به آن نقل مکان کند.

 

  وی اظهار داشت: سپاه در طول  این ۱۲ سال همواره اعلام کرده که ما آماده واگذاری هستیم اما بعد از واگذاری  این مکان باید به عنوان مکان فرهنگی حفظ  شود و یادمان شهدا و آثار شهدا باید در این مکان  حفظ شود.

 

  سردار کشکولی گفت: این دولت های وقت بوده‌اند که هرگز نتوانسته‌اند به تعهدات خود عمل کنند و هیچ وقت سپاه با موضوع واگذاری مخالفتی نکرده کما اینکه در یک دوره قرار بود زمین مجموعه اسب دوانی دره گرم و 3 هکتار  از زمین مرکز تحقیقات کشاورزی را در اختیار سپاه قرار دهند تا پادگان جدید در آن ساخته شود که بر این اساس بین استاندار وقت و سپاه هم تفاهم نامه امضا شد، اما نتوانستند زمین اسب دوانی را به سپاه بدهند و گفتند فقط زمینه جهاد کشاورزی را می دهند.

 

وی افزود :این موضوع بین استانداران وقت در طول این ۱۲ سال  همواره با سپاه مطرح شده است و لکن سپاه همواره موافق انجام واگذاری بوده است.

 

  فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل استان لرستان بیان کرد: آخرین بار سال ۹۲ فرمانده وقت سپاه استان با استاندار لرستان  تفاهمنامه‌ایی منعقد کردند که دولت بر اساس آن زیرساخت ها را در زمین مرکز جهاد کشاورزی به وجود بیاورد و بودجه لازم هم برای ساخت توسط دولت به سپاه داده شود و هر چه که ساخته شد آرام آرام سپاه به آن نقل مکان کند که دولت این کار را هم نتوانست انجام دهد.

 

  وی ابراز داشت :ما در سال ۹۳ هم با استاندار لرستان جلسات مکرری برگزار کردیم و نهایتا با توجه به اینکه استاندار اعلام کرد ما نمی توانیم زیر ساخت ها را در زمینهای مورد نظر به وجود آوریم به این نتیجه رسیدیم که دولت در سال ۹۳ باید ۴۰ میلیارد تومان به همراه زمین به سپاه می داد تا ما کار ساخت پادگان را شروع کرده و زیرساخت ها و ساختمان ها را در آن بسازیم ،که باز هم علیرغم تلاشهای استاندار، دولت هنوز نتوانسته این پول را به ما بدهد.

 

سردار کشکولی عنوان کرد: در حال حاضر گفته می شود که ۴۰ میلیارد تومان برای واگذاری حریم قلعه به استان آمده است،اما باید توجه داشت که تفاهم نامه ما مربوط به سال ۹۳ می باشد و الان دو سال از آن  زمان میگذرد و محاسبات ما در سال ۹۳ با توجه به شرایط آن زمان این بود که 40 میلیارد تومان نیاز است و قطعاً امروز باید نرخ تورم را در این دو سال محاسبه کنیم چرا که ما با این پول می خواهیم پادگان بسازیم و نمی توانیم نرخ تورم و افزایش هزینه ها را نادیده گرفته و کلاه سر خودمان بگذاریم.

 

  وی خاطرنشان کرد: در آخرین جلسه ایی که دو هفته قبل با استاندار داشتیم تفاهم شد که ما درخواست کنیم که دولت علاوه بر تامین زمین، ۱۰ میلیارد تومان دیگر به آن ۴۰ میلیارد تومان که در گذشته تمام شده بود اضافه کند و در واقع برای ساخت پادگان باید ۵۰ میلیارد تومان به ما بدهند تا ما بتوانیم کار را انجام دهیم.

 

  سردار کشکولی اظهارداشت:شمارش معکوس برای واگذاری اماکن سپاه به میراث فرهنگی از زمانی شروع می شود که علاوه بر پرداخت پول ،زمین جهاد کشاورزی را هم به ما بدهند تا بتوانیم پادگان جدید را در آن بسازیم.

 

وی یادآور شد: یک زمانی قراربود ۴ میلیارد تومان برای ساخت پادگان جدید بما دهند اما نتوانستند به وعده خود عمل کنند و امروز با گذشت سالها از آن موضوع با توجه به افزایش تورم و هزینه ها این میزان به ۵۰ میلیارد تومان رسیده است ،و اگر باز هم انجام این کار به تأخیر بیافتد شاید در سال های آینده به ۷۰ یا ۶۰ میلیارد تومان هم برسد.

 

  فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل استان لرستان ابراز داشت: سپاه به دولت های مختلف اعلام کرده است که آماده واگذاری حریم قلعه است ،چرا که ما در سپاه همه شئونات انقلاب اسلامی را مد نظر داریم و خود را پاسدار میراث فرهنگی هم می دانیم.

 

  وی عنوان داشت: رسانه ها نباید الفاظی مانند آزاد سازی و رفع تصرف را به کار ببرند و در واقع این دون شان است که این حرف ها زده شده و به ارتش و سپاه توهین شود، چرا که اگر امنیت نباشد نه فرهنگی می ماند و نه میراث فرهنگی وجود خواهد داشت.

 

  وی با بیان اینکه سپاه همیشه موافق واگذاری حریم قلعه بوده است اظهار داشت:ما پیشنهاداتی داریم که در تفاهم نامه های قبلی هم به آن اشاره شده است ،و لکن در حقیقت  بخشی از ساختمان های ما باید برای میراث فرهنگی شهدا بماند چرا که  اینجا  محل گذرگاه شهدا بوده است و این خود از میراث فرهنگی بسیار مهم است و صدها شهید از این محل  به جبهه اعزام شده اند و مردم خاطرات شیرینی از این محل دارند.

 

سردار کشکولی خاطرنشان کرد: اگر ما  از میراث ۵۰۰۰ سال پیش حرف می می زنیم باید از میراث معنوی و مهم ۳۰ سال قبل هم حفاظت کنیم و در حقیقت اگر میراث معنوی شهدا و انقلاب اسلامی قدر دانسته نشود این یک کوته فکری است.

 

  وی افزود: متاسفانه عده ای شمه فرهنگی ندارند و سیاسی  کاری می کنند و خیلی به این میراث معنوی توجهی ندارد،لذا جا دارد رسانه ها  بیشتر به  این موضوع بپردازند چراکه این مطالبه عمومی مردم است.

 

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل لرستان بیان داشت: ما پیشنهاد دادیم با توجه به اینکه 3 سالن ورزشی در مجموعه سپاه و موجود است پس از واگذاری به میراث فرهنگی این 3 سالن برای مردم حفظ شوند کمااینکه در این محدوده  سالن ورزشی دیگری وجود ندارد و اصلاً این سالن ها در حریم قلعه هم نیستند که بخواهند آنها را تخریب کنند.

 

وی ادامه داد:ضمن اینکه پیشنهاد دادیم ساختمان های نوساز پادگان در طراحی میراث فرهنگی به عنوان یک مرکز فرهنگی مورد استفاده قرار بگیرند و این ساختمان های نوساز باید حفظ شوند ،لکن یک طراح خوب فقط باید آنها تغییر کاربری بدهد.

 

سردار کشکولی بیان داشت: ما بیم آن را داریم که پس از واگذاری حریم قلعه به میراث فرهنگی فکر خوبی برای آن نشود و طراحی مناسب برای آن صورت نگیرد تا مبادا مسئله فرهنگی به بیراهه رفته و  باز هم  شاهد مسائلی مانند جشن نا متعارف گلونی بعنوان میراث فرهنگی باشیم .

 

وی در پایان با بیان اینکه سپاه همیشه موافق واگذاری حریم قلعه بوده است عنوان داشت: اگر این ۵۰ میلیارد تومان امسال به ما داده شود و زمین را هم به ما بدهند  حتما سریعا یک تفاهم نامه منعقد می کنیم و به هر اندازه که ساختمان ساختیم  به آنجا نقل مکان می کنیم.

 

گفت و گو از: سعید سرشار

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: