یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
شهید «حجت‌الاسلام عبدالحسين مبشر» را بیشتر بشناسیم؛

شهرستان سلسله از بدو انقلاب تاکنون نزدیک به 300 شهید را تقدیم به آنقلاب و آرمان‌های والای آن کرده است. یکی از این شهدای والامقام، شهید حجت‌الاسلام «عبدالحسین مبشر» می‌باشد که سبک زندگی این شهید بزرگوار و نحوه شهادت ایشان، بسیار اثرگذار و الگویی برای قشر جاون جامعه است.

کد خبر: ۱۹۸۶۷
تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸

شهرستان سلسله از جمله شهرستان‌های شهیدپرور استان لرستان است. این شهرستان از بدو انقلاب تاکنون نزدیک به 300 شهید را تقدیم به آنقلاب و آرمان‌های والای آن کرده است. یکی از این شهدای والامقام، شهید حجت‌الاسلام «عبدالحسین مبشر» می‌باشد که سبک زندگی این شهید بزرگوار و نحوه شهادت ایشان، بسیار اثرگذار و الگویی برای قشر جاون جامعه است. گزیده‌ای از زندگی‌نامه و چند خاطره از این شهید والامقام شهرستان سلسله را در زیر می‌توانید بخوانید.

Image result for ‫شهید مبشر الشتر‬‎

شهید مبشر در سال 1325 در روستای سیاه‌پوش در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. وی در سال 1325 در میان مردمی متولد شد که بسیاری از اهالی آن، مکتب‌نرفته باسواد بودند یا به تعبیر محلی «سینه ملا» از آنها یاد می‌شود و در میان آنها چهره‌های ادبی و سیاسی شناخته شده‌ای همچون ملا حقعلی سیاهپوش و میرزاحسین بنان از مفاخر لرستان به شمار می‌آیند.

این شهید والامقام در سال 1335 برای ادامه تحصیل، در نهایت محرومیت و سختی راهی خرم‌آباد شد و در سال 1340 به حوزه کمالیه راه یافت وپس از آن عازم حوزه علمیه قم گردید و همزمان با تحصیل علوم حوزوی در سال 1347 موفق به ورود دانشگاه تهران شد و در رشته حقوق و علوم‌سیاسی در سال 1352 موفق به کسب مدرک لیسانس از آن دانشگاه گردید.

*تبیلغ آموزه‌های دینی در در هر شرایط

وی پس از بازگشت به لرستان به دلیل علاقه فراوان، حرفه معلمی را برگزید. حضور یک روحانی در میان دبیرستان‌های خرم‌آباد آن هم در دوران حکومت رژیم ستمشاهی فرصتی مناسب بود تا وی به اهداف مبارزاتی و انقلابی‌اش بپردازد و با همکاری و همفکری حجت‌الاسلام والمسلمین فخرالدین رحیمی و شهید دکتر هاشمی‌نژاد اقدام به تأسیس کانون اسلامی جوانان خرم‌آباد نمود و به صورت پنهان، جوانان بسیاری را با آموزه‌های اسلامی و دینی آشنا ساخت.

پس از اطلاع یافتن رژیم طاغوت از این فعالیت‌ها، وی را به بهبهان تبعید کردند که در آنجا نیز علی‌رغم فشار و سخت‌گیری ساواک از نشر فرهنگ انقلاب و فعالیت‌های مبارزاتی خود فروگذار نکرد.

*منزل شهید مبشر مهم‌ترین کانون مبارزاتی جوانان در بدو انقلاب

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به خرم‌آباد بازگشت.

در این زمان، منزل کوچک این شهید یکی از مهم‌ترین کانون‌های مبارزاتی جوانان پیرو خط امام شد و پس از پیروزی انقلاب در بسیاری از ارگان‌های انقلابی فعالیت ویژه‌ای داشت.

*حساسیت نسبت به حفظ آبروی مردم

«عاطفه مبشر»، دختر شهید مبشر در خصوص اخلاق پدر می‌گوید: پدرم نسبت به حفظ آبروی مردم حساسیت بسیار زیادی داشتند. یک شخصی در ارتباط با خاطرات خود گفته است، من در دوران نوجوانی به خاطر فقر شدید در وضع بدی بسر می‌بردم تا جایی که مجبور به تکدی‌گری و حتی سرقت می‌شدم. یک روز از یک مغازه مقداری پول به سرقت بردم و صاحب مغازه به محض اینکه متوجه شد، مرا دنبال کرد و من هم پا به فرار گذاشتم تا اینکه به یک مدرسه پناه بردم و در بین دانش‌آموزان خودم را پنهان کردم. ناگهان صاحب مغازه را دیدم که با چند مأمور برای دستگیری من داخل مدرسه شدند. شهید مبشر به محض اطلاع‌یافتن از موضوع، با پادرمیانی از مأموران خواست تا در ازای دریافت پول سرقت‌شده به صاحب مغازه، کاری به من نداشته باشند. بسیار ترسیده بودم که ناگهان متوجه شدم با صحبت‌های شهید مبشر و پرداخت پول مسروقه، آنها از دستگیری‌ام صرف نظر کردند. پس از رفتن مأموران، شهید مبشر مرا به کناری کشید و با دیدن سر و وضع نامناسب که نشان از فقر شدید می‌داد، مرا از انجام سرقت نهی کرد و گفت: هر کاری که داشته باشی و هر نیازی که داشتی، پیش خودم بیا؛ من هر کاری که از دستم برآید، برایت انجام می‌دهم. من از صحبت‌های شهید مبشر بسیار متأثر شده بودم. تا آنوقت هیچ کسی اینچنین مرا مورد حمایت و محبت خود قرار نداده بود. رفتار و اخلاق این مرد بزرگ بر من بسیار اثر گذاشت به طوری که مسیر کلی زندگی‌ام کاملاً عوض شد و به جرأت می‌توانم بگویم که خودم را پیدا کردم و در قلبم نور امید درخشید. صحبت‌ها و توصیه‌های این شهید والامقام در قلبم ریشه دوانده بود. من با راهنمایی‌های ایشان توانستم به تحصیلاتم را تا سطح کارشناسی ادامه دهم. موفقیت‌های زندگی‌ام را مدیون توصیه‌های شهید مبشر هستم.

*حساسیت نسبت به بیت‌المال

دختر شهید مبشر می‌گوید: پدرم نسبت به بیت‌المال بسیار حساسیت به خرج می‌داد. همواره خدمت خالصانه و بی‌ریا به مردم در راه رضای خدا را از خداوند طلب می‌کرد و در این مسیر هم قدم بر‌می‌داشت. شهید مبشر بسیار سخاوتمند، اهل صله رحم و فداکار بود. ایشان هرگز نسبت به مشکلات جامعه و مشکلات مردم بی‌تفاوت نبودند بلکه بسیار حساسیت داشتند و از هیچ تلاشی برای رفع دغدغه‌های مردم دریغ نمی‌کردند.

*عدم فراموشی نیازمندان و محرومان

یکی از اقوام شهید از وی نقل می‌کند که شهید مبشر بارها می‌گفت: «هر وقت می‌خواهم لقمه‌ای غذا در دهان بگذارم، تمام گرسنگان عالم پیش چشمانم مجسم می‌شود.»

*نحوه شهادت

شهید مبشر در کنار شغل شریف معلمی، مسئولیت بسیج عشایری لرستان و بنیاد شهید انقلاب اسلامی خرم‌آباد را بر عهده داشت و در شرایطی که مجدانه مشغول به خدمتگزاری به خانواده معظم شهدا بود، صبحدم پنجم مهرماه 1360 به هنگام عزیمت به محل کار، قلب پاک و مهربانش با تیر نفاق منافقین کوردل از حرکت ایستاد و به ملکوت اعلی پیوست.

*آگاهی از زمان شهادت

نزدیکان و اقوام شهید زمانی که بعد از غسل شهید که در غسالخانه قبرستان صالحین بوده، اقدام به پرداخت حق‌الزحمة می‌کنند که در این هنگام مسئولین غسال‌خانه می‌گوید: ایشان (شهید مبشر) چند وقت پیش آمده‌اند و هزینه را پرداخت کرده‌اند و با لبخند گفته‌اند که «به زودی مرا اینجا می‌آورند؛ از من خوب پذیرایی کنید.»

انتهای پیام/


مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: