امروز: دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
تحلیلگر سیاسی در گفتگو با لرسو:

تحلیلگر سیاسی می‌گوید: رژیم پهلوی با تصویب لایحه کاپیتولاسیون نشان داد که هیچ اختیاری در مقابل آمریکا ندارد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، استقلال کشور از جمله مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب بود.

کد خبر: ۲۰۰۷۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۷

Image result for ‫علی یوسفوند+لرسو‬‎«علی یوسفوند» در گفتگو با لرسو با اشاره به سالروز اعتراض امام خمینی(ره) و افشاگری ایشان علیه کاپیتولاسیون، اظهار داشت: کاپیتولاسیون یک مصونیت قضایی برای اتباع آمریکایی بود که در کشور ایران، هرچه دلشان می‌خواست می‌توانستند انجام دهند.

وی با اشاره به تعریف کاپیتولاسیون، گفت: در لغت‌نامه دهخدا، تعریف کاپیتولاسیون چنین است؛ حقی که به اتباع خارجیان در مملکتی دهند مبنی بر اینکه در محاکم خود آن مملکت محاکمه نشوند بلکه در محاکم مربوط به دولت خود محاکمه شوند.

وی با بیان اینکه رژیم پهلوی با تصویب لایحه کاپیتولاسیون نشان داد که هیچ اختیاری در مقابل آمریکا ندارد، افزود: به حدی این لایحه خفت‌بار بود که اگر فردی از پایین‌ترین طبقات کشور آمریکا، شاه ایران را به قتل می‌رساند، از تعقیب قضایی مصونیت داشت و این در حالی بود که هیچ فرد ایرانی از تعقیب قضایی کشور آمریکا در امان نبود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: رژیم پهلوی این لایحه را به صورت کاملاً مخفی و در سکوت کامل به تصویب رسانده بود و مردم از آن بی‌خبر بودند و اولین‌ شخصیتی که نسبت به این اقدام خفت‌بار شاه واکنش نشان داد، حضرت امام(ره) بود.

یوسفوند با اشاره به سخنرانی حضرت امام(ره) در سال 1343 در جمع هزاران نفر از مردم در اعتراض به تصویب قانون کاپیتولاسیون توسط دولت وابسته پهلوی، بیان داشت: امام خمینی(ره) در این سخنرانی که با جمله انالله و انا الیه راجعون آعاز می‌شد، گفتند، رژیم ایران استقلال کشور را فروخت و در عمل دست‌نشاندگی خود را به آمریکا اعلام داشت؛ چنین روزی عزای ملت ایران است و جا دارد مردم بر سر در منازل و مغازه‌های خود پرچم سیاه بزنند.

وی ادامه داد: افشاگری حضرت امام(ره) موجب شد تا کاخ سفید دستور تبعید ایشان را صادر و محمدرضاشاه پهلوی که نوکر بی‌چون و چرای آمریکایی‌ها بود، این دستور را عملی سازد و این در حالی بود که خودِ محمدرضاشاه از تبعید امام خمینی(ره) بسیار می‌ترسید.

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه استقلال ایران پس از انقلاب اسلامی به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامد، تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) دشمنی آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی و با ملت ایران به اوج خود رسید چرا که دست آنان از کشور کاملاً قطع شد و امتیازات بی‌چون و چرایی که از رژیم پهلوی دریافت می‌کردند، از دستشان خارج شده بود.

وی با بیان اینکه رمز عزتمندی و اقتدار ایران اسلامی، حفظ استقلال کشور به پشتوانه تفکر حضرت امام(ره) در مبارزه به استکبار جهانی است، خاطرنشان ساخت: از همان آغازین روزهایی که امام خمینی(ره) در آبان 43 به کاپیتولاسیون اعتراض کردند و انقلاب در حال شکل‌گیری بود، ایشان بر استقلال و عزتمندی کشور تأکید داشتند و اینکه هیچ ابرقدرتی حق زورگویی بر ملت ایران را ندارد و پیروزی انقلاب اسلامی به پشتیبانی ملت ایران از این تفکر بود.

یوسفوند قطع رابطه ایران و آمریکا را موجب عزت و اقتدار کشور دانست و با بیان اینکه استقلال کشور، کامل‌ترین دستاورد انقلاب است، افزود: امروز می‌بینیم پس از گذشت نزدیک به 4 دهه از انقلاب اسلامی، همان تفکر امام(ره) توسط مقام معظم رهبری دنبال می‌شود و روز به روز بر عزتمندی ملت ایران افزوده می‌شود و مستکبرینی که روزی در این کشور هرچه دلشان می‌خواست انجام می‌دادند و اموال ملت را چپاول می‌کردند، در برابر ایران اسلامی ذلیل‌تر می‌شوند.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
مرادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
0
بعضی از افراد هستند که متاسفانه ظلمها و جنایات امریکا علیه ملت ایران را فراموش کرده اند و فکر می کنند که اگر امریکا بیاد ایران همه چیز درست میشه نه اینطور نیست امریکا بدعهد ترین کشور دنیا است
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
0
مرگ بر آمریکا شیطان بزرک

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: