یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
لرسو گزارش می‌دهد

نانوتکنولوژی از جمله پدیده‌های علمی نوین و شگفت‌انگیز می باشد که کاربردهای آن در دنیا به سرعت در حال گسترش است. توسعه و ترویج فناوری نانو در کشور ایران اسلامی نیز همپای سایر کشورهای توسعه‌یافته مورد توجه واقع شده است. با برگزاری کلاس‌های آموزشی نانو در شهرستان الشتر، این دانش نوین مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گرفته است.

کد خبر: ۲۰۲۶۸
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۹

فناوری نانو، پدیده‌ای جدید، بزرگ و شگفت‌انگیز می‌باشد که دنیا را فراگرفته و در همه گرایش‌های علمی کاربرد خود را نشان داده است. این فناوری نوین را که همگان آینده را متعلق به آن دانسته‌اند، با سرعت بالایی در دنیا در حال گسترش می‌باشد. فناوری نانو را موج چهارم انقلاب صنعتی می‌دانند که از بدو دهه 1980 میلادی در ساخت و سازهای مختلف، هر روز پدیده‌ شگفت‌آور و جدیدی طراحی و به جهان صنعت و توسعه ارائه می‌دهد.

نانوتکنولوژی کاربردهای وسیعی در زندگی روزمره انسان بوجود آورده که از جمله این موارد می‌توان به توليد مواد و محصولات صنعتي؛ پزشكي و بدن انسان؛ دوام‌پذيري منابع كشاورزي، آب، انرژي، مواد و محيط زيست پاك؛ صنایع هوا و فضا؛ امنيت ملي و صنعت الكترونيك اشاره نمود. بیشتر کاربردهای این فناوری در ساختمان‌ها در ارتقاء مقاومت، شکل‌پذیری، دوام، بازدهی بالا و... مصالح بکار برده می‌شود.‌ کشورهای توسعه‌یافته بسیاری در جهت حمایت و توسعه تحقیقاتی و صنعتی نانوتکنولوژی  برنامه‌ریزی‌های ملی صورت داده‌اند و این برنامه‌ها را اجرا می‌نمایند. پژوهشگران، فناوری نانو را انقلابی در شرف وقوع می‌دانند که مقوله‌هایی همچون اقتصاد و جایگاه کشورهای جهان را متأثر از خود خواهد ساخت.

*ایران اسلامی در مسیر توسعه نانوتکنولوژی

در کشور ایران اسلامی نیز در راستای توسعه دانش و فناوری‌های نوین، از جمله نانوتکنولوژی، گام‌هایی اساسی برداشته شده که برگزاری کلاس‌ها آموزشی و پژوهشی و نیز سمینارهای مختلف در شهرهای کوچک و بزرگ در بین دانش‌آموزان، معلمان، محققین و پژوهشگران علاقمند و نیز تولید مقالات علمی متعدد از جمله این اقدامات به شمار می‌آید. معرفی فناوری نوین نانو و اهمیت این مقوله، محور کلاس‌ها و سمینارهای آموزشی و ترویجی نانو در سراسر کشور است.

برگزاری کلاسهای اموزشی نانوتکنولوژی در الشتر

*توسعه آموزش نانوتکنولوژی در شهرستان سلسله

حدود یک سال است که به همت اداره آموزش و پرورش شهرستان سلسله در مرکز پژوهش‌سرای دانش آموزی، کلاس‌های آموزشی فناوری نانو برگزار می‌شود که با استقبال کم‌نظیر دانش‌آموزان روبرو شده است.

*موفقیت‌های قابل تحسین دانش‌آموزان الشتری در نانو

«فرج‌الهی»، رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان سلسله در این رابطه می‌گوید: تاکنون نزدیک به 300 دانش‌آموز در این شهرستان از کلاس‌های آموزشی نانو استفاده کرده‌ و با این دانش نوین آشنا شده‌اند.

وی می‌افزاید: کسب رتبه اول المپیاد نانو در استان لرستان با توجه به مدت‌زمان اندک برگزاری دوره‌های آموزشی نانو، از جمله موفقیت‌های قابل تحسین دانش‌آموزان الشتری است.

رییس اداره آموزش و پرورش سلسله، توسعه آموزش و کاربردی‌تر کردن کلاس‌های آموزشی نانو را از جمله برنامه‌های آتی پژوهش‌سرای دانش‌آموزی عنوان و اظهار می‌دارد: در راستای معرفی هرچه بیشتر و گسترش فناوری نانو در الشتر، برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته که انتظار می‌رود با توجه به موفقیت‌های کسب شده، استقبال دانش‌آموزان از کلاس‌های آموزشی و آمادگی آنان برای حضور در المپیادهای مختلف بیشتر شود.

برگزاری کلاسهای اموزشی نانوتکنولوژی در الشتر

*صنعتی‌سازی؛ برنامه دهه دوم ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

«سلطان‌زاده»، مدرس ستاد توسعه فناوری نانو می‌گوید: فناوری نانو، توانایی کار کردن در ابعاد نانومتری و ساختن موادی با چیدمان و ساختاری در ابعاد بسیار کوچک است.

وی با اشاره دوره ترویجی نانو در الشتر می‌افزاید: هدف از برگزاری سمینارهای آموزشی در شهرستان سلسله، آشنایی و تشویق دانش‌آموزان برای یادگیری مطالب مربوط به فناوری‌های نوین می‌باشد.

 سلطان‌زاده تأکید می‌کند: کشور ما در سال‌های اخیر، مقام هفتم دنیا را در تولید مقالات علمی کسب کرده و برنامه‌ای که برنامه‌ای که ستاد ويژه توسعه فناوري نانو در ده‌سال اول در پیش گرفته، بیشتر در راستای تولید مقالات بوده اما در برنامه ده‌ساله دوم، به صنعتی ساختن و کاربردی کردن نانوتکنولوژی در کشور توجه شده است.

برگزاری کلاسهای اموزشی نانوتکنولوژی در الشتر

*توسعه کلاس‌های آموزشی نانو در الشتر

«کرم فولادوند»، مدیر پژوهش‌سرای دانش‌آموزی سلسله با اشاره به لزوم توسعه آموزش فناوری نانو در بین دانش‌آموزان، می‌گوید: محققان و صاحب‌نظران، نانوتکنولوژی را مساوی آینده می‌دانند و از این دانش نوین به عنوان محور آینده یاد کرده‌اند.

فولادوند اضافه می‌کند: نانوتکنولوژی، به رشته‌هایی همچون فیزیک کاربردی، شیمی ابرملکول، مهندسی مکانیک، زیست‌شناسی، پزشکی و طراحی دارو، مهندسی مواد و بسیاری دیگر از رشته‌ها و گرایشات مختلف مربوط می‌شود.

وی می‌افزاید: به دلیل اثرات شگفت‌انگیز نانوتکنولوژی بر بیشتر فناوری‌های نوین، در آینده‌ای نه‌چندان دور، توسعه و شکوفایی بسیاری از فناوری‌های زیربنایی از جمله بیوتکنولوژی و اطلاعات به عنوان دستاوردهای مهم قرن بیستم بدون استفاده مفید از فناوری نانو دچار اختلال خواهند شد؛ به همین سبب، موضوع توجه بیش از پیش به نانوتکنولوژی در بین دانشجویان، محققین و مسئولان، امری ضروری به نظر می‌رسد.

برگزاری کلاسهای اموزشی نانوتکنولوژی در الشتر

مسئول برگزاری کلاس‌های آموزشی نانوتکنولوژی در الشتر با اشاره به برگزاری سه سمینار مختلف در یک‌سال گذشته در این شهرستان تصریح‌ می‌کند: در هر سمینار، دانش‌آموزان از سطوح و رشته‌های مختلف تحصیلی را دعوت کرده‌ایم تا با تعاریف پایه‌ای و حداقل‌های کاربرد این فناوری در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف آشنا و نیز برای حضور در کلاس‌های آموزشی و آمادگی برای المپیاد سال آینده، آماده شوند.

وی ادامه می‌دهد: با برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده، از معلمان شهرستان نیز برای حضور در سمینارهای آموزشی دعوت بعمل آمده که خوشبختانه با استقبال همکاران فرهنگی از این برنامه‌های مواجه شدیم که نشان از اهمیت فناوری نانو در بین معلمان و مدرسان مدارس شهرستان می‌باشد.

فولادوند، برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی نانو را از دیگر برنامه‌های پژوهش‌سرای الشتر ذکر و می‌گوید: قصد داریم تا پایان سال جاری و تا زمان برگزاری المپیاد نانو، سه سمینار دیگر در زمینه نانو در الشتر با حضور استاتید برجسته کشوری برای دانش‌آموزان، معلمان و علاقمندان برگزار کنیم و امیدواریم که با توجه به تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بتوانیم جایگاه شهرستان سلسله در توسعه فناوری نانو در کشور را ارتقاء دهیم.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
سنا
|
United States
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
0
1
خیلی عالیه.کمال تشکر داریم
میلاد
|
United States
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
0
1
با سلام.از اینکه به فکر ارتقائ علمی سطح شهرستان هستید بسیار ممنونیم.
امیر محمد
|
United States
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
0
1
برنامتون برای بحث نانو قابل تحسین است.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: