یادداشت و تفسیر
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید مهدی محمدی
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور اختصاصی/
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور
آرشیو
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران لرستان؛ سرزمین جاذبه‌های ناشناخته و بکر/
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر گزارش/
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر
آرشیو
امام جمعه الشتر در گفتگو با لرسو:

امام جمعه الشتر گفت: صدا و سیما در استان‌ها، فقط به این امر نباید اکتفا کنند که برنامه‌هایشان متناسب با آنچه را از مرکز فرستاده می‌شود، باشند و باید بر اساس فرهنگ هر منطقه برنامه‌ریزی و تولید داشته باشند.

کد خبر: ۲۰۳۸۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲

«سید سجاد موسوی» در گفتگو با لرسو اظهار داشت: امروز یکی از ابزارهای بسیار ارزشمند و تدافعی و بعضاً تهاجمی در برابر جنگ نرم، آداب و رسوم هر قوم است.

وی افزود: مسائل فرهنگی در پیشرفت امورات بسیار مؤثر و پیوست مسائل اقتصادی است و اعتقاد داریم که باید در زمینه فرهنگی تلاش‌های بیشتر و گسترده‌تری صورت گیرد.

امام جمعه الشتر با بیان اینکه فرهنگ، همان مجموعه قواعد و آدابی است که در هر منطقه و دیاری مرسوم است، ادامه داد: اگر بخواهیم با استفاده از ابزاری به نام فرهنگ در مقابل جنگ نرم ایستادگی کنیم، باید از آداب و فرهنگ هر قوم بهره گرفته شود و این مقوله از جمله مقوله‌هایی است که نمی‌توان یکسان به آن نگریسته شود چرا که آداب هر قوم و هر منطقه با هم متفاوت هستند.

وی تصریح کرد: بعضاً دیده می‌شود که فرهنگ‌های مختلف در کشور دستخوش آسیب شده و علت آن هم، یکسان‌سازی فرهنگ‌ها است.

حجت‌الاسلام موسوی اضافه کرد: ساختار فرهنگ‌ها را نمی‌توان بر اساس یک منبع شکل داد چرا که این موضوع، نه تنها باعث پیشرفت و توسعه نخواهد شد بلکه آسیب‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: باید نسبت به تقویت هر منطقه و بومی‌سازی آداب در منطقه اهمیت داده شود و در این راستا برنامه‌ریزی و تلاش جدی صورت گیرد.

کارشناس مسائل فرهنگی، مذهبی ابراز داشت: در آیات و روایات آمده که اگر می‌خواهید دین را تبلیغ کنید، به زبان هر قوم سخن بگویید، یعنی متناسب با فرهنگ و سنت‌های بومی هر منطقه باید دین را تبلیغ کرد.

وی خاطرنشان ساخت: این موضوع در دستور کار نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار گرفته که نمونه بارز آن، ایجاد مراکز صدا و سیما در استان‌های مختلف است.

حجت‌الاسلام موسوی با بیان اینکه صدا و سیما به عنوان مرکز گسترده فرهنگی، باید برای تقویت فرهنگ بومی هر منطقه تلاش‌های جدی‌تری صورت دهد، گفت: فرهنگ بومی هر منطقه به‌عنوان یک دژ و خاکریز در برابر جنگ نرم محسوب می‌شود، لذا صدا و سیما در مراکز استان‌ها باید برای تقویت فرهنگ بومی هر منطقه تلاش جدی‌تری داشته باشند.

وی افزود: صدا و سیما در استان‌ها، فقط به این امر نباید اکتفا کنند که برنامه‌هایشان متناسب با آنچه را از مرکز فرستاده می‌شود، باشند؛ بلکه باید با تولیدات بومی متناسب با فرهنگ و آداب آن استان اقدام به تولید و پخش برنامه کند.

امام جمعه الشتر در پایان خاطرنشان ساخت:‌ متأسفانه دیده می‌شود که در مراسمات عزاداری‌ها و شادی‌ها و حتی در مراسم ازدواج جوانان و مقدمات آن دستخوش تغییرات جدی شده و به سمت تجمل‌گرایی سوق داده شده که بخشی از آن به دلیل از بین رفتن آداب و رسوم است و اینکه به صورت مرکزی از صدا و سیما یا رسانه‌های دیگر به موضوع فرهنگ نگریسته شده است.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: