امروز: چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیرافلاک
ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
جنگ اقتصادی؛ استراتژی دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران تحلیل لرسو/
جنگ اقتصادی؛ استراتژی دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران
بحران هویت در دوره نوجوانی را جدی بگیریم یادداشت/
بحران هویت در دوره نوجوانی را جدی بگیریم
فرهنگ استقبال از عید نوروز در آیینه ادبیات و شعر لکی یادداشت/
فرهنگ استقبال از عید نوروز در آیینه ادبیات و شعر لکی
نقش و تاثیر صنعت گردشگری بر اشتغال ملی و منطقه‌ای یادداشت/
نقش و تاثیر صنعت گردشگری بر اشتغال ملی و منطقه‌ای
زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی با استفاده نامناسب از فضای مجازی/ فرهنگ‌سازی؛ راه‌کار اصلی مقابله با آسیب‌های فضای مجازی یادداشت/عبدالرحیم خرم‌آبادی
زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی با استفاده نامناسب از فضای مجازی/ فرهنگ‌سازی؛ راه‌کار اصلی مقابله با آسیب‌های فضای مجازی
مسجد؛ سرچشمه فیوضات معنوی یادداشت/
مسجد؛ سرچشمه فیوضات معنوی
نفوذ فرهنگی و بحران هویت یادداشت/ رضا آذری
نفوذ فرهنگی و بحران هویت
آرشیو
ویژه‌ها
همه دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی کشور قابلیت تماس صوتی تلگرام را خلاف امنیت کشور دانستند دادستان کل کشور در برنامه نگاه یک:
همه دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی کشور قابلیت تماس صوتی تلگرام را خلاف امنیت کشور دانستند
در سال 95 بیش از 400 مورد محکومیت ها بر پایه گزارش سازمان است حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جمع مدیران و بازرسان سازمان بازرسی کشور؛
در سال 95 بیش از 400 مورد محکومیت ها بر پایه گزارش سازمان است
اجرای کنسرت موسیقی بانوان در خرم آباد خلاف شرع و باید لغو شود نماینده ولی فقیه در لرستان:
اجرای کنسرت موسیقی بانوان در خرم آباد خلاف شرع و باید لغو شود
مرگ مغزی عشق در سایه موسیقی پوچ گرا گزارشی خواندنی از آثار مخرب موسیقی مضر
مرگ مغزی عشق در سایه موسیقی پوچ گرا
آرشیو
حوادث
سقوط مرگبار یک خانواده در کانال آب
سقوط مرگبار یک خانواده در کانال آب
ریزش کوه در جاده ونایی بروجرد یک کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت
ریزش کوه در جاده ونایی بروجرد یک کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت
نشت گاز منو اکسید کربن جان پدر و دختر اشترینانی را گرفت رئیس آتش نشانی اشترینان:
نشت گاز منو اکسید کربن جان پدر و دختر اشترینانی را گرفت
دو زورگیر مسافر نما در الیگودرز دستگیر شدند کمتر از 24 ساعت ؛
دو زورگیر مسافر نما در الیگودرز دستگیر شدند
آرشیو
گزارش
سودی که به ضرر اقتصاد است! لرسو گزارش می‌دهد
سودی که به ضرر اقتصاد است!
اعتکاف فرصتی برای تطهیر اندیشه است/ استقبال کم‌نظیر جوانان الشتری از اعتکاف لرسو گزارش می‌دهد
اعتکاف فرصتی برای تطهیر اندیشه است/ استقبال کم‌نظیر جوانان الشتری از اعتکاف
توسعه ورزش قهرمانی مهم‌ترین برنامه اداره ورزش سلسله است/ ساختمان ورزش‌ زورخانه‌ای را تکمیل خواهیم کرد رییس اداره ورزش و جوانان سلسله در گفتگو با لرسو مطرح کرد
توسعه ورزش قهرمانی مهم‌ترین برنامه اداره ورزش سلسله است/ ساختمان ورزش‌ زورخانه‌ای را تکمیل خواهیم کرد
قاب شکسته!/ وقتی هنر قربانی مشکلات مالی می‌شود مستند لرسو/
قاب شکسته!/ وقتی هنر قربانی مشکلات مالی می‌شود
مسئولین از درد هنرمندان بی‌خبرند/ برای کسب رتبه‌های هنری‌ام هیچ مسئولی به من تبریک نگفت فیلم/ دارنده دیپلم افتخار چهارمین جشنواره جهانی هنر مقاومت:
مسئولین از درد هنرمندان بی‌خبرند/ برای کسب رتبه‌های هنری‌ام هیچ مسئولی به من تبریک نگفت
پیشرفت حوزه نانو در الشتر/ جایگاه ایران در نانو بین ده کشور نخست دنیا فیلم/
پیشرفت حوزه نانو در الشتر/ جایگاه ایران در نانو بین ده کشور نخست دنیا
انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مناسب‌سازی شهر الشتر برای معلولان لرسو گزارش می‌دهد؛
انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مناسب‌سازی شهر الشتر برای معلولان
جوان خلاق الشتری به تنهایی سلسله را صنعتی کرد/ اقتصاد مقاومتی بدون حمایت بانک‌ها شعاری بیش نیست لرسو گزارش می‌دهد
جوان خلاق الشتری به تنهایی سلسله را صنعتی کرد/ اقتصاد مقاومتی بدون حمایت بانک‌ها شعاری بیش نیست
صنعت گردشگری؛ ظرفیتی که جدی گرفته نمی‌شود لرسو گزارش می‌دهد
صنعت گردشگری؛ ظرفیتی که جدی گرفته نمی‌شود
کهمان؛ اوج شگفتی طبیعت لرستان در سلسله/ «کهمان» بار دیگر نفس می‌کشد لرسو گزارش می‌دهد
کهمان؛ اوج شگفتی طبیعت لرستان در سلسله/ «کهمان» بار دیگر نفس می‌کشد
آرشیو
تحلیل لرسو/

خط مشی رییس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ناشی از عدم شناخت و آگاهی کافی وی در عرصه سیاسی است. گرچه وی سعی دارد تا در برخورد با ایران به عنوان یک چالش برای آمریکا، مواضعی سخت‌گیرانه و افراطی در پیش گیرد اما در آینده‌ای نه چندان دور مجبور خواهد شد در این سیاست‌ها بازنگری کند.

کد خبر: ۲۰۶۸۱
تاریخ انتشار: شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳

گروه تحلیل و بررسی لرسو؛ دونالد ترامپ در نخستین سخنرانی خود در کاخ سفید با تغییر رویکرد قبلی خود که بر پاره کردن برجام تأکید کرده بود، بازنگری در مفاد برجام را مطرح کرد. رییس جمهور جدید آمریکا در این سخنرانی بر استقرار سامانه موشکی علیه ایران و نیز ممنوعیت صدور روادید برای ایرانیان تأکید کرده که نشان از اقدامات آشکار ضد ایرانی در هفته نخست کاری وی داشت.

آنچه در رفتار رییس جمهور آمریکا نمود بیشتری پیدا کرده، تأکید بر بازسازی اقتصاد درونی آمریکا است. ترامپ در صدد است تا سیستم اقتصاد صد ساله آمریکا را که بر مبنای تجارت لیبرال است، به سمت تجارت داخلی و درونگرا هدایت کند. در این راستا حتی در برخی معاهدات منطقه‌ای بر بازنگری نسبت به مفاد این قراردادها تأکید دارد. ترامپ برای رسیدن به منویات خود سعی دارد تا شرکای آمریکا که دارای منفعت‌های اقتصادی هستند را حفظ نماید. وی از هزینه‌هایی که ناتو بر کشور آمریکا انتقاد کرده و گفته است که ناتو باید خودش بیشتر هزینه‌هایش را پرداخت نماید.

رییس جمهور آمریکا برجام را یک خسارت مالی برای آمریکا می‌داند و همین امر باعث شد تا مواضعی ضد برجام داشته باشد تا جایی که اعلام کرد برجام را پاره خواهد کرد که با موضع‌گیری و پاسخ قاطع مقام معظم رهبری مبنی بر آتش زدن برجام روبرو شد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا و هم‌پیمانان در 5+1 بر حسن اجرای برجام توسط ایران تأکید داشتند و نهایتاً ترامپ مجبور به عقب‌نشینی از مواضع تند در این موضوع شد.

رفتار و گفتارهای متناقض ترامپ از همان اوایل ورود به عرصه انتخاباتی نمود پیدا کرد. ترامپ در سخنانی در تبلیغات انتخاباتی گفته بود در صورت رسیدن به کاخ سفید سیاست خارجی، آمریکا را بر محور تک‌قطبی بودن این کشور در جهان پایه‌ریزی خواهد کرد. وی گفته بود که آمریکا در سراسر جهان نسبت به هدفهای دفاعی خود متعهد است اما در عین حال از کشورهای جهان می‌خواهد نسبت به عملیات نظامی هزینه‌های بیشتری پرداخت کنند! این گفتارهای متناقض، واکنش وزیر خارجه آلمان را در پی داشت. اشتان مایر با موضع‌گیری نسبت به سخنان ترامپ، گفته بود: «حرف‌های ترامپ هیچ هماهنگی با هم ندارد. وی اعتقاد دارد آمریکا باید با کشورها متحد باشد و از طرف دیگر بر تک قطبی یا دو قطبی بودن در جهان حرف می زند!»

تناقضات رفتاری و گفتاری ترامپ نشان از عدم ثبات وی در موضع‌گیری‌های سیاسی در سطح بین‌المللی دارد. وی یکی از موضوعات اصلی و چالش‌های آمریکا را کشور چین و اقتصاد این کشور می‌داند و در صدد محدود کردن چین به هر نحو ممکن است. رییس جمهور جدید آمریکا در این رابطه تأکید کرده بود که اگر حتی لازم باشد حادثه‌ای مشابه جنگ جهانی و حمله به ژاپن و وقایعی همچون پرل‌هاربر روی خواهد داد. در نبرد پرل‌هاربر، هواپیماهای جنگنده ژاپن حمله‌ای ناگهانی را به پایگاه دریایی آمریکا در پرل‌هاربر صورت می‌دهند. این حمله در بامداد روز یکشنبه، هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ میلادی بود که موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم شد. ترامپ، چین را به وقوع چنین پیشامدهایی تهدید کرده و حتی با برقرار کردن مناسبات با تایوان، از این منطقه به عنوان ابزاری برای مقابله با چین استفاده می‌کند. اما همزمان می‌بینیم که خروج آمریکا از پیمان ترانس پاسیفیک را کلید می‌زند! پیمان ترانس‌پاسیفیک با هدف یکسان‌سازی استانداردهای تجاری بین آمریکا و ۱۱ کشور حاشیه اقیانوس آرام، از جمله ژاپن، مالزی، ویتنام، برونئی، استرالیا، سنگاپور، نیوزیلند، کانادا، آمریکا، پرو، مکزیک و شیلی در سال ۲۰۱۵ میلادی نهایی شد تا به این ترتیب افزایش سطح مبادلات اقتصادی در پویاترین منطقه جهان، آغازگر فصل جدیدی در سیاست‌گذاری کاخ سفید نسبت به آسیا–پاسیفیک باشد. تأکید ترامپ بر خروج آمریکا از این پیمان در تناقضی آشکار با مواضع وی علیه چین است.

مواضع متناقض و بعضاً خشن رییس جمهور آمریکا موجب شده تا مردم آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، اینگونه رفتارها را برنتابند و علیه ترامپ به خیابان‌ها بریزند.

خط مشی ترامپ علیه ایران، همان سیاست‌هایی است که از قبل توسط رؤسای جمهوری آمریکا در دوره‌های مختلف دنبال می‌شد. اما تفاوتی که وی در برخورد با این رویکردها مد نظر دارد، پرداختن به اولویت‌ها از نظر اهم و مهم برای کشور آمریکاست. همانگونه که گفته شد، وی سعی دارد که اقتصاد آمریکا را سامان دهد و پرداختن به شکستن ساختار منظومه قدرت جمهوری اسلامی ایران (به خیال واهی خود!) و چالش‌هایی همچون سوریه که در منطقه برای آمریکا بوجود آمده را در اولویت‌های بعدی خود قرار داده است.

نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که ترامپ، درک نادرستی که سیاستمداران آمریکایی مبنی بر اثرگذار بودن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بدان رسیده‌اند را دنبال خواهد می‌کند و در این راه، لابی‌های صهیونیستی وی را همراهی خواهند کرد. اینگونه مواضع ضد ایرانی آمریکا، آشکارتر شدن تأکیدات دلسوزان نظام اسلامی مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا است چرا که اگر بر فرض محال رییس جمهور آمریکا بخواهد با کشور ایران مناسبات منصفانه‌ای داشته باشد، فشار لابی‌های صهیونیستی همچون لابی آیپک AIPAC»» که شاهرگ اصلی سیاست‌گذاری‌های آمریکا از گذشته تا به حال بوده، این اجازه را به او نخواهد داد.

ایجاد محدودیت برای ایرانیان در سیستم مالی آمریکا، یکی از مفاد طرح جدید تحریم‌ها علیه ایران از سوی دولت ترامپ می‌باشد. این موضع در تعارض با گشایش‌های مالی ایران و در تضاد با مفاد برجام است که البته محدودیت ایران از سوی ایالات متحده خیلی هم دور از نظر نبود چرا که قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ایران در منطقه و قدرت نفوذ تفکرات و ایدئولوژی‌های انقلاب اسلامی در سایر کشورها، موجب نگرانی سیاستمداران کاخ سفید شده است و همین امر تلاش رییس جمهور آمریکا برای شکل‌دهی موج جدیدی از اسلام‌ستیزی و ایران‌هراسی در جهان و منطقه را در پی داشته است.

اصولاً آنچه نگرانی سیاستمداران آمریکایی که وابسته مستقیم به لابی‌های صهیونیستی هستند را موجب شده، صرفاً گسترش ایدئولوژی انقلاب اسلامی است چرا که  گسترش ایدئولوژی استکبارستیز انقلاب اسلامی، منافع جبهه استکباری را در جهان تهدید می‌کند و همین امر موجب شده تا مواضع ضد ایرانی و ضد اسلامی در رفتار ترامپ، نمود بیشتر به خود داشته باشد.

خط مشی رییس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ناشی از عدم شناخت و آگاهی کافی وی در عرصه سیاسی است. گرچه وی سعی دارد تا در برخورد با ایران به عنوان یک چالش برای آمریکا، مواضعی سخت‌گیرانه و افراطی در پیش گیرد اما با گذر زمان و آگاهی از قدرت بلامنازع منطقه‌ای ایران اسلامی، در آینده‌ای نه چندان دور مجبور خواهد شد در این سیاست‌ها بازنگری صورت دهد و از بسیاری از گفته‌های خود عقب‌نشینی نماید تا این بار نیز، این اقتدار نظامی و قدرت ایدئولوژی انقلاب اسلامی باشد که بر سیاست‌های استکباری آمریکا و هم‌پیمانانش غلبه نماید.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر
نرم افزار سلام