امروز: چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
کارشناس منابع طبیعی:

کارشناس منابع طبیعی و آبخیز داری گفت: لرستان از رویشگاه های مهم درختان بلوط در زاگرس است وبیشتر پوشش جنگلی این استان را شامل می باشد.

کد خبر: ۲۰۷۳۸
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶

به گزارش لرسو، نوع آب و هوا وکوهستانی بودن منطقه ظرفیت مناسبی را برای رشد درختان مقاوم بلوط در لرستان فراهم کرده به طوری در ارتفاعات این استان بلوط ،درخت غالب این پوشش های جنگلی هستند.

ریزگردها که چند سالی به صورت ناخوانده در آسمان ایران ظاهر می شوند و باعث خسارت های فراوان زیست محیطی به استان شده اند حالا مردم برخی از استان های درگیر از جمله خوزستان،ایلام،کرمانشاه ولرستان با مشکلاتی مواجه کرده است.

به عقیده کارشناسان وجود درختان بلوط برای مقابله با آلودگی هوا وریزگردها بسیار مهم است و علاقه مندان محیط زیست ودوستدار طبیعت برای حفظ ونگهداری از این نوع درخت بومی در قالب سمن های زیست محیطی که دارند تلاش کنند.

بلوط لرستان

گذشتگان ما در موارد خشکسالی وقحطی از نان میوه بلوط ،گرسنگی خود را رفع می کردند.

توجه به حفاظت ونگهداری از این پوشش جنگی در مقابله با آلودگی هوا وریزگردها که در چندین سال اخیر به معضل زیست محیطی در کشور تبدیل شده ،مهم و ضروری به نظر می رسد.

بلوط لرستان

بیماری زغالی بلوط سونامی نابودی درختان بلوط را در زاگرس و چندین استان رویشگاه این درخت از قبیل لرستان به راه انداخت.

بیماری زغالی بلوط

به گونه‌ای که بیش از یک میلیون هکتار از این جنگل‌ها به دلیل وجود آفاتی چون سوسک چوب خوار و بیماری ذغالی در وضعیت نامناسبی قرار گرفته و در آینده‌ای نزدیک باید شاهد خشک شدن این جنگل‌ها باشیم. 

با توجه به اتفاقات ناگواری که برای از بین رفتن درختان بلوط در زاگرس رخ داده ،توجه به اهمیت این نوع درخت برای حفظ محیط زیست برای علاقه مندان به طبیعت و اقشار مختلف مردم لازم وضروری است.

سمیرا قربانی نژاد دکتری منابع طبیعی و آبخیز داری دانشگاه لرستان در گفتگو با خبرنگاربیان روز با اشاره به اهمیت درخت بلوط در حفظ محیط زیست عنوان کرد:بلوط از جمله درختانی که نقش مهمی در مقابله با آلودگی هوا دارد لرستان هم از رویشگاه های این درخت مقاوم در زاگرس است.

وی بیان کرد:بلوط گونه((Q.brantiنسبت به شرایط سخت و نامساعد محیطی سازگار بوده، درختی نورپسند و به سایه متحمل است.

بلوط ایران

دکترآبخیز داری عنوان کرد: این درخت از درختان کم نیاز و کم توقع به شمار می‎آید از این رو به صورت جوامع بلوط درختان غالب و چیره جنگل‎های منطقه را تشکیل می­دهد.

قربانی نژاد با اشاره به اینکه لرستان از رویشگاه های بلوط در زاگرس است گفت:در بین ۱۱ استان واقع در ناحیه رویشی زاگرس استان های فارس، لرستان و خوزستان مقام های اول تا سوم را از نظر وسعت رویشگاه های جنگلی و درختی دارا می باشند.

وی تصریح کرد:درختان و جنگل‌ها بلوط به دلیل ریشه آن‌ها و فعالیت میکروارگانیسم‌های موجود در اطراف ریشه درختان، موجب نفوذ نزولات آسمانی در خاک و ذخیره این نزولات می شوند.

دانشجوی دکتری منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اینکه  طبق بررسی‌های که دانشمندان روسی در مورد درختان بلوط و نقش آن‌ها در مبارزه با  آلودگی هوا انجام دادند اضافه کرد:پس از بررسی ها متوجه شدند که این درختان از طریق آزاد کردن موادی در هوا باعث ضد عفونی هوا و از بین رفتن میکروارگانیسم های مضر و حتی بعضی حشرات می شود.

وی ادامه داد:درختان بلوط به علت دارا بودن شاخ و برگ از سرعت باد می‌کاهند  و درنتیجه فرسایش بادی در خاک های زمین های زراعی اطراف این درختان کاهش می یابد.

بلوط لرستان

 قربانی نژاد یادآورشد:ریشه این درختان به صورت کنگره‌ای مانند است که مانند تور ماهیگیری بهم وصل هستند و حجم زیادی از خاک را در بر می‌گیرند و ممکن تا عمق 20 متری هم در زمین قرار بگیرند.

وی گفت: همین امر موجب دوام، جلوگیری از جابجایی و فرسایش خاک در اثر باد شده و در هنگام ریزش نزولات جوی هم به دلیل وجود شاخ و برگ‌های آن‌ها سرعت و اندازه قطرات باران  در برخورد با زمین کاهش پیدا کرده و از ایجاد رواناب در سطح زمین و به خصوص دامنه کوه‌ها شهرستان جلوگیری می‌کند و سرعت نفوذ آب نیز در خاک‌هایی که این درختان حضور دارند، افزایش پیدا می‌کند

دانشجوی دکتری منابع طبیعی و آبخیز داری افزود:در اطراف ریشه گیاهان محیطی بنام ریزوسفر وجود دارد که پویایی جمعیت های میکروبی در آن محیط بالا می‌باشد.

 وی گفت:ریشه درختان بلوط از برقراری ارتباط با میکروارگانیسم مفید خاک از طریق سیگنال‌های خاص، ایجاد روابط میکروبی  در ریزوسفرخاک و ترشحات ریشه باعث پویایی این جمعیت‌ها در خاک شده در نتیجه فعالیت‌ها میکروبی مفید درخاک افزایش پیدا می‌کند

قربانی نژاد با اشاره به عوامل اصلی تخریب جنگل‎های بلوط در ناحیه زاگرس خاطر نشان کرد: افزایش تعداد دام جنگل نشینان و چرای بی‌رویه دام، قطع درخت برای تأمین سوخت و زغال، شاخه‌زنی درختان بلوط به منظور تهیه علوفه، استفاده سنتی از درختان بلوط جهت مصالح ساختمانی و ابزار کشاورزی، کشت زیر اشکوب درختان جنگلی و توسعه اراضی زراعی احداث جاده و راه خطوط انتقال برق، نفت و گاز، مخابرات و ...، توسعه شهرها معادن فعالیت‌های صنعتی و...، آفات و بیماری‎ها اشاره کرد.

نویسنده: سمیرا قربانی نژاد دانشجوی مقطع دکتری منابع طبیعی

 

انتهای پیام/

 

منبع خبر: بیان روز

مطالب مرتبط:
برچسب ها: درختان بلوط 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: