امروز: سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیرافلاک
ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
جنگ اقتصادی؛ استراتژی دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران تحلیل لرسو/
جنگ اقتصادی؛ استراتژی دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران
بحران هویت در دوره نوجوانی را جدی بگیریم یادداشت/
بحران هویت در دوره نوجوانی را جدی بگیریم
فرهنگ استقبال از عید نوروز در آیینه ادبیات و شعر لکی یادداشت/
فرهنگ استقبال از عید نوروز در آیینه ادبیات و شعر لکی
نقش و تاثیر صنعت گردشگری بر اشتغال ملی و منطقه‌ای یادداشت/
نقش و تاثیر صنعت گردشگری بر اشتغال ملی و منطقه‌ای
زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی با استفاده نامناسب از فضای مجازی/ فرهنگ‌سازی؛ راه‌کار اصلی مقابله با آسیب‌های فضای مجازی یادداشت/عبدالرحیم خرم‌آبادی
زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی با استفاده نامناسب از فضای مجازی/ فرهنگ‌سازی؛ راه‌کار اصلی مقابله با آسیب‌های فضای مجازی
مسجد؛ سرچشمه فیوضات معنوی یادداشت/
مسجد؛ سرچشمه فیوضات معنوی
نفوذ فرهنگی و بحران هویت یادداشت/ رضا آذری
نفوذ فرهنگی و بحران هویت
آرشیو
ویژه‌ها
همه دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی کشور قابلیت تماس صوتی تلگرام را خلاف امنیت کشور دانستند دادستان کل کشور در برنامه نگاه یک:
همه دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی کشور قابلیت تماس صوتی تلگرام را خلاف امنیت کشور دانستند
در سال 95 بیش از 400 مورد محکومیت ها بر پایه گزارش سازمان است حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جمع مدیران و بازرسان سازمان بازرسی کشور؛
در سال 95 بیش از 400 مورد محکومیت ها بر پایه گزارش سازمان است
اجرای کنسرت موسیقی بانوان در خرم آباد خلاف شرع و باید لغو شود نماینده ولی فقیه در لرستان:
اجرای کنسرت موسیقی بانوان در خرم آباد خلاف شرع و باید لغو شود
مرگ مغزی عشق در سایه موسیقی پوچ گرا گزارشی خواندنی از آثار مخرب موسیقی مضر
مرگ مغزی عشق در سایه موسیقی پوچ گرا
آرشیو
حوادث
سقوط مرگبار یک خانواده در کانال آب
سقوط مرگبار یک خانواده در کانال آب
ریزش کوه در جاده ونایی بروجرد یک کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت
ریزش کوه در جاده ونایی بروجرد یک کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت
نشت گاز منو اکسید کربن جان پدر و دختر اشترینانی را گرفت رئیس آتش نشانی اشترینان:
نشت گاز منو اکسید کربن جان پدر و دختر اشترینانی را گرفت
دو زورگیر مسافر نما در الیگودرز دستگیر شدند کمتر از 24 ساعت ؛
دو زورگیر مسافر نما در الیگودرز دستگیر شدند
آرشیو
گزارش
سودی که به ضرر اقتصاد است! لرسو گزارش می‌دهد
سودی که به ضرر اقتصاد است!
اعتکاف فرصتی برای تطهیر اندیشه است/ استقبال کم‌نظیر جوانان الشتری از اعتکاف لرسو گزارش می‌دهد
اعتکاف فرصتی برای تطهیر اندیشه است/ استقبال کم‌نظیر جوانان الشتری از اعتکاف
توسعه ورزش قهرمانی مهم‌ترین برنامه اداره ورزش سلسله است/ ساختمان ورزش‌ زورخانه‌ای را تکمیل خواهیم کرد رییس اداره ورزش و جوانان سلسله در گفتگو با لرسو مطرح کرد
توسعه ورزش قهرمانی مهم‌ترین برنامه اداره ورزش سلسله است/ ساختمان ورزش‌ زورخانه‌ای را تکمیل خواهیم کرد
قاب شکسته!/ وقتی هنر قربانی مشکلات مالی می‌شود مستند لرسو/
قاب شکسته!/ وقتی هنر قربانی مشکلات مالی می‌شود
مسئولین از درد هنرمندان بی‌خبرند/ برای کسب رتبه‌های هنری‌ام هیچ مسئولی به من تبریک نگفت فیلم/ دارنده دیپلم افتخار چهارمین جشنواره جهانی هنر مقاومت:
مسئولین از درد هنرمندان بی‌خبرند/ برای کسب رتبه‌های هنری‌ام هیچ مسئولی به من تبریک نگفت
پیشرفت حوزه نانو در الشتر/ جایگاه ایران در نانو بین ده کشور نخست دنیا فیلم/
پیشرفت حوزه نانو در الشتر/ جایگاه ایران در نانو بین ده کشور نخست دنیا
انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مناسب‌سازی شهر الشتر برای معلولان لرسو گزارش می‌دهد؛
انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مناسب‌سازی شهر الشتر برای معلولان
جوان خلاق الشتری به تنهایی سلسله را صنعتی کرد/ اقتصاد مقاومتی بدون حمایت بانک‌ها شعاری بیش نیست لرسو گزارش می‌دهد
جوان خلاق الشتری به تنهایی سلسله را صنعتی کرد/ اقتصاد مقاومتی بدون حمایت بانک‌ها شعاری بیش نیست
صنعت گردشگری؛ ظرفیتی که جدی گرفته نمی‌شود لرسو گزارش می‌دهد
صنعت گردشگری؛ ظرفیتی که جدی گرفته نمی‌شود
کهمان؛ اوج شگفتی طبیعت لرستان در سلسله/ «کهمان» بار دیگر نفس می‌کشد لرسو گزارش می‌دهد
کهمان؛ اوج شگفتی طبیعت لرستان در سلسله/ «کهمان» بار دیگر نفس می‌کشد
آرشیو

نخبگان لرستانی با تصریح اینکه نگاه دولت به خارج است میگویند: باید به توانایی‌های درونی اعتماد و اکتفا کنیم.

کد خبر: ۲۰۸۱۹
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۱

به گزارش لرسو، اقدامات دولت یازدهم درزمینهٔ علمی و فناوری در لرستان، نتوانسته رضایت نخبگان را جلب کند زیرا آن‌ها معتقدند که توجه دولت قبل به بحث علم و دانش بیشتر از دولت یازدهم بوده درحالی‌که دولت یازدهم فقط به آمار دهی صرف می‌پردازد و در عمل گام‌های استواری برای حمایت از نخبگان برنمی‌دارد.

 

رشد علمی کشور وظیفه نخبگان است

  شهاب رشنویی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق قدرت از دانشگاه لرستان و مخترع لرستانی در رابطه با سرعت رشد علمی کشور در دولت یازدهم به نسبت سایر دولت‌ها، عنوان کرد: رشد علمی کشور وظیفه تک‌تک دانشجویان، اساتید، نخبگان جامعه و مخترعین است.

  وی با اشاره به اینکه سال ۹۲ در دوران دانشجوی کارشناسی ارشد و اوایل تحصیل قصد انجام یک تحقیق و روش جدیدی برای ساخت اختراع مرتبط با رشته‌ام داشتم عنوان کرد: متأسفانه باید بگویم که به خاطر پژوهش محوری نبودن روش آموزشی دانشگاه‌ها، دانشگاه نتوانست در آن خصوص ازلحاظ مالی و امکانات به ما در طول تحصیل کمک کند.

  این مخترع لرستانی بیان کرد: من با کمک استاد راهنما و سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان توانستم برخی امکانات و تجهیزات را تهیه کنم و خوشبختانه در موعد مقرر یک نمونه آزمایشگاهی از اختراع را برای دفاع آماده کردم.

  وی گفت: هدف اصلی و دغدغه من در کلام مقام معظم رهبری بود که فرمودند” کارهای شما صرفاً به‌صورت مقاله ارائه نشود بلکه نیازی از جامعه و صنعت و تکنولوژی را حل کند” که همیشه به ما امید می‌دهد که ما می‌توانیم و در این راستا از طرف دانشگاه هیچ‌گونه تشویق یا توجهی به آن طرح ارزشمند نشد.

  رشنویی با بیان اینکه هنوز خیلی‌ها در دانشگاه‌ها هستند که به کار خود ایمان ندارند، خاطرنشان کرد: دانشگاهها چگونه می‌توانند دانشجویانی تربیت کنند که تأثیری در سرعت رشد علمی کشور داشته باشند.

 

عدم توجه دولت یازدهم به نخبگان

  وی با اشاره به اینکه بازخورد این نبود پیشرفت به عدم توجه دولت یازدهم به دانشجویان نخبه برمی‌گردد، افزود: در دولت قبل لااقل ما و جامعه مخترعین در سال چندین نمایشگاه اختراعات و مسابقات علمی شرکت می‌کردیم و حداقل در شناسایی نخبگان مؤثر بود اما باسیاست و تفسیری که بنیاد نخبگان از نخبگان دارد و هرروز یک اسم و لقب جدید برای نخبگان معرفی می‌کنند و به آن‌ها استعداد برتر می‌گویند اصلاً کار درستی نیست بلکه با این کار اعتمادبه‌نفس افراد باهوش و نخبه را کم میکند.

  این مخترع لرستانی با عنوان این سخن از امام علی (ع) که می‌فرمایند پیشرفت را مورد تشویق قرار دهید تا شتاب گیرد، خطاب به دولت یازدهم خاطرنشان کرد: حداقل جلوی شتاب نخبگان را نگیرید چراکه در دولت بایستی برای مخترعین بیمه تکمیلی درمان برای مشمولان سطح ۳ و ۲ و ۱ اعطا می‌شد که آن‌هم به رؤیا تبدیل شد و فقط به عده‌ی خاصی تعلق دارد.

  وی بیان کرد: نکته قابل‌توجه در دولت دهم این بود که ارتباط مسئولین با نخبگان به‌طور میانگین دو هفته یک‌بار یا ماهی یک‌بار انجام میشد اما در استان ما در جلسه با نخبگان واقعی مسئولین همیشه هراسان‌اند.

  منوچهر چگنی، دیگر مخترع لرستانی در این رابطه عنوان کرد: اکنون با گذشته فرق دارد و مملکت ما یک مملکتی است که از همه طرف مورد تهاجم و تحریم قرار دارد و امکانات ما با مشکلات زیادی تهیه می‌شود.

 

مقام معظم رهبری به موضوعات علمی اشرافیت کاملی دارد

  وی با تأکید بر این سخن که مقام معظم رهبری علاقه شدیدی به فعالیت‌های علمی دارند چراکه در سخنان خود با مخترعان این موضوع واضح و روشن است، بیان کرد: سال ۶۲ که در قرارگاه خاتم‌الانبیا فعالیت می‌کردیم وقتی خدمت رئیس‌جمهور وقت رسیدیم و ایده خود را درزمینهٔ ساخت موشک با برد کوتاه برای پاسداری از مرزها مطرح کردیم مقام معظم رهبری فرمودند شما چرا این‌گونه فکر می‌کنید فکر کنید شما باید موشکی بسازید که در دنیا ازلحاظ دقت و برد مانندی نداشته باشد تا بتوانید موفق شوید و بعدازاین دیدار با حمایت خوبی که از ما کردند توانستیم مرکز تحقیقات پلاسما لیزر را ایجاد کنیم.

  این مخترع لرستانی با اشاره به اینکه دید وسیعی که رهبر کنونی داشتند از گذشته تاکنون وجود دارد، گفت: در این چند سال اخیر متأسفانه ازلحاظ تحقیقات امکانات مالی ما به‌شدت پایین آمد اما ازلحاظ آمار بالا رفته است که متأسفانه واقعیت با آمار و اطلاعات دولت همخوانی ندارد.

  وی با اشاره به اینکه دولت قبل بودجه خوبی را برای پژوهش داشت، عنوان کرد: دولت قبل تمام تلاش خود را در زمینه علمی کرد مانند موشک‌هایی که به هوا پرتاب شد و اما این دولت فقط آمار ارائه میدهد و در عمل چیز خاصی نیست.

 

نگاه دولت به سمت خارج از کشور است

  چگنی تصریح کرد: مشکل عمده ما این است که نگاه ما به سمت خارج کشور شده مانند فلاش تانک که قبلاً از ایران به کشورهای همسایه و … صادر می‌شد اما در دولت یازدهم  همان کارخانه ها تعطیل‌شده و این جنس را وارد می‌کنیم.

  وی بابیان اینکه وقتی واردات زیاد باشد مسلماً جنس داخلی ضربه می‌خورد و سوددهی ندارد، خاطرنشان کرد: دولت به علم داخلی ما اعتمادی ندارد و اگر دقت کنید حتی مواد شوینده ما جنس‌های وارداتی هستند و این نشان از این دارد که نگاه دولت به خارج است.

  این مخترع لرستانی بیان کرد: مواد اولیه به کشورهای خارجی ارزان داده می‌شود اما به تولیدکنندگان داخلی گران ارائه میشود.

 

هادی امیدی نسب، دیگر مخترع لرستانی عنوان کرد: برای مقایسه سرعت رشد علمی در دولت یازدهم می‌بایست از طریق بررسی اسناد علمی و مقایسه آن با دولت قبلی اقدام کرد اما به نظر من نمی‌توان تعداد مقالات و اختراعات ثبت‌شده یا کتب چاپ‌شده را مبنای این کار قرارداد.

 

رونق رشد علمی در گرو پیشرفت صنعت است

  وی بابیان اینکه رشد علمی باید در پیشرفت صنعت نمود پیدا کند، عنوان کرد: متأسفانه صنعت ما به‌صورت لاک‌پشتی و کپی کاری پیش می‌رود و در این دولت به نظر بنده هنوز کار چشمگیری انجام‌نشده است.

  قدرت الله بازگیر، از فرهیختگان لرستانی  اظهار داشت: ۱۹ مورد از وعده های دولت رد راستای جوانان و موضوعات مرتبط با آنها  است.

 

وی تصریح کرد: کاهش نرخ بالای بیکاری در استان، در نظر گرفته شدن تخصیص ۱۰۰ درصد اعتبارات ملی به استان در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، تصویب اتمام ۷۹ طرح شامل طرح‌های تأمین آب، ورزش و جوانان، حمل‌ونقل، عمران شهری، عمران روستایی، فرهنگ و هنر، انرژی، علم و فناوری، حوادث غیرمترقبه و توان‌بخشی به اقتصاد ازجمله طرح‌هایی است که بنا بوده در این دولت در لرستان به نتیجه برسد.

 

دست دولت از لحاظ بودجه ای بسته است

  بازگیر افزود: جستجو و تلاش برای کسب منابع مالی دو هزارمیلیاردی برای افزایش ظرفیت و احیای صنعت استان، کاهش معوقات بانکی، برداشتن سقف تسهیلات صندوق توسعه ملی برای لرستان، ساخت شهرک پتروشیمی در لرستان، ساخت کارخانه‌های مختلف و … گوشه‌ای از وعده‌های دولت یازدهم در لرستان است.

 

وی  خاطر نشان کرد: دولت حاضر به دنبال انجام کار است اما دستش به لحاظ بودجه‌ای بسته است و دوم اینکه متقدان داخلی افراطی هستند.

 

منبع: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر
نرم افزار سلام