امروز: پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش

چند روزی است فیلمی با عنوان توهین به قوم لر توسط"حسن ریوندی" و "محمود شهریاری" در فضای مجازی پخش شده که انتشار آن موجب واکنش مردم مناطق لرنشین، هنرمندان، ورزشکاران و نمایندگان مجلس این مناطق شده است.

کد خبر: ۲۰۹۴۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵

به گزارش لرسو؛ در تمام طول تاریخ اقوام لر مردمانی خون گرم و با غیرت معرفی شده اند که به مهمان نوازی و داشتن خصایص نیک شهره هستند، صفاتی که داشتن آن ها مطمئنن هدیه ای از طرف خداوند به مردمان یک سرزمین است.

 

اما متاسفانه برخی طنز پردازان و شومن ها با سوء استفاده از محبوبیت خود این جسارت را به خود می دهند  که خنده را به هر قیمتی بر لبان دیگران بنشانند.

 

چند روزی است فیلمی با عنوان توهین به قوم لر توسط"حسن ریوندی" و "محمود شهریاری" در فضای مجازی پخش شده است.

 

حال انتشار این کلیپ باعث واکنش مردم مناطق لرنشین، هنرمندان، ورزشکاران و نمایندگان مجلس این مناطق شده است به گونه ای که روز گذشته الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجالس نهم و دهم و نماینده ی کوهدشت و رومشکان خبر از طرح شکایت و پیگیری این موضوع از طریق مراجع قضایی داده است.

 

از طرفی بلافاصله بعد از انتشار این فیلم کوتاه و واکنش نمایندگان هر دو مجری با انتشار کلیپ هایی در فضا مجازی مراتب عذرخواهی خود را نسبت به این موضوع عنوان کرده اند به طوری که "حسن ریوندی" در پست اینستاگرامی خود چنین نوشته است.

 

«سلام اقتدار امروز ایران بخاطر اتحاد و همدلی اقوام ایرانیه خدا میدونه که هدف من شادی دل مردمه اما گاهی اوقات ناخواسته باعث رنجش شدم نمونه‌اش شوخی که هفت سال قبل با مردمان اصیل و نجیب لر داشتم که اگه آگاهی امروزم رو می‌داشتم هرگز و هرگز این کارو نمی‌کردم بسیار بسیار شرمنده شدم و قلبم فشرده شد صمیمانه از همه‌ی مردمان با عظمت و اصیل و با فرهنگ لر پوزش می‌خوام و خواهش می‌کنم پوزش حقیر رو پذیرا باشید. از خداوند بزرگ می‌خواهم دانشی به من عطا کنه که همه رو شاد کنم بدون این که حتی دل یک نفر برنجه، مردم عزیز لر خاک پاتونم که تاریخ ایران تا همیشه مدیون رشادت‌ها، دلاوری‌ها و از جان گذشتگی و غیرت شما خوبان بوده. از صمیم قلب عاشقتونم و دوستون دارم.»

 

اما متاسفانه همیشه افرادی هستند که در زمان وقوع این چنین جریان هایی موج سواری می کنند به طوری که اکنون شاهد هستیم که پیام هایی با عنوان دعوت مردم به تجمع های خیابانی بر علیه توهین کنندگان  به قوم لر در میان گروه ها و کانال های تلگرامی در حال انتشار است که مطمئنا انگیزه این افراد طرفداری از قوم لر نیست بلکه تنها به تشنج کشیدن جو جامعه و رسیدن به اهداف خود هستند.

 

در حالی که مردم مناطق لر نشین همواره بصیرت و آگاهی خود را در ادوار مختلف نشان داده اند و اجازه نمی دهند احدی با سو استفاده از احساسات آن ها به منافع خود برسد.

 

به هر حال اگر به عمد و یا سهو توهینی نسبت به مردم شریف لر صورت گرفته است این قانون است که از مردم دفاع می کند نه اعتراضات خیابانی و ایجاد موج های تنش زا در سطح جامعه.

 

از طرفی هر دو مجری، مراتب عذرخواهی خود را بیان کرده اند و آن جایی که بخشش از صفات نیک قوم لر است امیدواریم مورد عفو مردم لرتبار قرار بگیرند.

 

 حال امیدواریم دیگر هیچ گونه توهینی چه از سوی مسئولین و چه افراد محبوب جامعه نسبت به قومی صورت نگیرد تا نه تنها موجب رنجش خاطر مردم نشوند بلکه خدایی ناکرده خدشه ای به اتحاد کشور که زنجیره ای بافته شده از همه اقوام ایرانی است وارد نشود. 

 

انتهای پیام/


 

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برچسب ها: توهین به قوم لر 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: