امروز: پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
یادداشت و تفسیر
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده یادداشت/
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده
حمایت از کالای ایرانی و عزم ملی یادداشت
حمایت از کالای ایرانی و عزم ملی
اگر ما نباشیم دو هفته هم دوام نمی‌آورید یادداشت
اگر ما نباشیم دو هفته هم دوام نمی‌آورید
آرشیو
ویژه‌ها
افزایش ۱۰.۴ درصدی مزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال شورای عالی کار تصویب کرد
افزایش ۱۰.۴ درصدی مزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال
انجام یک‎هزار و 826 ماموریت توسط اورژانس لرستان
انجام یک‎هزار و 826 ماموریت توسط اورژانس لرستان
آرشیو
حوادث
سقوط تریلرکشنده به دره در پلدختر
سقوط تریلرکشنده به دره در پلدختر
یک باب مغاز در خرم‌آباد در آتش سوخت+تصاویر
یک باب مغاز در خرم‌آباد در آتش سوخت+تصاویر
سقوط مرد الیگودرزی از آبشار دره اسپر دورود رئیس مرکز اورژانس لرستان خبر داد
سقوط مرد الیگودرزی از آبشار دره اسپر دورود
آرشیو
گزارش
تحلیل لرسو/

مسأله اقتصاد، امروز به عنوان مهم‌ترین رکن پیشرفت و توسعه هر جامعه‌ای است. هر کشوری که از رونق اقتصادی بیشتری برخوردار باشد، هم در داخل کشور امورات و آرمان‌ها بهتر پیش می‌روند و هم در روابط خارجی با سایر کشورها دست برتر را خواهد داشت...

کد خبر: ۲۱۰۸۴
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶

به گزارش لرسو؛ مسأله اقتصاد، امروز به عنوان مهم‌ترین رکن پیشرفت و توسعه هر جامعه‌ای است. هر کشوری که از رونق اقتصادی بیشتری برخوردار باشد، هم در داخل کشور امورات و آرمان‌ها بهتر پیش می‌روند و هم در روابط خارجی با سایر کشورها دست برتر را خواهد داشت. به نظر اکثر کارشناسان عرصه اقتصادی، موفق‌ترین اقتصاد، اقتصادی است که درون‌زا و متکی بر توان داخلی آن کشور باشد و کمتر به سایر کشورها وابستگی‌ داشته باشد.

جامعه‌ای که با اتکاء به ظرفیت‌های داخلی خود به تولید ضروریات زندگی آحاد جامعه با کیفیت‌ترین محصولات را تولید می‌کند، و از سویی دیگر، به واردات کالاهای خارجی کمتر وابسته است، این اقتصاد از تکانه‌های اقتصاد جهانی کمتر آسیب خواهد دید. یکی از مواردی که در ارتباط با اثرپذیری اقتصاد از تکانه‌های جهانی (وابستگی اقتصادی) می‌توان به آن اشاره کرد، قیمت متزلزل نفت است. کشورهایی که اقتصادشان بر پایه فروش نفت است، هرگز نمی‌توانند برنامه‌ای مدون، کارشناسی شده، آینده‌نگر و پویا برای رونق اقتصادی تعریف کنند یا آنکه بودجه سالیانه مصارف کشور بر حسب منابع درآمدی را دقیقاً معین نمایند چرا که قیمت جهانی نفت متأثر از رویدادهای مختلف جهانی است.

به طور واضح می‌توان ادعا کرد که استقلال سیاسی یک کشور به طور مستقیم با استقلال اقتصادی آن مرتبط است. «استقلال سیاسی مهم‌تر از استقلال اقتصادی است و استقلال اقتصادی زیربنای استقلال سیاسی می‌باشد.» وابستگی اقتصاد به فروش نفت (یا به طور کلی، وابستگی اقتصادی) موجب درگیر شدن سیاست خارجی برای تثبیت اوضاع اقتصادی کشور با سایر کشورها خواهد شد. یعنی وابستگی اقتصاد به نفت، جدای از آنکه پایه‌های اقتصادی کشور را متزلزل می‌کند، بخش عظیمی از خط مشی مذاکرات دیپلماتیک بین‌المللی نیز متأثر از آن خواهد بود.

در دنیای دیپلماتیک اگر فرد دیپلمات خود را مجبور به پذیرش خط مشیی سیاسی از طرف‌های مقابل کند تا اقتصاد را رونق بخشد، این سیاست هرگز پیروز و برنده نیست. این کار، طلا را با مس عوض کردن است! چرا که دشمنان یک کشور با دنبال کردن همین رویه می‌توانند به خواسته‌های خود می‌رسند و جدای از آنکه اقتصاد کشور نجات پیدا نخواهد کرد، استقلال فرهنگی و سیاسی نیز از بین خواهد رفت. بنابراین افتخاری نیست که گفته شود سقف فروش نفت به این میزان افزایش یافته یا آنکه فلان مقدار کالا وارد شده است! باید پاسخ داده شود که در سیاست خارجی آیا کشور اثرگذار بوده‌ یا اثرپذیر؟ هر کشوری که انقلابی در آن صورت می‌گیرد، آرمان‌هایی دارد که خون‌ها برای آن ریخته شده، بخصوص کشور جمهوری اسلامی ایران که آرمان آن، اسلام ناب محمدی(ص)، ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی، یاری مظلوم و تحقیر ظالم است، در سیاست خارجی بایستی صد در صد اثرگذار باشد.

وابستگی اقتصادی همان چیزی است که دشمنان می‌خواهند تا با این ابزار بر سیاست و فرهنگ و حتی بر آرمان‌های انقلاب تأثیر بگذارند. اینجاست که رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده‌اند که جنگ امروز، جنگ اقتصادی است. امروز نقشه دشمن، جنگ اقتصادی است که نباید از آن غافل بود. رهبر معظم انقلاب در این زمینه فرموده‌اند: «امروز دشمن روی اقتصاد کشور ما متمرکز شده. از نظر دشمن، اقتصاد کشور یک نقطه‌ی ضعفی است که [او] میتواند با تکیه‌ی بر آن نقطه‌ی ضعف، مقاصد سوء خودش را در مورد کشور عزیز ما و در مورد جمهوری اسلامی اِعمال بکند؛ باید روی اقتصاد [کار کرد].۱۳۹۵/۰۸/۲۶» یا آنکه معظم‌له در جایی دیگر به صراحت مسأله اقتصاد را اولویت قرار داده و جنگ واقعی را جنگ اقتصادی بیان کرده‌اند و فرموده‌اند: «مسئول اروپایی میگوید اگر برجام نبود حتما جنگ بود؛ دروغ محض! چرا میگویند جنگ؟ برای اینکه ذهن ما برود به جنگ [اما] جنگ واقعی چیز دیگر است؛ جنگ واقعی جنگ اقتصادی است، جنگ واقعی تحریم است، جنگ واقعی گرفتن عرصه‌های کار و فعالیت و فناوری در داخل کشور است.» ۹۵/۱۱/۲۷

اگر اقتصاد مقاومتی با تکیه بر دو مقوله مهم تولید و اشتغال تحقق یابد، نه تنها امید و نشاط در جامعه به سر حد کمال خواهد رسید بلکه شاهراه امید دشمنان برای مقابله با نظام مقدس اسلامی بسته خواهد شد و ایران اسلامی با دست باز می‌تواند موج عظیم اندیشه‌های الهی و انسانی و آرمان‌های والای خود را به سایر کشورهای جهان گسترش دهد.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: