یادداشت و تفسیر
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده یادداشت/
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده
حمایت از کالای ایرانی و عزم ملی یادداشت
حمایت از کالای ایرانی و عزم ملی
اگر ما نباشیم دو هفته هم دوام نمی‌آورید یادداشت
اگر ما نباشیم دو هفته هم دوام نمی‌آورید
آرشیو
ویژه‌ها
معاون جهادکشاورزی لرستان:بیش از 4 هزار تن میوه دچار خسارت شدند خسارت سرمازدگی به 30 درصد باغات لرستان
معاون جهادکشاورزی لرستان:بیش از 4 هزار تن میوه دچار خسارت شدند
افزایش ۱۰.۴ درصدی مزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال شورای عالی کار تصویب کرد
افزایش ۱۰.۴ درصدی مزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال
انجام یک‎هزار و 826 ماموریت توسط اورژانس لرستان
انجام یک‎هزار و 826 ماموریت توسط اورژانس لرستان
آرشیو
حوادث
سقوط تریلرکشنده به دره در پلدختر
سقوط تریلرکشنده به دره در پلدختر
یک باب مغاز در خرم‌آباد در آتش سوخت+تصاویر
یک باب مغاز در خرم‌آباد در آتش سوخت+تصاویر
سقوط مرد الیگودرزی از آبشار دره اسپر دورود رئیس مرکز اورژانس لرستان خبر داد
سقوط مرد الیگودرزی از آبشار دره اسپر دورود
آرشیو
گزارش
تحلیل لرسو/ اقدام ناپخته و احساساتی ترامپ در حمله نظامی به سوریه

با حمله نظامی آمریکا به سوریه با دستور رییس جمهور آمریکا، کارشناسان مسائل سیاسی و رسانه‌ها از دونالد ترامپ به عنوان فردی یاد می‌کنند که به خود زحمت یادگیری و تحلیل رویدادهای بین‌المللی و حتی یادگیری موقعیت جغرافیایی کشورها را نداده است. آنها می‌گویند که دونالد ترامپ یک آماتور است!

کد خبر: ۲۱۰۸۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵

به گزارش گروه تحلیل و بررسی لرسو؛ «دونالد ترامپ» از اولین روزهایی که برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پا پیش نهاد، با واکنش‌های مختلفی از سوی مردم و کارشناسان سیاسی مواجه شد؛ واکنش‌هایی که بیشتر آنها به شخصیت عجیب و غریب ترامپ برمی‌گشت. مردم آمریکا بیشتر او را در وادی تجارت و تبلیغات استیک می‌شناختند! و شاید برایشان عجیب بود که کسی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کند که هیچ اطلاعی از سیاست خارجی ندارد. این موضوع شاید بیشتر برای مردم آمریکا جالب به نظر می‌رسید که وی را در فیلم‌ها و کلیپ‌های عجیب و غریبی در دوران تبلیغاتش می‌دیدند، از جمله حضور این شخص بر روی رینگ کشتی کج! حضور در فیلم سینمایی، تبلیغات‌های تجاری مختلف، حرکات عجیب در محافل مختلف و...

البته نباید از این نکته غافل بود که آنچه موجب پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد، افشای واقعیات تلخ پشت پرده فسادها در بخش‌های مختلف مدیریتی آمریکا بود. ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی توانست با برشمردن نقاط ضعف دولت و مشکلات اقتصادی این کشور، نظر مردم را به خود جلب نماید. او از فساد موجود در بین دولتمردان آمریکا سخن به میان آورد و تأکید می‌کرد که اقتصاد آمریکا باید از درون اصلاح شود چرا که فسادهای اقتصادی در بین سیاستمداران به وضوح وجود دارد. مردم آمریکا شاید کمتر سابقه داشته است ببینند که کسی به این صراحت، فسادهای اخلاقی و اقتصادی موجود در بین سیاستمداران را برملا سازد لذا به ترامپ اعتماد کردند و وی را بر کرسی ریاست جمهوری نشاندند. اما واقعیت قضیه این است که گرچه ترامپ از قضایای فسادها (که خود هم به آن دچار بود!) باخبر بود اما این فرد هیچ‌گونه اطلاعی از سیاست خارجی و نحوه اداره کشور ندارد.

باراک اوباما در مورد ترامپ گفته بود که ترامپ معلومات ابتدایی درباره جهان را ندارد و حتی تفاوت سنی و شعیه را نیز نمی‌داند. اوباما از ترامپ به عنوان کسی یاد کرده بود که حتی الفبای سیاست را نمی‌فهمد! اوباما در دوران تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در پاسخ به این سؤال که آیا نگران نمی‌شود اگر ترامپ پیروز شود، گفته بود، چیزی که وحشتناک است، رئیس جمهوری است که مسائل مربوط به کارش را نداند و تمایلی هم نداشته باشد آن را یاد بگیرد و اگر به همه کنفرانس‌های خبری او یا به مناظراتش گوش کنید، سؤالاتی درباره معلومات ابتدایی درباره جهان و اینکه سه گانه هسته‌ای چیست یا اینکه فلان کشور در کجا قرار دارد، تفاوت سنی و شعیه در جهان اسلام چیست، اینها مسائلی هستند که او نمی‌داند و به نظر هم نمی‌رسد وقتی برای یادگیری آنها گذاشته باشد!

آخرین اقدامی که تاکنون ثابت کرده دونالد ترامپ از سیاست خارجی هیچ نمی‌فهمد، حمله نظامی به سوریه است. این شخص، حساسیت منطقه خاورمیانه را به خوبی درک نکرده و قطعاً اطلاعی از پیامدهای حمله نظامی به سوریه ندارد.

البته نمی‌توان از دستان پشت پرده تصمیم‌گیرنده در سیاست‌های کاخ سفید، همچون لابی‌های صهیونیستی در این اقدام غیرمعقول و عجولانه غافل بود. لابی‌ها و سازمان‌هایی همچون آیپک همواره بر روءسای جمهوری آمریکا مسلط بوده و صد در صد سیاست‌های خارجی آمریکا را رصد و خط مشی آینده آنان را تعیین می‌کنند. سازمان صهیونیستی آیپک تمام سیاست‌های آمریکا در سطح بین‌المللی را تعیین کرده و «بنیاد جامعه باز» یا همان «بنیاد جورج سوروس»، یکی از زیر شاخه‌های این سازمان صهیونیستی است. بنیاد سوروس نقش عمده‌ای در ایجاد انقلاب‌های نرم در کشورهای تجزیه شده از شوروی سابق و در سطح خاورمیانه دارد. بنیاد سوروس تحت حمایت سازمان صهیونیستی آیپک به حمایت از گروهک‌هایی که در صدد براندازی نظام‌های مخالف رژیم جعلی صهیونیستی هستند، می‌پردازد. این سازمان بر همه فعالیت‌های سیاسی آمریکا تسلط کامل داشته و نماینده‌ای از نمایندگان مجالس آمریکا به پیروزی نهایی نمی‌رسد مگر آنکه با تأیید و پشتیانی مالی این سازمان باشد. در دوران تبلیغات ریاست جمهوری آمریکا، سازمان صهیونیستی آیپک از دو نامزد موجود حمایت خود را اعلام کرد و حضور هر دوی آنان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مورد تأیید قرار داد!

شاید گفته شود که اگر سازمان‌های صهیونیستی همچون آیپک بر سیاست خارجی آمریکا مسلط هستند، پس حمله نظامی به سوریه با دستور ترامپ نبوده و این اقدام غیرمعقول به تصمیمات سازمان‌های رژیم جعلی صهیونیستی برمی‌گردد! اما باید گفت روءسای جمهور قبلی آمریکا برای هر اقدام در سطح بین‌المللی با لابی‌ها و سازمان‌های صهیونیستی رایزنی می‌کردند و پیامدها و خسارات را گوشزد می‌کردند و در برخی موارد از حداقل‌های هوش سیاسی برخوردار بودند که رژیم جعلی اسراییل و گروه‌های فشار را متقاعد سازند که حضور نظامی در خاورمیانه، چیزی جز خسارت مالی هنگفت برای آمریکا را ندارد؛ بخصوص باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا که حمله‌های نظامی وی، صرفاً از گزینه روی میز فراتر نرفت! چرا که می‌دانست عواقب حمله نظامی در منطقه چه خسارت‌هایی را به دنبال خواهد داشت. لذا حمله نظامی به سوریه را می‌توان ناشی از درک نادرست دونالد ترامپ از اوضاع منطقه‌ای و جهانی دانست. او باید حداقل سوابق تصمیمات دولت‌های غربی و دولت‌های قبل آمریکا درباره دخالت نظامی در منطقه حساس خاورمیانه را مرور می‌کرد و تجربه‌های تلخ دخالت‌های نظامی آمریکا را تکرار نمی‌کرد تا مجبور نباشد با صرف هزینه‌های هنگفت، همان نتایج قبل را بگیرد! لذا بدیهی است که تعیین خط مشی‌های سیاسی روءسای جمهور آمریکا توسط سازمان‌های صهیونیستی نمی‌تواند حجابی بر بی‌سوادی سیاسی رییس جمهور آمریکا و در تضاد با رفتار ناپخته ترامپ در حوزه سیاست خارجی باشد.

نشریه انگلیسی آبزرور با انتقاد از حمله نظامی آمریکا به سوریه با دستور ترامپ، نوشته است: در زمان جنگ یا صلح، هر رهبر مسئولی نمی‌بایست و نمی‌تواند به خودش اجازه دهد که با احساسات شخصی خام و ناپخته دست به اقداماتی بزند. در ادامه یادداشت آمده است: وقتی مسایلی حیاتی چون امنیت بین‌الملل و سیاست خارجی مطرح است، ترامپ یک «آماتور» است و اقدام هفته گذشته در حمله به سوریه این را اثبات کرد. آبزرور می‌افزاید، ترامپ فقط کم تجربه نیست بلکه به خودش حتی زحمت هم نمی‌دهد که چالش‌های پیچیده‌ای همچون مساله سوریه را یاد بگیرد.

با این اقدام ناپخته و خطرناک، رسانه‌های و کارشناسان صفت «آماتور» را برای ترامپ به کار برده‌اند و معتقدند که رییس جمهور آمریکا قدرت درک و تحلیل رویدادهای جهانی را ندارد و بهتر است تا به همان دنیای قبل خود یعنی تبلیغات استیک و حضور چند ثانیه‌ای در فیلم‌های سینمایی برگردد!

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: