آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
آرشیو
لرسو گزارش می‌دهد

اغلب جوانان شهرستان سلسله دارای تحصیلات عالیه بوده اما فاقد شغلی برای تأمین معیشت خود و خانواده هستند که همین امر موجب مهاجرت آنان به سایر شهرهای کشور از جمله کلان‌شهرها جهت یافتن یک شغل می‌شود.

کد خبر: ۲۱۱۶۸
تاریخ انتشار: شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱

به گزارش لرسو؛ شهرستان سلسله یکی از زیباترین منطقه‌های گردشگری استان لرستان است که همواره مورد توجه عده زیادی از گردشگران در طول سال قرار گرفته است. این شهرستان خوش آب و هوا به خاطر موقعیت جغرافیایی کم‌نظیر، آب‌های روان و خاک حاصلخیز به عنوان قطب تولید محصولات کشاورزی و باغی در لرستان شناخته می‌شود. جدای از ظرفیت‌های سلسله در بخش کشاورزی، این شهرستان در بخش گردشگری نیز از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است.

*سلسله؛ بی‌بهره از صنعت گردشگری!

ایجاد اشتغال و توسعه مالی از مهم‌ترین دستاوردهای صنعت گردشگری است و به دلیل وجود مناطق طبیعی و تاریخی گوناگون و فضای باز متعدد در شهرستان سلسله، سرمایه‌گذاران داخلی و علاقه‌مندان این حوزه می‌توانند از امکانات و زیر ساخت‌های بسیار عالی این منطقه برای ساخت مراکز اقامتی سنتی و مدرن استفاده نمایند. با وجود آنکه طبیعت زیبا و چشم‌نواز شهرستان سلسله، بستری مناسب برای حضور گردشگران و مسافرانی از سراسر کشور است اما عدم وجود سرویس‌های بهداشتی در مناطق گردشگری یا مناسب نبودن جاده‌های مواصلاتی برخی مناطق دیدنی این شهرستان، به ضرر صنعت توریسم منطقه و عامل کاهش بازدیدکنندگان از مناطق یاد شده خواهد بود. به نظر نمی‌رسد فعالیت قابل توجهی از سوی مسئولین مربوطه در راستای توسعه و رونق صنعت گردشگری در شهرستان سلسله صورت گرفته باشد و شاید بتوان گفت که سلسله به عنوان نگین اقلیمی و طبیعی استان لرستان از این صنعت مهم بهره مطلوب را نبرده است زیرا تنها داشتن توانمندی یک سرزمین برای توسعه صنعت گردشگری کفایت نمی‌کند بلکه همت مسئولین هم عامل بالندگی یک شهر و نهایتاً یک کشور است.

*نبود صنعت در سلسله و مهاجرت نیروی کار

گرچه شهرستان سلسله به عنوان یکی از امن‌ترین شهرهای استان به شمار می‌رود اما متاسفانه این شهرستان فاقد هرگونه صنعتی برای جذب جوانان تحصیلکرده جویای کار است. بنا بر آمار موجود و به گفته کارشناسان، اغلب جوانان این شهرستان 80 هزار نفری دارای تحصیلات عالیه بوده اما فاقد شغلی برای تأمین معیشت خود و خانواده هستند که همین امر موجب مهاجرت آنان به سایر شهرهای کشور از جمله کلان‌شهرها جهت یافتن یک شغل می‌شود که در اغلب موارد پس از ماه‌ها سرگردانی، به کاری غیر مرتبط با رشته تحصیلی و با درآمدی کم مشغول می‌شوند.

*ظرفیت‌هایی که بلااستفاده مانده‌اند!

به رغم پتانسیل‌های بالایی که شهرستان سلسله در بخش‌های گوناگون دارد اما حداقل‌هایی از این ظرفیت‌ها در این شهرستان شکوفا شده است. بی‌شک بخش‌های صنعت و معدن در شهرستان سلسله رشدی نداشته و سلسله در این بخش‌ها دارای وضعیت نامناسبی است. تعداد واحدهای صنعتی موجود در این شهرستان، تنها یک درصد بخش صنعت استان را شامل می‌شود و این امر در کنار عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی و اشباع بخش کشاورزی به مهاجرت گسترده جوانان جویای کار به خارج از شهرستان منجر شده است.

*بلاتکلیفی اراضی واگذار شده جهت ایجاد شهرک صنعتی در سلسله

متأسفانه طی یک دهه اخیر، تغییر کاربری بیش از 63 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه امیرآباد ندر این شهرستان به امید صنعتی شدن هم دردی از این شهرستان دوا نکرده و این وسعت از زمین‌های واگذار شده توسط کشاورزان منطقه همچنان بلاتکلیف رها شده‌اند!

دارا بودن امکانات زیربنایی از قبیل آب، برق و تلفن و معافیت از قانون شهرداری‌ها، عدم پرداخت هزینه پروانه ساخت و پایان کار و لازم نبودن استعلامات اداری در شهرک صنعتی این شهرستان هنوز نتوانسته منجر به جذب سرمایه‌گذاران و رونق این شهرک برای احداث واحدهای صنعتی و جذب جوانان تحصیل‌کرده این دیار شود و تنها واحد در حال فعالیت در این شهرک، یک واحد تولید عایق رطوبتی است که فقط حدود 30 نفر از افراد جویای کار این شهرستان را به خود جذب کرده است.

*کارخانه تراکتورسازی خرم-ایشتار؛ کارخانه‌ای کاغذی!

احداث بزرگترین کارخانه تراکتورسازی غرب کشور نیز پس از گذشته بیش از یک دهه همچون رؤیایی در خاطره‌ها ماند و جوانان جویای کار مأیوس از ایجاد آن شدند و می‌توان گفت «کارخانه تراکتورسازی خرم-ایشتار»، تنها کارخانه‌ای کاغذی بود که شاید در زمان خود اقدامات کارشناسی شده برای احداث آن صورت نگرفته و عجولانه یازده و نیم هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان را تغییر کاربری داده است که اگر این وسعت از اراضی که به درد بلاتکلیفی اراضی واگذار شده برای ایجاد شهرک صنعتی در امیرآباد ندر دچار شده، در همان بخش بخش کشاورزی به کار گرفته می‌شد، حداقل شاهد تولید بیشتر در این بخش بودیم.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر