ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
عید فطر پاداش عبودیت و بندگی خالصانه است یادداشت/
عید فطر پاداش عبودیت و بندگی خالصانه است
تمسک به قرآن و اهل بیت در شب‌های قدر راه مقابله با دشمنان است یادداشت/ رحیم رضاخانی
تمسک به قرآن و اهل بیت در شب‌های قدر راه مقابله با دشمنان است
واکاوی سند 2030 در پروژه نفوذ دشمن یادداشت/ رضا آذری
واکاوی سند 2030 در پروژه نفوذ دشمن
آرشیو
ویژه‌ها
 فوت ۲ نفر در تونل برفی ازنا
فوت ۲ نفر در تونل برفی ازنا
بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آرای مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آرای مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
بازخوانی شروط 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره تایید برجام
بازخوانی شروط 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره تایید برجام
41 نفر از عناصر گروهک وهابی داعش دستگیر شدند وزارت اطلاعات خبر داد
41 نفر از عناصر گروهک وهابی داعش دستگیر شدند
آرشیو
حوادث
مرد بوکانی قربانی عکس سلفی شد
مرد بوکانی قربانی عکس سلفی شد
آرشیو
گزارش
کالبد شکافی انتخابات شورای شهر الشتر/ آیا نتیجه انتخابات شورای شهر الشتر تأیید خواهد شد؟ لرسو گزارش می‌دهد
کالبد شکافی انتخابات شورای شهر الشتر/ آیا نتیجه انتخابات شورای شهر الشتر تأیید خواهد شد؟
درخشش دانش‌آموزان الشتری در هشتمین المپیاد فناوری نانو/ الشتر پیشتاز ترویج نانوتکنولوژی در لرستان لرسو گزارش می‌دهد
درخشش دانش‌آموزان الشتری در هشتمین المپیاد فناوری نانو/ الشتر پیشتاز ترویج نانوتکنولوژی در لرستان
بیکاری گریبانگیر بهشت لرستان/ بلاتکلیفی ده‌ساله شهرک صنعتی سلسله با وجود تکمیل زیرساخت‌ها لرسو گزارش می‌دهد
بیکاری گریبانگیر بهشت لرستان/ بلاتکلیفی ده‌ساله شهرک صنعتی سلسله با وجود تکمیل زیرساخت‌ها
انتقاد شدید مردم خرم آباد از عملکرد دولت یازدهم
انتقاد شدید مردم خرم آباد از عملکرد دولت یازدهم
آرشیو
لرسو گزارش می‌دهد

اغلب جوانان شهرستان سلسله دارای تحصیلات عالیه بوده اما فاقد شغلی برای تأمین معیشت خود و خانواده هستند که همین امر موجب مهاجرت آنان به سایر شهرهای کشور از جمله کلان‌شهرها جهت یافتن یک شغل می‌شود.

کد خبر: ۲۱۱۶۸
تاریخ انتشار: شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱

به گزارش لرسو؛ شهرستان سلسله یکی از زیباترین منطقه‌های گردشگری استان لرستان است که همواره مورد توجه عده زیادی از گردشگران در طول سال قرار گرفته است. این شهرستان خوش آب و هوا به خاطر موقعیت جغرافیایی کم‌نظیر، آب‌های روان و خاک حاصلخیز به عنوان قطب تولید محصولات کشاورزی و باغی در لرستان شناخته می‌شود. جدای از ظرفیت‌های سلسله در بخش کشاورزی، این شهرستان در بخش گردشگری نیز از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است.

*سلسله؛ بی‌بهره از صنعت گردشگری!

ایجاد اشتغال و توسعه مالی از مهم‌ترین دستاوردهای صنعت گردشگری است و به دلیل وجود مناطق طبیعی و تاریخی گوناگون و فضای باز متعدد در شهرستان سلسله، سرمایه‌گذاران داخلی و علاقه‌مندان این حوزه می‌توانند از امکانات و زیر ساخت‌های بسیار عالی این منطقه برای ساخت مراکز اقامتی سنتی و مدرن استفاده نمایند. با وجود آنکه طبیعت زیبا و چشم‌نواز شهرستان سلسله، بستری مناسب برای حضور گردشگران و مسافرانی از سراسر کشور است اما عدم وجود سرویس‌های بهداشتی در مناطق گردشگری یا مناسب نبودن جاده‌های مواصلاتی برخی مناطق دیدنی این شهرستان، به ضرر صنعت توریسم منطقه و عامل کاهش بازدیدکنندگان از مناطق یاد شده خواهد بود. به نظر نمی‌رسد فعالیت قابل توجهی از سوی مسئولین مربوطه در راستای توسعه و رونق صنعت گردشگری در شهرستان سلسله صورت گرفته باشد و شاید بتوان گفت که سلسله به عنوان نگین اقلیمی و طبیعی استان لرستان از این صنعت مهم بهره مطلوب را نبرده است زیرا تنها داشتن توانمندی یک سرزمین برای توسعه صنعت گردشگری کفایت نمی‌کند بلکه همت مسئولین هم عامل بالندگی یک شهر و نهایتاً یک کشور است.

*نبود صنعت در سلسله و مهاجرت نیروی کار

گرچه شهرستان سلسله به عنوان یکی از امن‌ترین شهرهای استان به شمار می‌رود اما متاسفانه این شهرستان فاقد هرگونه صنعتی برای جذب جوانان تحصیلکرده جویای کار است. بنا بر آمار موجود و به گفته کارشناسان، اغلب جوانان این شهرستان 80 هزار نفری دارای تحصیلات عالیه بوده اما فاقد شغلی برای تأمین معیشت خود و خانواده هستند که همین امر موجب مهاجرت آنان به سایر شهرهای کشور از جمله کلان‌شهرها جهت یافتن یک شغل می‌شود که در اغلب موارد پس از ماه‌ها سرگردانی، به کاری غیر مرتبط با رشته تحصیلی و با درآمدی کم مشغول می‌شوند.

*ظرفیت‌هایی که بلااستفاده مانده‌اند!

به رغم پتانسیل‌های بالایی که شهرستان سلسله در بخش‌های گوناگون دارد اما حداقل‌هایی از این ظرفیت‌ها در این شهرستان شکوفا شده است. بی‌شک بخش‌های صنعت و معدن در شهرستان سلسله رشدی نداشته و سلسله در این بخش‌ها دارای وضعیت نامناسبی است. تعداد واحدهای صنعتی موجود در این شهرستان، تنها یک درصد بخش صنعت استان را شامل می‌شود و این امر در کنار عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی و اشباع بخش کشاورزی به مهاجرت گسترده جوانان جویای کار به خارج از شهرستان منجر شده است.

*بلاتکلیفی اراضی واگذار شده جهت ایجاد شهرک صنعتی در سلسله

متأسفانه طی یک دهه اخیر، تغییر کاربری بیش از 63 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه امیرآباد ندر این شهرستان به امید صنعتی شدن هم دردی از این شهرستان دوا نکرده و این وسعت از زمین‌های واگذار شده توسط کشاورزان منطقه همچنان بلاتکلیف رها شده‌اند!

دارا بودن امکانات زیربنایی از قبیل آب، برق و تلفن و معافیت از قانون شهرداری‌ها، عدم پرداخت هزینه پروانه ساخت و پایان کار و لازم نبودن استعلامات اداری در شهرک صنعتی این شهرستان هنوز نتوانسته منجر به جذب سرمایه‌گذاران و رونق این شهرک برای احداث واحدهای صنعتی و جذب جوانان تحصیل‌کرده این دیار شود و تنها واحد در حال فعالیت در این شهرک، یک واحد تولید عایق رطوبتی است که فقط حدود 30 نفر از افراد جویای کار این شهرستان را به خود جذب کرده است.

*کارخانه تراکتورسازی خرم-ایشتار؛ کارخانه‌ای کاغذی!

احداث بزرگترین کارخانه تراکتورسازی غرب کشور نیز پس از گذشته بیش از یک دهه همچون رؤیایی در خاطره‌ها ماند و جوانان جویای کار مأیوس از ایجاد آن شدند و می‌توان گفت «کارخانه تراکتورسازی خرم-ایشتار»، تنها کارخانه‌ای کاغذی بود که شاید در زمان خود اقدامات کارشناسی شده برای احداث آن صورت نگرفته و عجولانه یازده و نیم هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان را تغییر کاربری داده است که اگر این وسعت از اراضی که به درد بلاتکلیفی اراضی واگذار شده برای ایجاد شهرک صنعتی در امیرآباد ندر دچار شده، در همان بخش بخش کشاورزی به کار گرفته می‌شد، حداقل شاهد تولید بیشتر در این بخش بودیم.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر