آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
آرشیو
تحلیل مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری

آنچه در مناظره دوم بیش از پیش مشهود بود، روشن شدن ناکارآمدی دولت در رفع مشکلات کشور و توسل دولت یازدهم به رقیب‌هراسی و القاء حمله نظامی دشمنان بعنوان آخرین حربه علیه رقبا حکایت دارد.

کد خبر: ۲۱۲۰۷
تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷

مناظرهبه گزارش لرسو؛ عرصه مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، صحنه رقابت‌ها را شفاف‌تر و چشم دل ملت را بازتر کرده است. مناظره اول شش نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با پنهان‌کاری دولت و حضور محافظه‌کارانه حسن روحانی مواجه شد. جهانگیری نیز که به عنوان نامزد پوششی به میدان مناظره آمده بود، با مشاهده وضعیت پیش آمده، بدون تحلیل درست، دست به رقیب‌هراسی و ناکارآمد جلوه دادن برنامه‌های رقبا زد. این تخریب‌ها توسط وی در سراسر مناظره ادامه داشت و حتی در جایی با اشاره به سیلی‌ایی که یکی از کارکنان شهرداری در یکی از شهرهای کشور به صورت یک زن سالمند زده شده بود، گفت: «زمانی که مادر دستفروش از نیروهای شهرداری سیلی خورد انگار خودم سیلی خوردم!» این گفته نشان از نهایت عجز جهانگیری در به چالش کشیدن عملکرد رقیب خود دارد چرا که سیلی یک کارگر شهرداری آن هم در شهری دیگر، چه ارتباطی به قالیباف می‌تواند داشته باشد؟! اینگونه استدلالات بی‌ربط برای تخریب رقبا و حتی ارائه آمار عملکرد چهارساله از طرف دولت نتوانست واقعیت برتری قالیباف و رئیسی در شرح مشکلات اقتصادی و فرهنگی را بپوشاند.

مناظره دوم اما متفاوت‌تر از مناظره اول بود. البته برخی رویدادها را می‌شد از قبل پیش‌بینی کرد، مثلاً تحرک بیشتر روحانی در صحنه مناظره جهت عقب نماندن از جهانگیری در دفاع از عملکرد دولت و حمایت از اصلاح‌طلبان و نیز افشاگری رئیسی در برابر ضعف عملکرد چهار ساله دولت. اما شاید چیزی که غیر قابل پیش‌بینی بود، حضور مؤثرتر میرسلیم در به چالش کشیدن دولت و نقد آن بود. میرسلیم انتقاداتی جدی را در همه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بر دولت وارد کرد که میرسلیم با تکان دادن مداوم سر هنگام پاسخ‌گویی روحانی و جهانگیری در نقد سخنان وی نشان از تأکید مؤکد وی بر مواضع خود در قبال دولت بود. میرسلیم خطاب به دولت یازدهم گفت: شما فرصت‌های مهمی را از دست‌داده‌اید و بر مبنای این فرصت‌های ازدست‌رفته با اینکه شما را دوست داریم نمی‌توانیم دوباره به شما اعتماد کنیم. وی با انتقاد از دولت در ترویج سبک زندگی ایرانی-اسلامی، به رشد دنیاطلبی، رشد حقوق‌های نجومی، وجود اختلاس‌ها و مفاسد در دوره حضور دولت روحانی اشاره کرد و این امر را موجب یأس مردم خواند. این نامزد دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در تأکیدی طلایی خطاب به روحانی، گفت: «شما می‌بینید که کاخ‌ها ساخته می‌شود و در ذیل آن در زباله‌دان عده‌ای مشغول پیدا کردن چیزی برای نان شبشان هستند. این است سبک زندگی ایرانی و اسلامی؟!»

قالیباف نیز که مانند گذشته با دست پُر در مناظره حضور پیدا کرده بود، در همان ابتدای کلام با اشاره به واردات پوشاک توسط رأس وزارتخانه آموزش و پرورش، این موضوع را باعث نگرانی مردم ذکر کرد. اشاره قالیباف به موضوع واردات توسط دختر وزیر آموزش و پرورش، در بحث عدم توجه دولت به تولید داخلی جای حرفی باقی نگذاشت. البته عجیب به نظر نمی‌رسید که جهانگیری همانند گذشته با ذکر دلایلی، اقدام واردات توسط دختر وزیر آموزش و پرورش را توجیه و حتی در این رابطه مظلوم‌نمایی کند! جهانگیری در این رابطه گفت: «دختر وزیر آموزش و پرورش کار شرافتمندانه‌‌ای انتخاب کرده که آن واردات است!» وی رقبای خود را به ایجاد دوقطبی کردن جامعه متهم کرد و شاید یادش رفته که دولت یازدهم در طول عمر چهارساله خود و در سایه حمایت رسانه‌های مربوطه، چه عناوین و القابی را به منتقدان می‌داد! در حالی که آنچه منتقدین می‌گفتند، از سر دلسوزی و برای پیشرفت و عمران کشور بود اما دولت بی‌توجه به این هشدارها و ضمن نادیده گرفتن حرف‌های آنان، دوقطبی کاذب را به جامعه القاء می‌نمود.

تکرار مکرر «برداشته شدن سایه‌های تهدید نظامی» توسط دولت موجب شد تا قالیباف نسبت به اینگونه سخنان بی‌اساس موضعی جدی‌تر بگیرد. وی در این رابطه گفت: « چرا مردم را از جنگ می‌ترسانیم؟ اگر کسی قدر صلح را بداند، بنده و امثال بنده هستیم، آنقدر که ما آسیب جنگ را دیده‌ایم، بهترین دوستان و یاران‌مان را در کنار خودمان در جنگ از دست داده‌ایم، برادر خودم را در جنگ از دست داده‌ام، ما قدر صلح را بیش از دیگران می‌دانیم.»

ابراهیم رئیسی نیز که پیش‌بینی می‌شد در برابر ضعف عملکردی چهارساله دولت سکوت نکند، به موضوع رکود و مشکلات مشهود اقتصادی در جامعه اشاره کرد به گونه‌ای که سوالات وی در این حوزه با پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای روبرو نشد و مخاطبان را نیز اقناع نکرد.

اشاره رئیسی به نسبت‌های ناروای دولت به منتقدان، آزادی بیان ادعا شده توسط روحانی و جهانگیری را به چالش کشید. وی در یک جمله و در اثبات عدم انتقادپذیری دولت گفت: «رئیس‌جمهور 50 مورد نسبت‌های ناروا به منتقدان داده‌ است.» این سخن رئیسی که « باید با 80 میلیون جمعیت دارای کارت ملی اجازه اظهارنظر نسبت به مسائل دهیم» تلاش دولت در اثبات دفاع از حقوق شهروندی و مسأله آزادی بیان را ناکام گذاشت چرا که آحاد جامعه به خوبی دیدند که طی چهار سال گذشته، دولت، رسانه‌های منتقد را با صفاتی نه در شأن رسانه‌ها و منتقدین مورد خطاب قرار می‌داد و از نقدهای دیگران استقبال نمی‌کرد. ابراهیم رئیسی در مواجه شدن با تکرارهای مکرر «لزوم رعایت حقوق شهروندی» توسط روحانی و تأکید مؤکد وی بر انتقادپذیری دولت، گفت: «حق شهروندی را کسی دارد که حتی نان برای خوردن ندارد. حق داشتن، استفاده کردن و معیشت. حق کار کردن دانشجویی که با مدرک لیسانس و دکتری بیکار است و حق اظهارنظر کردن از حقوق شهروندی است.» که این جمله، تمامی موارد تضییع شده ملت توسط دولت یازدهم در موضوع حقوق شهروندی را به گونه‌ای جامع، کوتاه، شفاف و صریح در بر داشت.

برجام موضوعی بود که بحث‌هایی چالش‌انگیز برای هر دو طرف مناظره داشت. روحانی، تأکید قالیباف و رئیسی بر پایبندی به معاهدات برجام را اعتراف آنان به موفقیت آن دانست و گفت: «برای اجرای برجام که اگر توافقی مورد قبول است پس چرا این همه در خیابان‌های تهران بیلبورد زدید و فحاشی کردید به آنهایی که در حین مذاکره بودند.» که این امر با واکنش جالب رئیسی مواجه شد. ابراهیم رئیسی در این رابطه پایبندی به معاهدات بین‌المللی که مورد تأیید نظام مقدس اسلامی باشند را لازم‌الاجرا دانست و آن را جدای از موفقیت دولت در پس‌گیری حقوق مردم از طرف‌های مقابل عهدنامه برجام توصیف کرد. وی خطاب به روحانی گفت: «اما در این رابطه (برجام) قرار بود چه اتفاقی بیفتد، آقای روحانی گفت هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد اما سؤال ما این است که آیا چرخ اقتصاد می‌چرخد؟»

قالیباف نیز در موضوع برجام موضعی مشابه با آقایان رئیسی و میرسلیم داشت. وی در اظهار نظری در این رابطه، ضمن اشاره به لزوم پایبندی به معاهدات بین‌المللی، دولت را در اجرایی کردن وعده‌های خود نسبت به پسابرجام، ناتوان توصیف کرد و گفت: «اما نکته‌ای که مهم است اینکه امروز در اجرای برجام چه کرده‌ایم؟ آقای رئیسی نکاتی را اشاره کردند، آثار اجرای برجام برای مردم ما چه بوده است؟ امروز وقتی از مردم عزیزمان سؤال می‌کنیم که آ‌یا روزی که برجام در دستور کار بود، معنایش این بود که گشایشی در کار اقتصادی صورت گیرد، درباره این موضوع امروز اظهار مردم ما این است به درستی این اتفاق نیفتاده است.»

آنچه در مناظره دوم بیش از پیش مشهود بود، روشن شدن ناکارآمدی دولت در رفع مشکلات کشور و توسل روحانی و جهانگیری به رقیب‌هراسی بعنوان آخرین حربه علیه رقبا حکایت دارد. این مناظره روشن ساخت که دستان روحانی و جهانگیری در دفاع از عملکرد دولت یازدهم خالی است و برای برای جلب نظر مردم در این دوره از انتخابات، القاء حمله نظامی دشمنان بیرونی در سطح جامعه را ابزار قرار داده‌اند.

نتایج برخی نظرسنجی‌ها در فضای مجازی حکایت دست برتر ابراهیم رئیسی در مناظره دوم و واکاوی مشکلات و معضلات کنونی جامعه دارد. در این نظرسنجی‌ها، قالیباف در رتبه دوم قرار دارد.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: انتخابات 96 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر