آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
آرشیو
لرسو گزارش می‌دهد

غرب همواره بر شبیه‌سازی و همانندسازی فرهنگی جهان که رهبر معظم انقلاب از آن به خشونت خاموش یاد کردند، پافشاری می‌کند و سند 2030 یونسکو نمونه بارز این تلاش و پافشاری غرب بر همانندسازی فرهنگی جهان است.

کد خبر: ۲۱۲۳۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۹

به گزارش لرسو؛ فرهنگ جوامع همچون دژ محکم و حیات مردم آن جامعه که بر فراز قله هستی یک ملت بنا می‌شود، به شمار می‌رود. پایدارترین و ماندگارترین وجه زندگی بشر، فرهنگ است لذا فرهنگ را می‌توان مجموعه‌ای از بایدها و نبایدهایی و برگرفته از معارف، اعتقادات، اخلاق و آداب و رسوم یک ملت بیان کرد. اگر فرهنگ یک ملت تغییر کند، راه و سیره آنان نیز تغییر خواهد کرد. علامه مطهری بر این باور بود که جسم انسان، شخص او را تشکیل می‌دهد و روحش شخصیت او را.

*اجزاء تشکیل دهنده فرهنگ و حاکمیت روح واحد بر آنها

شخصيت انسان به باورها و ارزش‌های پذیرفته شده از سوی او بستگی دارد. از این رو، شخصیت من، به فرهنگ من مربوط می‌شود. لذا اگر فرهنگ بر پایه اعتقادات دینی و مذهبی شکل گرفته باشد، شخصیت نیز بر همان مبنا شکل می‌گیرد و دین، موتور محرک فرد در همه ابعاد زندگی خواهد شد.

اجزاء فرهنگ، غیر مادی هستند. به علت روح‌وارگی فرهنگ، امور مادی را نمی‌توان جزء فرهنگ بشمار آورد چرا که اگر فرهنگ، وجودی حقیقی می‌داشت، طبیعتاً تعبیر «فرهنگ مادی» بی‌معنی خواهد بود. اجزاء فرهنگ در درون از انسجام برخوردارند به گونه‌ای که عناصر آن، یک مجموعه منسجم و نه متفرق را تشکیل می‌دهند و تعارضی میان این اجزاء وجود ندارد و همین انسجام موجب می‌شود تا یک روح واحد بر پیکره فرهنگ حاکم گردد.

اجزاء فرهنگ با غرایز انسان یعنی هم امیال حیوانی انسان هم فطریات کاملاً مطابق است. فطرت، طبیعت و جغرافیای محیط اجتماعی زندگی فرد سه عنصر به عنوان ارکان اصلی تأثیرگذار بر هویت انسان و فرهنگ که همان هویت جامعه است، می‌باشند.

از این رو اگر محیط اجتماعی دستخوش تغییر گردد، هویت جامعه که همان فرهنگ است نیز دچار تغییر خواهد شد. یکی از مهم‌ترین محیط‌های اجتماعی که از آن به عنوان خانه دوم تعبیر می‌شود، محیط آموزشی یا همان مدرسه است. کودکان از بدو ورود به این محیط آموزشی به مرور، دانش چگونه زیستن را می‌آموزند و بر همین اساس، شخصیت آنان در جامعه نیز شکل می‌گیرد.

*تلاش غرب برای حذف دین به عنوان رگ حیات فرهنگ جامعه اسلامی است

دین، مهم‌ترین و مبنایی‌ترین عنصر حیات‌‌بخش زندگی بشر است و ساختار و اساس آموزش و نیز محیط‌های آموزشی می‌بایست بر همین مبنا ترسیم گردند. اگر امروزه دیده می‌شود که با وجود پیشرفت‌های علمی و تکنولوژی در غرب، اما این سبک زندگی نتوانسته به خواسته‌ها و نیازهای درونی بشر پاسخ دهد، به علت فاصله گرفتن محتوای آموزش و محیط‌های آموزشی از دین است.

نکته‌ای که هرگز نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، تلاش چندصد ساله غربی‌ها برای تحمیل این نوع سبک زندگی به سایر جوامع با فرهنگ‌های مستقل است. غرب همواره تلاش کرده است تا با تغییرات نرم و نفوذ نامرئی، اعتقادات و باورهای سایر ملت‌ها را از آنان سلب نماید و فرهنگی بر پایه شهوات و غرائز حیوانی را به ملت‌ها تزریق نماید.

*سند 2030 نمونه بارز «خشونت خاموش» غرب

«خشونت خاموش» عبارتی است که رهبر معظم انقلاب در ارتباط با هجوم نرم فرهنگ غرب به سایر فرهنگ‌های مستقل در نامه خویش به عموم جوانان در کشورهای غربی از آن یاد کردند. ایشان در این نامه آورده‌اند: «بسیاری از کشورهای دنیا به فرهنگ بومی و ملّی خود افتخار می‌کنند، فرهنگ‌هایی که در عین بالندگی و زایش، صدها سال جوامع بشری را بخوبی تغذیه کرده است؛ دنیای اسلام نیز از این امر مستثنا نبوده است. امّا در دوره‌ی معاصر، جهان غرب با بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته، بر شبیه‌سازی و همانندسازی فرهنگی جهان پافشاری میکند. من تحمیل فرهنگ غرب بر سایر ملّتها و کوچک شمردن فرهنگهای مستقل را یک خشونت خاموش و بسیار زیان‌بار تلقّی میکنم. تحقیر فرهنگهای غنی و اهانت به محترم‌ترین بخشهای آنها در حالی صورت می‌گیرد که فرهنگ جایگزین، به‌هیچ‌وجه از ظرفیت جانشینی برخوردار نیست.»

همانگونه که مقام معظم رهبری در این نامه یادآور شده‌اند، غرب همواره بر شبیه‌سازی و همانندسازی فرهنگی جهان پافشاری می‌کند. سند 2030 یونسکو نمونه بارز این تلاش و پافشاری غرب بر همانندسازی فرهنگی جهان است.

علی یوسفوند*سند 2030 یونسکو به دنبال نفوذ فرهنگی در کشور است

«علی یوسفوند»، کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی در گفتگو با خبرنگار لرسو با اشاره به موضوع استحاله فرهنگی، گفت: استحاله فرهنگی یعنی تلاش دشمنان یک ملت برای حذف اعتقادات و ارزش‌های مردم آن جامعه است.

وی افزود: ملت ایران با اتکا به اعتقادات دینی و ملی خود، سرمایه بزرگی از فرهنگ را بدست آورده‌اند و همین امر موجب تعالی و ترقی جامعه شده و دشمن در چهار دهه گذشته با شیوه‌های مختلف به جنگ با فرهنگ دینی جامعه ما آمده است.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: طی چهار دهه گذشته، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که بر پایه اسلام ناب شکل گرفته و دین، همه ابعاد زندگی آحاد ملت از هر قوم و گروه را در بر گرفته، بیشترین هجمه‌های فرهنگی نیز متوجه آن بوده است به گونه‌ای که می‌توان گفت هیچ ملتی در دنیا در هیچ دوره‌ای چنین خصمانه مورد هجوم قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: استقلال فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موجب کوتاه شدن دست مستکبرین و شیاطین زالو صفت از هر گونه سلطه بر کشور شده و استقامت ملت صبور ایران اسلامی، خشم آنان را برانگیخته است.

یوسفوند ادامه داد: سند 2030 که به امضا رسید، مستقیماً فرهنگ ما را که بر پایه اعتقادات و باورهای دینی می‌باشد، نشانه گرفته و نگاهی که به حقوق خانواده و آموزش و پرورش در این سند هست، نگاهی کاملاً لیبرالی است.

وی با بیان اینکه سند 2030 تربیت دینی را خلاف حقوق بشر می‌داند، ادامه داد: در سند مذکور به صراحت از آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت برای کودکان سخن به میان آمده است.

وی نگاه غرب به آموزش و پرورش را نگاهی ضد دینی می‌شمارد و ابراز داشت: نگاه جمهوری اسلامی به آموزش و پرورش، دیدی سرتاسر دینی و در تقابل با تعاریف غرب در این حوزه است.

وی با اشاره به هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد نفوذ فرهنگی، خاطرنشان ساخت: امضاء هر سند و معاهده‌ای که باعث تسلط بیگانگان بر اوضاع اجتماعی و سیاسی و فرهنگی ما شود، خلاف قانون اساسی کشور می‌باشد چرا که آن یک کاپیتولاسیون آموزشی ـ فرهنگی به‌شمار می‌آید.

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه غرب همواره بر سر موضوع برابری زن و مرد جنجال به پا کرده و ایران اسلامی را به نقض حقوق زنان متهم کرد، این امر را دسیسه‌ای برای حذف عنصر دین از فرهنگ خواند و خاطرنشان ساخت: هیچ شغلی در دین مبین اسلام برای زن حرام اعلام نشده اما اسلام بر حیا و عفت زنان برای جلوگیری از سقوط جامعه تأکید دارد.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سند 2030 چیست 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر