امروز: پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی طرح تحول سلامت را مهمترین برنامه اجتماعی دولت عنوان کرد و افزود: این طرح با اصرار شخص رئیس جمهوری اجرا شد.

کد خبر: ۲۱۲۵۷
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۴

به گزارش لرسو؛ دکتر حسن روحانی در صحن علنی مجلس با تاکید بر خدمات ارزنده ی طرح تحول سلامت در کشور افزود: در حوزه بهداشت و درمان دولت تدبیر و امید با اجرای طرح تحول نظام سلامت، کوشید تا دسترسی آحاد جامعه را به خدمات این طرح ممکن سازد.

وی در ادامه تصریح کرد: مشخصاً اجرای طرح تحول سلامت هزینه‌های بستری مردم از 37 درصد به 5/8 درصد کاهش داد و با اجرای این طرح از حدود 15 میلیون بیمار بستری در بیمارستان‌های دولتی حمایت شده و برای 4/74 درصد جمعیت کشور در برابر هزینه‌های درمان چترگسترده‌ای ایجاد شده است.

قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:: طرح تحول سلامت یکی از طرح‌های اصلی دولت است و آقای نوبخت به هر طریقی که می‌تواند باید بودجه آن را تأمین کند.

در این مطلب به بررسی وعده های حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم و وزیر بهداشت در خصوص تاثیر گذاری طرح تحول سلامت در خدمات دهی بهتر و کاهش هزینه ها در زندگی مردم از نظر کارشناسان می پردازیم.

در نخستن واکنش از سوی دبیر انجمن تالاسمی مطرح شد که دولت با افزایش سهم بیماران تالاسمی از هزینه‌های دارو عملا به شعارهای خود در خصوص طرح تحول سلامت پشت کرده است.

پزشکیان در واکنش به اجرای طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت، از بن غیرعلمی، غیر قانونی و غیرکارشناسی است. چون طرحی که برای یک نفر «صد میلیون» و برای نفر دیگر «یک میلیون» درآمد داشته باشد اشتباه است.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: 6800 میلیارد تومان از حق بیمه ی کارگران، از سال 92 تا 94 در محل خودش هزینه نشده!

با نگاهی کوتاه به اظهار نظر ها در خصوص اجرای طرح تحول سلامت و همچنین آمارهای جهانی در خصوص پرداخت حقوق به پزشکان به این نتیجه میرسیم که:

درآمد بسیار بالای پزشکان متخصص در ایران بیش از 30 برابر درآمد سرانه کشور و چندین برابر پزشکان عمومی است.این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته درآمد پزشکان متخصص حداکثر 6 برابر درآمد سرانه و حداکثر 2 برابر درآمد پزشک عمومی است.

اجرای طرح تحول سلامت کمر کشور را شکست

عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از طرح تحول سلامت به عنوان چاهی بی سر و ته یاد می کند و می گوید: این چاهی که کنده شده، ته ندارد و کمر کشور را می‌شکند. قانون برنامه پنجم شما را موظف به اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع، یکپارچه‌سازی بیمه‌ها و استقرار پرونده الکترونیک سلامت کرده است؛ قانون برنامه را اجرا نمی‌کنید، بعد طرح تحول سلامت را که اثری از آن در قوانین نیست، اجرا می‌کنید!

در سال 91 تعرفه جراحی 23 درصد بالا رفته و در سال 92 نیز 18 درصد به آن افزوده شده است، اما در سال 93 به‌عنوان طرح تحول سلامت 120 درصد به تعرفه جراحی افزوده شده است؛ این پول را چه کسی می‌خواهد بدهد!؟ کجای این صیانت از حقوق بیمه‌شدگان است؟ مبنای قانونی طرح تحول سلامت کجاست؟ چرا قانون برنامه پنجم را اجرا نکرده‌اید و هزینه‌های درمان تأمین اجتماعی را 2.5 برابر افزایش داده‌اید؟ (مسئولین پاسخی برای این پرسش ها نداشتند)

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس با بیان اینکه برخی از اقدامات طرح تحول غیر قانونی است افزود: در طرح تحول نظام سلامت اقدامات مغایر قانون بسیاری صورت گرفته است و دولت باید قانون را رعایت کند و اگر تعرفه‌ای را افزایش می‌دهد اعتبار آن دیده شود.

پزشکیان ادامه داد: اعتباردیده نشده و بیشتر بیمارستان‌ها بدهی دارند و شما بودجه‌ای ندارید. تمام اعتباری که برای وزارت تعاون دیده شده 7 هزار میلیارد است و 8 هزار میلیارد تومان از آن طرف اوراق ایجاد شده که همه آنها مشکل قانونی دارد اما دولت باید چارچوب قانون را اجرا کند.

پرداخت مردم از جیبشان کم نشده!

طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت: یکی از بزرگ‌ترین ایرادات این طرح آن است که هزینه‌های بستری که بخش قابل‌توجه‌ای از هزینه‌های درمانی را شامل می‌شود زیرپوشش طرح تحول نیامده است. از طرف دیگر تعرفه برخی خدمات تا 100 درصد افزوده‌شده و این در حالی است که این خدمات تحت پوشش بیمه هم نیستند. در حقیقت هیچ کجا و در هیچ بخشی پرداخت مردم از جیبشان کم نشده ولی همه‌جا می‌شنویم که گفته می‌شود پرداختی مردم کاهش پیداکرده است؛ چراکه اطلاع‌رسانی در این خصوص با موضع‌گیری و پوشاندن حقایق صورت می‌گیرد و ظاهر امر به گونه‌ی دیگر نمایش می‌دهد.

گلایه ها و اعتراضات به طرح تحول سلامت به حدی بالا گرفت که کار از اعتراض نمایندگان و کمیسیون های برنامه بودجه به بسیج دانشجویی و روسای دانشگاه علوم پزشکی کشور رسید که هرکدام در بیانیه ای اعلام کردند: طرح تحول سلامت به دلیل ناتوانی بیمه ها در انجام تعهداتشان، با چالش جدی روبه رو است.

10 نشانه شکست طرح تحول در نامه تشکل های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی به مجلس:

* ناتوانی د‌‌‌‌‌‌ولت د‌‌‌‌‌‌ر تامین مالی طرح و انتشار8 هزار میلیارد‌‌‌‌‌‌ تومان اوراق قرضه

* ایجاد‌‌‌‌‌‌ 11 هزار میلیارد‌‌‌‌‌‌ تومان بد‌‌‌‌‌‌هی مازاد‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌یگر توسط طرح تحول تا پایان امسال

* ورشکست کرد‌‌‌‌‌‌ن بیمه‌های د‌‌‌‌‌‌رمان به واسطه سیاست‌های وزارت بهد‌‌‌‌‌‌اشت

* معوقات چند‌‌‌‌‌‌ین ماهه د‌‌‌‌‌‌ر د‌‌‌‌‌‌انشگاه‌های علوم پزشکی

* افزایش بی‌سابقه تورم حوزه‌ سلامت و ایجاد‌‌‌‌‌‌ بیشترین تورم بخشی

* رواج زیرمیزی د‌‌‌‌‌‌ر بین پزشکان

*رواج پرد‌‌‌‌‌‌اخت‌های نجومی به قشر اند‌‌‌‌‌‌ک پزشکان متخصص

* اعتراضات اجتماعی گسترد‌‌‌‌‌‌ه پرستاران و پیراپزشکان به تبعیض و بی‌عد‌‌‌‌‌‌التی د‌‌‌‌‌‌ر پرد‌‌‌‌‌‌اخت‌ها

* ناتوانی د‌‌‌‌‌‌ر اجرای گام‌های بعد‌‌‌‌‌‌ی طرح و توقف برخی بسته‌های قبلی

* تغییرنیافتن محسوس د‌‌‌‌‌‌ر شاخص‌های بهد‌‌‌‌‌‌اشتی

دکتر نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه ای بیان داشت: در طرح تحول سلامت به پزشکان غیرشاغل در بیمارستان ها حقوق های زیادی پرداخت گردید و اعلام شد این پرداختی ها به پزشکان در مناطق محروم صورت گرفته، درحالی که برخی افراد در ستاد دانشگاه و ستاد وزارتخانه این پول ها را دریافت کردند که ممکن است دو سال دیگر خود را نشان دهد البته اکنون دیوان محاسبات و  سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کرده تا به این موارد رسیدگی کنند.

انتقاد نخبه پزشکی از انحرافات طرح تحول سلامت در حضور رهبر انقلاب:

*تورم ۲ برابری بخش بهداشت و درمان نسبت به شاخص کل تورم جامعه طبق اعلام بانک مرکزی

*افزایش ۱۵۰ درصدی هزینه های نظام سلامت نسبت به قبل از اجرای طرح تحول سلامت

*افزایش سهم سلامت در سبد هزینه‌های خانوار به عنوان شاخصی از فشار مستقیم هزینه های درمانی بر دوش مردم

*انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه ربوی که منبعی برای پازپرداخت آن دیده نشده است.

*ورشکست شدن بیمه های درمان به واسطه ی سیاست های غلط وزارت بهداشت که نمونه ی آن ۲.۵ برابر شدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان در ماه و استقراض از منابع بانک رفاه برای پرداخت معوقات بیمارستان ها می باشد.

*رواج پرداخت های نجومی به پزشکان متخصص و افزایش شدید شکاف درآمدی مابین پزشکان با دیگر کارکنان سلامت و سایر اقشار جامعه

*سیر صعودی اعتراضات پرستاران، پیراپزشکان و سایر اقشار جامعه نسبت به دریافت های نجومی پزشکان و ایجاد احساس بی عدالتی در پرداخت ها به این اقشار

*عدم رشد ملموس در شاخص های بهداشتی که ناشی از نگاه درمان محور حاکم بر وزارت بهداشت و بی توجهی به بند ۱۲ سیاست های کلی سلامت مبنی بر گسترش طب سنتی ایرانی است.

روحانی دولت را ورشکست کرد!

به گفته ی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس؛ پول طرح تحول را به برخی افراد در وزارتخانه و دانشگاه دادند و گفتند در مناطق محروم هزینه شده است. با تمام مخالفت هایی که از سوی کارشناسان و نمایندگان و صاحب نظران این عرصه بوجود آمد اما این طرح اجرا شد که در نهایت منجر به این شد که علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم در مصاحبه ای اعلام کرد: روحانی دولت را ورشکست کرد! او گفته مجموع بدهی دولت احمدی نژاد 70هزار میلیارد تومان بود که با بی توجهی روحانی به نظرات کارشناسی وزارت اقتصاد اکنون ده برابر شده و به بیش از 700هزار میلیارد رسیده است!

طیب نیا از طرح بیمه سلامت به عنوان یکی از مصادیق این بی توجهی نام برد که همه ی منابع حاصل از هدفمندی را بلعیده و روز به روز بر بدهی دولت افزوده می شود.

 

گردآورنده: ابراهیم پولادوندی

 

انتهای پیام/

 

منبع خبر: بازتاب گهر

مطالب مرتبط:
برچسب ها: طرح تحول 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: