ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
عید فطر پاداش عبودیت و بندگی خالصانه است یادداشت/
عید فطر پاداش عبودیت و بندگی خالصانه است
تمسک به قرآن و اهل بیت در شب‌های قدر راه مقابله با دشمنان است یادداشت/ رحیم رضاخانی
تمسک به قرآن و اهل بیت در شب‌های قدر راه مقابله با دشمنان است
واکاوی سند 2030 در پروژه نفوذ دشمن یادداشت/ رضا آذری
واکاوی سند 2030 در پروژه نفوذ دشمن
آرشیو
ویژه‌ها
 فوت ۲ نفر در تونل برفی ازنا
فوت ۲ نفر در تونل برفی ازنا
بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آرای مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آرای مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
بازخوانی شروط 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره تایید برجام
بازخوانی شروط 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره تایید برجام
41 نفر از عناصر گروهک وهابی داعش دستگیر شدند وزارت اطلاعات خبر داد
41 نفر از عناصر گروهک وهابی داعش دستگیر شدند
آرشیو
حوادث
مرد بوکانی قربانی عکس سلفی شد
مرد بوکانی قربانی عکس سلفی شد
آرشیو
گزارش
کالبد شکافی انتخابات شورای شهر الشتر/ آیا نتیجه انتخابات شورای شهر الشتر تأیید خواهد شد؟ لرسو گزارش می‌دهد
کالبد شکافی انتخابات شورای شهر الشتر/ آیا نتیجه انتخابات شورای شهر الشتر تأیید خواهد شد؟
درخشش دانش‌آموزان الشتری در هشتمین المپیاد فناوری نانو/ الشتر پیشتاز ترویج نانوتکنولوژی در لرستان لرسو گزارش می‌دهد
درخشش دانش‌آموزان الشتری در هشتمین المپیاد فناوری نانو/ الشتر پیشتاز ترویج نانوتکنولوژی در لرستان
بیکاری گریبانگیر بهشت لرستان/ بلاتکلیفی ده‌ساله شهرک صنعتی سلسله با وجود تکمیل زیرساخت‌ها لرسو گزارش می‌دهد
بیکاری گریبانگیر بهشت لرستان/ بلاتکلیفی ده‌ساله شهرک صنعتی سلسله با وجود تکمیل زیرساخت‌ها
انتقاد شدید مردم خرم آباد از عملکرد دولت یازدهم
انتقاد شدید مردم خرم آباد از عملکرد دولت یازدهم
آرشیو
کارشناس مسائل فرهنگی در گفتگو با لرسو:

کارشناس مسائل فرهنگی با بیان اینکه فرمان آتش‌به‌اختیار نتیجه اختلال در مدیریت فرهنگی است، می‌گوید: با وجود تأکیدات فراوان به مسئولان در راستای استفاده از ظرفیت جوانان مؤمن و انقلابی در عرصه‌های گوناگون اما متأسفانه تغییر رویکردی مشاهده نشده است.

کد خبر: ۲۱۴۰۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۶

دکتر احمد حقیدکتر «احمد حقی» در گفتگو با خبرنگار لرسو با اشاره به اصطلاح آتش به اختیار در جنگ سخت، آن را یک اصطلاح نظامی ذکر و اظهار داشت: آتش‌به‌اختیار در بعد جنگ سخت یعنی، نیروهای هر میدان بر اساس دستور فرمانده میدان خود و بدون اخذ دستور از فرماندهان رده‌های بالاتر که در میدان نبرد حاضر نیستند و به اصطلاح در اتاق جنگ یا در میدان دیگری مستقر شده‌اند و به صورت مستقل عمل می‌کنند.

وی افزود: البته این عمل مستقل، قطعاً باید بر اساس راهبردهای کلی جنگ باشد که قبلاً در ارتباط با اتاق جنگ اخذ شده است، ضمن اینکه باید تا حد ممکن بر اساس هماهنگی یا در صورت قطع ارتباط، تخمین موقعیت و نوع عملکرد سایر نیروهای عملیاتی انجام پذیرد، تا به جبهه خودی آسیبی ناخواسته وارد نشود.

این کارشناس مسائل فرهنگی تصریح کرد: همچنین باید با تدبیر کامل عملیات مستقل اتفاق بیفتد تا از هدر رفت نیرو و مهمات نیز پیشگیری شده و حداکثر نتایج مطلوب که در این شرایط حفظ خود و ارتباط و اتصال به نزدیک ترین نیروهای خودی است، به دست آید.

وی با بیان اینکه آتش‌به‌اختیار در عرصه «جنگ نرم» معانی فراوانی دارد، ابراز داشت: مقام معظم رهبری فرمودند، آنجا که ارتباط با بالادست قطع شده یا می‌بینید مجموعه‌های مسئول تعطیل‌اند، آتش‌به‌اختیار هستید.

حقی با اشاره به عدم توجه اولویت‌بندی‌ها در عرصه فرهنگی، این موضوع را دغدغه جدی رهبر معظم انقلاب دانست و بیان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند وقتی اولویت‌بندی‌ها درست نیست و به عنوان مثال فرض کنید اینکه فلان آهنگ قبل از افطار پخش بشود یا نشود، میشود مسئله‌ی اصلی؛ نامه‌نگاری می‌کنند! پیدا است که این دستگاه اختلال پیدا کرده که مسئله‌ی اصلی را از مسئله‌ی فرعی تشخیص نمیدهد و یک مسئله‌ی اصلاً بی‌اعتبارِ بی‌اهمیت فرعی را به‌عنوان یک مسئله‌ی اصلی، درشت می‌کنند.

وی با بیان اینکه افسران جنگ نرم، اینگونه اختلالات در برخی دستگاه‌های کشور را به خوبی تشخیص داده‌اند، گفت: متأسفانه برخی در داخل نسبت به جنگ نرم دشمن بی‌اهمیت هستند و گاهی عامدانه یا از روی ناآگاهی این موضوع را دست کم می‌گیرند که این امر موجبات نفوذ فرهنگی دشمن را فراهم می‌آورد.

این کارشناس مسائل فرهنگی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه خرمشهرها در پیش است، افزود: البته نه در عرصه نظامی، بلکه در عرصه‌های دیگر که بسیار سخت‌تر است؛ یعنی ما در عرصه‌های مختلفی همچون فرهنگی، زمین متصرفه خودمان را واگذار کرده‌ایم، حالا یا از روی ضعف و بی‌تدبیری یا از روی خیانت و با هماهنگی با دشمن، اما در هر صورت، باید این عرصه‌ها بازپس گرفته شوند.

وی با بیان اینکه عرصه جنگ نرم محدود به مسائل فرهنگی نیست، ابراز داشت: به نظر می‌آید اصطلاحات و بیانات بکار رفته توسط مقام معظم رهبری مخالف این تلقی باشد که جنگ نرم هنوز هم در عرصه فرهنگی محدود است.

وی ادامه داد: چندی پیش باز هم ایشان فرمودند درگیری پیچیده‌تر شده و در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی توسعه یافته البته این مساله امروز آشکارتر شده است یعنی دیگر فرهنگ به تنهایی مورد هجوم نیست بلکه همه ابعاد فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی مطرح هستند.

حقی با بیان اینکه با وجود تأکیدات فراوان به مسئولان در راستای استفاده از ظرفیت جوانان مؤمن و انقلابی در عرصه‌های گوناگون اما متأسفانه تغییر رویکردی مشاهده نشده است، اضافه کرد: به این ترتیب، وقتی ایشان عنوان افسران یا فرماندهان جنگ نرم را اعطاء کردند، تنها عمل در حوزه فرهنگی صرف را مد نظر نداشتند، چنانکه بارها دانشجویان و اساتید و روحانیون و حتی عموم مردم را مخاطب خود در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی قرار داده و تأکیدات و راهبردهای خود را مطرح فرموده‌اند.

وی خاطرنشان ساخت: اگر از دشمن و توطئه‌های او غفلت شود، در همه جبهه‌ها وضع نامناسب خواهد شد و جبهه گسترده‌ای توسط دشمن شکل گرفته و تا عمق مرزها نفوذ خواهد کرد و اکثر خاکریزهای موجود هم به محاصره دشمن درآمده خواهد آمد لذا حضور افسران جنگ نرم در این میدان موجب تقویت جبهه خودی و خنثی شدن توطئه‌های دشمنان می‌شود.

این کارشناس مسائل فرهنگی با انتقاد از عملکرد برخی در داخل کشور که برنامه و خط دشمن را خواسته یا ناخواسته دنبال می‌کنند، تصریح کرد: وقتی عده‌ای تأمین امنیت کشور و توانمندی‌های امنیتی را مخدوش می‌کنند؛ وقتی برخی متولیان امر فرهنگ، شانه از زیر بار فرهنگ اسلامی خالی می‌کنند و البته دیسکو خیابانی به راه می اندازند تا در مسند قدرت بمانند؛ وقتی افرادی در داخل به جای تحقق و تقویت اقتصاد مقاومتی، خود واردات چی می‌شوند؛ این به معنای تعطیلی آن دستگاه و یا غفلت از برنامه‌های دشمن در آن حوزه می‌باشد و باید آتش‌به‌اختیار عمل کرد.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر