ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
عید فطر پاداش عبودیت و بندگی خالصانه است یادداشت/
عید فطر پاداش عبودیت و بندگی خالصانه است
تمسک به قرآن و اهل بیت در شب‌های قدر راه مقابله با دشمنان است یادداشت/ رحیم رضاخانی
تمسک به قرآن و اهل بیت در شب‌های قدر راه مقابله با دشمنان است
واکاوی سند 2030 در پروژه نفوذ دشمن یادداشت/ رضا آذری
واکاوی سند 2030 در پروژه نفوذ دشمن
آرشیو
ویژه‌ها
 فوت ۲ نفر در تونل برفی ازنا
فوت ۲ نفر در تونل برفی ازنا
بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آرای مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آرای مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
بازخوانی شروط 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره تایید برجام
بازخوانی شروط 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره تایید برجام
41 نفر از عناصر گروهک وهابی داعش دستگیر شدند وزارت اطلاعات خبر داد
41 نفر از عناصر گروهک وهابی داعش دستگیر شدند
آرشیو
حوادث
مرد بوکانی قربانی عکس سلفی شد
مرد بوکانی قربانی عکس سلفی شد
آرشیو
گزارش
کالبد شکافی انتخابات شورای شهر الشتر/ آیا نتیجه انتخابات شورای شهر الشتر تأیید خواهد شد؟ لرسو گزارش می‌دهد
کالبد شکافی انتخابات شورای شهر الشتر/ آیا نتیجه انتخابات شورای شهر الشتر تأیید خواهد شد؟
درخشش دانش‌آموزان الشتری در هشتمین المپیاد فناوری نانو/ الشتر پیشتاز ترویج نانوتکنولوژی در لرستان لرسو گزارش می‌دهد
درخشش دانش‌آموزان الشتری در هشتمین المپیاد فناوری نانو/ الشتر پیشتاز ترویج نانوتکنولوژی در لرستان
بیکاری گریبانگیر بهشت لرستان/ بلاتکلیفی ده‌ساله شهرک صنعتی سلسله با وجود تکمیل زیرساخت‌ها لرسو گزارش می‌دهد
بیکاری گریبانگیر بهشت لرستان/ بلاتکلیفی ده‌ساله شهرک صنعتی سلسله با وجود تکمیل زیرساخت‌ها
انتقاد شدید مردم خرم آباد از عملکرد دولت یازدهم
انتقاد شدید مردم خرم آباد از عملکرد دولت یازدهم
آرشیو
تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با لرسو:

تحلیلگر مسائل سیاسی می‌گوید: رفتار عده‌ای در داخل مشابه رفتار بنی‌صدر در سال 59 است که این امر تذکر جدی رهبر معظم انقلاب را در پی داشت.

کد خبر: ۲۱۴۴۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۸

دکتر «بهروز دریکوند» در مصاحبه با خبرنگار لرسو در تحلیل و بررسی شباهت‌های کنشگری خارج از چارچوب‌های بنی صدر با برخی سیاسیون امروز، اظهار داشت: با نگاهی کوتاه به سخنرانی‌های مهم بنی صدر در سال ۱۳۵۹ شباهت کنشگری‌های سیاسی خارج از چارچوب وی را با برخی سیاسیون امروز نشان می‌دهد.

وی افزود: بنی‌صدر بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات با حمله به نهادهای حیاتی نظام مانند صداوسیما، سپاه و بسیج و قوه قضائیه و نیروهای حزب‌الهی و متعهد، تمام تلاش خود را برای دو‌قطبی‌سازی علیه حاکمیت در جامعه بکار بست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: بنی‌صدر در یک سخنرانی گفته بود که «یک اقلیتی برای استقرار حاکمیت خویش می‌کوشد تا رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها را در دست گیرد؛ رهبری نهادهای انقلابی را در دست گیرد؛ می‌خواهد سپاه انقلاب و کمیته‌های انقلاب و انجمن‌های اسلامی و هر گروه و حزبی را در دست گیرد.»

وی ادامه داد: بنی‌صدر در جایی دیگر گفت، «این همه دستگاه‌های ترسناک و مخوف درست نکنید. بس کنید اینکار را. دستگاه قضایی ما باید بی‌طرف باشد، مستقل باشد. من راجع به محدود شدن آزادی بیان هشدار می‌دهم؛ امروز فقدان امنیت قضائی، وجود مراکز تصمیم‌گیری، اقدامات خودکامه عاملیت و حاکمیت دولت را در نقاط مختلف کشور به خطر انداخته است. ما امنیت قضایی و اخلاق می‌خواهیم.»

دریکوندی با اشاره به بخش دیگری از سخنان بنی‌صدر در سال 59، ابراز داشت: این شخص می‌گفت، «آن شعارهایی که شما برای آن قیام کردید حق شماست، نباید اجازه دهید هیچ گروه چماق دار و بی‌چماق این حقوق را از شما سلب کند.»

وی با بیان اینکه بنی‌صدر در آن سال‌ها می‌گفت اگر در جامعه‌اي به جاي عقل و منطق، چوب و چماق حكومت كرد، چگونه مي‌توان اين جامعه را مستقل شمرد؟ ادامه داد: اگر به آرشیو تاریخ انقلاب مراجعه شود می‌بینید که بنی‌صدر با شیوه‌ای مکارانه سخنانی را بیان می‌کرد تا بلکه بتوانی جامعه را دوقطبی کند و از آب گلا‌آلود ماهی بگیرد.

دریکوند اضافه کرد: این سخن بنی‌صدر که می‌گفت، شما مردم بدانید اینهایی که رخنه در نهادها کرده‌اند و شب و روز در این نهادها، بر ضد رئیس‌جمهوری تبلیغ می‌کنند، دشمنان انقلابند. دشمنان اسلامند؛ این سخنان منافقانه بر خلاف مصالح کشور و نظام نوپای اسلامی بود.

وی با بیان اینکه بنی‌صدر در تلاش بود تا جامعه را دچار اختلاف‌افکنی و تفرقه کند، ابراز داشت: بنی‌صدر طی سخنانی سخیف و تفرقه‌افکنانه گفت، باید به این چماق‌دارها که معلوم است چه‌کسانی هستند بگویم که: بدانید و چماق‌هایتان را هم بشکنید. مگر از کار مغز چه زیانی دیدید که آن را با چماق عوض کردید؟

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه در سال ۵۹  شیوه بنی‌صدر از ابتدای کار با دو‌قطبی‌سازی، اختلاف افکنی، تضعیف ارکان نظام، خودمحوری، نادیده گرفتن اصول مصرّح در قانون اساسی و اصل تفکیک قوا و حیطه وظایف هر قوه بود، تصریح کرد: این شخص منفور در جایگاه ایفای نقش اپوزیسیون در حال مسئولیت رسمی، موجب ایجاد تشنج در کشور شد که در نهایت به حذف بنی‌صدر انجامید.

وی در ادامه بیان داشت: حال برای روشن شدن تذکر رهبری و مقایسه سخنان ۱۳۵۹با ۱۳۹۶ باید دقت نظری جدی با مرور اظهارات برخی مسئولین امروز در حمله به ارکان حیاتی نظام و سخنرانی‌های پس از پیروزی در انتخابات به خوبی دلایل توصیه‌های اخیر مقام معظم رهبری را روشن می‌سازد.

دریکوند با بیان اینکه دوقطبی‌سازی جامعه به نفع دشمنان نظام است، خاطرنشان ساخت: این هشدارهای مقام معظم رهبری، زنگ خطری برای بازگشت به تفکرات بنی‌صدری است که البته نیروهای متعهد و انقلابی به هیچ وجه حاضر نیستند که افراد با سابقه انقلابی از قطار انقلاب پیاده شوند.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر