آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
آرشیو

کشت گیاهان دارویی در استان لرستان و بروجرد ظرفیتی است که مغفول مانده در حالی که کشت گیاهان دارویی راهکار موثر اقتصاد مقاومتی است و می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، درآمد زایی خوبی را به همراه داشته باشد.

کد خبر: ۲۱۴۵۱
تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴

به گزارش لرسو؛ استان لرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی، آب، هوا و خاک مناسب زمینه رشد و پرورش بسیاری از انواع داروهایی گیاهای را دارد که وجود 1511 گونه گیاه دارویی در این استان ظرفیتی است که می توان از آن به خوبی استفاده کرد.

 

استان لرستان می تواند در زمینه کشت انواع گیاهان دارویی موفق شود اما به نظر می رسد کشت گیاهان دارویی آنچنان رونق ندارد و این ظرفیت همچنان مغفول مانده و به کُندی پیش می رود.

نتیجه تصویری برای کشت گیاهان دارویی

کشت گیاهان دارویی شرایطی بهتر از سایر محصولات کشاورزی دارند به طوری که کشت این گیاهان نیاز به آب کمتری دارد و سوددهی بالایی دارد که می تواند زمینه اشتغال را نیز برای علاقه مندان در این رشته فراهم کند.

 

در همین راستا امروز چهارشنبه "علی حسین بیرانوند" نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجمع متخصصین ایران در نشست خبری با خبرنگاران گفت: در کشور هشت هزار گونه گیاه دارویی وجود دارد که 2هزار و 300 گونه دارویی داری خواص مختلفی هستند و یکهزار و 728 گونه بومی بوده و منحصر در ایران هستند.

 

وی اضافه کرد: وجود این تعداد گونه گیاهان دارویی یک ظرفیت برای کشور است که تا کنون از این ظرفیت غافل بوده ایم به طوری که باید گفت دور شدن از طب سنتی و گیاهان دارویی می توانند زمینه بروز برخی بیماریها را فراهم کند.

نتیجه تصویری برای کشت گیاهان دارویی

به گفته وی در استان لرستان 151 گونه گیاه دارویی تا کنون شناسایی شده که در مقایسه با سایر گیاهان دارویی استانها تنوع بیشتری دارد و یک پتانسیل برای این استان می باشد.

 

بیرانوند اظهار داشت: به دلیل وجود آب و هوای مناسب و موقعیت جغرافیایی طیف وسیعی از گیاهان دارویی در این استان رشد می کند که خشک شده بسیاری از آنها در پیشگیری و درمان بیماریها موثر است.

 

وی با اشاره به این که از گیاهان دارویی در صنایع داروسازی، رنگ های طبیعی، صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی استفاده می شود افزود: با وجود این همه خواص و استفاده، نیاز است که به پرورش و تولید و کشت این گیاهان توجه ویژه ای شود چرا که گیاهان دارویی در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی نیاز به آب کمتری دارند و یک محصول کاملا ارگانیک می باشند.

نتیجه تصویری برای کشت گیاهان دارویی

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجمع متخصصین ایران تصریح کرد: متاسفانه پوشش گیاهان دارویی گاهی غارت می شود و برداشت های بی رویه و نامناسب سبب از بین آنها می شود که نیاز است این گیاهان را بومی کنیم تا بتوان از برداشت های بی رویه آن جلوگیری کرد.

 

به گفته وی گیاهان دارویی درمانگر دردهای انسانی و اقتصادی هستند و با توجه به این که برای تولید داروهای شیمیایی نیازاست هزینه و امکانات زیادی صرف شود اما کشت گیاهان دارویی در حجم وسیع و با کمترین هزینه انجام می شود و استفاده از گیاهان دارویی در برابر داروهای شیمیایی عوارض کمتری دارند.

 

بیرانوند اضافه کرد: درآمدزایی کشت گیاهان دارویی 10 برابر نسبت به سایر محصولات کشاورزی بیشتر است و با رونق در کشت این محصول می توان سبب ایجاد اشتغال و رفع بیکاری شد که مهمترین اهداف استانداردسازی در تولید، درآمدزایی بالا، صرفه جویی در مصرف آب، ایجاد اشتغال و اقتصادی کردن اراضی است.

گیاهان دارویی

 

وی به راه اندازی بازارچه سبزیجات اشاره کرد و افزود: راه اندازی بازارچه سبزیجات محلی در این استان و شهرستان ضروری است چرا که در فصل بهار انواع سبزیجات محلی برداشت می شود و نیاز است که این محصولات ارگانیک در جای ویژه ای به فروش برسند.

 

به گفته وی با توجه به کمبود آب و خشکسالی نیاز است که به سمت کشت گیاهان دارویی برویم و به جای کشت محصولات آبدوست این گیاهان کشت شوند که درآمد زایی خوبی را به دنبال دارند.

 

بیرانوند اضافه کرد: با رونق در کشت گیاهان دارویی می توان اقتصاد مقاومتی را عملی کرد و بعد از کشت محصولات را بسته بندی مناسب و روانه بازار و حتی صادر کنیم که نیاز است زنجیره تولیدی گیاهان دارویی ابتدا در روستاها آغاز شود و باید گفت که کشت گیاهان دارویی در استان لرستان نسبت به کشور عقب است.

 

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجمع متخصصین ایران به عطاریها اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی از عطاریها گیاهان دارویی را به دست مردم می دهند که خودشان شناخت درستی از آن ندارند و ممکن است عرضه گیاهان ناشناس به مردم توسط عطاریها مشکلاتی را ایجاد کند.

انتهای پیام/


 

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برچسب ها: گیاهان دارویی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر