ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
تکمیل مرکز فرهنگی دفاع مقدس لرستان نیازمند توجه ویژه استاندار/دومین استان آسیب دیده از جنگ را دریابید یادداشت/سعید سرشار
تکمیل مرکز فرهنگی دفاع مقدس لرستان نیازمند توجه ویژه استاندار/دومین استان آسیب دیده از جنگ را دریابید
شانه خالی کردن ترامپ از وعده‌های انتخاباتی / آمریکا به هیچ قانونی پایبند نیست علی حیدرامیری/ کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی
شانه خالی کردن ترامپ از وعده‌های انتخاباتی / آمریکا به هیچ قانونی پایبند نیست
آرشیو
ویژه‌ها
موقوفاتی در دست موقوفه خواران/ تشکیل 75 پرونده موقوفه خواری بروجرد در مراجع قضایی
گزارش؛
موقوفاتی در دست موقوفه خواران/ تشکیل 75 پرونده موقوفه خواری بروجرد در مراجع قضایی
نوع نگاهی که آمریکا دارد پاسخی مشابه جواب کره شمالی را می طلبد رئیس خانه احزاب ایران:
نوع نگاهی که آمریکا دارد پاسخی مشابه جواب کره شمالی را می طلبد
آرشیو
حوادث
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
۵ تیم پزشکی بسیج جامعه پزشکی لرستان به کرمانشاه اعزام شد
۵ تیم پزشکی بسیج جامعه پزشکی لرستان به کرمانشاه اعزام شد
نزاع و درگیری مسلحانه در دلفان حوادث/فرماندار دلفان خبر داد؛
نزاع و درگیری مسلحانه در دلفان
آرشیو
گزارش
تبلیغات بی‌شمار کالاهای خارجی تلاش برای افزایش بیکاری! گزارش/
تبلیغات بی‌شمار کالاهای خارجی تلاش برای افزایش بیکاری!
آرشیو

لرستان طی سال‌های متوالی همواره از نظر کمبود تخت بیمارستانی در مضیقه بوده واین کمبودها بیشتر در حوزه تخت‌های فوق تخصصی و ویژه به چشم می‌خورد...

کد خبر: ۲۱۴۶۵
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳

به گزارش لرسو؛ از مشکلات عمده بخش بهداشت و درمان لرستان کمبود تخت‌های بیمارستانی و فرسودگی آنهاست. لرستان طی سال‌های متوالی همواره از نظر کمبود تخت بیمارستانی در مضیقه بوده واین کمبودها بیشتر در حوزه تخت‌های فوق تخصصی و ویژه به چشم می‌خورد.


طرح تحول سلامت یکی از طرح‌های بنیادین این حوزه بوده که منشا خدمات خوبی به بیماران در استان شده است. این طرح با وجود همه دستاوردها هنوز نتوانسته در زمینه افزایش تخت‌های بیمارستانی لرستان متناسب با نیازها مثمر‌ثمر باشد.

 

کمبود تخت‌های بیمارستانی همچنان یکی از اصلی‌ترین مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان به شمار می‌رود. با رفع این معضل در حوزه سلامت می‌توان به توسعه بهداشت و درمان در لرستان امیدوار بود.


 
پاسخگو نبودن تخت‌های بیمارستانی
«محمود دیناروندی» یکی شهروندان خرم‌آبادی با بیان اینکه در برخی از شهرهای لرستان کمبود تخت‌های بیمارستانی به شدت احساس می‌شود، اظهار می‌کند: این مساله باعث شده بیماران چاره‌ای جز مراجعه به مرکز استان نداشته باشند.

مراجعه بیماران شهرستانی به مراکز درمانی خرم‌آباد به دلیل کمبود یا نبود تخت‌های بیمارستانی در برخی از شهرستان‌های استان مراجعه به بیمارستان‌های مرکز استان را افزایش داده است.


دیناروندی می‌افزاید: افزایش تخت‌های بیمارستانی نیاز اصلی بیمارستان‌های استان است که باید از سوی متولیان امر در دانشگاه علوم پزشکی محقق شود.
 
فراهم نبودن زیرساخت‌ها
دکتر«احمد رفیعی» پزشک عمومی هم به فراهم نبودن زیرساخت‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: با تقویت آموزش عمومی و توجه به بحث پیشگیری در لرستان میزان مراجعه به مراکز درمانی و همچنین نیاز بیماران به تخت کاهش می‌یابد.


وی بیان می‌کند: اگر در دو حوزه پیشگیری و آموزش مشکل داشته باشیم به طور قطع بار اصلی بر دوش درمان می‌افتد. زمانی که با این مشکل مواجه باشیم تخت‌های بیمارستانی کفاف حجم مراجعات بیماران را در لرستان نخواهد داد.


وی با بیان اینکه کمبود تخت‌های بیمارستانی در لرستان حوزه درمان را تحت تاثیر قرار خواهد داد، عنوان می‌کند: تنها کاری که برای رفع کمبود تخت‌های بیمارستانی از دانشگاه علوم پزشکی برمی‌آید، گسترش محدود تخت‌ها با افزایش فضا و خرید خدمت از بیمارستان‌های خصوصی است.


 البته ظرفیت این بیمارستان‌ها هم پر است. اگر مسئولان به وعده‌های خود در زمینه افزایش تخت‌های بیمارستانی عمل کنند ظرفیت پذیرش بیماران و امکان سرویس‌دهی ویژه به مصدومان استان بیش از پیش فراهم خواهد شد و میزان ارائه خدمات درمانی در این زمینه به شکل چشمگیری ارتقا خواهد یافت.

2هزار تخت فعال در لرستان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه تعداد تخت‌های بیمارستانی استان به هیچ عنوان در وضعیت موجود کافی نیست، می‌گوید: به ازای یک ‌میلیون و ۸۰۰هزار نفر جمعیت 2هزار تخت در لرستان وجود دارد که نشان دهنده کمبودها در این حوزه است.

دکتر«پیمان آسترکی» می‌افزاید: براساس شاخص‌های کشوری در حوزه درمان به ازای هر هزار نفر 2 تخت بیمارستانی نیاز است اما در حال حاضر به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت بیمارستانی در لرستان وجود دارد.

در حوزه درمان هم با کمبود تخت‌های ویژه، ICU، CCU، اورژانس،  اتاق عمل، مراکز دیالیزی، مراکز شیمی‌درمانی و رادیوتراپی با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده‌ایم که تلاش‌های خوبی در این زمینه شده است.


دکتر آسترکی تعداد تخت‌های موجود در استان را 3 هزار تخت عنوان می‌کند و می‌گوید: از این تعداد 2هزار تخت فعال هستند و نیاز است که هزار تخت دیگر اضافه شود. برای اضافه شدن این تعداد تخت 300 میلیارد تومان نیاز است.

با توجه به 100 هزار متر فضای بهداشتی در روستاها در مجموع 400 میلیارد تومان نیاز است تا پروژه‌های استان به شاخص‌های کشوری برسند.


وی اظهار می‌کند: در چند سال اخیر 800 تخت بیمارستانی به استان اضافه شد. 500 تخت در خرم‌آباد، 250 تخت در دورود و 250 تخت هم در کوهدشت اضافه خواهد شد. با ایجاد هزار تخت بیمارستانی دیگر در لرستان ضمن جبران کمبودها از میانگین کشوری نیز بالاتر خواهیم  رفت.


این مسئول با اشاره به افزایش تخت‌های مراقبت‌ ویژه استان، ادامه می‌دهد: در حالی این آمار به استاندارد مورد نیاز در لرستان رسیده که تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت تنها نصف نیاز استان تخت وجود داشت و بیماران نیازمند مجبور به تحمل انتظارهای چند روزه بودند.

در حال حاضر تخت‌های ویژه نگهداری نوزاد هم در استان از 6 مورد به 28 مورد رسیده است، در حالی که پیش از این نوزادان با شرایط دشوار به مراکز درمانی خصوصی منتقل می‌شدند که این موضوع هزینه‌های سنگینی به خانواده ها تحمیل می‌کرد.

منبع: همشهری لرستان

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: تخت‌های فرسوده 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر