آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
آرشیو

لرستان طی سال‌های متوالی همواره از نظر کمبود تخت بیمارستانی در مضیقه بوده واین کمبودها بیشتر در حوزه تخت‌های فوق تخصصی و ویژه به چشم می‌خورد...

کد خبر: ۲۱۴۶۵
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳

به گزارش لرسو؛ از مشکلات عمده بخش بهداشت و درمان لرستان کمبود تخت‌های بیمارستانی و فرسودگی آنهاست. لرستان طی سال‌های متوالی همواره از نظر کمبود تخت بیمارستانی در مضیقه بوده واین کمبودها بیشتر در حوزه تخت‌های فوق تخصصی و ویژه به چشم می‌خورد.


طرح تحول سلامت یکی از طرح‌های بنیادین این حوزه بوده که منشا خدمات خوبی به بیماران در استان شده است. این طرح با وجود همه دستاوردها هنوز نتوانسته در زمینه افزایش تخت‌های بیمارستانی لرستان متناسب با نیازها مثمر‌ثمر باشد.

 

کمبود تخت‌های بیمارستانی همچنان یکی از اصلی‌ترین مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان به شمار می‌رود. با رفع این معضل در حوزه سلامت می‌توان به توسعه بهداشت و درمان در لرستان امیدوار بود.


 
پاسخگو نبودن تخت‌های بیمارستانی
«محمود دیناروندی» یکی شهروندان خرم‌آبادی با بیان اینکه در برخی از شهرهای لرستان کمبود تخت‌های بیمارستانی به شدت احساس می‌شود، اظهار می‌کند: این مساله باعث شده بیماران چاره‌ای جز مراجعه به مرکز استان نداشته باشند.

مراجعه بیماران شهرستانی به مراکز درمانی خرم‌آباد به دلیل کمبود یا نبود تخت‌های بیمارستانی در برخی از شهرستان‌های استان مراجعه به بیمارستان‌های مرکز استان را افزایش داده است.


دیناروندی می‌افزاید: افزایش تخت‌های بیمارستانی نیاز اصلی بیمارستان‌های استان است که باید از سوی متولیان امر در دانشگاه علوم پزشکی محقق شود.
 
فراهم نبودن زیرساخت‌ها
دکتر«احمد رفیعی» پزشک عمومی هم به فراهم نبودن زیرساخت‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: با تقویت آموزش عمومی و توجه به بحث پیشگیری در لرستان میزان مراجعه به مراکز درمانی و همچنین نیاز بیماران به تخت کاهش می‌یابد.


وی بیان می‌کند: اگر در دو حوزه پیشگیری و آموزش مشکل داشته باشیم به طور قطع بار اصلی بر دوش درمان می‌افتد. زمانی که با این مشکل مواجه باشیم تخت‌های بیمارستانی کفاف حجم مراجعات بیماران را در لرستان نخواهد داد.


وی با بیان اینکه کمبود تخت‌های بیمارستانی در لرستان حوزه درمان را تحت تاثیر قرار خواهد داد، عنوان می‌کند: تنها کاری که برای رفع کمبود تخت‌های بیمارستانی از دانشگاه علوم پزشکی برمی‌آید، گسترش محدود تخت‌ها با افزایش فضا و خرید خدمت از بیمارستان‌های خصوصی است.


 البته ظرفیت این بیمارستان‌ها هم پر است. اگر مسئولان به وعده‌های خود در زمینه افزایش تخت‌های بیمارستانی عمل کنند ظرفیت پذیرش بیماران و امکان سرویس‌دهی ویژه به مصدومان استان بیش از پیش فراهم خواهد شد و میزان ارائه خدمات درمانی در این زمینه به شکل چشمگیری ارتقا خواهد یافت.

2هزار تخت فعال در لرستان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه تعداد تخت‌های بیمارستانی استان به هیچ عنوان در وضعیت موجود کافی نیست، می‌گوید: به ازای یک ‌میلیون و ۸۰۰هزار نفر جمعیت 2هزار تخت در لرستان وجود دارد که نشان دهنده کمبودها در این حوزه است.

دکتر«پیمان آسترکی» می‌افزاید: براساس شاخص‌های کشوری در حوزه درمان به ازای هر هزار نفر 2 تخت بیمارستانی نیاز است اما در حال حاضر به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت بیمارستانی در لرستان وجود دارد.

در حوزه درمان هم با کمبود تخت‌های ویژه، ICU، CCU، اورژانس،  اتاق عمل، مراکز دیالیزی، مراکز شیمی‌درمانی و رادیوتراپی با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده‌ایم که تلاش‌های خوبی در این زمینه شده است.


دکتر آسترکی تعداد تخت‌های موجود در استان را 3 هزار تخت عنوان می‌کند و می‌گوید: از این تعداد 2هزار تخت فعال هستند و نیاز است که هزار تخت دیگر اضافه شود. برای اضافه شدن این تعداد تخت 300 میلیارد تومان نیاز است.

با توجه به 100 هزار متر فضای بهداشتی در روستاها در مجموع 400 میلیارد تومان نیاز است تا پروژه‌های استان به شاخص‌های کشوری برسند.


وی اظهار می‌کند: در چند سال اخیر 800 تخت بیمارستانی به استان اضافه شد. 500 تخت در خرم‌آباد، 250 تخت در دورود و 250 تخت هم در کوهدشت اضافه خواهد شد. با ایجاد هزار تخت بیمارستانی دیگر در لرستان ضمن جبران کمبودها از میانگین کشوری نیز بالاتر خواهیم  رفت.


این مسئول با اشاره به افزایش تخت‌های مراقبت‌ ویژه استان، ادامه می‌دهد: در حالی این آمار به استاندارد مورد نیاز در لرستان رسیده که تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت تنها نصف نیاز استان تخت وجود داشت و بیماران نیازمند مجبور به تحمل انتظارهای چند روزه بودند.

در حال حاضر تخت‌های ویژه نگهداری نوزاد هم در استان از 6 مورد به 28 مورد رسیده است، در حالی که پیش از این نوزادان با شرایط دشوار به مراکز درمانی خصوصی منتقل می‌شدند که این موضوع هزینه‌های سنگینی به خانواده ها تحمیل می‌کرد.

منبع: همشهری لرستان

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: تخت‌های فرسوده 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر