آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
آرشیو
وعده های بی‌سرانجام در استان لرستان؛

اجرای آسفالت ۵ کیلومتر راه ارتباطی ضرون در شهرستان کوهدشت که به پایان سال ۹۵ موکول شده بود، با وجود گذشت ۳ ماه از پایان سال ۹۵ هنوز به بهره برداری نرسیده است.

کد خبر: ۲۱۴۷۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹

به گزارش لرسو؛ استان لرستان در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور قرار دارد و اصلاح و بهسازی محورهای ارتباطی استان در ادوار گذشته مورد توجه قرار گرفته، اما تاکنون بخش وسیعی از راه‌های مواصلاتی در شهرستان کوهدشت در دست احداث است.

 

طول مسیر چهارخطه‎های لرستان ۷۳۸ کیلومتر است که در این میان بهسازی جاده‌ی کوهدشت، خرم‌آباد به طول ۹۰ کیلومتر از سال ۸۵ شروع شده و با وجود تصادفات چشم‌گیر و عبور روزانه ۱۰ هزار خودرو در این محور هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

 

راه‌های مسدود

از سوی دیگر وضعیت راه‌های ارتباطی در اغلب روستاهای شهرستان کوهدشت با وجود مصوبات مختلف و حادثه‌خیز بودن، آسفالت نیست و برخی روستاها در مناطق صعب‌العبور و دورافتاده با سیلاب و بارندگی مسدود می‌شوند.

 

محرومیت در لرستان

 

شهرستان وعده‌ها

شهرستان کوهدشت دارای ۵ بخش، ۱۱ دهستان ،۳۱۶ روستا، ۲۸ روستای خالی از سکنه و ‌۲۸۸ روستای دارای سکنه می‌باشد که محروم بودن از خدمات ابتدایی مهاجرت روستاییان را به شهر گسیل داشته است.

 

بنابر این گزارش، آسفالت سطحی روستاهای راه‌های روستایی کوهدشت(وسکور، هومیان) با برآورد تقریبی ۱۴۱۶۷ میلیون ریال در سال ۹۴ و با حضور مدیرکل امور عشایر و راه و شهرسازی استان مورد توافق قطعی انجام گرفت تا ۲۰ کیلومتر از جاده سرکوه ضرون و همیان (دهستان کوهدشت شمالی) آسفالت شود، اما با وجود گذشت ۲ سال این محور ارتباطی هنوز چشم به راه آسفالت است.

 

در تاریخ ۱۳ شهریور ۹۵ پایگاه خبری آسوبان با گزارشی با تیتر «جاده‌های لرستان در بن‌بست افتتاح‌های نمایشی» به وضعیت راه ارتباطی و دغدغه‌های اهالی روستا پرداخت.

 

در آن گزارش، مردم این مناطق از صعب‌العبور جاده در فصل‌هایِ بارش خبر داده و اظهار داشتند تنها وسیله‌ای که می‌تواند در زمستان از گل و لای منطقه تراکتور است و حتا تراکتور هم به سختی از این جاده عبور می‌کند.

 

روستاهای لرستان

 

مهاجرت ناگزیر

پس از انتشار گزارش، اداره راه‌و‌شهرسازی لرستان با ارسال جوابیه‌ای به واکنش پرداخت و از ارتقاء محور کوهدشت، خرم آباد به بزرگراه و شروع اجرای باند دوم آن از سال ۸۶۶ و بهره‌برداری از این محور تا سال ۹۱، و هم‌چنین عملیات اجرایی بقیه محور از سال ۹۱ تاکنون و به زیر ترافیک رفتن و برقراری تردد در ۴۹ کیلومتر این محور ارتباطی خبر داد.

 

در بخش دیگری از این اظهارات نیز اجرای آسفالت ۵ کیلومتر راه ارتباطی ضرون به پایان سال ۹۵ موکول شده بود، اما حالا با وجود گذشت ۱۰ ماه از گزارش و ۳ ماه از پایان سال ۹۵ این محور ارتباطی به بهره برداری نرسیده است.

 

یکی از اهالی منطقه ضرون به آسوبان می‌گوید: این راه تنها مربوط به یک روستا نیست، بلکه ۱۳ روستای دیگر نیز از همین جاده خاکی استفاده می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه ما دیگر امیدی به آسفالت شدن این جاده نداریم، خاطرنشان کرد: خانوارهای بسیاری در این روستاها زندگی می‌کنند که به دلیل شرایط سخت منطقه بسیاری از جوان‌ها از روستاها مهاجرت کرده و یا قصد مهاجرت دارند.

 

محرومیت در لرستان

 

وعده‌های بی‌سرانجام 

این ساکن روستا با تأکید بر این‌که اکثر راه‌های این منطقه خاکی و صعب‌العبور است و برخی از روستاهای عشایری و دورافتاده کلاً راه دسترسی ندارند، تصریح کرد: مردم به دلیل شرایط خاص منطقه و نبود یک راه ارتباطی مناسب فقط با لندرور به روستاهای اطراف تردد می‌کنند.

 

بنابر این گزارش، شهرستان کوهدشت در زمینه شاخص وجود راه‌ها یکی از ضعیف‌ترین شهرستان‌های استان لرستان است، به طوری که هر بار وعده‌ها برای تکمیل و اتمام پروژه‌ها راه‌وشهرسازی در این شهرستان محقق نشده و روایت آسفالت و بهسازی راه‌های مواصلاتی شهرستان کوهدشت چشم به راه وعده‌های بی‌سرانجام است.

گزارش: فاطمه نیازی

 

انتهای پیام/

 

منبع خبر: آسوبان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
فلیم و کلیپ
لرستان خبر