یادداشت و تفسیر
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده یادداشت/
حمایت دولت‌ها از کالای داخلی؛ ظاهر و پشت پرده
حمایت از کالای ایرانی و عزم ملی یادداشت
حمایت از کالای ایرانی و عزم ملی
اگر ما نباشیم دو هفته هم دوام نمی‌آورید یادداشت
اگر ما نباشیم دو هفته هم دوام نمی‌آورید
آرشیو
ویژه‌ها
معاون جهادکشاورزی لرستان:بیش از 4 هزار تن میوه دچار خسارت شدند خسارت سرمازدگی به 30 درصد باغات لرستان
معاون جهادکشاورزی لرستان:بیش از 4 هزار تن میوه دچار خسارت شدند
افزایش ۱۰.۴ درصدی مزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال شورای عالی کار تصویب کرد
افزایش ۱۰.۴ درصدی مزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال
انجام یک‎هزار و 826 ماموریت توسط اورژانس لرستان
انجام یک‎هزار و 826 ماموریت توسط اورژانس لرستان
آرشیو
حوادث
سقوط تریلرکشنده به دره در پلدختر
سقوط تریلرکشنده به دره در پلدختر
یک باب مغاز در خرم‌آباد در آتش سوخت+تصاویر
یک باب مغاز در خرم‌آباد در آتش سوخت+تصاویر
سقوط مرد الیگودرزی از آبشار دره اسپر دورود رئیس مرکز اورژانس لرستان خبر داد
سقوط مرد الیگودرزی از آبشار دره اسپر دورود
آرشیو
گزارش

27 سال پیش زمینی در روستای شترخفت کفراج از توابع دلفان برای تبدیل به زمین فوتبال تملک شد.

کد خبر: ۲۱۴۷۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰

به گزارش لرسو؛27 سال پیش زمینی در روستای شترخفت کفراج از توابع دلفان برای تبدیل به زمین فوتبال تملک شد اما با گذشت نزدیک به سه دهه نه تنها این زمین خاکی به زمین چمن تبدیل نشده بلکه در اثر بی‌توجهی و مراقبت نکردن، ساختمان و فنس‌های دور زمین هم دچار آسیب شده‌اند.

 
دو سال پیش در جشنواره‌ای ورزشی که در این روستا برگزار شد، مدیرکل ورزش و جوانان لرستان بعد از بازدید از زمین خاکی شترخفت‌، وعده برنامه‌ریزی برای تبدیل این زمین خاکی به چمن را داد، اما با گذشت دو سال دیگر این وعده هم محقق نشد.
 
ایجاد زیرساخت‌های ورزشی در روستاها 
یکی از اهالی شتر خفت کفراج می‌گوید: دلفان تنها یک زمین چمن فوتبال دارد که پاسخگوی تعداد بالای علاقه‌مندان به این رشته ورزشی نیست. روستاهای این شهرستان هم زمین چمن فوتبال ندارند‌. البته شترخفت زمین خاکی دارد و قول‌هایی هم برای تبدیل آن به زمین چمن داده شده اما هنوز هیچ اقدامی برای احداث یک زمین فوتبال استاندارد صورت نگرفته است.
 
«مجید میرزاجانی» می‌افزاید: عمده جمعیت دلفان را روستاییان تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه جلوگیری از مهاجرت‌ از برنامه‌های دولت است باید توجه به زیر‌ساخت‌ها به خصوص ایجاد اماکن ورزشی در اولویت قرار بگیرد تا زمینه برای ماندگاری روستاییان به خصوص جوانان فراهم شود.
 
میرزاجانی بیان می‌کند: وضعیت زمین فوتبال روستای شترخفت کفراج حتی با بازدید میدانی مدیرکل ورزش و جوانان استان تغییری نکرده و همچنان به صورت زمین خاکی با فنس‌های پاره باقی مانده است. اهالی این روستا به رغم تمام پیگیری‌ها موفق نشدند زمینه را برای تبدیل این زمین خاکی به زمین چمن استاندارد فراهم کنند.
 
تخریب ساختمان و فنس‌های زمین خاکی 
«محمد ناصری» یکی دیگر از اهالی کفراج نیز اظهار می‌کند: زمین خاکی روستای شتر خفت از سوی اهالی برای ایجاد یک زمین فوتبال اهدا شده است. با گذشت سال‌ها هیچ کار خاصی در این زمین انجام نگرفته و به حال خود رها شده است.
 
وی با اشاره به از بین رفتن فنس‌ها و ساختمان زمین خاکی بر اثر بی‌توجهی، می‌افزاید: زمین خاکی شترخفت در دهه هفتاد فنس‌کشی و از سوی تربیت بدنی هم ساختمانی در آن ساخته شد.  به دلیل بی توجهی نسبت به نگهداری، این ساختمان در حال حاضر به متروکه‌ای تبدیل شده و اکثر فنس‌های دور زمین هم از بین رفته‌اند.
 
ناصری بیان می‌کند: در جشنواره «دا» که سال 94 در شترخفت برگزار شد، مدیرکل ورزش و جوانان استان برای تجهیز و تبدیل آن به زمین چمن به اهالی روستا قول مساعد داد اما بعد از گذشت 2 سال این وعده هنوز محقق نشده است. بعضی اوقات که برای تماشای بازی‌های فوتبال به زمین خاکی سر می‌زنم، از نزدیک می‌بینم که علاقمندان به فوتبال با چه مشقتی در زمین خاکی بازی می‌کنند.
 
 ناصری با گلایه از بی‌توجهی به نیاز جوانان علاقمند به فوتبال، می‌گوید: اگر شما نگاهی به تعداد جوانانی که برای بازی فوتبال در این زمین خاکی حضور پیدا می‌کنند بیندازید متوجه خواهید شد که این زمین خاکی در شان علاقمندان به این رشته ورزشی نیست. لازم است مسئولان و متولیان برای احداث یک زمین چمن فوتبال در این روستا که پوشش دهنده سایر روستاهای همجوار است، اقدام کنند.
 
ورزش روستا‌ها در دستور کار 
فرماندار دلفان هم با بیان اینکه برای توسعه ورزش در روستاهای دلفان نیازمند ایجاد اماکن ورزشی هستیم، اظهار می‌کند: این مهم باید از سوی اداره کل ورزش و جوانان لرستان در دستور کار قرار گیرد. دلفان دارای دو شهر، سه بخش، 10 دهستان و 435 روستای دارای سکنه است. بخش عمده‌ای از جمعیت این شهرستان در روستاها سکونت دارند، به همین دلیل توجه به ایجاد زیرساخت‌ها به ویژه در حوزه ورزش روستایی ضرورت دارد.
 
«جعفر طولابی» می‌افزاید: شترخفت، روستایی از توابع بخش مرکزی دلفان است که در دهستان خاوه شمالی قرار دارد و حدود 250 خانوار در آن زندگی می‌کنند. سال 69 زمینی به مساحت یک هکتار به سازمان تربیت بدنی سابق اهدا شد که در حد فنس‌کشی و احداث ساختمان در آن عملیات اجرایی انجام شد اما همین ساختمان هم در شرایط فعلی وضعیت مناسبی ندارد.
 
وی بیان می‌کند: با توجه به میزان بیکاری در روستاهای دلفان، عمده بیکاران این روستاها سرگرمی ندارند، به همین دلیل راهی شهرها و استان‌های دیگر می‌شوند.
 
طولابی با اشاره به ناکافی بودن اماکن ورزشی در دلفان، می‌افزاید: اماکن ورزشی موجود در شهرستان با توجه به جمعیت دلفان و تعداد روستاهای آن ناكافی است. به رغم توانمندی‌ها وظرفیت‌های ورزشی از لحاظ زیرساخت‌ها و امكانات مورد نیاز جایگاه مطلوبی در استان نداریم.   
 
زمین خاکی شترخفت در ردیف طرح‌های روستایی 
مدیرکل ورزش و جوانان لرستان زمین خاکی فوتبال شترخفت را در زمره طرح‌های روستایی عنوان می‌کند و می‌گوید: هر گونه فعالیت و ساخت‌و‌ساز در این طرح‌ها مستلزم فراهم بودن برخی شرایط است.
 
 «علی یاور عزیزپور» با اشاره به تخصیص نیافتن اعتبار برای طرح‌های ورزشی روستایی در سال گذشته می‌افزاید: در سال گذشته در قالب طرح‌های روستایی اعتبار چندانی به استان اختصاص نیافت، به همین دلیل نتوانستیم برای این زمین کاری از پیش ببریم. البته امسال اعتبارات خوبی به استان تعلق پیدا کرده است. درصدد هستیم عملیات تسطیح و فنس‌کشی، دروازه‌گذاری، نصب تور و برخی پیش نیازها را در زمین خاکی شترخفت اجرایی کنیم.
 
عزیزپور با اشاره به اینکه دلفان به صورت کلی دارای 54 سانتی‌متر مربع سرانه ورزشی است، بیان می‌کند: در دلفان با مشکل کمبود ورزشکار سازمان یافته روبرو هستیم و آمار بیمه ورزشی در دلفان پایین است.
 
وی با بیان اینکه رتبه لرستان بر اساس سرانه ورزشی که 55 سانتی‌متر مربع در کشور عنوان شده، ۲۹ است، ادامه می‌دهد: بعضی از استان‌ها زمین‌های خاکی را نیز جزو سرانه ورزشی خود حساب کرده‌‌اند، این در حالی است که ما نمی‌خواهیم با افزودن تعدادی زمین خاکی سرانه ورزشی خود را بالا ببریم.
 
این مسئول با اشاره به ساخت یک زمین چمن مصنوعی و سالن چندمنظوره در روستاهای دلفان، می‌گوید: کارهای خوبی در دلفان انجام شده که از جمله آنها در حوزه ورزش روستایی این شهرستان می‌توان به ساخت زمین چمن مصنوعی فوتبال گلام بحری دلفان و سالن چندمنظوره اشاره کرد.ضمن اینکه چند زمین خاکی هم تسطیح و ساماندهی شده‌اند. تلاش خواهیم کرد با اعتبارات امسال زمین فوتبال روستای شترخفت را ساماندهی کنیم اما اعتباری برای تبدیل آن به زمین چمن نداریم و تبدیل آن تابع شرایطی است که فعلا مقدور نیست.
 

انتهای پیام/

 

منبع خبر: همشهری لرستان

مطالب مرتبط:
برچسب ها: شتر‌خفت 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: