آسوبان
یادداشت و تفسیر
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری
تأملی چند در ماهیت فتنه جدید
پیرامون حوادث اخیر کشور یادداشت/ مهدی فضائلی
پیرامون حوادث اخیر کشور
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی
چیستی و کیستی ناآرامی‌ها
نقشه‌های بر باد رفته! یادداشت/ ابراهیم کارخانه‌ای
نقشه‌های بر باد رفته!
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار واکاوی ابزارهای نوین مهار ایران اسلامی
فتنه و تحریم دو لبه الگوی مقراضی مهار
اقتصادی که سیاسی می‌شود یادداشت/محمدرضا ملکشاهی‌راد
اقتصادی که سیاسی می‌شود
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد! کلنگ زنی هایی که هنوز افتتاح نشده اند؛
روند طولانی پروژه های عمرانی/ پل نیمه کاره ای که ترافیک را تشدید کرد!
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز گزارش/
بی توجهی به مرغوب ترین گندم تولیدی کشور / گندم "سرخه" طلای از دست رفته الیگودرز
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان:
بیش از 86هزار لرستانی بی سواد مطلق هستند
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان! کمیت لنگ دولتمردان فرهنگی لرستان؛
دستگاه های فرهنگی لرستان نیازمند جراحی مدیریتی؟!/ حذف ذکر اذان و اقامه از کتب درسی شاهکار دستگاه تعلیم وتربیت در لرستان!
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
آرشیو
تحلیلگر سیاسی در گفتگو با لرسو:

تحلیلگر سیاسی می‌گوید: ولیعهد جدید عربستان، جوانی بی‌تجربه بوده و درک درستی از تحولات سیاسی ندارد و خود را سپر بلای سیاست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه نموده و همین امر دولت آل‌سعود را به پرتگاه نابودی نزدیک خواهد کرد.

کد خبر: ۲۱۵۰۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵

دکتر «بهروز دریکوند» در گفتگو با لرسو با اشاره به ولیعهدی محمد بن سلمان در دولت عربستان، اظهار داشت: این شخص، قصاب یمن، عفریت جنگ و جوانک خام سعودی است که در مقام وزیر دفاع سعودی ثابت کرد در آزمون بی‌رحمی، کودک‌کشی، ایران‌ستیزی و دوستی با رژیم صهیونیستی نزد اربابان قبول شده است.

وی با اشاره به دو دیدگاه متفاوت داخلی در این کشور در خصوص ساختار قدرت در داخل عربستان و شناخت تفکر حاکم بر ساختار، تصریح کرد: دسته اول از خاندان آل‌سعود در عربستان را می‌توان منتسب به شیوخی دانست که هنوز اعتقاد به خلیفه‌گرایی در منطقه، گفتمان منفعت‌گرا، شبه تبادل قدرت با هیأت علمای کبار عربستان یعنی وهابیت داشتند.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: دسته دوم نسل جدیدتر در خاندان هفت السدیری به زعامت ملک سلمان هستند که غالب این افراد عقاید سکولار داشته و از علمای وهابی به شکل ابزاری استفاده می‌نمایند.

وی اضافه کرد: آنها عمدتاً تحصیلکرده‌های دانشگاه‌های غرب هستند که با سبک زندگی و گفتمان آمریکایی به خوبی آشنا هستند.

دریکوند با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور آمریکا به عربستان، ادف از این سفر را تحولات منطقه‌ای با رویکرد تغییر رفتار ایران دانست و خاطرنشان ساخت: دقت در تحولات امروزی منطقه، هدف اصلی سفر ترامپ به عربستان را مشخص می‌کند و آن، انتقال قدرت از پیرمرد دودل سعودی به جوانک خام و ماجراجوی او بود.

وی ادامه داد: رییس جمهور آمریکا رؤیای رژیم صهیونیستی را که همان جنگ‌افروزی بین ایران و عربستان را در سر می‌پروراند و اسراییل در اوضاع وخیم کنونی خود، به شدت به این جنگ نیاز دارد.

این تحلیلگر مسائل با بیان اینکه رژیم صهیونیستی مدت‌هاست در منجلاب جنگ فرسایشی با حماس گرفتار است، گفت: رژیم غاصب اسراییل مدت‌هاست با مقاومت در لبنان و فلسطین اخته شده و برای رهایی از این وضع، به درگیری ایران در یک جنگ مستقیم با کشور دیگری همچون عربستان نیاز دارد.

وی با اشاره به جنون قدرت و خام بودن همراه با ماجراجویی ولیعهد جدید عربستان، ابراز داشت: اسرائیل، بهتر از محمد بن سلمان، بدین منظور سراغ ندارد از همین رو، حتی سنت سعودی را هم برای اولین بار به هم می‌ریزد و انتقال قدرت از برادر به برادر را به پسر تغییر می‌دهد که این امر موجب اختلاف شدید خود داخلی بین شاهزادگان سعود خواهد شد.

دریکوند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را راهبردی در جهت تضعیف ایران در مقابل عربستان عنوان و بیان داشت: فشار آمریکا و تضعیف همه جانبه ایران در تحریم‌های کاخ سفید، قدم اول از پیش برد پازل است و البته باید گفت که آمریکا و رژیم صهیونیستی تا از تضعیف مطلوب توان موشکی ایران اطمینان حاصل نکنند، جنگ پر ریسک عربستان و ایران را استارت یا افروخته نخواهند کرد.

وی افزود: در این میان ذکاوت رهبر فرزانه انقلاب ستودنی است که همیشه جلوتر از نقشه شوم دشمن ایستاده است و قبل از تصویب تحریم‌های همه جانبه موشکی، سیلی موشکی به راه انداخت.

این تحلیلگر سیاسی با اشاره به چالش پیش روی محمد بن سلمان در منطقه برای پیاده‌سازی سیاست‌های ترامپ، ادامه داد: ولیعهد جدید عربستان برای ماجراجویی‌های منطقه‌ای‌اش در آینده با چالش‌های اساسی مواجه مواجه خواهد شد که چالش اول بن سلمان، نبود بودجه کافی برای ماجراجویی‌های آینده است.

وی در این رابطه با بیان اینکه عربستان در سال ۲۰۱۶، هشتاد و هفت میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۷ ، پنجاه و دو میلیارد دلار کسری بودجه داشته است، این امر را موجب تشدید نارضایتی‌های مردم عربستان عنوان و تصریح کرد: چالش دوم ولیعهد جدید عربستان، جنگ در یمن و سوریه است که ذهن مردم و فضای جامعه داخلی عربستان را با انتقاداتی مواجه ساخته است.

دریکوند با بیان اینکه کشورهای عربی به تدریج از سیاست‌های دولت آل‌سعود پیروی نمی‌کنند، افزود: مسائل و رویدادهایی همچون از دست رفتن توان اجماع عربی توسط آل‌سعود است، پیروزی‌های پی در پی گفتمان مقاومت، پیروزی‌های راهبردی در سوریه توسط جبهه مقاومت، پیروزی دولت عراق در مقابل تروریست‌های افراطی، همه از مواردی است که نشان می‌دهد دولت آل‌سعود در موضع ضعف شدید قرار داشته و توان رقابت با قدرت بلامنازع منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه انتخاب بن سلمان و وارد شدن جدی وی به عرصه قدرت در عربستان، این کشور را به ناپایداری و تزلزل خواهد کشاند، افزود: ولیعهد جدید عربستان در مسیر تأمین اهداف سلطه‌طلبانه آمریکا، این کشور را با وجود عدم توانایی نظامی، بیشتر وارد نزاع و جنگ در منطقه نماید و از آنجا که نظام سیاسی وتصمیم‌گیری عربستان شناخت درستی از کشورهای همسایه خود نداشته و ندارد و تاکنون نیز دستاویز دولت‌های غربی بوده، مشکلات این کشور بیشتر شده و تردیدی نیست که تلاش برای درگیری نظامی با ایران، سقوط و فروپاشی آل‌سعود را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر