ازناخبر
آسوبان
یادداشت و تفسیر
بعد از این نوبت چیست؟! یادداشت/ حسین شمسیان
بعد از این نوبت چیست؟!
کدام معاونت اقتصادی؟! یادداشت/ حسن رضایی
کدام معاونت اقتصادی؟!
کنکور حریف ندارد! یادداشت/ علیرضا سلیمی
کنکور حریف ندارد!
استقبال اصلاح طلبان از انحرافیون مهدی سعیدی/
استقبال اصلاح طلبان از انحرافیون
راهی که از سر گرفتیم! یادداشت/ صادق فرامرزی
راهی که از سر گرفتیم!
چرا بیدار نمي‌شويد؟ یادداشت/
چرا بیدار نمي‌شويد؟
بچه‌ها را به‌گونه‌ای به حرکت درآوریم که آینده‌ساز شوند یادداشت/ حیدر رحیم‌پور ازغدی
بچه‌ها را به‌گونه‌ای به حرکت درآوریم که آینده‌ساز شوند
آرشیو
ویژه‌ها
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟ گزارشی از شاخص «تحرّک» روحانی در 100 روز اول دولت دوازدهم
آیا فرهنگ «یک‌جانشینی» به رأس مدیریت اجرایی کشور بازگشته است؟
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند آیت‌الله جنتی:
رد صلاحیت‌شدگان از قانون ایراد می‌گیرند
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:
مردم نقص دولت را در زلزله به خوبی جبران کردند/ مشکل بانک‌ها فقط برجام نیست/ مبنای کار ما افزایش یارانه نقدی نیست/ مشکل عربستان شکست‌هایش در منطقه و مسائل داخلی است
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند مدیرکل میراث فرهنگی لرستان:
هیچ خطری قلعه "فلک الافلاک" لرستان را تهدید نمی‌کند
آرشیو
حوادث
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر گزارش/
جزئیات مفقود شدن کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه +تصاویر
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت صبح امروز؛
تصادفات رانندگی در جاده های بروجرد یک کشته و 2 مصدوم بر جای گذاشت
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت مدیرکل پزشکی قانونی لرستان خبر داد
مسمومیت 63 لرستانی در هفت ماهه گذشته امسال/ مسمومیت با قرص برنج، بیشترین عامل مسمومیت
آرشیو
گزارش
یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟ گزارش/
یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟
جرثقیل های غیر استانداردِ رها شده/ خطری که جدی گرفته نمی شود! گزارش/
جرثقیل های غیر استانداردِ رها شده/ خطری که جدی گرفته نمی شود!
باغ‌وحش خرم‌آباد در بلاتکلیفی مطلق گزارش/
باغ‌وحش خرم‌آباد در بلاتکلیفی مطلق
زندگی سخت بیماران خاص با هزینه های سرسام آور درمان/ دست یاری خیرین مرهم رنج بیماران می شود گزارشی از مشکلات پنج هزار بیمار خاص بروجرد؛
زندگی سخت بیماران خاص با هزینه های سرسام آور درمان/ دست یاری خیرین مرهم رنج بیماران می شود
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه هیاهوهای پر از هیچ یک دستگاه فرهنگی؛
کارکنان عاریتی و اجرای کنسرت های کلیشه ای ماحصل عملکرد مدیرکل پرحاشیه
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال چرا علیرضا بیرانوند؟
پشت پرده هجمه های اخیر علیه سنگربان لرستانی تیم ملی فوتبال
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛
ضعف مدیریت کمر «فولاد لرستان» را خم کرد/ استاندار ضرب‌الاجل داد
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت گزارش/
نان گران شد/ سفره ها در انتظار نان با کیفیت
تبلیغات بی‌شمار کالاهای خارجی تلاش برای افزایش بیکاری! گزارش/
تبلیغات بی‌شمار کالاهای خارجی تلاش برای افزایش بیکاری!
آرشیو

لرستان نیز با جمیعتی بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با آمار بیکاری بالای ۲۰ درصد، در سراشیبی آمار عدم ازدواج جوانان گرفتار شده است.

کد خبر: ۲۱۵۲۶
تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶

به گزارش لرسو؛ بدون شک ازدواج شروع یک زندگی جدید، پایانی بر ناهنجاری های اجتماعی و رسیدن روح به آرامش است. البته می توان در مورد فایده های دنیا و آخرت آن سخن فراوان به میان آورد، ازدواج برای جوانان دوری از خط قرمزها و به اساس و اصول زناشویی پایبند بودن است.

 

ما ایرانی ها، سعی کرده ایم خانواده را به معنی واقعی آن بسازیم و برای استحکام کانون گرم خانواده ها از هیچ تلاشی فرو گذار نبوده ایم، ناموس پرستی را از نیاکانمان بخوبی آموخته ایم و پاک سرشتی را سرلوحه زندگی خود قرار داده ایم.

 

هنوز هم خانواده و اصالت او، یکی از فاکتورهای مهم مرد ایرانی برای ازدواج به حساب می آید و مرد درصدد پیوند با یک خانواده ریشه دار است. در سالهای اخیر بسیاری از عوامل اجتماعی و اقتصادی که روز به روز بیشتر نمود پیدا می کند دست به دست هم داده و خانواده ها را دچار تزلزل و روی گسل لرزان بی بندو باری قرار دهد.

 

 آمار بیکاری

 

کشور ایران با جمیعتی بالغ بر 78 میلیون نفر که 24 میلیون نفر آن را جوانان بین ۲۰ تا ۳۵ سال را تشکیل می دهند و لرستان نیز با جمیعتی بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با آمار بیکاری بالای ۲۰ درصد، در سراشیبی آمار عدم ازدواج جوانان گرفتار شده است که متاسفانه این آمار به رغم افزایش تورم، بیکاری و خصوصا مشکلات اقتصادی روز به روز در حال رشد است که تهدید بزرگی برای خانواده اصیل ایرانی و نمود ناهنجاری های اجتماعی بسیاری از قبیل فساد و فحشا به حساب می آید.

 

آمارها رقم وحشتناک ۷ درصدی افزایش عدم ازدواج در کشور و ۸ درصدی در لرستان را نشان می دهد که این خود بسیار وحشتناک و نگران کننده است، بطوریکه میانگین ازدواج در زنان به سن ۳۰ سالگی و در مردان به ۳۵ سالگی رسیده است.

 

می توان علل مختلفی را در کم رغبتی جوانان به امر ازدواج دخیل دانست که یکی از عمده ترین آنها مشکلات اقتصادی و فقر است.افزایش نرخ تورم و بیکاری، مهیا نبودن امکانات یک زندگی زناشویی و فقر اقتصادی این میل را در افراد از بین می برد و  بستر فساد اخلاقی را در جامعه فراهم می سازد و روابط نامشروع و پرخطر را در بین جوانان افزایش خواهد داد.

 

کاهش آمار ازدواج 

 

برخی از جوانان به ازدواج های موقت روی می آورند که هرگز نمی توان شاهد شکل گیری یک خانواده با ارکان صحیح و هدفمند بود، مطمئنا این نوع ازدواج تنها به فاسد شدن جامعه کمک می کند و جز این دستاوردی نخواهد داشت.

 

بعضی از جوانان با روابط نامشروع و خطرناک امیال جنسی خود را برطرف می کنند که آن هم موجبات افزایش مفاسد اجتماعی در سطح جامعه خواهد شد. البته باید این را نیز در نظر داشت، همان طور که رقم آمار ازدواج رو به کاهش است در مقابل نیز رقم آمار طلاق رو به افزایش است و افزایش ۶ درصدی طلاق با احتساب کاهش ۷ درصدی ازدواج، رقمی بالغ بر ۱۳ درصد را تشکیل می دهند که خود بیانگر وخمات اوضاع در جامعه است که ناقوس مرگ کانون گرم خانواده اصیل ایرانی را به صدا در آورده است.

 

آماری که بیش از همه بسیار دردناک است تنها ۱۰ درصد از زنان طلاق توانسته اند دوباره ازدواج کنند و ممکن است ۹۰ درصد آنان بخاطر مشکلات مالی و عدم موفقیت برای ازدواج دوم، به ناهنجارهای اجتماعی فراوانی گرایش پیدا کنند و غرق در بی بندوباری و فساد شود.

بارها و بارها به عواملی که باعث بی رغبتی جوانان برای امر ازدواج و یا از هم پاشیده شدن خانواده ها اشاره نموده ایم ولی شاهد اقدامات اساسی و هدفمند برای کاهش این معضل از سوی دولتها نبوده ایم.

 

همان طور که بیکاری،مشکلات اقتصادی و کم بضاعتی افراد مانعی برای ازدواج آنهاست در مقابل هم همین مشکلات باعث از هم گسستگی بسیاری از خانواده ها شده است.

طلاق 

 

اگر می خواهیم ریشه و اصالت خانواده ایرانی را حفظ کنیم، دولت می بایست بصورت مستمر آسیب های اجتماعی این معضل را رصد نماید و با یک برنامه ریزی مدون و هدفمند بلند مدت در صدد کاهش طلاق در جامعه و افزایش چشمگیر ازدواج در بین جوانان باشد ، مثال چین و کشورهای توسعه یافته که با برنامه های بلند مدت توانستند سکان اقتصاد جهان و حتی منطقه خودشان را در دست بگیرند و با تولید ملی در صدر کشورهای صنعتی و فرا پیشرفته قرار بگیرند.

 

متاسفانه مسئولان ما تمام وعده ها و برنامه هایی که ارائه می دهند در حد شعار است و تلاش مجدانه ای برای عملی کردن آنها از خود نشان نمی دهند، بی شک اگر با هم اندیشی و پیگیری مسئولان بحران کار در جامعه حل شود رقم ازدواج نیز بالا خواهد رفت و کمتر شاهد فقر و فحشا در اجتماع خواهیم بود.

 

امیدواریم هر چه سریعتر این ضعف مرتفع شود و دولت و دستگاههای ذی ربط بتوانند راه حل مناسبی برای مرتفع ساختن از این معضل ارائه دهند، مسئولان فراموش نکنند رمز ماندگاری حکومت اسلامی و عدل الهی بسته به استحکام پایه های دین در خانواده هاست.

 

انتهای پیام/


 

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برچسب ها: ازدواج 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار الشتر
اخبار لرستان
بیان روز
فلیم و کلیپ
لرستان خبر