یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
زخمی دیگر بر پیکر صنعت لرستان؛

در حالی کارخانه فولاد یکی از واحدهای تولیدی فعال و مهم لرستان درگذشته به شمار می‌رفت که این روزها ضعف مدیریت سرمایه‌گذار کمر این واحد تولیدی را خم کرده است.

کد خبر: ۲۱۵۸۶
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۸

به گزارش لرسو؛ کارخانه فولاد لرستان یکی از ظرفیت مطلوب لرستان در حوزه اشتغال محسوب می‌شود و این در حالی است که این روزها به واحدی متروکه تبدیل‌شده و در آن خبری از کار و تولید نیست.

درگذشته میزان تولید فولاد لرستان در سال ۶۰۰ هزار تن بوده، که با اجرای طرح توسعه قرار بوده که میزان تولید این کارخانه به ۱.۵ میلیون تن افزایش یاید، اما نه‌تنها طرح توسعه این واحد اجرا نشد بلکه به‌طورکلی فعالیت در آن به تعطیلی کشیده شد تا دیدن شرایط امروز آن دل هر بیننده‌ای را به درد آورد و زخمی دیگر بر پیکر نحیف و ناتوان صنعت لرستان وارد کند.

ضعف مدیریت در فولاد لرستان
محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به وضعیت فولاد لرستان اظهار داشت: جلسات مختلفی در این زمینه داشته‌ایم و ضعف مدیریت در این واحد موضوعی بوده که همه به آن پی برده‌اند.

وی بابیان اینکه ظرفیت خیلی خوبی با بهترین تجهیزات به‌روز کشور در فولاد لرستان وجود دارد عنوان کرد: در این راستا باید فکر اساسی برای بحث مدیریتی این واحد صورت گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تأکید بر اینکه باید یک تیم مدیریتی قوی در این واحد به کار گرفته شود گفت: باید منابع مالی که برای این واحد گرفته‌شده و بدهکاری‌های آن تعیین تکلیف شود.

صفی خانی تأکید کرد: یا باید شرایط جدید از سوی تیم مدیریتی فولاد لرستان در نظر گرفته شود و یا اینکه بانک‌هایی که با این واحد قرارداد بسته‌اند برای آن فکری کنند.

ضرب‌الاجل دوماهه استاندار به سرمایه‌گذار
سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز با اشاره به کارخانه فولاد لرستان اظهار داشت: این کارخانه، روی کاغذ آماده حرکت است و بازار فولاد و قیمت‌ها در این حوزه خوب است اما سرمایه‌گذار و مالک کارخانه مشکلاتی دارد.

وی با اشاره به بازدید از این واحد بیان داشت: در این بازدید فرصت دوماهه‌ای به مالک و سرمایه‌گذار این واحد داده شد تا مشکلات خود را حل کند و شمش خریداری کند و محصولات خود را به بازار ارائه دهد.

استاندار لرستان با اشاره به طرح توسعه کارخانه فولاد لرستان عنوان کرد: اگر فعالیت جاری این واحد راه‌اندازی شود ما نیز از طرح توسعه آن حمایت می‌کنیم تا فرآیند ذوب را در این واحد اضافه کند.

اگر سرمایه‌گذار پای‌کار نیاید از روش‌های دیگر استفاده می‌کنیم
خادمی با تأکید بر اینکه پیش‌بینی فعال شدن این واحد دست ما نیست گفت: اگر پروژه دولتی باشد می‌توان در مورد آن اظهارنظر کرد اما این پروژه سرمایه‌گذار دارد و بخش خصوصی است و ما به‌عنوان دولت تسهیل‌کننده و حمایت‌کننده هستیم اما به‌طور حتم در این زمینه نظارت خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: ما برای فعال شدن فولاد لرستان زمانی تعیین کرده‌ایم و اگر از آن زمان بگذرد قائدتا باید روش‌های دیگری را پیگیری کنیم و امیدواریم خود سرمایه‌گذار پای‌کار بیاید و واحد را فعال کند.

استاندار لرستان بابیان اینکه تصمیمی برای فولاد لرستان در ستاد تسهیل گرفته‌ایم گفت: اما این تصمیم را فعلاً متوقف کرده‌ایم و یک‌زمان دوماهه را برای سرمایه‌گذار برای فعال کردن واحد تعیین کرده‌ایم.

انتهای پیام/
منبع خبر: مهر


 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: فولاد لرستان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: