یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
گفت وگو با 2 خواهر پژوهشگر موفق لرستانی؛

پژوهشگر موفق لرستانی گفت: باید بستر فعالیت پژوهشگران در داخل کشور فراهم شود به مشکلات شان رسیدگی شود و از نظر کاری و امکانات زندگی آینده تضمین شود که آن زمان حضور موفق این افراد در صحنه های علمی کشور کوتاه نخواهدبود.

کد خبر: ۲۱۵۸۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱

به گزارش لرسو؛ در دنياي امروز دانايي يکي از محورها و شاخص هاي اصلي پيشرفت و تعالي هر جامعه محسوب مي شود.

توسعه علمي، صنعتي و فرهنگي هر کشور بدون پرداختن به امر پژوهش با موفقيت چنداني همراه نخواهد بود در واقع پژوهش موتور محرک و ضامن پيشرفت و توسعه پايدار در هر کشور به شمار مي آيد.

فعاليت هاي پژوهشي يکي از شاخص هاي اصلي توسعه و پيشرفت محسوب مي شود. موفقيت در تمام فعاليت هاي مربوط به توسعه صنايع، کشاورزي، خدمات و غيره به نحوي به گسترش فعاليت هاي پژوهشي بستگي دارد.

اگر پژوهشي صورت نگيرد دانش بشري افزايش نخواهد يافت و دچارسکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشي نيز از پويايي و نشاط لازم نيز برخوردار نخواهد بود.

پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری در استان لرستان برگزار و ازمخترعان و پژوهشگران برتر تجلیل شد.

مهناز و ساناز ضرابی دو خواهر موفق لرستانی هستند که به عنوان پژوهشگران برتر جشنواره جهادعلمی و فناوری بسیج استان لرستان معرفی شدند.

مهناز ضرابی، کارشناس ارشدمحیط زیست به عنوان پژوهشگر برتر بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی دارای چندین طرح تحقیقاتی ومقالات علمی پژوهشی وتالیف کتاب است.

این پژوهشگر موفق لرستانی در گفت گو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که مسئله محیط زیست، مسئله این دولت یا آن دولت، مسئله‌ی این شخص یا آن شخص و مسئله این جریان و یا آن جریان نیست بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند،گفت: استان ما با دارا بودن منابع، ثروت ها و توانمندی های زیادی که از لحاظ اقتصادی ومنابع طبیعی دارد می تواند در زمینه ایجاد مشاغل سبز موثر باشد.

وی افزود: باعلم روز می توان از این منابع برای ایجاد مشاغل سبز استفاده کنیم با ارائه مثال هایی به برخی از فرصت ها وپیشنهادهایی که می تواند زمینه ساز مشاغل سبز در استان باشد.

ضرابی با بیان این که تخصص محیط زیست تنها راه نجات حال و روز محیط زیست کشوراست،گفت: امیدوارم همه مسئولین به این نتیجه برسند که مسائل محیط زیستی باید به دست متخصصین محیط زیست حل شود.

وی با اشاره به این که حال محیط زیست ایران خوب نیست،گفت: عرصه های طبیعی هرروز بیشتر از روزهای دیگر درگیر تعارضات وبهره کشی هستند همه این مشکلات ناشی از ساختار نامناسب تعریف شده برای مدیریت عرصه های طبیعی ومحیط زیست است.

کارشناس ارشدمحیط زیست با تأکید بر این که محیط زیست اگر آلوده شود، جهان و بشریت را به خطر می‌اندازد،بیان کرد: امیدوارم با همیاری یکدیگر بتوانیم اتاق فکر محیط زیستی را تشکیل دهیم و در کنار یکدیگر و بسیاری از سازمان‌های دیگر، مسائل محیط زیستی شناسایی کنیم.

ضرابی خاطرنشان کرد: بکارگیری متخصصین محیط زیست در سازمان ها ونهادهای زیربط و برگزاری کارگاه های آموزشی برای ارتقای دانش عموم مردم وتشکیل ستاد محیط زیست در سازمان بسیج کشوری ضروری است.

ساناز ضرابی دانشجوی دکتری شیمی و پژوهشگر برتر جشنواره جهادعلمی و فناوری دارای چندین مقاله علمی پژوهشی،چندین طرح تحقیقاتی و مقالات خارجی و داخلی است.

وی با اشاره به این که امسال برای دومین سال متوالی که در جهاد علمی به عنوان پژوهشگر معرفی شده ام،گفت: امیدوارم به یاری خدا بتوانم به موققیت های بهتری برسم برای بالقوه کردن توانایی ها و رسیدن به آینده بهتر باید تلاش کرد و شکست پلی برای موفقیت های روزافزون خواهد بود.

این پژوهشگر موفق لرستانی اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم در بهبود هر چه بهتر جامعه قدم برداریم و شاهد موفقیت های روزافزون باشیم.

ضرابی با بیان این که که حمایت از طرح ها و پژوهش های علمی باید همیشگی و مستمر باشد،گفت: باید بستری برای فعالیت افراد در داخل کشور فراهم شود به مشکلات پژوهشگران رسیدگی شود و از نظر کاری و امکانات زندگی آینده تضمین گردند که آن زمان حضور موفق این افراد در صحنه های علمی کشور کوتاه نخواهدبود بلکه می تواند عاملی در راستای جلوگیری از خروج آنان از کشور نیز باشد.

انتهای پیام/


 

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: