یادداشت و تفسیر
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید مهدی محمدی
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور اختصاصی/
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور
آرشیو
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران لرستان؛ سرزمین جاذبه‌های ناشناخته و بکر/
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر گزارش/
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر
آرشیو
اختصاصی/

بعد از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران در سال 57، نقش و جایگاه روحانیت در هدایت افکار عمومی جامعه برای رسیدن به استقلال و آزادی حقیقی در سایه ی دین مبین اسلام بیشتر آشکار گردید.

کد خبر: ۲۱۸۱۵
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۶

به گزارش لرسو؛ نقش علماء دین بر هدایت مردم به سوی حق و رستگاری به گونه ای اهمیت دارد که امام علی(ع) در دعایی می فرمایند: خداوندا، ضرورت است که در زمین تو حجت هایی باشند که یکی پس از دیگری بر خَلقت فرود آیند تا آنها را به دین تو هدایت کنند و علم تو را به آنان بیاموزند و بدین روش موالیان تو را از تفرقه و پراکندگی نجات دهند. (اصول کافی)

جان و معنی غایی این کلام نورانی و پرمغز، رستگاری دنیوی و اخروی و وابستگی مطلق سرنوشت انسان به حجت های خداوند در زمین است و بدیهی است که در زمان غیبت امام معصوم(ع)، این علماء دین هستند که نقش هدایت افکار عمومی و رسالت سنگین ترویج ونشر دین خداوند متعال را در زمین برعهده دارند تا بدین وسیله مسلمانان را از گزند شیاطین روزگار در حریم امن دین الهی وارد ساخته و از آنان دفاع کنند.

علمای دین با تحمل رنجها و مشقتها در طول عمر بابرکت خود، به استنباط احکام الهی پرداخته و باورها و فرهنگ های دینی را با کتابها و سخنرانیهای خود در دل مردم جای داده و از جان و دل در حفظ منافع دین مبین اسلام و تشیع کوشیده اند و در این زمینه، حوزه های علمیه نقشی مهم در حفظ و نشر این دستاوردها داشته و دارند.

بعد از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران در سال 57، نقش و جایگاه روحانیت در هدایت افکار عمومی جامعه برای رسیدن به استقلال و آزادی حقیقی در سایه ی دین مبین اسلام بیشتر آشکار گردید به گونه ای که هم اکنون مردم ایران اسلامی، روحانیت و مراجع عظام را تکیه گاه و پناهگاه خود دانسته و از آن حمایت می کنند.

دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی همیشه در صدد بوده اند تا ساختار جامعه ما را که سرچشمه آن جوشیده از دل حوزه های علمیه و مراکز دینی است، از هم بپاشند و با تغییر نظام فکری آحاد مردم که به حوزه های علمیه و علماء دین دلبسته و وابسته اند، سلطه فرهنگی خود را بر جامعه زمینه سازی کرده و جامعه را به انحطاط اخلاقی، انحرافات فکری و اجتماعی و درنهایت، وابستگی مطلق به خود سوق دهند.

جایگاه روحانیت بعنوان حاملان و حافظان فرهنگ اسلامی، جایگاهی بی بدیل است. بی تردید حوزه های علمیه در طول تاریخ اسلام در حفظ فرهنگ جامعه در برابر انحرافات و کجروی ها نقشی مهم و اساسی داشته و بعنوان پایگاه و دژی مستحکم و مطمئن، منشأ هدایت افکار عمومی در مسیر اسلام ناب محمدی(ص) بوده اند.

درواقع این روحانیت و علماء هستند که نقش اصلی بیان و حفظ فرهنگ اسلامی را بر عهده داشته و مردم نیز به آنان اعتماد کامل دارند بگونه ای که با نگاه به تاریخ اسلام و تشیع، علماء اسلام در دوران مختلف بنا بر وضعیت و اقتضای فضای حکومتی به صورت آشکارا یا پنهانی، مردم را به راه دین و فرهنگ اسلامی هدایت کرده و مانع از انحراف و انحطاط جامعه شده اند و نمونه بارز آن در عصر حاضر، قیام مردم ایران اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و تبعیت و پشتیبانی قاطع آنان از مقام عظمای ولایت در حال حاضر است.

با نگاهی گذرا بر اوضاع برخی کشورهای منطقه و قیاس اوضاع کنونی این کشورها با عمر چهل ساله انقلاب اسلامی ایران به روشنی می بینیم که آنچه باعث نجات قطعی مردم ایران اسلامی از دست حکومت ظالم شاهنشاهی، استمرار و تثبیت انقلاب اسلامی، شکست دشمنان اسلام و نیز شیاطینی که آن را با تمام وجود حمایت می کردند، اتکاء و اعتماد مردم به روحانیت و شناخت جایگاه ولایت فقیه با بصیرت انقلابی بوده است.

دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم با رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضور گسترده مردم در مساجد و منبرهای سخنرانی علماء و طلاب و نیز شرکت پرشور آحاد جامعه در نماز عبادی-سیاسی جمعه حاکی از جایگاه ویژه روحانیت در هدایت افکار عمومی مردم و فرهنگ سازی اسلامی دارد.

دفاع از حریم دین و نشر فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) بعنوان مهمترین وظیفه حوزه های علمیه، همیشه مورد تهاجم دشمنان اسلام بوده و در طول تاریخ سعی کرده اند به طرق مختلف ازجمله طرح شعارهایی نظیر جدایی دین از سیاست، آزادی بدون درنظر گرفتن خطوط قرمز دینی و... علماء و حوزه های علمیه که در بطن جامعه جای دارند را به حاشیه برده و نقش آنان را کمرنگ و یا بکلی محو نمایند.

آنچه امروزه باعث هراس و آشفتگی در جبهه ی دشمنان انقلاب اسلامی و منافقان و معاندان شده است، اجرای احکام اسلامی در جامعه است والا دشمن با دینی که فقط نامی از آن باقی باشد، دشمنی ندارد و چه بسا از آن نیز حمایت هم بکند که نمونه آن را می توان در کشورهای همچون عربستان سعودی و بحرین دید؛ در این میان، اجرای تحقق فقه عملی اسلامی که مورد تأکید امام خمینی(ره) بوده است جز با تشکیل حکومت اسلامی که در رأس آن ولایت فقیه است و نقش مستقیم علماء امکان پذیر نخواهد بود.

حواشی مراسم تشییع پیکر مصطفی قاسمی طلبه ی همدانی! + تصاویر

حضور علماء و طلاب حوزه های علمیه که مولد و مروج فرهنگ اسلامی هستند و حتی وجود مدرسه ای در سطح شهر که طلاب در آن تحصیل می کنند در مقابل اشاعه فرهنگ های مبتذل و کمرنگ شدن ارزشهای اسلامی بطور قطع بازدارنده خواهد بود و بر این اساس، توسعه حوزه های علمیه چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی در سطح جامعه، پادزهری در مقابل ترویج فرهنگهای ضدارزشی است.

انتهای پیام/

 

اسدالله محبی


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: