یادداشت و تفسیر
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق سید‌محمدمهدی غمامی
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد محسن زنگنه
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد
چرا از ترامپ متشکریم؟ حسین رجایی
چرا از ترامپ متشکریم؟
انتخابات و جریان نفوذ! محمدکاظم انبارلویی
انتخابات و جریان نفوذ!
چرا درِ این جاسوسخانه را نمی‌بندید؟! حسین شریعتمداری
چرا درِ این جاسوسخانه را نمی‌بندید؟!
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی صالح قاسمی
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم! مهدی فضائلی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم!
20 نکته در باب گفتمان مقاومت محمدکاظم انبارلویی
20 نکته در باب گفتمان مقاومت
آرشیو
امام و رهبری
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است رهبر معظم انقلاب:
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است
کاهش تعهدات هسته‌ای فیلم/ بین سطورِ
کاهش تعهدات هسته‌ای
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی شرح حدیث اخلاق
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند طی احکام جداگانه صورت گرفت
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند
آرشیو
حوادث
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد تصادف رانندگی
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز حادثه
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد فرمانده انتظامی بروجرد:
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد
آرشیو
گزارش
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص) «صاحب‌خانه‌ صلواتی» ایران را بشناسید
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص)
شکر خدا سرطان دارم من مهدی شادمانی‌ام!
شکر خدا سرطان دارم
 400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک! داستان خبرسازترین تنگه دنیا
400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک!
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان مسجدی که ۵۰۰ نیازمند را زیر پوشش دارد/
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد بفرمائید کامتان را شیرین کنید!/
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید! جولان سودجویان؛
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید!
آرشیو
اختصاصی/

بعد از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران در سال 57، نقش و جایگاه روحانیت در هدایت افکار عمومی جامعه برای رسیدن به استقلال و آزادی حقیقی در سایه ی دین مبین اسلام بیشتر آشکار گردید.

کد خبر: ۲۱۸۱۵
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۶

به گزارش لرسو؛ نقش علماء دین بر هدایت مردم به سوی حق و رستگاری به گونه ای اهمیت دارد که امام علی(ع) در دعایی می فرمایند: خداوندا، ضرورت است که در زمین تو حجت هایی باشند که یکی پس از دیگری بر خَلقت فرود آیند تا آنها را به دین تو هدایت کنند و علم تو را به آنان بیاموزند و بدین روش موالیان تو را از تفرقه و پراکندگی نجات دهند. (اصول کافی)

جان و معنی غایی این کلام نورانی و پرمغز، رستگاری دنیوی و اخروی و وابستگی مطلق سرنوشت انسان به حجت های خداوند در زمین است و بدیهی است که در زمان غیبت امام معصوم(ع)، این علماء دین هستند که نقش هدایت افکار عمومی و رسالت سنگین ترویج ونشر دین خداوند متعال را در زمین برعهده دارند تا بدین وسیله مسلمانان را از گزند شیاطین روزگار در حریم امن دین الهی وارد ساخته و از آنان دفاع کنند.

علمای دین با تحمل رنجها و مشقتها در طول عمر بابرکت خود، به استنباط احکام الهی پرداخته و باورها و فرهنگ های دینی را با کتابها و سخنرانیهای خود در دل مردم جای داده و از جان و دل در حفظ منافع دین مبین اسلام و تشیع کوشیده اند و در این زمینه، حوزه های علمیه نقشی مهم در حفظ و نشر این دستاوردها داشته و دارند.

بعد از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران در سال 57، نقش و جایگاه روحانیت در هدایت افکار عمومی جامعه برای رسیدن به استقلال و آزادی حقیقی در سایه ی دین مبین اسلام بیشتر آشکار گردید به گونه ای که هم اکنون مردم ایران اسلامی، روحانیت و مراجع عظام را تکیه گاه و پناهگاه خود دانسته و از آن حمایت می کنند.

دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی همیشه در صدد بوده اند تا ساختار جامعه ما را که سرچشمه آن جوشیده از دل حوزه های علمیه و مراکز دینی است، از هم بپاشند و با تغییر نظام فکری آحاد مردم که به حوزه های علمیه و علماء دین دلبسته و وابسته اند، سلطه فرهنگی خود را بر جامعه زمینه سازی کرده و جامعه را به انحطاط اخلاقی، انحرافات فکری و اجتماعی و درنهایت، وابستگی مطلق به خود سوق دهند.

جایگاه روحانیت بعنوان حاملان و حافظان فرهنگ اسلامی، جایگاهی بی بدیل است. بی تردید حوزه های علمیه در طول تاریخ اسلام در حفظ فرهنگ جامعه در برابر انحرافات و کجروی ها نقشی مهم و اساسی داشته و بعنوان پایگاه و دژی مستحکم و مطمئن، منشأ هدایت افکار عمومی در مسیر اسلام ناب محمدی(ص) بوده اند.

درواقع این روحانیت و علماء هستند که نقش اصلی بیان و حفظ فرهنگ اسلامی را بر عهده داشته و مردم نیز به آنان اعتماد کامل دارند بگونه ای که با نگاه به تاریخ اسلام و تشیع، علماء اسلام در دوران مختلف بنا بر وضعیت و اقتضای فضای حکومتی به صورت آشکارا یا پنهانی، مردم را به راه دین و فرهنگ اسلامی هدایت کرده و مانع از انحراف و انحطاط جامعه شده اند و نمونه بارز آن در عصر حاضر، قیام مردم ایران اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و تبعیت و پشتیبانی قاطع آنان از مقام عظمای ولایت در حال حاضر است.

با نگاهی گذرا بر اوضاع برخی کشورهای منطقه و قیاس اوضاع کنونی این کشورها با عمر چهل ساله انقلاب اسلامی ایران به روشنی می بینیم که آنچه باعث نجات قطعی مردم ایران اسلامی از دست حکومت ظالم شاهنشاهی، استمرار و تثبیت انقلاب اسلامی، شکست دشمنان اسلام و نیز شیاطینی که آن را با تمام وجود حمایت می کردند، اتکاء و اعتماد مردم به روحانیت و شناخت جایگاه ولایت فقیه با بصیرت انقلابی بوده است.

دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم با رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضور گسترده مردم در مساجد و منبرهای سخنرانی علماء و طلاب و نیز شرکت پرشور آحاد جامعه در نماز عبادی-سیاسی جمعه حاکی از جایگاه ویژه روحانیت در هدایت افکار عمومی مردم و فرهنگ سازی اسلامی دارد.

دفاع از حریم دین و نشر فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) بعنوان مهمترین وظیفه حوزه های علمیه، همیشه مورد تهاجم دشمنان اسلام بوده و در طول تاریخ سعی کرده اند به طرق مختلف ازجمله طرح شعارهایی نظیر جدایی دین از سیاست، آزادی بدون درنظر گرفتن خطوط قرمز دینی و... علماء و حوزه های علمیه که در بطن جامعه جای دارند را به حاشیه برده و نقش آنان را کمرنگ و یا بکلی محو نمایند.

آنچه امروزه باعث هراس و آشفتگی در جبهه ی دشمنان انقلاب اسلامی و منافقان و معاندان شده است، اجرای احکام اسلامی در جامعه است والا دشمن با دینی که فقط نامی از آن باقی باشد، دشمنی ندارد و چه بسا از آن نیز حمایت هم بکند که نمونه آن را می توان در کشورهای همچون عربستان سعودی و بحرین دید؛ در این میان، اجرای تحقق فقه عملی اسلامی که مورد تأکید امام خمینی(ره) بوده است جز با تشکیل حکومت اسلامی که در رأس آن ولایت فقیه است و نقش مستقیم علماء امکان پذیر نخواهد بود.

حواشی مراسم تشییع پیکر مصطفی قاسمی طلبه ی همدانی! + تصاویر

حضور علماء و طلاب حوزه های علمیه که مولد و مروج فرهنگ اسلامی هستند و حتی وجود مدرسه ای در سطح شهر که طلاب در آن تحصیل می کنند در مقابل اشاعه فرهنگ های مبتذل و کمرنگ شدن ارزشهای اسلامی بطور قطع بازدارنده خواهد بود و بر این اساس، توسعه حوزه های علمیه چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی در سطح جامعه، پادزهری در مقابل ترویج فرهنگهای ضدارزشی است.

انتهای پیام/

 

اسدالله محبی


 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: