یادداشت و تفسیر
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق سید‌محمدمهدی غمامی
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد محسن زنگنه
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد
چرا از ترامپ متشکریم؟ حسین رجایی
چرا از ترامپ متشکریم؟
انتخابات و جریان نفوذ! محمدکاظم انبارلویی
انتخابات و جریان نفوذ!
چرا درِ این جاسوسخانه را نمی‌بندید؟! حسین شریعتمداری
چرا درِ این جاسوسخانه را نمی‌بندید؟!
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی صالح قاسمی
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم! مهدی فضائلی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم!
20 نکته در باب گفتمان مقاومت محمدکاظم انبارلویی
20 نکته در باب گفتمان مقاومت
آرشیو
امام و رهبری
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است رهبر معظم انقلاب:
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است
کاهش تعهدات هسته‌ای فیلم/ بین سطورِ
کاهش تعهدات هسته‌ای
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی شرح حدیث اخلاق
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند طی احکام جداگانه صورت گرفت
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند
آرشیو
حوادث
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد تصادف رانندگی
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز حادثه
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد فرمانده انتظامی بروجرد:
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد
آرشیو
گزارش
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص) «صاحب‌خانه‌ صلواتی» ایران را بشناسید
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص)
شکر خدا سرطان دارم من مهدی شادمانی‌ام!
شکر خدا سرطان دارم
 400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک! داستان خبرسازترین تنگه دنیا
400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک!
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان مسجدی که ۵۰۰ نیازمند را زیر پوشش دارد/
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد بفرمائید کامتان را شیرین کنید!/
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید! جولان سودجویان؛
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید!
آرشیو
نسرین صفربیرانوند گزارش می‌دهد

تلاطم قیمت مسکن در خرم‌آباد یکی از موضوعاتی است که این روزها داد همه را درآورده و این در حالی است که به دلیل نبود سیاست‌های درست و عدم نظارت بر بازار مسکن شاهد سیر صعودی و بی‌سابقه قیمت‌ها در همه نقاط شهر هستیم.

کد خبر: ۲۱۸۵۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۴

در اقتصاد ایران و به‌تبع آن استان‌ها، رشد قیمت دلار، طلا و قیمت کالاهای اساسی به بازار گرای افزایش، ثبات یا کاهش قیمت می‌دهد و فعلاً نیز به‌تبع تحولات قیمتی در این حوزه، بازار مسکن متشنج شده است.

برخی کارشناسان و فعالان حوزه مسکن معتقد هستند؛ با افزایش قیمت آهن به‌تبع رشد نرخ ارز بالا می‌رود، خودرو و مسکن نیز به‌عنوان استفاده‌کنندگان فولاد در روند صعودی قیمت قرار می‌گیرند و در شرایطی می‌توان این اتفاق را نفی کرد که قیمت فولاد به‌جای اول خود بازگردد.

ظرف یکسال گذشته بازار مسکن در خرم‌آباد دچار نوسان‌های قابل‌توجهی شده، به‌طوری که در مواردی شاهد افزایش بیش از صددرصدی قیمت مسکن و رهن و اجاره منازل هستیم؛ همین امر موجب شده قشر متوسط و ضعیف جامعه توان خرید و حتی اجاره مسکن را حتی در نقاط حاشیه‌ای نداشته باشند.

در حالی که مردم به‌شدت از این وضع ناراضی هستند اما در مقابل دلالان بازار مسکن توانسته‌اند سودهای کلانی در طوفان افزایش قیمت مسکن به جیب بزنند و همچنان شاهد بزرگ‌تر شدن حباب قیمت مسکن هستیم.

سال‌هاست در مورد تنظیم قیمت مسکن صحبت به میان می‌آید اما نه‌تنها شاهد اتفاق مثبتی در این حوزه نبوده‌ایم، بلکه افزایش قیمت مسکن مهار نشدنی است، وضعیت فعلی مسکن در کشور و به‌تبع آن خرم‌آباد اظهار نظر دولتمردان مبنی بر آرام کردن بازار مسکن را نفی می‌کند.

موضوعی که انتقاد فعالان حوزه مسکن و مردم را به دنبال داشته گرانی مسکن خرم‌آباد نسبت به شهرهای دیگر است، به شکلی که این قیمت بعضا با کلان شهری مانند تهران برابری می‌کند، طی گفتگو با چند مشاور املاک در نقاط مختلف شهر متوجه افزایش افسار گسیخته مسکن شدیم.

به نظر می‌رسد تا زمانی که عزم و اراده جدی از سوی سیاست‌گذاران بازار مسکن تدوین و ابلاغ نشده و ثبات اقتصادی در کشور حاکم نشود، همچنان شاهد جهش قیمت مسکن هستیم و نتیجه آن خانه‌به‌دوش ماندن تعداد زیادی از مردم به ویژه از قشر جوان است.

با توجه به نگرانی شهروندان نسبت به قیمت بالای مسکن و ثبت آن در فارس من تحت عنوان «قیمت افسارگسیخته مسکن در خرم‌آباد را دریابید» گزارشی در این خصوص تهیه کرده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

شرایط اقتصادی مبهم؛ افزایش قیمت مسکن

 

میرحسین یاراحمدی از مشاوران املاک محله گلدشت شرقی خرم‌آباد با بیان اینکه اگر عرضه و تقاضا متعادل و فضای اقتصاد آرام باشد، خریدار و فروشنده فقط در وضعیتی به توافق می‌رسند که قیمت ارائه‌شده معقول و واقعی باشد، گفت: در شرایطی که فضای اقتصاد کلان مبهم و بی‌ثبات باشد و نقدینگی برای فرار از کاهش ارزش به بازار کالاهای سرمایه‌ای ازجمله مسکن سرازیر شود، قیمت‌گذاری معقول و واقعی تضعیف می‌شود و به‌واسطه نبود تعادل در عرضه و تقاضا، غالباً قیمت نهایی را فروشنده تعیین می‌کند که عمدتاً از قیمت روز بازار بالاتر است

وی افزود: قیمت‌گذاری مسکن جز از طریق آرام‌سازی فضای اقتصاد و کاهش ریسک ممکن نیست و بدون این کار، حتی اتخاذ شدیدترین تدابیر تعزیری و پلیسی نیز نمی‌تواند راه به‌جایی ببرد زیرا در بدترین حالت، این تدابیر فقط به راکد شدن بازار یا غیرواقعی شدن قراردادهای منعقدشده در این بازار منجر می‌شود و در واقعیت اثری بر رشد قیمت‌ها ندارد.

نبود زمین مسکن را گران کرده

یکی از فعالان مسکن نیز که نسبت به افزایش قیمت مسکن گلایه دارد، اظهار کرد: نوسان قیمت و نرخ تورم قطعاً در افزایش قیمت مسکن در کشور تأثیرگذار است، اما در خرم‌آباد ساخت به دلیل نبود زمین کافی شرایط نامطلوب‌تر است و به‌تبع قیمت مسکن بیشتر از دیگر نقاط است.

احسان ولدبیگی گرانی مصالح و دستمزد را از دیگر دلایل افزایش قیمت مسکن در خرم‌آباد عنوان کرد و گفت: نکته دیگر اینکه با توجه به دلیل اینکه ملک خصوصی است کسی نمی‌تواند در خصوص قیمت آن ورود یا دخالت کند.

وی ایجاد شهرک‌های مسکونی در اطراف شهر را از جمله راهکارهایی عنوان می‌کند که نقش مهمی در کاهش قیمت مسکن دارد.

این فعال حوزه مسکن ادامه داد: همچنین اگر دولت زمین ارزان‌قیمت را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد و از آنها حمایت کند با کاهش قیمت مسکن مواجه خواهیم بود زیرا از بورس‌بازی جلوگیری می‌شود.

 

نظارتی وجود ندارد

نورالله شیراوند دیگر فعال حوزه مسکن نیز با بیان اینکه دستمزد و مصالح چند برابر شده است، افزود: قیمت مسکن همپای قیمت تهران است؛ شما نگاه کنید قیمت مسکن در منطقه‌ای مانند شیرخوارگاه نسبت به مدت مشابه سال گذشته چندین برابر شده است، برج دو و سه زمین متری 5 میلیون تومان بود اما اکنون قیمت‌ها بین 12 تا 15 میلیون تومان نوسان دارد.

وی تأکید کرد: متأسفانه نظارتی وجود ندارد و هرکس هر قیمتی که بخواهد تعیین می‌کند؛ قیمت‌ها واقعی نیست و یک حباب است.

این فعال حوزه مسکن با بیان اینکه شهرداری با دریافت عوارض زیاد سبب می‌شود فعالان این حوزه رغبت چندانی برای ساخت‌وساز از خود نشان ندهند، افزود: موضوع دیگر اینکه شهرداری اجازه انبوه‌سازی و تراکم را نمی‌دهد و این خود کمبود مسکن و به‌تبع افزایش قیمت مسکن را به دنبال دارد.

شیراوند با بیان اینکه دولت باید سیاست‌های کارگشا در خصوص تنظیم بازار مسکن تعریف و ابلاغ کند تا برخی سودجویان از آب گل‌آلود ماهی نگیرند، افزود: دولت باید زمین ارزان‌قیمت را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد، همچنین در بافت‌های فرسوده نیز تسهیلات ارزان‌قیمت برای ساخت‌وساز تعریف کند.

 

تورم مصالح و نبود سرمایه‌گذار

رئیس اتحادیه انبوه‌سازان لرستان نیز تورم مصالح از جمله آهن و فولاد را از دلایل افزایش قیمت مسکن عنوان و اظهار کرد: این موضوع علاوه بر افزایش قیمت تمام شده مسکن موجب می‌شود بلکه فاصله عرضه و تقاضا زیاد باشد.

 نبود سرمایه‌گذار مناسب در حوزه مسکن به دلیل فراهم نبودن شرایط را از دیگر موارد افزایش قیمت است که جهانبخش بهاروند مطرح کرد.

وی با بیان اینکه مسکن در دست مصرف‌کنندگان واقعی نیست، افزود: زمانی که قیمت مسکن افزایش پیدا می‌کند این دلالان هستند که بازار مسکن را در اختیار می‌گیرند تا سودی به جیب بزنند و باید جلوی این رویه گرفته شود.

رئیس اتحادیه انبوه‌سازان لرستان تأکید کرد: تا زمانی که دست دلالان از بازار مسکن کوتاه نشود مصرف‌کننده واقعی نمی‌تواند مسکن مورد نظر خود را خرید کند.

 

سیاست‌های غلط دولت، عامل گرانی مسکن

بهاروند در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه خرم‌آباد 70 هکتار بافت فرسوده دارد که سال‌های سال بلاتکلیف مانده، تصریح کرد: اگر دولت آن را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد فاصله بین عرضه و تقاضا کاهش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های غلط دولت در حوزه مسکن از دیگر دلایل نوسان قیمت مسکن است که بهاروند مطرح و گفت: مسکن در انحصار برخی افراد است، نکته دیگر تسهیلات به شکلی نیست که کاری پیش ببرد در صورتی که اگر تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار انبوه‌سازان قرار بگیرد بدون شک با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود.

رئیس اتحادیه انبوه‌سازان لرستان با بیان اینکه خرم‌آباد به بن‌بست برخورده و شهر تا دارایی و تلوری ادامه پیدا کرده، گفت: این وضع آینده وحشتناکی را برای شهر رقم خواهد زد زیرا هرکس برای خودش به ساخت‌وساز ادامه می‌دهد بدون اینکه نظارت و کنترلی اعمال شود.

 

بهاروند در پاسخ به این پرسش که برخی معتقد هستند در حوزه مسکن با رکود مواجه خواهید شد، توضیح داد: بعید می‌دانم قیمت کاهش یا رکود ایجاد شود زیرا هرزمان که قیمت مسکن افزایش پیدا کند رکودی وجود ندارد.

ضعف مدیریت عامل تورم در بازار مسکن

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک خرم‌آباد اما مشکل قیمت مسکن را به ضعف مدیریت مرتبط دانسته و عنوان کرد: واقعیت این است که هیچ قانون و راهکار مشخصی از سوی دست‌اندرکاران مسکن ارائه نشده است که ما به مشاوران املاک ابلاغ کنیم.

اردشیر حسینی از قیمت گزاف مصالح ساختمانی گلایه و گفت: مصالح ساختمانی وارد نمی‌شود اما قیمت آن سر به فلک کشیده و این نشان‌دهنده ضعف مدیریت در کشور است.

وی تأکید کرد: متولیان و تأثیرگذاران بازار مسکن نقش خود را به‌خوبی ایفا نمی‌کنند همه این مسائل دست‌به‌دست هم داده تا قیمت مسکن روز به روز افزایش پیدا کند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک ادامه داد: زمانی که قانونی در خصوص قیمت‌گذاری وجود ندارد، ما نمی‌توانیم به فروشندگان یا مشاوران املاک قیمتی را تحمیل کنیم یا اینکه جریمه‌ای برای آنها تعین کنیم.

 

  اجرای طرح‌های مشارکتی برای کنترل قیمت مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان نیز با اشاره به افزایش قیمت مسکن در کشور و به‌تبع آن لرستان گفت: با توجه به تأکیدات ریاست جمهوری و سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی به‌منظور کنترل بازار مسکن در حوزه عرضه و تقاضا همچنین جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت مسکن دستورالعملی از سوی سازمان ملی مسکن مبنی بر اجرایی کردن طرح‌های مشارکتی ابلاغ‌شده است.

رضا خالقی افزود: همان‌طور که در جریان هستید جریان‌های مشارکتی در حوزه مسکن حدود دو دهه مسکوت مانده و طرح جدیدی ابلاغ نشده بود.

وی ادامه داد: اما بر اساس این دستورالعمل کمیته مشارکت در استان تشکیل و به دنبال شناسایی زمین‌های دولتی که مستعد ساخت‌وساز بوده و در محدوده قانونی شهرهای بزرگ قرار دارند، هستیم.

شناسایی زمین برای اجرای طرح

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: پس از شناسایی زمین‌های مورد نظر طی فراخوانی در اختیار بخش خصوصی، پیمانکاران و انبوه‌سازان قرار داده تا در قالب مشارکت اقدام به تولید و عرضه مسکن کنیم که نتیجه این اقدام به نفع دولت، انبوه‌سازان است و مردم است.

خالقی عنوان کرد: سودی که انبوه‌سازان بهره‌مند می‌شوند گردش مالی است که در بازار مسکن همواره سود قابل‌اطمینانی است، دولت نیز وظیفه خود که تولید مسکن است و سال‌های گذشته از آن غفلت کرده بود انجام می‌دهد و در نهایت مردم نیز با توجه به عرضه مسکن با کاهش قیمت‌ها مواجه خواهند شد.

 

وی معتقد است؛ با اجرایی شدن این طرح دست سوداگران بازار مسکن که بی‌دلیل و غیرمنطقی قیمت‌ها را افزایش می‌دادند کوتاه و قشر متوسط توان خرید مسکن را خواهد داشت.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان خاطرنشان ساخت: طرح در استان آغاز و چهار نقطه در خرم‌آباد، سه‌نقطه در بروجرد شناسایی‌شده در شهرهای دیگر نیز به ترتیب این کار را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/

گزارش از نسرین صفربیرانوند


 

منبع خبر: فارس

مطالب مرتبط:
برچسب ها: مسکن خرم آباد تورم 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: