یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو

نبود امکانات و عدم توجه مسؤولان به ورزشکاران لرستانی موجب شده بسیاری از مدال آوران این استان همچون « کاویان بیرانوند» پس از افتخارآفرینی‌های متعدد در رشته جودو، از کار در این عرصه خسته شده و به دنبال تغییر مسیر باشند.

کد خبر: ۲۱۸۷۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۴

کاویان بیرانوند جودوکار جوان خرم‌آبادی که به تیم ملی بزرگسالان دعوت شده دل پری از بی‌توجهی‌ها به خود دارد، به طوری که بی‌توجهی موجب سرخوردگی او از ورزش شده و قصدش ترک عرصه  ورزش است.

وی می‌گوید: با وجود اینکه بارها و بارها برای استان افتخارآفرینی کرده و عضو تیم ملی است اما از داشتن یک دست لباس جودو برای برگزاری مسابقات محروم است، محدودیت و محرومیتی که برای یک قهرمان ورزشی جلوه خوبی ندارد.

بیرانوند متولد 1376 است و از دوازده سالگی به واسطه گرایش دیگر افراد خانواده به ورزش روی آورده است، او مقام پنجم آسیا، کسب چندین مدال طلای کشوری و عضویت در تیم ملی را در کارنامه خود دارد.

سوال این است که ریشه این همه بی‌تفاوتی و بی‌توجهی به ورزش استان را باید کجا و در چه چیزی جستجو کنیم، مگر نه اینکه ورزش به عنوان یکی از مهمترین موضوعاتی که نقش مهمی در ایجاد نشاط و شادابی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد در دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

آسمان ورزش در لرستان برای ورزشکاران در مقایسه با دیگر استان‌ها آبی نیست ، بارها و بارها  خبرگزاری فارس در گفت‌وگو  با قهرمانان ورزشی به بیان مشکلات  آن‌ها پرداخته است تا شاید بخشی از این معضلات رفع شود.

به نظر می‌رسد رها کردن قهرمانان ورزشی به عنوان سرمایه‌‌های اجتماعی پیامدهای نامطلوبی به دنبال دارد، بنابراین فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ایجاد انگیزه میان ورزشکاران از سوی متولیان ورزشی و مدیریت ارشد استان ضروری است.

 

با این قهرمان ورزشی استان گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید. 

از وردتان به عرصه ورزش بگویید؟

من از 12 سالگی به واسطه اینکه تمام افراد خانواده‌ام اهل ورزش بودند به رشته ورزشی جودو روی آوردم ، علت گرایشم به جودو نیز علاقه‌ام به این رشته ورزشی بود، در همه این سال‌ها همه زندگیم ورزش بوده و کاری جز ورزش انجام نداده‌ام.

افتخارآفرینی خود را مدیون چه کسانی هستید؟

وحید بابایی ، یوسف مهری پور، محمد نقدی سپهوند و صحبت‌الله دانش‌نیا نقش زیادی در موفقیت من داشته‌‍اند، مقام پنجم آسیا، چندین مدال طلای کشوری و عضویت در تیم ملی از جمله موفقیت‌هایی است که می‌توانم به آن‌ها اشاره کنم.

درحال حاضر نیز سخت مشغول تمرین در تیم ملی هستم برای نیروهای مسلح که قرار است در قالب تیم ارتش‌های جهان اعزام شویم.

جایگاه رشته ورزشی جودو در لرستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ظرفیت جودو در استان قابل توجه است و درصورت فراهم بودن زیرساخت‌ها ورزشکاران این رشته می‌توانند حرف‌های زیادی در سطح ملی و بین المللی داشته باشند و توانایی کسب مدال المپیک را دارند.

اما متاسفانه پس از دعوت به تیم ملی  متوجه می‌شوند که این آخر کار است و این دلسردی آنها را به دنبال دارد و در مواردی منجر به رها کردن عرصه ورزشی می‌شود.

قهرمانان ورزشی در استان پس از پایان ورزش دغدغه‌شان این است که کاری را برای کسب درآمد دست و پا کنند.

 

از نگاه شما مهمترین مشکل پیش روی ورزش استان چیست؟

واقعیت این است که ورزشکاران استان در همه رشته ورزشی و نه تنها جودو با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و همین خود به دغدغه جدی آنها تبدیل شده است.

متأسفانه چالش‌های مالی سبب شده قهرمانان بسیاری که مدال‌های برون مرزی را کسب کرده‌اند ورزش را کنار بگذارند چون معیشت‌شان مشکل دارد. 

نکته دیگر اینکه ورزشکاران استان با کمبود امکانات مواجه هستند، اگر بگویم اعضا تیم‌های لرستان یک دست لباس واحد ندارند و این بسیار جلوه نامطلوبی دارد، هیچ کس تصور نمی‌کند اینها اعضا یک تیم هستند من به عنوان یک قهرمان و عضو تیم ملی توان خرید لباس جودو را ندارم زیرا قیمت آن دو میلیون تومان است.

یعنی عضویت شما در تیم ملی مزایایی ندارد؟

خیر، هیچگونه حمایتی ندارد، من با لباس دیگر ورزشکاران امسال مدال گرفته‌ام تا این حد وضع خراب است، تیم ملی که حقوق نمی‌دهد، هزینه ایاب و ذهاب نیز نداریم برای رفتن به مسابقات، باور کنید توقع چندانی نداریم حتی به پول بلیط اتوبوسی هم قانع هستیم.

من در حال حاضر سرباز هستم و تصمیم گرفتم بعد سربازی ورزش را کنار بگذارم چون در نهایت آینده‌ای ندارم، تیم ملی برای من تنها اسمش بزرگ بود، متولیان و مسوولان ورزشی  از حال من خبری ندارند.

ظرف سال‌هایی که عضو تیم ملی بودم هیچ توجهی و حمایتی را شاهد نبودم هزینه ایاب و ذهاب را به من پرداخت نکردند چه برسد به حمایت‌های دیگر، فضا برای ورزشکاران و قهرمانان فراهم نیست هرچه هست محرومیت است.

همه شهرها مراسم تجلیل از قهرمانان ورزشی دارند اما اینجا خبری از تجلیل نیست، به نظر می‌رسد کسی به فکر ورزشکاران جوانان و نوجوانی که با هزاران امید و آرزو پا به این عرصه گذاشته‌اند نیست.

 

سخن آخر...

با شناختی که از توانایی و استعداد خود دارم از پتانسیل لازم برای کسب مدال المپیک و دیگر مدال‌های جهانی برخوردار هستم، اما پشتوانه‌ای ندارم، درست است پشتکار و استعداد نقش مهمی در موفقیت دارد، اما واقعیتی که متولیان ورزشی استان و کشور باید به آن توجه کنند این است که وجود حمایت‌های مالی و معنوی برای موفقیت نیز ضروری است.

این مهم در استان به شدت مورد غفلت قرار گرفته، برخی اوقات احساس می‌کنم 12 سال از بهترین روزهای زندگیم را در ورزش هدر داده‌ایم، تا این حد دلسرد و بی‌انگیزه شده‌ام.

گفت‌وگو از نسرین صفربیرانوند

انتهای پیام/


 

منبع خبر: فارس

مطالب مرتبط:
برچسب ها: ورزش ورزش لرستان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: