یادداشت و تفسیر
حسینیه امت ساز مهرداد بذرپاش
حسینیه امت ساز
وزارتخانه جدید و مدیران بی‌کفایت محمدرضا سبزعلیپور
وزارتخانه جدید و مدیران بی‌کفایت
باز هم ساده‌انگاری در مشکلات نظام تعلیم و تربیت اردوان مجیدی
باز هم ساده‌انگاری در مشکلات نظام تعلیم و تربیت
کشور با من بمیرم تو بمیری اداره نمی‌شود! حسین شریعتمداری
کشور با من بمیرم تو بمیری اداره نمی‌شود!
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق سید‌محمدمهدی غمامی
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد محسن زنگنه
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد
چرا از ترامپ متشکریم؟ حسین رجایی
چرا از ترامپ متشکریم؟
انتخابات و جریان نفوذ! محمدکاظم انبارلویی
انتخابات و جریان نفوذ!
آرشیو
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
عوارض تاریخ انتخابی روز تولد برای مادر و نوزاد آرزوهای فانتزی و ریسک بر سر سلامت کودک
عوارض تاریخ انتخابی روز تولد برای مادر و نوزاد
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص) «صاحب‌خانه‌ صلواتی» ایران را بشناسید
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص)
شکر خدا سرطان دارم من مهدی شادمانی‌ام!
شکر خدا سرطان دارم
 400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک! داستان خبرسازترین تنگه دنیا
400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک!
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان مسجدی که ۵۰۰ نیازمند را زیر پوشش دارد/
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد بفرمائید کامتان را شیرین کنید!/
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد
آرشیو
با اعتماد به‌ نفس و قاطع باشید

برای قاطعیت و بیان احساسات و تمایلات درونی با اعتماد به‌ نفس کامل لازم است 2 نوع رفتار را یاد بگیرید؛ نه گفتن و اظهار عدم تمایل، بیان احساسات منفی و مثبت.

کد خبر: ۲۱۸۸۴
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۸

خیلی کم‌رو و خجالتی هستم، اعتمادبه‌نفس و قدرت دفاع از خود ندارم و هر وقت عصبانی می‌شوم گریه‌ام می‌گیرد و چون راحت نمی‌توانم خواسته‌ام را بگویم همه از من سوءاستفاده می‌کنند لطفاً کمکم کنید.
ما آدم‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و برای زندگی کردن، رشد و تکامل لازم است که در جمع زندگی کنیم اما برای اینکه بتوان به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرد باید مهارت‌های لازم را یاد گرفت، دراین‌باره اطلاعات کافی داشت و اعتماد‌ به‌ نفس، قاطعیت و مهارت کلامی خوبی هم پیدا کرد.

برای قاطعیت و بیان احساسات و تمایلات درونی با اعتماد به‌ نفس کامل لازم است 2 نوع رفتار را یاد بگیرید؛ نه گفتن و اظهار عدم تمایل، بیان احساسات منفی و مثبت.

مهارت نه گفتن و اظهار عدم تمایل
مهارت نه گفتن و نپذیرفتن به روش مناسب و در شرایط و زمان مناسب، یکی از مهارت‌هایی است که باید یاد بگیرید تا بتوانید به‌راحتی و بدون اینکه آسیبی ببینید در اجتماع زندگی کنید.

هنگام رد کردن یک درخواست بهتر است به موارد زیر توجه کنید:
شرح دادن و مشخص کردن موضع؛ نه من نمی‌توانم.
بیان و شرح علت: امروز باید کار دیگری انجام بدهم.

همدلی: نشان دادن اینکه متوجه اهمیت موضوع شده‌اید؛ امیدوارم راه دیگری پیدا کنید. برای تمرین این مهارت لازم است خودتان را در شرایطی مانند تعارف به مصرف مواد، پذیرفتن رشوه و انجام یک کار دیگر درحالی‌که موظفید کار دیگری را انجام دهید، تصور کنید.

نه گفتن حق شماست و هر جا که دلتان بخواهد و تشخیص بدهید لازم است، می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما این را هم بدانید که این کار گاهی ممکن است عواقب جدی و وخیمی داشته باشد. مثلاً زمانی که سرپرست یا رئیستان درخواست کاری از شما داشته باشد و از شما بخواهد اضافه‌کار بایستید، درحالی‌که شب مهمان‌دارید و به خانواده‌تان قول داده‌اید زود به خانه می‌روید.

نکته دیگر این است که نحوه رد کردن درخواست دیگران و نه گفتن در شرایط مختلف متفاوت است. وقتی یک درخواست مضر را رد می‌کنید، لازم نیست با طرف مقابل همدردی کنید؛ در این حالت لازم است با تأکید، درخواست را رد کرده و دلیلتان را هم بیان کنید.

مهارت بیان احساسات
اینکه شما بتوانید حالات و احساسات درونی‌تان را به‌راحتی به دیگران بگویید، در داشتن روابط سالم و شفاف خیلی مهم و مؤثر است. شما باید یاد بگیرید احساسات منفی و مثبتتان را به‌سادگی بیان کنید. احساسات مثبت را نشان دهید؛ مثلاً چه شغل خوبی پیدا کرده‌ای. احساسات منفی را هم بیان کنید؛ من از کاری که انجام داده‌ای ناراحت شدم.

خجالتی

بیان علت احساسات و توضیح دادن درباره آن‌ها به‌ویژه در نشان دادن و ابراز احساسات منفی لازم است. بیان علت احساسات مثبت و تعریف و تمجید هم در ایجاد روابط سالم و ایجاد صمیمیت بیشتر، مؤثر است اما این مهم است که شما تشخیص بدهید در شرایط و موقعیت‌های مختلف از جملات و عبارات مناسب استفاده کنید. در هر دو این مهارت‌ها داشتن قاطعیت ضرورت جدی دارد.

وقتی یک درخواست مضر را رد می‌کنید، لازم نیست با طرف مقابل همدردی کنید؛ در این حالت لازم است با تأکید، درخواست را رد کرده و دلیلتان را هم بیان کنید


برای اینکه قاطع باشید لازم است نکات مربوط به مهارت قاطعیت و بیان احساسات خود را یاد بگیرید و در شرایط و موقعیت‌های مختلف از جملات و عبارات مناسب استفاده کنید.

رعایت موارد زیر به شما کمک می‌کند بهتر و با اعتماد به‌ نفس بیشتری بتوانید حرف، نظر، عقیده و احساس درونی‌تان را با دیگران مطرح کنید.
تماس چشمی: مطمئن شوید شخصی که با او صحبت می‌کنید از هر چیز دیگر برایتان مهم‌تر است. بیشتر وقت را به او نگاه کنید اما تمام‌وقت را در چشم‌هایش زل نزنید.

حالت بدن: سعی کنید کاملاً روبه‌روی فرد قرار بگیرید، صاف بایستید یا بنشینید.

رعایت فاصله: احساس کردن بو یا گرمای نفس طرف مقابل به این معناست که خیلی به او نزدیک شده‌اید، فاصله مناسب را رعایت کنید.

حرکات دست: برای بیان گفته‌هایتان از حرکت دست‌هایتان کمک بگیرید اما در این کار زیاده‌روی نکنید تا فردی که از دور شما را می‌بیند تصور نکند در حال اجرای دکلمه هستید یا عصبی شده‌اید.

حالات چهره: چهره شما باید با احساسات و آنچه می‌گویید هماهنگ باشد. وقتی ناراحت هستید نخندید و وقتی شاد هستید اخم نکنید. یک چهره آرام و رضایتمند، بهترین حالت برای نشان دادن شادی و یک چهره آرام و جدی بهترین حالت برای نشان دادن ناراحتی است.

طنین و تغییر بلندی صدا: هنگامی‌که می‌خواهید یک جمله قاطعانه بگویید، لازم است که شنیده شوید؛ برای این کار باید به طنین صدایتان توجه کنید؛ گاهی شاد، گاهی محکم و گاهی ملایم صحبت کنید و روی برخی بخش‌های کلام تأکید کنید و بلندی صدایتان را تغییر دهید.

روان و سلیس صحبت کردن: این نکته خیلی مهم است که کلمات مناسب را روان و سلیس و جملات را با مفاهیم هدفمند بیان کنید تا شنوندگان کسل و بی‌حوصله نشوند.

وقت مناسب: وقتی شما احساسات منفی‌تان را بیان می‌کنید یا تقاضا و درخواستی از کسی دارید، در نظر گرفتن زمان بسیار مهم است. یک هفته بعد ممکن است خیلی دیر باشد. از طرفی ابراز احساسات در آخرین لحظات، ممکن است کار درستی نباشد. زمان مناسب را برای این کار انتخاب کنید تا طرف مقابل برای تصمیم‌گیری وقت داشته باشد.

گوش دادن: گوش دادن و خوب و با دقت شنیدن بخش مهمی از بیان درخواست است. وقتی می‌خواهید احساساتتان را بدون اینکه قوانین دیگران را زیر پا بگذارید برای آن‌ها بیان کنید لازم است فرصتی برای پاسخ دادن به آن‌ها بدهید.

مقدار و حجم جملات: آنچه شما می‌گویید بخش بسیار مهم و بااهمیتی از ابراز احساسات، رد کردن یا درخواست یک موضوع است. بسته به آنچه می‌گویید و آنچه می‌خواهید انجام دهید، مقدار و حجم جملات ممکن است متغیر باشد.


منبع: تبیان

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: