یادداشت و تفسیر
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق سید‌محمدمهدی غمامی
پروژه آمریکایی تغییر دولت عراق
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد محسن زنگنه
پیوستن به اوراسیا؛ خوب یا بد
چرا از ترامپ متشکریم؟ حسین رجایی
چرا از ترامپ متشکریم؟
انتخابات و جریان نفوذ! محمدکاظم انبارلویی
انتخابات و جریان نفوذ!
چرا درِ این جاسوسخانه را نمی‌بندید؟! حسین شریعتمداری
چرا درِ این جاسوسخانه را نمی‌بندید؟!
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی صالح قاسمی
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم! مهدی فضائلی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم!
20 نکته در باب گفتمان مقاومت محمدکاظم انبارلویی
20 نکته در باب گفتمان مقاومت
آرشیو
امام و رهبری
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است رهبر معظم انقلاب:
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است
کاهش تعهدات هسته‌ای فیلم/ بین سطورِ
کاهش تعهدات هسته‌ای
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی شرح حدیث اخلاق
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند طی احکام جداگانه صورت گرفت
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند
آرشیو
حوادث
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد تصادف رانندگی
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز حادثه
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد فرمانده انتظامی بروجرد:
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد
آرشیو
گزارش
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص) «صاحب‌خانه‌ صلواتی» ایران را بشناسید
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص)
شکر خدا سرطان دارم من مهدی شادمانی‌ام!
شکر خدا سرطان دارم
 400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک! داستان خبرسازترین تنگه دنیا
400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک!
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان مسجدی که ۵۰۰ نیازمند را زیر پوشش دارد/
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد بفرمائید کامتان را شیرین کنید!/
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید! جولان سودجویان؛
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید!
آرشیو

بچه‌ها یکی‌یکی به همراه مادرهایشان و عروسک به بغل وارد می‌شوند. جایزه‌های روی میز را که می‌بینند دلشان غنج می‌رود. اولین صندلی خالی که پیدا می‌کنند می‌نشینند و پارچه‌ها و نخ و سوزن و قیچی‌شان را از کیف‌هایشان درمی‌آورند و روی میز ولو می‌کنند. کم‌کم میزها شبیه میز خیاط‌خانه می‌شود! خیاط‌خانه‌ای شاد برای عروسک‌ها.

کد خبر: ۲۱۸۸۸
تاریخ انتشار: جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶

فاطمه شعبانی: دخترها از کودکی مادری را با عروسک‌هایشان تمرین می‌کنند. عروسک‌هایشان را شیر می‌دهند برایشان لالایی می‌خوانند و روی پا می‌گذارند آن‌قدر تکانشان می‌دهند تا بخوابند. گاهی عروسک‌ها بدقلقی می‌کنند و حرف گوش نکن می‌شوند. دخترها عروسک‌ها را دعوا می‌کنند تا تربیتشان بد نشود! عروسک‌ها برای دخترها بچه‌های فرضی آینده‌شان هستند که با آن‌ها مادری را تمرین می‌کنند. کانون قرآن فرهنگسرا اشراق در دهه کرامت در یک اقدام نمادین با اجرای مسابقه «عروسک باحجاب قشنگ من» از بچه‌ها خواستند به همراه عروسک‌هایشان وسایل خیاطی به آنجا بروند و برای عروسک‌هایشان چادر و روسری بدوزند و باحجابشان کنند. مجریان این برنامه امیدوار هستند علاوه بر رقم زدن یک روز شاد و مفرح خاطره خوب حجاب را در بچه‌ها ماندگار کنند.

 

خیاط‌خانه دختربچه‌ها

بچه‌ها یکی‌یکی به همراه مادرهایشان و عروسک به بغل وارد می‌شوند. جایزه‌های روی میز را که می‌بینند دلشان غنج می‌رود. اغلب در اولین صندلی خالی که پیدا می‌کنند می‌نشینند و پارچه‌ها و نخ و سوزن و قیچی‌شان را از کیف‌هایشان درمی‌آورند و روی میز ولو می‌کنند. کم‌کم میزها شبیه میز خیاط‌خانه می‌شود! یکی از بچه‌ها با دقت سوزن را نخ می‌کند و مادر کمکش می‌کند تا برای نخستین بار دوختن را تجربه کند و یکی دیگر از دختربچه‌ها عروسکش را ایستاده نگه می‌دارد تا مادر چادرش را اندازه بزند، دختر با زبان شیرین به عروسکش نهیب می‌زند: «تکون نخور مامان چادرت را کج می‌برد.» محمد همراه خواهرش آمده و به مادر و خواهر در دوختن چادر کمک می‌کند یکی از دخترها یواشکی می‌گوید: «محمد که پسره عروسک نداره برای چی آمده؟.» مامان محمد به خنده می‌گوید: «پسر من تمرین می‌کند که بزرگ شد حاج‌خانم و دخترش را باحجاب کند.» محمد لبخند ریزی می‌زند و خجالت می‌کشد.

 

تبلیغ حجاب با عروسک

حاجیه‌خانم «فاطمه حسینی» 23 سال است مسئول کانون قرآن فرهنگسرای اشراق است و در این کانون معلم و مربی قرآن برای مهدکودک‌ها و مهد قرآن و مراکز قرآنی تربیت می‌کند. این کانون قرآن در مناسبت‌های مختلف مراسم متعددی برگزار می‌کند و امسال هم در دهه کرامت با اجرای این برنامه امیدوار است بچه‌ها را به سمت حجاب سوق دهد. «سمانه کاشانی» طراح مسابقه عروسک باحجاب قشنگ من درباره این مسابقه می‌گوید: «آستان قدس رضوی در دهه کرامت طرح اولیه و اسم این برنامه را به ما داد و اینکه چگونه اجرا کنیم و مسابقه چطور باشد و باقی مسائل را خودمان با کمک حاجیه‌خانم حسینی مسئول کانون قرآن فرهنگسرا اشراق و باقی دوستان برنامه‌ریزی کردیم. بعد از تصویب طرح اندکی تبلیغات کردیم و از بچه‌ها خواستیم که با عروسک‌ها و نخ و سوزن و پارچه در این مسابقه شرکت کنند و برای عروسک‌هایشان چادر و روسری بدوزند. البته ما برای همه شرکت‌کننده‌ها جایزه تهیه کردیم تا بچه‌ها هر بار که جایزه‌ها را ببینند یاد حجاب بیفتند ان شاالله این کار ما قدم کوچکی برای گرایش بچه‌ها به حجاب باشد.»

 

‌فرهنگ‌سازی به سبک عروسکی

مریم مختاری که دختر 6 ساله‌اش را برای این مسابقه آورده است درباره تأثیر اجرای چنین برنامه‌هایی می‌گوید: «عروسک‌ها نقش بسزایی در تربیت بچه‌ها دارد. در غرب روی این مسئله خیلی برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کنند. نمونه‌اش عروسک باربی است. می‌گویند در یک مقطع زمانی دخترهای آمریکایی دوست داشتند مثل باربی به‌شدت لاغر شوند و بچه‌دار نشوند برای همین تولیدکنندگان باربی عروسک‌های چاق و عروسک حامله را ساختند تا بچه از کودکی برایش جا بیفتد که یک دختر به ذات مادر است. متأسفانه ما از اثر عروسک بر تربیت بچه‌ها غافل شده‌ایم. مادربزرگ‌های ما با همین پارچه و نخ و سوزن عروسک درست می‌کردند و برایشان لباس می‌دوختند این عروسک بازی تمرین زندگی بود. امروز وقتی شنیدیم چنین برنامه‌ای است خوشحال شدم نه برای مسابقه‌اش بلکه برای اینکه هم روز شاد را بگذراند هم باحجاب بار آوردن فرزند را تجربه کند و هم با جایزه‌ای که می‌گیرد حجاب برایش یک خاطره شیرین شود.»

 

سال دیگر برنامه بهتر

بچه‌ها عروسک‌های باحجابشان را روی میز کنار جوایز می‌گذارند اسم تک‌تک بچه‌ها را می‌خوانند و بچه‌ها با ذوق و شوق جوایزشان را می‌گیرند. ضحی عروسک باحجابش را بغل کرده و می‌بوسد و جایزه وسایل خیاطی‌اش را در کیفش می‌گذارد اسم عروسک ضحی هم ضحی خانم است و از اینکه عروسکش امروز باحجاب شده خیلی خوشحال است. یاسمن با شیرین‌زبانی خاصی از عروسکش حرف می‌زند عروسکش هدیه تولدش است: «امروز روز تولد عروسکم است و من بهش یک روسری و یک چادر جایزه داده‌ام. اگر دختر خوبی باشد مامانم قول داده بازم برایش چادر بدوزد.»

دختربچه‌ها شاد و خوشحال با عروسک‌هایی که حجاب خوشگل‌ترشان کرده است یکی‌یکی خارج می‌شوند و برگزارکنندگان مسابقه امیدوارند سالهای آینده این برنامه را بهتر و در سطح وسیع‌تر اجرا کنند.


 

منبع خبر: فارس

مطالب مرتبط:
برچسب ها: حجاب عفاف 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: