یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو
نسرین صفربیرانوند گزارش می‌دهد

پس از سیل اخیر در لرستان مسوولان وعده دادند در کوتاه‌ترین زمان ممکن زمین مورد نیاز را برای ساخت منازل جدید در اختیار سیل‌زدگان قرار دهند که این وعده در موعد مقرر عملی نشد تا شاهد گلایه سیل‌زدگان نسبت به این موضوع باشیم..

کد خبر: ۲۱۹۴۹
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰

به گزارش لرسو؛ نکته‌ای که پس از سیل فروردین در کانون توجه قرار گرفت تامین زمین مورد نیاز برای افرادی بود که واحدهای مسکونی آنها در بستر و حریم رودخانه قرار داشت که این وظیفه به اداره راه و شهرسازی استان محول شد.

در همین راستا تکمیل واحدهای مسکن مهر پلدختر و بازسازی محور پلدختر _خرم‌آباد از دیگر وعده‌های دولت بود.

 اکنون اما با گذشت چندماه طبق برخی مستندات و اظهار نظر افراد آسیب دیده از سیل، زمین مورد نیاز به آنها واگذار نشده است.

 

بسیاری از شهروندان پلدختری از خلف وعدن مسوولان و تاخیر در واگذاری زمین گلایه داشته و خواستار تسریع در انجام این موضوع هستند.

سیل زدگان می‌گویند انتظار می‌رفت پیش از آنکه گرما به اوج خود برسد کار واگذاری زمین و ساخت منازل انجام شود اما متاسفانه این موضوع محقق نشد.

حال سیل زدگان انتظار دارند هر چه سریع‌تر زمین‌ها واگذار شده و بازسازی پیش از رسیدن فصل بارندگی‌ها انجام شود.

بازخوانی وعده مسوولان

با وجود گلایه سیل زدگان از وضعیت موجود مسوولان راه و شهرسازی معتقدند این اداره کل به وظیفه خود در راستای تامین زمین عمل کرده‌ اما برخی موانع در این زمینه وجود داشته است.

 

به منظور آگاهی بهتر در ارتباط با انچه مسوولان گفته بودند در زیر به برخی از وعده‌های آنان در خصوص تعیین تکلیف زمین برای افراد سیل زده اشاره می‌کنیم.

استاندار لرستان 26 فروردین در جمع خبرنگاران: «تعیین تکلیف زمین برای واحدهای تخریبی از سیل در دستور کار قرار دارد»

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن 5 اردیبهشت: «حدود 10 هکتار زمین در شهر معمولان برای تخصیص به افراد آسیب دیده از سیل قطعه بندی کرده و در اختیار بنیاد مسکن قرار داده‌ایم و صبح پنج شنبه این زمین‌ها به مردم واگذار می‌شوند.»

استاندار لرستان در جلسه برگزاری شورای مسکن 8 اردیبهشت: «در جلسه امروز مصوب شد تا پایان هفته حداقل 200 قطعه زمین در پلدختر مشخص شود.»

این‌ها تنها نمونه‌ای از وعده مسوولان در ارتباط با تامین زمین برای سیل‌زدگان است.

همانگونه که مشخص است در حالی که مسوولان حدود 20 روز پس از سیل وعده داده بودند مشکل واگذاری زمین برطرف می‌شود، اما این موضوع با گذشت چند ماه هنوز پابرجاست تا مشخص شود مسوولان به خوبی نتوانسته‌اند این وعده خود را در موعد مقرر در قبال سیل زدگان عملی کنند.

حال خبرنگار فارس به منظور آخرین وضعیت واگذاری زمین به سیل زدان جهت بازسازی و ساخت منازل در مناطق مورد نظر، پیگیری‌هایی انجام داده است که در زیر به اطلاع می‌رسد.

 

زمین آماده واگذاری است

خالقی اما در خصوص تعیین تکلیف زمین برای افرادی که واحدهای مسکونی آنها در بستر وحریم رودخانه احداث شده، تصریح کرد: 4 هکتار زمین چسبیده به شهر را از مالکان با اعتباری بالغ بر 6 میلیارد تومان خریداری کردیم.

وی افزود: این 4 هکتار در قالب 105 قطعه به بنیاد مسکن  تحویل داده شد و منتظر هستیم بنیاد مسکن کارهای زیرساختی را انجام دهد تا ما طی قراردادی قطعات را به طور رایگان به مردم واگذار کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان تصریح کرد: پس از پایان کار بنیاد مسکن قرارداد واگذاری زمین تا پایان تیرماه انجام می‌شود.

خالقی در باره تعیین تکلیف زمین مورد نیاز در معمولان نیز توضیح داد: در معمولان ده هکتار زمین را که چسبیده به شهر بود به بنیاد مسکن تحویل دادیم و پس از رفع مشکل معارض کارها روال خود را طی می‌کند.

 وی با اشاره به اینکه  کار واگذاری زمین در معمولان نیز تا پایان تیرماه انجام می‌شود، عنوان کرد: تفکیک قطعات تاکنون به ما اعلام نشده اما به نظر می‌رسد مساحت زمین در معمولان بیش از نیاز واحدهای تخریب شده  است.

علل طولانی شدن روند واگذاری

 

مدیرکل راه و شهر سازی لرستان  درباره علل به طول انجامیدن واگذاری زمین گفت: در پل‌دختر وجود کشت و کار در زمین خریداری شده همچنین آماده سازی زمین به دلیل آبرفتی بودن خاک پل‌دختر از جمله این دلایل است.

خالقی با بیان اینکه آماده سازی واحدهای نیمه کاره مسکن مهر پل‌دختر برای افراد آسب دیده نیز به راه و شهرسازی محول شد، تصریح کرد: طبق مصوبه جلسات ستاد بحران قرار بود تعدادی از واحدهای تکمیل نشده مسکن مهر که در حال اتمام است برای اسکان افراد سیل زده آماده شود که با کمک پیمانکاران و مالکان مسکن مهر توانستیم طی یک ماه 60 واحد را تکمیل کنیم.

وی افزود: این واحدها دارای آب، برق و گاز بوده همچنین سیستم سرمایشی آنها توسط یک خیر تامین شد.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اجاره بها این واحدها در قالب کمک بلا عوض معیشتی در برای یکسال پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/

گزارش از نسرین صفربیرانوند


 

منبع خبر: فارس

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سیل لرستان سیل 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: