یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو
هزار راه نرفته برای پیشرفت لرستان

بالا بودن نرخ بیکاری، بزرگ ترین معضل شهری استان است، به طوری که خیابان های شهرها را، به جولانگاهی برای جوانان تبدیل شده اند.

کد خبر: ۴۹۱۶
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۴۳

استان لرستان به واسطه عدم توجه کافی مسئولان گذشته و حال، با دارا بودن نرخ بیکاری 21 درصد به طور رسمی( البته در آمار غیر رسمی به بیش از 40 درصد میرسد) طی چند سال گذشته، رتبه نخست کشور را به یدک می کشد.

این استان در دوران سازندگی ، در زمان اصلاحات و در زمان دولت چند میلیونی نتوانست باری از مشکلات مردم را کاهش دهد و هر روز شاهد تولد یک مشکل دیگر بوده است.

کم توجهی مسئولین تا آنجا بود که در دوره های قبلی حتی مسئولین استانی و نمایندگان مجلس آن خیانت بزرگ را در حق این استان انجام دادند و پتروشیمی لرستان را به کام مردم استان مرکزی شیرین کردند و امروز فقط مردم لرستان باید افسوس و حسرت آن را برای خود داشته باشند.

آمار رشد منفی جمعیت و بالا بودن طلاق در این استان حکایت از این دارد که بیکاری توانسته به خوبی بر روند زندگی مردم تاثیر بگذارد و نمودهای خود را در جامعه منعکس کند.

جوانان که اغلب شغلی برای گذران زندگی ندارند مجبور به ترک استان و یا پرداختن به شغلهای کاذب میکنند و برخی هم در کوچه پس کوچه های شهر جوانی را طلف میکنند.

پیاده رو های نه چندان عریض خیابان هایمان، بعد از طلوع آفتاب تا پاسی از شب پذیرای جوانانی شده که با کوله باری از مشکلات به سویی گام برمیدارند که پایانی ندارد و گاه به بی راهه نیز میروند.

گذران وقت برای جوانان در خیابان ها باعث بیشتر شدن دوستی های خیابانی بین دخترها و پسرها شده که این نیز ارتباطات نامشروع را افزایش می دهد و در آینده باعث افزایش سن ازدواج، سست شدن بنیاد خانواده و افزایش تعداد طلاق ها می شود. هر چند آمار طلاق طی 6 ماه نخست سال جاری خود بسیار تکان دهنده است .

ضعف های فرهنگی در کنار بالاترین نرخ بیکاری کشور مشکلات خاصی را میتواند در آینده نه چندان دور برای این استان ایجاد کند ،هرچند که الان نیز بیماری در پیکره این استان وجود دارد.

در سالهای اخیر در استان شاهد ناهنجاری های بسیاری بوده ایم که میتوان به بالا بودن میزان خود سوزی و خود کشی در استان، کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل، کمبود سرمایه گذار در استان، کمبود اعتبارت در حوزه ورزش جهت بالا رفتن سطح سلامت جامعه، کم توجهی به مسائل فرهنگی، بی اعتنایی مسئولین و مدیران کشوری و استانی به مشکلات، تبدیل شدن لرستان به دانشگاه تربیت مدیران، نظارت کافی بر جامعه مدنی و اداری، نداشتن فرهنگ سرا، بی سلیقگی مسئولان در انجام برخی پروژه های عمران شهری نظیر زیر گذرهای احداث شده در خرم آباد، اجرایی نشدن کامل مصوبات سفرهای هیات دولت به لرستان، مکانیزه نبودن زمین های کشاورزی استان، بالا بودن میزان تورم، عدم حمایت از مطبوعات محلی استان و غیره تنها و تنها گوشه بسیار کوچکی از مشکلات عظیم مردم استان است.

لرستان بیش از هر زمان دیگر نیازمند تدبیر ویژه مسئولین برای رفع محرومیت از این استان است و نوش داروی پس از مرگ سهراب چاره کار نیست.

لرستان می تواند به واسطه تاریخ چهل هزار ساله خود و بهره مندی از معدن های غنی، نیروی جوان و تحصیل کرده، زمین های مستعد در حوزه کشاورزی، آب فراوان، امنیت بالا، مکان های دیدنی، گردشکری و طبیعت زیبا، قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب و خلیج فارس به کربلا، وجود امام زادگان، و ... به یکی از قطب های ویژه کشور در حوزه های مختلف تبدیل شود.

اکنون که دغدغه نمایندگان مردم درمجلس عزل و نصب مدیران استان است، وضعیت اقتصاد و معیشت مردم به فراموشی سپرده نشود .

شورای شهر نیز در این وادی فراموش نشود و میبایست سیاستهای این نهاد واکاوی شده تا بیش از آنکه چاره ساز باشد چاره سوز نباشد.

از مدیران جدید استان انتظار میرود نگاهی ویژه و البته فرهنگی و اقتصادی به استان داشته باشد.تا در پایان - چهار ساله نخست - دولت تدبیر و امید، بخش اعظمی از مشکلات لرستان حل شود.

 

 

منبع خبر: سفیر افلاک

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: