یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو
اخبار ویژه روزنامه های پنجشنبه؛

گردانندگان سابقه‌دار در بهار آبروی عارف را خرج نهضت‌آزادی کردند،اصلاح‌طلبان یزد کامروا نشدند،کفش‌پرتاب‌کن‌ها یا نفوذی بودند یا خودسر، چگونه می توان رئيس 11 دولت شد؟...

کد خبر: ۵۱۵۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۱۰

به گزارش مجله شبانه لرسو به نقل از باشگاه خبرنگاران؛

*کیهان

آقای ظریف!مراقب تله‌ فیس‌بوکی باشید


مشغولیت افراطی وزیرخارجه به فضای فیس‌بوکی و بها دادن وی به یک خبر دروغ، تعجب ناظران و تحلیل‌گران را برانگیخته است.در حالی که فیس‌بوک غیرقانونی اعلام شده، دکتر ظریف عملا این رسانه فعال در فتنه‌ سبز را تبدیل به تنها ابزار ارتباطی - یک سویه-کرده است. اما از این موضوع که بگذریم، سندیت قائل شدن وی به یک شانتاژ رسانه‌ای فتنه‌گران موجب تعجب شده است. وی چند روز پیش با اشاره به جنجال رسانه‌ای درباره ضرب و شتم دختر موسوی(!؟) فرض را بر درستی این ادعای دروغ گذاشته و نوشت که آنچه در روز عید غدیر اتفاق افتاد برای همه تلخ بود. نظرات و انتقادات شما را هم در این زمینه دیدم و گرچه توقع دوستان برای موضع‌گیری پیرامون مسائلی که از حوزه مسئولیت من خارج است را غیرواقع‌بینانه می‌دانم، ولی از اینکه صفحه مرا برای اظهارنظرهای خود قابل می‌دانید خوشحالم و از همه شما سپاسگزار، که حتی در پاره‌ای از موقعیت‌ها، اگرچه با تلخی، باز هم به یاد من هستید.

این در حالی است که روز گذشته وزیر دادگستری به عنوان یک مرجع رسمی اعلام کرد ماجرای مذکور ماجراجویی و جوسازی رسانه‌ای بوده است. خبرگزاری دولتی ایرنا نیز پیش از این از قول یک مقام آگاه در وزارت اطلاعات تأکید کرده بود اصل ماجرا حمله یکی از دختران موسوی - در جریان ملاقات با پدر - به مأمور وزارت اطلاعات بوده و «شماری از رسانه‌های ضدانقلاب و بیگانه، متأثر از فضاسازی خلاف واقع عناصر بدخواه و برخی فرزندان خانم رهنورد، مطالب و مواضعی کذب و ناصواب را دستمایه‌ خبری خود قرار داده و اصل ماجرا را وارونه منعکس کردند».

بنابراین جای سوال است که وزیرمحترم امورخارجه، آیا موضع وزارت اطلاعات و دادگستری را خبر می‌داند یا ادعای رسانه‌های ضدانقلاب را و چگونه است که در فضای فیس‌بوکی که پر از نامحرم است، به عملیات روانی رسانه‌های ضد انقلاب تن می‌دهد و عملا در خدمت بازی حمایت از فتنه‌گرانی قرار می‌گیرد که پس از رسوایی بزرگ در آن آشوب‌افکنی و قانون‌شکنی، می‌خواهند خود را مظلوم جلوه دهند.
امیدواریم این موضوع تجربه‌ای برای وزیر محترم امور خارجه شود که اولا بدون تحقیق و لااقل پرس‌وجو از همکاران در مسائل غیرمرتبط با حوزه کاری خود موضع نگیرند و ثانیا خیلی به دوست بودن دوستان فیس‌بوکی و لایک‌ها و احسنت و مرحبای آنها بها ندهند.حسنین هیکل پیش از این در بحبوحه فتنه سال 88 اعلام کرده بود سازمان جاسوسی موساد از فیس بوک برای امور جاسوسی و عملیات روانی استفاده می‌کند. سیا و موساد، از شبکه‌های رسانه‌ای به ظاهر اجتماعی برای جنگ روانی استفاده می‌کنند.

آینه عبرت مرکل برای نوکران ایرانی آمریکا

یک وزیرسابق دولت انگلیس می‌گوید مطمئنا 10 سال جاسوسی شنود مکالمات صدراعظم آلمان از سوی آمریکا مرکل را عصبانی کرده چون او تازه فهمیده که مورد اعتماد نبوده است.اشپیگل اخیرا فاش کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) از سال 2002 تمام مکالمات آنجلا مرکل صدراعظم آلمان را شنود می‌کرده و مرکل در فهرست سرویس جمع‌آوری ویژه NSA قرار داشته است.به گزارش بی‌بی‌سی، کلر شورت وزیر سابق توسعه بین‌المللی دولت انگلیس با بیان این که از شنیدن خبر شنود مکالمات صدراعظم آلمان واقعا شوکه شده، افزود: من مطمئنم مرکل خیلی ناراحت و عصبانی است. آنها (آمریکایی‌ها) دوستانش بودند و حالا او می‌فهمد که به او اعتماد ندارند.

امیدی به مذاکره با آمریکا نیست اما اصولگرایان چیزی نگویند!

یک سایت حق‌العمل‌کار وابسته به جریان فتنه از اصولگرایان خواست به خاطر اینکه احتمالاً مذاکره با آمریکا به شکست می‌انجامد، سکوت کنند تا مسئولیت این شکست به گردن اصولگرایان نیفتد.آینده با تندرو خواندن اصولگرایان می‌نویسد آنها باید خود را برای شکست احتمالی مذاکرات آماده کنند! تا چنانچه این مذاکرات به واسطه طبع پیچیده‌اش، و یا ناتوانی طرف مقابل در درک شرایط، به شکست بیانجامد؛ مسئولیت این شکست بر عهده آنان نیفتد!نویسنده ادامه می‌دهد: من چندان آدم ‌سیاسی‌ای نیستم؛ اما با همه اعتقادی که به راستگویی دیپلماتهایمان دارم، به نتایج این مذاکرات هم امید چندانی ندارم. پس برای تندروها بهتر است سکوت کنند، تا این انگشت اتهام به سوی مقصر اصلی‌اش نشانه رود و اتهام به گردن مجرم حقیقی بیفتد.

شایان ذکر است این سایت اینترنتی جزو جریان رسانه‌ای ذوق‌زده‌ای (وابسته به فتنه‌گران) بود که طی چند هفته گذشته با جعل و تحریف و انتشار اخبار یک‌سویه تلاش کردند خوش‌بینی نسبت به مذاکره با آمریکا را ترویج کنند و توافق با آمریکا را تمام شده قلمداد نمایند و از این جهت، تحلیل اخیر آنها نوعی پیشرفت شعوری و معرفتی است اما معلوم نیست چرا به جای اینکه عذر تقصیر نزد مخاطبان بیاورند و با صدای بلند اعلام کنند که اگر خائن نبوده‌اند لااقل درک سیاسی لازم درباره ماهیت شیطان بزرگ را نداشته‌اند، همچنان تحلیل‌گران منتقد و آگاه نسبت به ماجرا را تخطئه می‌کنند و از آنها می‌خواهند ساکت شوند و واقعیت را گزارش نکنند؟!سایت یاد شده از جمله سایت‌هایی بود که کوشیدند با تحریف سخنان وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا توهین علنی وی در فریبکار ژنتیکی توصیف کردن ایرانیان را کتمان کنند اما ظاهراً تراکم خبرهای حاکی از زورگویی و دغلبازی مقامات آمریکایی، راهی جز فرار به جلوی گردانندگان سایت آینده باقی نگذاشته است.

گردانندگان سابقه‌دار در بهار آبروی عارف را خرج نهضت‌آزادی کردند


فشار به مسئولان و مظلوم‌نمایی برای روزنامه زنجیره‌ای بهار در حالی است که این روزنامه در ارتکاب تخلفات متعدد سابقه‌دار محسوب می‌شود.به دنبال توقیف این روزنامه تحت مدیریت سعید‌ پورعزیزی (مدیرکل اطلاعات و اخبار ریاست‌جمهوری در دولت اصلاحات) که در پی جسارت به امامت امیرمومنان علی علیه السلام در آستانه عیدغدیر صورت گرفت، ائتلاف جریان رسانه‌ای ضد انقلاب و فتنه سعی کردند با به حاشیه انداختن خیانت انجام گرفته، برای همکاران بیکار شده روزنامه مذکور اشک تمساح بریزند و توقیف این روزنامه را مجازاتی سنگین وانمود کنند. در همین زمینه برخی همکاران نشریات زنجیره‌ای در حاشیه جلسه دولت به وزیر ارشاد گفته‌اند آیا قول می‌دهید که روند توقیف روزنامه‌ها سیر نزولی داشته باشد و آیا شما از تعطیلی روزنامه بهار متأثر شدید؟ که علی جنتی در پاسخ می‌گوید بله ما متأسفیم و قول می‌دهیم!

محمدرضا عارف نیز که مشخصا در انتخابات از سوی روزنامه بهار تبلیغ می‌شد، در دیدار اعضای جامعه فارغ‌ا‌لتحصیلان دانشگاه امیرکبیر، گفته که راه برخورد با «خطای احتمالی» یک رسانه نباید توقیف آن رسانه و بیکار شدن خبرنگاران و کارکنان باشد.مظلوم‌نمایی رسانه‌های زنجیره‌ای و شروع از پله دوم ماجرا در حالی است که مرور سابقه روزنامه بهار نشان می‌دهد این روزنامه طی 13 سال گذشته به خاطر ارتکاب جرایم سنگین 3 بار توقیف شده و این چهارمین بار است که توقیف می‌شود. روزنامه زنجیره‌ای بهار نزدیک به حزب مشارکت اولین‌بار در تاریخ 19 مرداد 1379 با حکم رئیس شعبه 1458 دادگاه عمومی تهران توقیف شد. این توقیف بنابر اعلام دادگاه به خاطر عدم توجه به تذکرات متعدد صورت گرفت. اطلاعیه دادگاه اعلام می‌کرد: این روزنامه مبادرت به درج و انتشار اخبار ساختگی و کذب علیه نهادها و مسئولان نظام به قصد تشویش اذهان عمومی و تشنج‌آفرینی نموده است.

روزنامه بهار همچنین در تاریخ‌های 22 دی‌ماه 1381 و 30 خرداد 1389 به خاطر محکومیت کیفری مدیرمسئول، اهانت به مسئولان رسمی، انجام فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب و افترا به نهادهای رسمی توقیف شده اما با خوش‌خیالی و کوتاهی برخی مراجع رسمی مجددا امکان فعالیت پیدا کرد که سرانجام کار را به انکار امامت و ولایت امیرمومنان در آستانه عیدغدیر رساند این توسط قلم یکی از اعضای نهضت آزادی نگاشته شده بود. در واقع عدم مجازات مدیر و گردانندگان اصلی این نشریه باعث گستاخی و حرمت‌شکنی اخیر وی شد و این در حالی است که مجازات افراد سابقه‌دار قانونا تشدید می‌شود.

پیش از این سایت اصلاح‌طلب فرارو اعلام کرده بود 100 درصد سهام روزنامه بهار به بنیاد امید ایرانیان (وابسته به محمدرضا عارف) واگذار شده است و گفته می‌شود در زمان انتخابات این میزان 55 درصد کل سهام روزنامه بود و در اختیار حمید عارف فرزند محمدرضا عارف قرار داشت.سایت اینترنتی روز آن‌لاین نیز که توسط شماری از روزنامه‌نگاران فراری اداره می‌شود، به نقل از یک روزنامه‌نگار در تهران، از خوشحالی «صادق» (مشاور ارشد دکتر روحانی) نسبت به تعطیلی بهار خبر داده و می‌افزاید: «پس از رفع توقیف روزنامه بهار و انتشار آن در دوره جدید یعنی دی‌ماه سال گذشته، مدیرمسئول روزنامه برای روزنامه با اسپانسرهای زیادی وارد گفتگو شد که همان ابتدا با پسر محمدرضا عارف یعنی حمید عارف از طریق یکی از دوستان آشنا می‌شود. حمید عارف تازه از آمریکا به تهران آمده بود، آن هم برای اینکه زمینه کاندیداتوری پدرش را فراهم کند.

 براین اساس بین حمید عارف و سعید پورعزیزی با هدف حمایت از عارف در انتخابات ریاست‌جمهوری قراردادی به امضا می‌رسد. ابتدا سهامی میان دو طرف رد و بدل نمی‌شود و تنها در این حد بود که از عارف در انتخابات حمایت شود در ازای آن برخی هزینه‌ها از جمله وسایل مورد نیاز تحریریه و کامپیوترها و... و بخشی از حقوق توسط مجموعه عارف پرداخت شود. بعد کم‌کم و حدود اسفندماه قراردادها توسعه پیدا می‌کند به این ترتیب که 55 درصد از سهم روزنامه به حمید عارف واگذار می‌شود. براین اساس مقرر می‌شود که سهم بیشتری از پرداخت‌های روزنامه توسط عارف باشد، هر چند در این میان گاه اختلاف‌هایی به وجود آمده مبنی بر اینکه پورعزیزی هم باید در پرداخت‌ها سهمی داشته باشد و همین اختلافات در یک یا دو ماه منجر به تاخیر در پرداخت حقوق تحریریه شد. با این حال با پادرمیانی‌هایی این اختلافات فیصله پیدا می‌کند. اما پسر عارف با اکراه سهم خود را پرداخت می‌کرد چرا که معتقد بود باید روزنامه هر روز عکس عارف را عکس یک کند. در جلسه‌ای با حضور تحریریه روزنامه بهار با اعضای ستاد عارف، آقای توفیقی هم‌چنین درخواستی داشت. آقای صالحی‌امیری که آن زمان در ستاد عارف بود و بعد با خارج کردن برخی طرح‌های این ستاد به ستاد روحانی رفت،

 هم‌چنین اعتقادی داشت. یعنی تفکر حاکم بر دفتر عارف این بود که چون هزینه روزنامه پرداخت می‌شود، باید روزنامه تمام قد عکس و تیتر عارف را منتشر کند. قرارداد روزنامه اسما بین پورعزیزی و بنیاد امید ایرانیان بوده ولی رسما بین پورعزیزی و پسرعارف بود. در ضمن هفته گذشته هم طی قراردادی قرار بود 100 درصد سهام روزنامه به این بنیاد انتقال پیدا کند. بر همین اساس شورای سیاست‌گذاری تعیین شده بود شامل رسولی محلاتی، پسرعارف و پسر کاظم بجنوردی، رئیس دایره المعارف اسلامی».شایان ذکر است گردانندگان آلوده بهار به بهانه حمایت انتخاباتی از عارف، عملا تبدیل به ارگان سران گروهک نهضت آزادی شده بودند و مصاحبه‌های مفصل و متعددی با عناصری نظیر ابراهیم یزدی و هاشم صباغیان و... به چاپ رساندند.

اصلاح‌طلبان یزد کامروا نشدند

بی‌میلی دولت نسبت به 3 نامزد اصلاح‌طلبان برای استانداری یزد و انتخاب فردی دیگر، موجب دلخوری در میان طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان طلبکار شد.هر چند سیدمحمد میرمحمدی استاندار جدید یزد، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز (وابسته به عیسی کلانتری و نزدیک به کارگزاران) است اما پیش از این طیفی از اصلاح‌طلبان در نامه‌ای به وزیر کشور از وی خواسته بودند از میان (علی‌اکبر اولیاء، غلامعلی سفید و سیدحمید کلانتری) یکی را به عنوان استاندار یزد به دولت معرفی کند. در نامه این طیف به وزیر کشور ادعا شده بود «آنچه مایه نگارش نامه گردید، میدان نیافتن برخی اشخاص و محافلی است که در عین زاویه داشتن با دولت تدبیر و امید و با القای تفرقه میان نیروهای حامی رئیس‌جمهور، درصدد ایجاد فشار و اعمال سلایق شخصی و گروهی در فرآیند انتخاب استاندار هستند.

هیئت دولت در جلسه دیروز خود میرمحمدی را که دارای سابقه معاونت پارلمانی وزارت کشاورزی است، به عنوان استاندار یزد معرفی کرد و این در حالی است که روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد صبح دیروز با پیش‌بینی این انتخاب در تیتر صفحه اول خود نوشته بود «شوک منفی به مردم[!؟] استان یزد با شایعه انتخاب استاندار جدید» آفتاب یزد میرمحمدی را فاقد صلاحیت دانسته بود.ستادهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان در برخی استان‌ها با طلبکاری استانداری را سهم و غنیمت انتخاباتی خود می‌دانند و به همین دلیل برخی کش و قوس‌های جدی در میان ستادها بروز کرده است.

جام جم

درحالی که پیش از این از سلطان قابوس پادشاه عمان به عنوان میانجی ایران و آمریکا نام برده می‌شد، اکنون مقامات عراقی از احتمال پیشنهاد نخست‌وزیر عراق به مقامات آمریکایی برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن خبر می‌دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، این خبر همزمان با سفر نخست‌وزیر عراق به واشنگتن منتشر شده و اختصاص به میانجیگری عراق میان دو طرف در بحران سوریه و نیز پرونده هسته‌ای ایران دارد. با وجود این برخی مقامات آمریکایی گفته‌اند که نیاز چندانی برای میانجیگری با ایران نمی‌بینند.

کفش‌پرتاب‌کن‌ها یا نفوذی بودند یا خودسر

ماجرای پرتاب کفش به‌سوی رئیس‌جمهور در مراسم استقبال از او پس از بازگشت از سفر نیویورک، پس از قریب به 40 روز با واکنش رئیس شورای هماهنگی انصار حزب‌الله روبه‌رو شده و او طی سخنانی در کرسی آزاد‌اندیشی دانشگاه اصفهان گفته است: در آن مقطع دو دسته به استقبال ایشان رفتند؛ یک عده طرفدار و یک عده منتقد. البته کفش‌پرتاب‌کن‌ها یا توهین‌کنندگان که در گروه ما قرار داشتند، یا از نیروهای نفوذی مقابل بودند یا از جریان خودسر.

سخنگوی قوه قضاییه نیز دیروز در حاشیه چهارمین همایش سراسری طب و قضا در شیراز در جمع خبرنگاران درخصوص آخرین وضع توهین‌کنندگان و پرتاب‌کنندگان ‌کفش به رئیس‌جمهور گفت: تاکنون پرونده‌ای برای توهین‌کنندگان به رئیس‌جمهور به دستگاه قضایی ارسال نشده است.

وی با بیان این‌که در این زمینه تحقیقات از برخی افراد انجام شده، گفت: دستگاه قضا بسرعت با افرادی که به شخصیت‌ها، مقامات دولتی و کارکنان در حال خدمت بی‌حرمتی کنند، برخورد خواهد کرد.وی با تائید این‌که برای پرونده پ. الف، بازیگر زن سینما حکم صادر شده است، انتشار برخی اخبار مبنی بر بازداشت وی را تکذیب کرد.

تقوی: پیشنهاد دادند شعار «مرگ بر آمریکا» را حذف کنیم

تنور حرف و حدیث‌ها درباره گفتن یا نگفتن شعار مرگ بر آمریکا هنوز داغ است و در تازه‌ترین اظهارنظرها، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفته که «فقط یک تلفن چندثانیه‌ای بین مقامات ایران و آمریکا برقرار شد، اما بعضی‌ها قند در دلشان آب شده و به ما پیشنهاد می‌دادند شعار مرگ بر آمریکا را از نماز جمعه برداریم. برخی‌ از هول حلیم دارند توی دیگ می‌افتند.»

به گزارش سایت جهان، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در دانشگاه آزاد کرمانشاه عنوان کرده: مگر آمریکا چه کرده که ما باید شعار مرگ بر آمریکا را برداریم؟ مگر نه این است که هواپیمای مسافربری ما را زد، از صدام علیه ایران حمایت کرد، حلقه‌های تحریم را یکی پس از دیگری تنگ‌تر کرد و املاک و دارایی‌های ما را بلوکه کرد؟

سفر شخصی با عنوان «وزیر»

خبرگزاری فارس به نقل از نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس نوشت: خبری که در برخی رسانه‌ها با عنوان «سفر شخصی یک عضو دولت با عنوان وزیر» مطرح شده، مربوط به محمدرضا نعمت‌زاده است.

قاضی‌پور در ادامه با بیان این‌که اگر وزیری قصد سفر شخصی به خارج از کشور داشته باشد، نباید این سفر به عنوان وزیر انجام شود، گفته: آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت اخیرا سفر یک‌روزه‌ به امارات داشته؛ پرسش من از وزیر محترم این است که اگر این سفر شخصی بوده، چرا با عنوان وزیر انجام شده و اگر سفر رسمی بوده، چرا هیچ هیاتی ایشان را در این سفر همراهی نکرده است.

واکنش توکلی به پیشنهاد کرباسچی درباره ناطق‌نوری

پس از آن‌که غلامحسین کرباسچی پیشنهاد کرد، اصلاح‌طلبان با اجماع روی ناطق‌نوری، وارد عرصه انتخابات مجلس دهم شوند، احمد توکلی در واکنشی به این پیشنهاد به فارس گفت: ‌شأن آقای ناطق نوری بالاتر از آن است که مورد استفاده یک حزب یا یک گروه خاص قرار بگیرد.

پخش شیرینی پس از عدم اعتماد مجلس به صالحی‌امیری

سایت انتخاب، از جمله رسانه‌های حامی دولت مدعی شده «بعد از اعلام آرای نمایندگان و منتفی شدن حضور صالحی‌امیری در رأس وزارت ورزش‌ و جوانان، به شکرانه این اتفاق در بخش‌هایی از این وزارتخانه از جمله روابط‌عمومی، معاونت پارلمانی و خبرگزاری وابسته به این وزارت، شیرینی و شکلات پخش شده است!»

براساس گزارش این سایت، «جریانی که در رأس مدیریت این بخش‌ها در وزارت ورزش و جوانان شکل گرفته، تلاش گسترده‌ای برای منتفی شدن حضور سلطانی‌فر و صالحی‌امیری انجام داده و سعی در روی کار آمدن گزینه تحت حمایت خودشان دارند که اکنون ریاست یکی از فدراسیون‌های ورزشی را برعهده دارد و حتی مدعی شده‌اند که در صورت معرفی گزینه‌ای غیر از این شخص، همچنان با قدرت به فعالیت و لابی خودشان برای رای منفی مجلسی‌ها ادامه می‌دهند!»

بازگشت «وطن امروز» روی دکه‌ها

در حالی‌ که انتشار روزنامه «وطن ‌امروز» پس از پنج سال فعالیت مستمر در مردادماه امسال به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود، باشگاه خبرنگاران خبر داده است که از یازدهم آبان و پس از سه ماه، این روزنامه بار دیگر انتشار خود را از سر می‌گیرد.

*ایران

چگونه می توان رئيس 11 دولت شد؟

خبر ديگر اين كه مجتبي رحماندوست نماينده تهران در نطق ميان دستور خود چند پيشنهاد مختلف داد. يكي از آن‌ها خطاب به رئيس جمهور بود به اين شرح؛ هر وزير دولت، جلسات ادواري با كليه وزراي قبلي آن وزارتخانه برقرار كند. در اين جلسه تمامي وزراي ادوار بتوانند آزادانه نظر خود را ابراز كنند تا آقاي روحاني به جاي اين‌كه رئيس دولت يازدهم باشند رئيس 11 دولت شود. او همچنين به ارائه پيشنهاداتي براي مبارزه با مواد مخدر و بيكاري در كشور پرداخت و گفت: پيشنهاد مي‌كنم خيرين مبارزه با موادمخدر در كشور تشكيل شود تا در همكاري با بسيج و ناجا اين ام‌الفساد را از ايران ريشه كن كنند. استانداران هم موظف شوند تا يك شهر از استان خود ولو يك شهر كوچك را از مواد مخدر پاك كنند.وي افزود: همچنين خيرين اشتغال تشكيل شود تا در همكاري با بسيج و وزارت كار و توسعه مشاغل خانگي به اين مهم اقدام كنند.

مداحان سياسي باشند، اما سياست‌زده نه

شنيديم كه جانشين نمايندگي ولي‌فقيه در سپاه تهران خطاب به مداحان پاسدار گفت كه سياسي باشيد اما سياست‌زده نشويد. به گزارش تسنيم، حجت‌الاسلام عبدالله حاج‌صادقي درهمايش سالانه مداحان پاسدار گفته كه مداحان در عين انقلابي و جهادي بودن طوري صحبت نكنند كه بهانه به دست دشمن بدهند. ضمن اين‌كه بايد ظرفيت مخاطبين را بشناسند.حاج‌صادقي به مداحان پاسدار توصيه كرده كه سياسي باشيد، اما سياست‌زده عمل نكنيد. برادري جمله‌اي گفت، ديديم كه چقدر دامن زدند. اصل مداحي را از روزنامه‌هايشان زيرسؤال بردند. بنابراين طوري برخورد كنيد كه بهانه به دست‌شان ندهيد.

يهوديان تاريخ ما را نوشته اند؟


با خبر شديم كه حسين‌ الله‌كرم رئيس شوراي هماهنگي انصار حزب‌الله در دانشگاه اصفهان تاريخ ايران را نوشته يهوديان دانست.‌الله كرم كه با موضوع امريكا تعامل يا تقابل سخن مي‌گفت در پاسخ به سؤالي گفت كه متأسفانه تاريخ ايران و كوروش را اين‌گونه براي ما ساخته‌اند، يهوديان اين تاريخ را ايجاد كرده‌اند. اين را تمام مطالعات تاريخدانان ما اثبات مي‌كند.او در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين‌كه «هم طرفداران دولت و يك جريان خاص و هم‌گروه مقابل آن‌ها مذاكرات هسته‌اي را پذيرفته‌اند»، افزود: اگر به پس از بازگشت آقاي روحاني از نيويورك توجه شود، مي‌بينيم دو دسته به استقبال ايشان رفتند؛ يك عده طرفدار و يك عده منتقد. البته كفش‌پرتاب‌كن‌ها يا توهين‌كنندگان كه در گروه ما قرار داشتند، يا از نيروهاي نفوذي مقابل بودند يا جريان خودسر وارد شده بود.

رد گمانه‌زني‌هاي حضور ناطق نوري در انتخابات آتي مجلس


خبر رسيده كه يک مقام آگاه با اشاره به برخي گمانه زني‌ها نسبت به حضور حجت‌الاسلام والمسلمين ناطق نوري در انتخابات دوره بعد مجلس شوراي اسلامي گفته است: رئيس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري همانگونه که پيش از اين اعلام کرده است قصد حضور در انتخابات را ندارد. به گزارش پايگاه خبري سفير، اين مقام آگاه تصريح کرد: به نظر مي‌رسد گمانه زني براي حضور ايشان در انتخاباتي که هنوز تا برگزاري آن بيش از دو سال مانده است نمي‌تواند خيرخواهانه تلقي شود و اهداف سياسي خاصي به دنبال آن است.

برخي از نزديك شدن خانواده امام به مردم بيم دارند


يك خبر ديگر اين كه نعيمه اشراقي نوه امام خميني(ره) در پي حاشيه‌هايي كه اخيراً براي ايشان پيش آمده طي گفت‌وگويي يك بار ديگر انتساب اظهاراتش عليه شهيدان را تكذيب كرد. او همچنين گفته كه عده‌اي مي‌خواهند ما را خراب کنند.وي در توضيح اين‌كه اين افراد چه كساني هستند گفت: اگر بخواهم شفاف بگويم، دو گروه در امر تخريب چهره و دروغ‌پراکني عليه بيت امام(ره) با هم متحد شده‌اند؛ عده‌اي از افراد تندرو که از اول هم مخالف «جمهوري اسلامي» بودند و مي‌خواستند «حکومت اسلامي» راه بيندازند، همان‌هايي که امام(ره) اجازه ندادند به هدف‌شان برسند و گروه دوم ضدانقلاب خارج‌نشين. اين‌ها نمي‌توانند ببينند که نزديکان امام(ره) به مردم نزديک بشوند و کوچک‌ترين محبوبيتي بين مردم به‌دست بياورند. در واقع از مطرح‌شدن اعضاي خانواده امام(ره) بيم دارند چون مي‌خواهند همان تصويري را که مدنظر خودشان است از بيت امام(ره) نشان دهند.

مديرعامل خبرگزاري مهر استعفا کرد

دست آخر اين كه رضا مقدسي به‌دليل آنچه «شرايط بد مالي» اعلام شده است، از سمت خود در خبرگزاري مهر استعفا کرد. به گزارش ايسنا، مديرعامل خبرگزاري مهر در جلسه‌اي که با دبيران گروه‌هاي خبري اين خبرگزاري داشت، از آن‌ها خداحافظي و خبر استعفاي خود را به آن‌ها اعلام کرد؛ اما هنوز از اين‌که سازمان تبليغات اسلامي، استعفاي او را پذيرفته است يا خير، خبر قطعي در دست نيست.
پيام تيرانداز - سردبير کل خبرگزاري مهر- نيز حدود يک‌ماه پيش از سمت خود استعفا کرد. برخي خبرنگاران اين خبرگزاري در گفت‌وگويي، اظهار کردند که خبرنگاران حق‌التحرير اين خبرگزاري نزديک به دوماه است که حقوق نگرفته‌اند و خبرنگاران قراردادي نيز از دوماه پيش، اضافه‌کاري‌هاي خود را دريافت نکرده‌اند.

جوابيه دانشگاه آزاد

در پي انتشار يك خبر در يکي از سايت‌هاي خبري با عنوان «بازگشت دانشگاه آزاد به دوران مديريت خانوادگي»، مرکز روابط عمومي و اطلاع‌رساني دانشگاه آزاد اسلامي در جوابيه‌اي نوشت: به اطلاع مي‌رساند فرزندان دکتر حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي داراي هيچ گونه مسئوليت رسمي و غيررسمي در سازمان مرکزي و واحد علوم تحقيقات اين دانشگاه نیستند.

*تهران امروز


توضيحات اژه‌اي درباره پرتاب كفش در فرودگاه


سخنگوي قوه قضائيه درباره موضوع پرتاب كفش در فرودگاه هنگام بازگشت رئيس‌جمهور از سفر نيويورك، گفت: از افرادي تحقيق شده ولي هنوز پرونده به دادگاه ارسال نشده است. حجت‌الاسلام و المسلمين محسني‌اژه‌اي در حاشيه چهارمين همايش سراسري طب و قضا در شيراز در جمع خبرنگاران همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر صحت بازداشت پگاه آهنگراني، گفت: اين موضوع صحت ندارد.

رسايي: شب‌نامه كجا بود

حميد رسايي در باره توزيع شب نامه‌اي ضد صالحي‌اميري در روز راي‌گيري در صحن مجلس، گفت: در جريان راي‌گيري صلاحيت وزراي پيشنهادي، برخي از پشت تريبون به عنوان موافق و مخالف اعلام موضع كردند و برخي هم حسب وظيفه نمايندگي خارج از تريبون و به صورت مكتوب موضع‌شان را اعلام كردند از جمله روحانيون مجلس طي نامه‌اي نظرشان را گفتند كه صلاح نمي‌دانند به صالحي‌اميري راي داده شود ضمن اينكه آرزو كردند در جاي ديگري از او استفاده شود. وي افزود: اين در حالي بود كه خانه ملت با تيتر «توزيع‌نامه عليه وزير پيشنهادي در صحن علني» نوشت كه برخي از نمايندگان نسبت به توزيع شب‌نامه در مجلس تذكر داده بودند؛ در حالي‌كه نامه روحانيون به صورت رسمي با اسم و امضا منتشر شده بود. البته من طلبه كوچكي هستم اما آقايان آشتياني، سالك و آقاتهراني كه همه استاد من هستند اين نامه را امضا كرده بودند اما آيا اين شب‌نامه است؟

برادران «ر» متهمان پرونده پتروشيمي

محمدعلي پورمختار، رئيس كميسيون اصل 90 مجلس در گفت‌وگو با «نسيم» از بررسي پرونده پتروشيمي بيستون در اين كميسيون خبر داد و گفت: اين پرونده از سوي وزارت اطلاعات به ما ارجاع شده است. وي افزود: درخصوص نحوه واگذاري اين پتروشيمي مسائلي وجود دارد؛ برادران «ر» از متهمان اين پرونده هستند

دفاع وزير «احمدي‌نژاد » از «روحاني »


نخستين وزير رفاه كابينه محمود احمدي‌نژاد معتقد است حسن روحاني رئيس دولت يازدهم حق دارد از شرايط اقتصادي كشور ناراضي باشد و بايد براي عبور از شرايط سخت كنوني به دولت جديد ياري رساند. پرويز كاظمي در گفت‌وگو با نوانديش با اشاره به اين موضوع گفت: انتظارات از دولت بايد انتظاراتي معقول باشد.به هر حال كشور در هشت سال گذشته ندانم كاري و سوءمديريت‌هاي زيادي را به خود ديد و به همين دليل با وجود درآمدهاي نفتي چشمگير، مشكلات زيادي را تجربه كرد و به همين دليل بايد به حسن روحاني اين حق را داد كه از وضعيت موجود ابراز نارضايتي كند و شرايط را به اطلاع مردم برساند. وي افزود: بايد پذيرفت كه تحريم‌هاي ناجوانمردانه بر اقتصاد ايران اثر گذاشته، اين در حالي است كه مي‌توانستيم تدابيري اتخاذ نماييم كه در اين شرايط قرار نگيريم. متاسفانه با روش‌ها و برخوردهاي نامناسب كشور را در شرايط دشوار قرار داديم كه خروج از آن به سادگي ميسر نيست.

*جمهوری اسلامی


* اسم "محمد" اولين اسم در جهان است. روزنامه اسپانيايي "اي بي‌سي" نوشت: نام محمد برگرفته شده از نام (حضرت) محمد پيامبر اسلام(ص) هم اكنون در جهان بيشترين فراواني را در ميان نام‌هاي مورد استفاده در جهان دارد. به نوشته اين روزنامه، هم اكنون نزديك به 150 ميليون نفر در جهان "محمد" نام دارند. اين روزنامه افزود: نام محمد در پاكستان، هند و بنگلادش، تركيه، ايران و افغانستان بيشترين فراواني را دارد. علاوه بر كشورهاي پرجمعيت مسلمان، در شماري زيادي از كشورهاي غيرمسلمان، نام محمد فراواني بالايي دارد. به عنوان مثال، "محمد" در برخي مناطق فرانسه پرطرفدارترين نام است و در انگليس و اسپانيا هم نام محمد در رتبه ششم پرطرفدار‌ترين اسامي قرار دارد.

* حضور نماينده محجبه در مجلس تركيه نيز آزاد شد. "عبدالله گل"، رئيس‌جمهور تركيه تاكيد كرد: حضور نمايندگان زن محجبه در مجلس تركيه منعي ندارد و محدوديتي براي حضور آنان ديده نمي‌شود. به گزارش ايكنا، وي در مورد "بسته اصلاحات" اخير دولت تركيه كه استفاده از حجاب اسلامي را آزاد اعلام كرده است، گفت: تا آنجا كه من اطلاع دارم، در آيين‌نامه داخلي مجلس نيز چنين ممنوعيتي قيد نشده است. بايد سياستمداران اينگونه مسايل را حل كنند. "جميل چيچك"، رئيس مجلس تركيه، نيز در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به اين سؤال كه آيا نمايندگان زن مي‌توانند وارد مجلس شوند، گفت: مردم اين مسئله را حل كرده‌اند، سياستمداران نبايد درباره موضوعي كه مردم حل كرده‌اند، مسئله‌سازي كنند. "دولت باغچه‌لي"، رئيس حزب "حركت ملي" تركيه نيز در اين باره گفت: حزب ما از حضور نمايندگان زن با روسري در مجلس تركيه با احترام استقبال خواهد كرد. به رغم اينكه هنوز "كمال قليچدار اوغلو"، رهبر حزب مخالف جمهوريخواه خلق، با گرايشات لائيك در اين مورد اظهار نظري نكرده است، برخي از نمايندگان اين حزب در مجلس تركيه با ورود نمايندگان محجبه به اين مكان مخالفت كرده‌اند.

*قدس


پورمحمدی: ماجراجویی بود

تسنیم: مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا برخورد خوبی با دختران میرحسین موسوی صورت نگرفته است، گفت: بیشتر ماجراجویی و جوسازی رسانه‌ای بوده و این حرفها حاشیه‌سازی است و دولت هم بنا ندارد وارد این حاشیه‌ها شود.

درخواست‌نماینده‌ایران ازآمریکا

فردا: غلامحسین دهقانی، سفیر و معاون نماینده دائم ایران در نیویورک روز سه شنبه در مجمع سازمان ملل متحد به عنوان یکی از اعضای جنبش عدم تعهد از مقامات کاخ سفید خواست تا تحریم ها علیه کوبا را قطع کرده و به حق حاکمیت این جزیره احترام بگذارند.

خراسان رضوی نخستین مقصد نیست


تسنیم: محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور در مورد انتخاب خراسان رضوی به‌عنوان اولین مقصد سفرهای استانی اظهار داشت: خراسان رضوی یکی از استان‌هایی است که به لحاظ معنویت مطرح است اما هنوز به عنوان اولین استان انتخاب نشده است.

مدیرعامل مهر استعفا کرد


ایسنا: رضا مقدسی به‌دلیل آنچه «شرایط بد مالی» اعلام شده است،‌ از سمت خود در خبرگزاری مهر استعفا کرد. هنوز از این‌که سازمان تبلیغات اسلامی، استعفای او را پذیرفته است یا خیر، خبر قطعی در دست نیست.

دیپلمات مست عربستانی، خودش رفت

ایسنا: یک مقام آگاه در وزارت خارجه با تکذیب اخبار منتشر شده درباره‌ اخراج دیپلمات عربستان سعودی خاطرنشان کرد: این دیپلمات کشور را ترک کرده و مراتب خروج وی از طریق سفارت عربستان در تهران به وزارت خارجه اعلام شده است.

جنتی: از توقیف بهار متأسفم

فارس: علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: من از توقیف روزنامه بهار متأسفم و امیدوارم راه‌های دیگری به جز توقیف پیدا کنیم. وی همچنین درباره تک خوانی خانم‌ها، اظهار داشت: در این رابطه در بین آقایان مراجع اختلاف نظر وجود دارد. برخی معتقدند اگر صدا مفسده انگیز نباشد، اشکالی ندارد. وزیر ارشاد در خصوص حضورش در کنسرت بانوان، گفت: من اهل این کارها نیستم.

ادعای روزنامه لبنانی درباره نصرا...

فارس: روزنامه النهار لبنان به نقل از برخی منابع 8 مارس که به هویت این افراد اشاره نکرد، مدعی شد که سید حسن نصرا... دبیرکل حزب‌ا... لبنان اخیرا به دمشق سفر کرده و با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرده است.

سخنگوی دولت: مصاحبه نمی‌کنم

ایسنا: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت‌ که بعد از حضور در جلسه علنی مجلس برای دفاع از لایحه اصلاح قانون بودجه 92 در جلسه هیأت دولت حضور یافته بود، خطاب به خبرنگاران رسانه‌ها، گفت: بعد از تصویب لایحه اصلاح قانون بودجه سال 92 با خبرنگاران صحبت می‌کنم.وی افزود: فعلاً بنایی برای صحبت با خبرنگاران رسانه‌ها ندارم.

4 هزار عرب خود را منفجر کرده اند


مهر: فرمانده نیروهای ویژه عراق گفت: حدود چهار هزار عامل انتحاری از کشورهای عربی در کشتار زنان، کودکان و سالخوردگان دخالت داشته اند. وی افزود: از مجموع این افراد 1200 فلسطینی و اردنی،300 سعودی،250 یمنی،200سوری، 99 مصری، 44 تونسی، 40 تن از لیبی، قطر، امارات و بحرین نیز هر کدام 20 عامل انتحاری به عراق فرستاده اند که همگی خود را منفجر کرده اند.

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: