یادداشت و تفسیر
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید مهدی محمدی
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور اختصاصی/
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور
آرشیو
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران لرستان؛ سرزمین جاذبه‌های ناشناخته و بکر/
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر گزارش/
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر
آرشیو
2013 سال گسست روابط آمریکا و اسرائیل است

روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در آستانه سال جدید میلادی، به پیش‌بینی وقایعی پرداخته که احتمالا سال ۲۰۱۳ می‌توان شاهد آن‌ها بود.

کد خبر: ۶۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۰

روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» به مناسبت آغاز سال جدید میلادی، در مصاحبه با کارشناسان مختلف، پیش‌بینی‌هایی از رخدادهای احتمالی جهان در سال 2013 انجام داده است. این موضوعات از اروپا تا خاورمیانه را در بر می‌گیرد و کارشناس‌های این نشریه به سوالات مختلفی که در زمینه رخدادهای سال آینده وجود دارد، پاسخ داده‌اند. یکی از موضوعاتی که در اوایل این یادداشت به آن پرداخته شده، بحث چگونگی روابط ایران و آمریکا و احتمال درگیری نظامی دو طرف در سال 2013 است.

«فیلیپ استیفنز» کارشناس «فایننشال تایمز» در پاسخ به این سوال که آیا دولت اوباما در سال 2013 به ایران حمله می‌کند، نوشته است: نه. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا راهبردی همچون «چرچیل» در پیش بگیرد و مذاکره را به جنگ ترجیح دهد. آقای اوباما به دنبال مذاکره دو جانبه با ایران خواهد بود.

وی ادامه داده است که البته هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران حتما پیشنهاد مذاکره مستقیم را پذیرا باشد، هرچند که تحریم‌ها و فشار اقتصادی می‌تواند مشوق خوبی برای پذیرش این پیشنهاد باشد.

استیفنز در ادامه می‌نویسد: به نظر می‌رسد آمریکا اکنون برای مذاکراتی فراتر از موضوع هسته‌ای و گفتگو بر سر مسائلی چون تضمین امنیت آمریکا، آماده باشد. البته «بنیامین نتانیاهو» (نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی) تلاش خواهد کرد تا اوباما را به جهتی دیگر ببرد و از او بخواهد که به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله‌ای پیشدستانه انجام دهد.

 

او نهایتا نتیجه‌گیری کرده است: اما با توجه به آنکه نخست‌وزیر اسرائیل در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از «میت رامنی» (رقیب جمهوری‌خواه) اوباما حمایت کرد، و همچنین پس از شهرک سازی‌های اخیر اسرائیل در کرانه باختری، کاخ سفید گوش شنوایی برای اسرائیل نخواهد داشت. سال 2013 می‌تواند سال گسستی بزرگ در روابط آمریکا و اسرائیل باشد.

 

2013 ادامه مشکلات اقتصادی آمریکا

بحث رشد اقتصادی آمریکا و نحوه بازیابی اقتصاد این کشور، از دیگر موضوعاتی است که در این یادداشت به آن پرداخته شده است.

 

«ادوارد لوچ» کارشناس «فایننشال تایمز» در پاسخ به این سوال که آیا اقتصاد آمریکا در سال آینده می‌تواند رشدی بیش از 3درصد داشته باشد، می‌گوید: خیر. رشد اقتصادی آمریکا از دو درصد فراتر نخواهد رفت. مشکلات متوالی در چشم‌انداز اقتصادی واشنگتن، تقاضای پایین برای محصولات صادراتی آمریکا، و یک بازیابی نستا کند در بازار مسکن آمریکا، سال ناامیدکننده دیگری را برای بازیابی اقتصادی آمریکایی‌ها رقم می‌زند. این چهارمین سال متوالی است که اقتصاد آمریکا چنین وضعیتی دارد. البته آمریکا در مقایسه با اروپا عملکرد خوبی خواهد داشت، ولی در مقایسه با انتظاراتی که از اقتصاد این کشور هست، عملکردی ضعیف خواهد داشت.

 

غرب در برابر سوریه ؛ چین در برابر ژاپن

از میان دیگر پیش‌بینی‌هایی که در این یادداشت انجام شده، می‌توان به نوشته «گیدئون راچمن» در مورد سوریه اشاره کرد. وی عقیده دارد سال 2013 سالی است که به احتمال زیاد کشورهای غربی در سوریه مداخله نظامی می‌کنند. راچمن می‌گوید اعلام منطقه پرواز ممنوع در سوریه می‌تواند به تشدید درگیری‌ها بیانجامد و همچنین مداخله نظامی در این کشور احتمالا بسیار خونین است.

 

«دیوید پیلینگ» دیگر کارشناس «فاینشنال تایمز» به بررسی مناقشات ارضی میان چین و ژاپن پرداخته و در پاسخ به این سوال که آیا احتمال درگیری نظامی بین طرفین وجود دارد یا خیر، جواب منفی می‌دهد. وی اما پیش‌بینی می‌کند که مناقشه میان دو کشور در سال آینده میلادی تشدید شود.

منبع: فارس

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: