یادداشت و تفسیر
امام و رهبری
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است رهبر انقلاب:
منطق منع مذاکره با آمریکا، جلوگیری از نفوذ این کشور است
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد گروه سیاسی لرسو
سد محکمی که آمریکا را به گوشه رینگ برد
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم رهبر انقلاب: سپاه در داخل و خارج از کشور دارای عزت است
با تمسک به سیدالشهداء(ع) در مقابل آمریکا کوتاه نمی‌آییم
آرشیو
حوادث
گزارش
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت سعیده اسدیان
کتابفروشی نُقلی شهر با ۵۸ سال قدمت
آرشیو
اخبار ویژه روزنامه های شنبه؛

تردید لس‌آنجلس تایمز درباره پایبندی غرب به توافق ژنو،افزايش کمک هزينه سفر علمي برخي کارمندان به خارج کشور،هشدار به روزنامه‌هایی که از مرتضوی پول گرفتند،احمدي نژاد دليل راي نياوردن اصولگرايان،ادعای حضور کماندوهای ایرانی در عراق و ...از جمله خبر ویژه برخی روزنامه های شنبه هستند که میتوانید در این قسمت بخوانید.

کد خبر: ۶۰۱۹
تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۷

به گزارش لرسو به نقل از باشگاه خبرنگاران
*کیهان


جان کری : آمریکا متحدان خود را فدای ایران نمی‌کند

دولت آمریکا برای چندمین‌بار به متحدان خود در منطقه اطمینان داد که آنها را رها یا فدای توافق با ایران نمی‌کند.یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رسانه‌ها در سفارت آمریکا در لندن این ادعا که واشنگتن قصد دارد تعهدات خود در قبال خاورمیانه را نادیده بگیرد، شدیدا رد کرده و بر این نکته پافشاری کرده است که آمریکا به خاطر توافق هسته‌ای با ایران، متحدان دیرینه عرب خود را کنار نخواهد گذاشت.
به گزارش بی‌بی‌سی این مقام که خواست نامش فاش نشود، در جریان گفت‌وگو با رسانه‌ها در سفارت آمریکا در لندن، گفت: نیمی از وقت جان کری، وزیر خارجه آمریکا صرف بررسی مسائل خاورمیانه می‌شود.وی بر این نکته پافشاری کرد که: توافق ماه گذشته ژنو با ایران تنها گامی برای کنار گذاشتن بخش های اصلی برنامه هسته‌ای این کشور بود.

او افزود: کاهش تحریم‌ها را می‌شود تغییر داد و تحریم‌ها را به حال اول بازگرداند.مقام آمریکایی گفت‌: دولت متبوع من کاملا آگاه است که متحدانمان در خلیج‌فارس و به خصوص عربستان سعودی از این موضوع ناراحتند که از مذاکرات انجام شده با ایران در عمان، که قبل از توافق هسته‌ای ژنو بود، بی‌خبر مانده بودند؛ ولی برای توفیق این مذاکرات لازم بود که انجام آن محرمانه بماند.او توضیح داد: آمریکا بعدا با متحدان عرب خود صحبت کرد تا آنان را متقاعد کند که آمریکا خلیج‌فارس را به حال خود رها نمی‌کند که تحت نفوذ ایران قرار گیرد و نتیجه مذاکرات با ایران به نفع آنها بوده است. موضوع درز شکایات اخیر عربستان از سیاست آمریکا، در ملاقات اخیر جان کری و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی مورد بحث قرار گرفت. حاصل گفتگوها موجب اطمینان خاطر ملک عبدالله شد تا آنجا که خطاب به جان کری گفت شکایاتی که به شخص او نسبت داده شده بوده واقعا از جانب او نبوده است.مقام وزارت خارجه آمریکا گفت، واشنگتن و ریاض همکاری بسیار نزدیکی درباره موضوعات متعدد دارند.

درس مقامات لجوج فرانسه به محافل خوش‌خیال ایرانی

مقامات فرانسوی برای دومین بار طی چند روز گذشته اقدام به منفی‌بافی و دروغ‌پراکنی علیه ایران کردند.وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در مصاحبه با وال‌استریت ژورنال ادعا کرد که ایران ممکن است هرگز حاضر به کنار گذاشتن توانایی‌های هسته‌ای تسلیحاتی‌اش نشود؛ وی همچنین نسبت به شانس رسیدن به یک توافق نهایی با تهران در زمینه برنامه هسته‌ای‌اش ابراز تردید کرد.لوران فابیوس، ادعا کرد: من نگرانی‌هایی دارم درباره این که ایران در زمینه محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش تا چه حد پیش خواهد رفت.وی با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: مشخص نیست که آیا ایرانیان حاضر می‌شوند برای همیشه هرگونه ظرفیت دستیابی به سلاح را کنار بگذارند یا تنها با ایجاد وقفه در برنامه هسته‌ای‌شان موافقت خواهند کرد.یش از فابیوس، اولاند رئیس‌جمهور فرانسه در جمع «شورای نمایندگی‌ نهادهای یهودی»- حلقه صهیونیستی- در کاخ الیزه گفته بود: مذاکراتی که به توافق موقت و تعلیق برنامه (هسته‌ای) ایران منتهی شد، هنوز به حل و فصل کامل و قطعی این مسئله منجر نشده است.


وی همچنین اعلام کرد: یادآوری می‌کنم که فرانسه کاملا به تضمین امنیت اسرائیل متعهد است مخصوصا که نخواهیم گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.فرانسه پیش از این هم در مقطعی باعث به هم خوردن مذاکرات ژنو شده بود. موضع‌گیری‌های متواتر مقامات ارشد فرانسوی علیه ایران در حالی است که برخی سیاسیون و رسانه‌ها به هنگام سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک و ملاقات با اولاند، با ذوق‌زدگی تمام مدعی شدند این اتفاق از یک سو به مفهوم فصل جدید در روابط دوجانبه و از سوی دیگر به معنای شکستن تحریم سیاسی ایران است. اما اکنون به فاصله کمتر از 3 ماه معلوم شده دولت فرانسه به مواضع خصمانه خود ادامه می‌دهد و در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی فاقد حداقل اراده و اختیار است.

بیماری شما مغز بدون فسفر است

آقای سریع‌القلم که به مردم توهین می‌کنند و می‌گویند سیاست را باید از کف خیابان و نظرسنجی‌ از تاکسی‌دار و لبوفروش جمع کرد، بفرمایند بعد از سال‌ها حضور دردانشگاه کجای تاریخ اندیشه سیاسی ایران قرار دارند؟داریوش سجادی مشاور کروبی و از همکاران سابق روزنامه‌های اصلاح‌طلب با انتقاد از مواضع سریع‌القلم (مشاور رئیس‌جمهور) نوشت: جناب آقای «محمود سریع‌القلم» اخیرا با جهد و سعی بلیغی می‌کوشند ضمن بیان نقطه نظرات آسیب‌شناسانه خود از دستگاه دیپلماسی و نارسائی‌های دیپلمات‌ها و بی‌صلاحیتی معدل عقلانی ایرانیان، برای جبران این عارضه راهکار ارائه دهند؛ از جمله اینکه گفته‌اند «کسانی که زبان انگلیسی نمی‌دانند، منطقی فکر نمی‌کنند! سیاست خارجی باید از خیابان‌ها جمع شود! سیاستمدار حرفه‌ای کسی است که غذای خوب خورده، در حد متعارف زندگی کرده، مهربانی و احترام را تجربه کرده، سفر رفته و حتی از هوس نیویورک رفتن هم عبور کرده است. 92 درصد بنیادگرایان در خاورمیانه یا مهندسی و علوم پایه خوانده‌اند یا پزشکی. دلیل تناسب میان این رشته‌ها و جزمیت، ذهن دوتایی ایشان است. انسان‌های عمیق که با مطالعه دست کم پنج هزار کتاب به مرحله استنباط می‌رسند، دارای مدارهای خاکستری در ذهن و تجزیه و تحلیل هستند! ایرانیان احساسی، غریزی و پوپولیستی تربیت می‌شوند!».

وی ادامه می‌دهد: جناب آقای سریع‌القلم. کمی آهسته‌تر! پیاده شوید با یکدیگر قدم بزنیم! تصور کرده‌اید تنها خودتان دانشگاه رفته و آشنا با زبان و مبانی علم سیاست و مختصات و لواحق و ضمائم و توابع این رشته و حرفه‌اید!؟ تمامی خرده فرمایشات جنابعالی مسموع است اما اگر کمی هم از برج عاج خود بیرون آمده و پا بر زمین گذاشته و به اطراف‌تان بنگرید عنایت خواهید داشت پرداختن به سیاست و غور و تفحص در مبانی اندیشه سیاسی بیرون از جذابیت‌های ظاهری مستلزم فسفرسوزی هم هست. جسارت است اما تصور می‌کنید با دو قطعه دگمه سردست و یک پیراهن یقه وینچستر و یک دست کت و شلوار یقه آرشال و تسلط به زبان انگلیسی مراد حاصل است!».سجادی پرسیده است: شما با احراز کرسی استادی اکنون می‌توانید بفرمائید دکتر سریع‌القلم در کجای تاریخ اندیشه سیاسی ایران ایستاده؟ چرا محصول سالها دود چراغ خوردن و تحقیق و تفحص تخصصی جنابعالی در حوزه سیاست، کمترین رد و وزن و جایگاه و اثری محسوس در روند اندیشگی و توسعه سیاسی ایران نگذاشته!؟ مشکل این جاست که جنابعالی به سنت مالوف جامعه روشنفکری ایران علی‌رغم قدرت بالای تشخیص‌تان در دردشناسی لیکن بدلیل دلبستگی و وابستگی تمام قدتان به الگوهای غربی و گسستگی و بی‌الفتی‌تان با واقعیات بومی با تمامی دعاوی‌تان ناتوان از درمان درد مانده‌اید. جناب آقای دکتر سریع‌القلم! بقول مولانا درد بی‌دردی علاج‌اش آتش است! و بقول مرحوم شریعتی درد امروز جامعه ما بی‌سوادی مردم ما نیست! نیم‌سوادی روشنفکران و تحصیلکرده‌های ماست! هرچند مشکل شما بی‌دردی نیست. دردمند‌اید! اما جنس دردتان از جنس درد این ملت نیست!   

تردید لس‌آنجلس تایمز درباره پایبندی غرب به توافق ژنو


یک روزنامه آمریکایی از افزایش تردیدها درباره پایبندی غرب به توافق ژنو خبر داد.به گزارش دیپلماسی ایرانی، سه هفته پس از اینکه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از توافق تاریخی بر سر تعلیق برنامه‌های هسته‌ای ایران به مدت شش ماه استقبال کرد، حال و هوای مقامات آمریکایی در مورد دور بعدی مذاکرات از چهره‌هایی بشاش به صورت‌هایی غمگین و حتی افسرده تغییر کرده است. وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید شانس موفقیت مذاکرات را بیش از 50-50 نمی‌داند. همان توصیفی که اوباما هفته گذشته داشت. به گفته وی مقامات آمریکایی در مورد اینکه ایران درخواست‌های غرب را بپذیرد، بسیار دچار تردید هستند.

به گزارش لس‌آنجلس تایمز، این تغییر نتیجه درک فزاینده‌ای است که نسبت به امتیازهایی ایجاد شده که هر طرف باید برای دستیابی به توافق نهایی بر سر مجادله هسته‌ای ایران ارايه کند. مجادله‌ای که یک دهه از عمر آن می‌گذرد و در طول این سال‌ها غرب همواره نگران تسلیحاتی بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران بوده و در مقابل تهران نیز درخواست لغو تحریم‌ها را داشته است.اکنون مشکل ظهور کرده است. مذاکرات فنی در وین که به منظور اجرای توافق مقدماتی برگزار شد، به دنبال واکنش تهران به اضافه شدن نام 19 شخص حقیقی و حقوقی به فهرست تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا در پنجشنبه گذشته نیمه کاره رها شد.این گزارش می‌افزاید: حتی پیش از وقفه ایجاد شده در روز پنجشنبه نیز کارشناسان در حال جدال بر سر طراحی گام‌های بعدی بودند که بسیار پیچیده‌اند؛ ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص متوسط ایران و تعلیق اغلب بخش‌های فعالیت‌ غنی‌سازی در مقابل دسترسی ایران به 4 میلیارد و 200 میلیون دلار اموال بلوکه شده در بانک‌های خارجی و تعدیل تحریم‌ها در بخش پتروشیمی و صادرات خودرو. تدوین یک توافقنامه جامع که برای تمامی کانون‌های قدرت سیاسی در ایران و واشنگتن و البته انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه راضی‌کننده باشد، فراتر از یک چالش است.

براساس این گزارش توقعات غرب درباره تعطیلی سایت فردو و رآکتور آب سنگین با توقعات ایران در زمینه حفظ غنی‌سازی و لغو تحریم‌های مالی و نفتی ناسازگار است. دشوارتر از همه اینکه دو طرف نیاز به توافق بر سر بازه زمانی این معامله دارند. توافق جامع اغلب به یک توافق دایم یا نهایی اطلاق می‌شود. اما ایرانیان می‌خواهند این قرارداد به مدت پنج سال یا کمتر اجرا شود. مقامات آمریکایی نیز بازه زمانی 20 ساله یا بیشتر را برای آن تعریف می‌کنند.رابرت آینهورن، که تا ماه می عضو تیم اوباما در مورد ایران بود و در مؤسسه بروکینگز عضویت دارد، می‌گوید: به طور حتم آمریکایی‌ها می‌خواهند این توافقنامه طولانی مدت‌تر باشد اما ایرانیان خواستار کوتاه مدت‌تر بودن آن هستند.اوباما در اظهاراتی در 6 دسامبر گفت که می‌تواند توافق جامعی را با ایران تصور کند که شامل یک مکانیسم تایید و بازرسی‌های گسترده و محدودیت‌هاست، اما در عین حال به تهران اجازه می‌دهد از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بهره‌مند شود. این در حالی است که تعریف انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای یکی از سخت‌ترین چالش‌های پیش رو به شمار می‌رود. ایران بر این نکته پافشاری دارد که نمی‌خواهد از غنی‌سازی با خلوص پایین در خاک خود دست بکشد. اوباما نیز می‌گوید اینکه از ایران خواسته شود از تمامی برنامه‌های غنی‌سازی خود دست بکشد، واقع‌بینانه نیست، دست کم در تئوری. اوباما می‌گوید ایران می‌تواند ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم محدود را تحت نظارت دقیق در اختیار داشته باشد.
مقامات آمریکایی امیدوارند ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را از 19 هزار دستگاه به 6 هزار دستگاه کاهش دهد تا از این طریق زمان مورد نیاز برای تولید موادی که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای کارایی داشته باشد، افزایش یابد. اما مقامات تهران که می‌خواهند موضع قاطع خود را پای میز مذاکره حفظ کنند، بر ادامه فعالیت سایت فوردو و راکتور آب سنگین اراک تاکید دارند.در پایان این گزارش آمده است: البته این احتمال وجود دارد که با توجه به مشکلات فنی در راکتور آب سنگین اراک، امکان مبادله این راکتور با یک راکتور آب سبک غربی وجود داشته باشد. همچنین می‌توان سایت غنی‌سازی فوردو را نیز به یک سایت تحقیقاتی تغییر کاربری داد(!) اما کاهش شمار سانتریفیوژهای نسل اولی در نطنز دردسر سازتر است. ایران می‌خواهد برنامه هسته‌ای صنعتی خود را توسعه دهد و به این منظور به اورانیوم غنی شده با خلوص پایین نیاز دارد.آلبرایت بر این باور است که باور این ایده که ایران به راحتی با کاهش شمار سانتریفیوژها موافقت می‌کند، دشوار است. به گفته وی ایران عقب‌نشینی نمی کند و مقاومت خواهد کرد. نکته مهم دیگر اینکه ایران تاکید دارد هرگونه توافق جامع باید شامل لغو تمامی تحریم‌ها باشد.

*خراسان


افزايش کمک هزينه سفر علمي برخي کارمندان به خارج کشور

بر اساس دستور يکي از مسئولان دولتي به دستگاه هاي زير مجموعه خود، مقرر شده از اين پس و بدون توجه به پيش بيني هاي صورت گرفته در بودجه سنواتي اين نهاد، هزينه هاي سفر به منظور ارائه مقاله در مجامع علمي بين المللي با رشد قابل توجهي همراه خواهد بود و بر اين اساس، سفر به کشورهايي که با يک پرواز مي توان به آنجا رسيد، به 25 ميليون ريال و کشورهايي که با دو پرواز مي توان به آنجا رسيد تا 35 ميليون ريال خواهد بود.

 

هشدار جالب دفتر يک وزير به مسئولان وزارتخانه

بر اساس بخشنامه اي که طي روزهاي اخير از سوي دفتر يکي از وزراي اقتصادي به تمام مديران ارشد اين دستگاه ابلاغ شده از آنها خواسته شده است با توجه به برگزاري برخي مراسم ها، همايش ها، رونمايي ها و ديدارهاي خارج از سازمان که در آنها وعده حضور وزير مربوطه داده مي شود، از اين پس تنها نهاد رسمي براي اعلام حضور وزير مذکور، دفتر وي بوده و با افرادي که چنين وعده هاي بدون هماهنگي را بيان کنند، برخورد لازم صورت مي گيرد.

*ایران

هشدار به روزنامه‌هایی که از مرتضوی پول گرفتند 


خبر اول اين كه یک منبع آگاه در کمیته تحقیق و تفحص سازمان تأمین اجتماعی به رسانه‌هایی که برای تطهیر سعید مرتضوی تلاش می‌کنند، هشدار داد که در صورت ادامه این روند، کمیته تحقیق و تفحص اسناد مربوط به مبالغ کلان دریافتی آنان از مرتضوی را منتشر می‌کند. به گزارش سایت خبری پیام نو، اين منبع آگاه گفته «آقای مرتضوی زمانی که رئیس سازمان تأمین اجتماعی بودند، با پرداخت مبالغ کلان برخی رسانه‌ها را آلوده کرد. تخلفات آقای مرتضوی مسلم است و وی نه در مناظره که در دادگاه باید پاسخگو باشد.»

روايت محمود کریمی از سختي مداحي 

خبر ديگر اين كه در ادامه حواشي مربوط به مداحاني كه در سال‌هاي اخير حتي براي بعضي اظهارات خود دادگاهي شدند يا تصاويري از حريم خصوصي‌شان منتشر شد،‌ محمود کریمی به انتقاد از برخي برخورد‌هاي جامعه با مداحان حسيني پرداخت. به گزارش مهر، اين مداح اهل بیت در هفتمین آيین تجلیل از نوگلان حسینی با اشاره به این که کار مداحی سختی‌های خاص خودش را دارد، اظهار داشت: ممکن است نتوانید با خانواده خودتان عکس بیندازید چون در فضای سایبری، «حیا» بعضی موقع‌ها واقعاً تعطیل است. من تا حالا نتوانستم مترو سوار شوم چون این دردسرها را دارد.

هاشمی؛ ماندلا، مصدق یا بازرگان نیست

شنيديم كه صادق زیباکلام كه به عنوان يك چهره دانشگاهي مدافع سياست‌هاي‌هاشمی رفسنجانی شناخته مي‌شود، در حاشيه مراسم تقدیر از نلسون ماندلا گفته: اگر از ‌هاشمی دفاع کردم به این دلیل بود که مواضع وی را قبول دارم. اما برای من این موضوع نسبی است و همواره گفته‎ام که آقای ‌هاشمی، نلسون ماندلا یا مصدق یا بازرگان نیست. این هم به این دلیل است که ما در شرایطی زندگی نمی‎کنیم که بتوانيم با افرادی همتراز او قیاسش کنیم.

با خبر شديم كه محققان امنیتی Kleissner & Associates که روی فعالیت ویروس استاکس نت تحقیق می‌کنند، طی گزارشی اعلام کردند که استاکس نت در برخی از رایانه‌ها و شبکه‌های داخل ایران در حال فعالیت است. استاکس نت ویروسی است که در سال 2010 با هدف حملات سایبری علیه ایران و آسیب زدن به تأسیسات هسته‌ای توسط امریکا و اسرائیل ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. به گزارش مؤسسه تحقیقاتی کلایسنر، از ابتدای دسامبر سال 2013 تاکنون ویروس استاکس نت توانسته است يك ميليون و 274 هزار کاربر را در ایران آلوده نماید.

فعالیت مجدد استاکس نت در ایران

با بخبر شديم كه محققان امنیتی Kleissner & Associates که روی فعالیتویروس استاکس نت تحقیق می‌کنند، طی گزارشی اعلام کردند که استاکس نت در برخی از رایانه‌ها و شبکه‌های داخل ایران در حال فعالیت است. استاکس نت ویروسی است که در سال 2010 با هدف حملات سایبری علیه ایران و آسیب زدن به تأسیسات هسته‌ای توسط امریکا و اسرائیل ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. به گزارش مؤسسه تحقیقاتی کلایسنر، از ابتدای دسامبر سال 2013 تاکنون ویروس استاکس نت توانسته است يك ميليون و 274 هزار کاربر را در ایران آلوده نماید.

گلايه حسين فدايي از احمدي‌ن‍ژاد 

جمعیت ایثارگران با حضور در يك برنامه تلويزيوني، یکی از عوامل رأی نیاوردن اصولگراها در انتخابات یازدهم را رفتار و کردار آقای احمدی‌نژاد و مواضع مدیریتی وی در 6 سال آخر دولتش دانست. به گزارش مشرق، فدايي آغاز اختلاف با محمود احمدي‌ن‍ژاد را به ماجراهاي انتخاب كانديداي اصولگرا براي انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري مربوط دانست و گفت: ما هشت سال به صورت شبانه روزی تلاش می‌کردیم اختلافات به حداقل برسد و به وحدت و وفاق برسیم. آقای احمدی‌نژاد رئیس قوه بود و 95 درصد کشور دست وی بود و امکانات زیادی داشت و بیشتر می‌توانست مؤثر باشد. مثلاً در انتخابات مجلس هشتم ما با نظر ایشان جلسه‌ای را تشکیل دادیم و گروه 5+6 شکل گرفت اما ایشان خودشان لیست جداگانه‌ای دادند! خب این موضوع بی‌اعتمادی و آسیب زیادی ایجاد کرد.

*تهران امروز

احمدي نژاد دليل راي نياوردن اصولگرايان

حسين فدايي دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با برنامه تلويزيوني «شناسنامه» در مورد تعامل گروه های مختلف اصولگرا در هشت سال ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد گفت: یکی از کسانی که آقای احمدی‌نژاد از لیست تحت حمایتشان برای مجلس هشتم درآوردند نام من بود اما ما هیچ وقت این موضوعات را به روی ایشان نیاوردیم و حتی در افکار عمومی اینطور جا افتاده بود که ما هر دو، یکی هستیم. ما برای خدا و مصلحت کشور این کار را انجام می‌دادیم اما ببینید با ما و امثال ما چطور رفتار شد. فدایی در بخش دیگری از «شناسنامه» گفت: من یکی از عوامل رای نیاوردن اصولگراها را در انتخابات یازدهم، رفتار و کردار آقای احمدی نژاد می دانم. مواضع مدیریتی ایشان در یکی دو سال آخر فضا را برای نیاوردن مهیا کرد. ایشان تصویر خوبی از اصولگرایی ارائه ندادند.

ادعاي حلقه اول مشاوران مشايي درباره شريعتمداري

عبدالرضا داوري از چهره‌هاي نزديك به محمود احمدي نژاد در صفحه خود در يكي از شبكه‌هاي اجتماعي با اشاره به كتاب خاطرات لطف‌الله ميثمي مدعي شد: میثمی در این کتاب راجع به مدیرمسئول روزنامه کیهان می‌نویسد که آقای شریعتمداری پیش از زندانی شدن، با یک شرکت انگلیسی همکاری می‌کرده است. وي افزود: اين موضوع سوالاتی را در ذهن اینجانب ایجاد کرد که مایل بودم شخصا چند و چون آنها را از مدیرمسئول روزنامه کیهان بپرسم. اما به‌رغم آنکه زمانی عضو گروه سیاسی ، مسئول صفحه دانشگاه و سرمقاله نویس روزنامه کیهان بودم ، به دلیل کدورت‌هایی که پس از حملات کیهان به دولت دهم و منحرف خواندن نزدیکان دکتر احمدی‌نژاد پیش آمد فرصتی برای طرح این سوالات وجود نداشت. يكي از 7 سوال داوري از شريعتمداري اين است كه «نام و حوزه فعالیت این شرکت انگلیسی که جنابعالی با آن همکاری داشته‌اید چیست؟»

انتقاد حقيقت‌پور از كسي كه به اندازه آراي باطله راي داشت

منصور حقيقت پور،نايب رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس در گفت‌وگو با آريا جمع شدن اصولگرايان را غيرممکن دانست و تاکيد کرد: طيف اصولگرايان در جامعه ليدر و پرچم دار مشخصي ندارد متاسفانه در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم فضايي براي تعيين ليدر فراهم نشد. وي افزود: در بين چهره‌هاي اصولگرا هيچ فردي ظرفيت محور شدن را ندارد تا اصولگريان را دور يکديگر جمع کند. اين نماينده مجلس اظهار داشت:شرايط بايد به‌گونه‌اي شود که نياز به تفاهم و وحدت در جريان اصولگرايي شکل بگيرد. حقيقت‌پور گفت:جمع شدن اصولگرايان غيرممکن است نمونه اين مسئله انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم بود چهره‌هايي با پرچم اصولگرايي در انتخابات شرکت کردند اما تن به وحدت ندادند.آقايي که مي‌دانست هيچ رايي ندارد اما با عنوان اين جريان تا آخر ايستاد و معادل آراي باطله راي آورد اينها به جريان اصولگرايي لطمه زدند .

نماينده زن مجلس كه مسافركشي مي كرد

مرضیه دباغ که به همراه آیت‌الله جوادی آملی و محمد جواد لاریجانی یکی از سه نماینده‌ای بود که در سال ۶۷پیام امام خمینی را به گورباچف رساند در دیدار معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با وی با اعلام این مسئله گفته است: «در دوره دوم نمایندگی مجلس برای حل مشکلات اقتصادی چند خانواده، هر ماه مبلغی به آنها کمک می‏کردم. وقتی دوره نمایندگی‏ ام به پایان رسید، دیگر پولی نداشتم به آنها کمک کنم. شب‏ها وقتی که بچه‏ ها و همسرم می‏خوابیدند، با ماشین به فرودگاه یا میدان آزادی می‏رفتم و مسافرکشی می‏کردم. البته فقط افرادی که با خانواده بودند را سوار ماشین می‏کردم.»

*جمهوری اسلامی

* قرن‌ها پس از مبارزه اسلام عليه برده‌داري و به پايان رسيدن دوران برده‌داري، اكنون بعضي از مفتي‌هاي سلفي به اين نتيجه رسيده‌اند كه مي‌توان دختران بي‌بضاعت را به كنيزي گرفت! شيخ ياسر عجلوني مفتي سلفي اردني فتوا داده كه دختران سوري مي‌توانند به عنوان كنيز و برده به عقد مرداني كه خواهان اين امر هستند درآيند. اين شيخ سلفي فتواي خود را اينگونه توجيه مي‌كند كه دختران سوري كسي را ندارند كه مخارجشان را تأمين كند و از آنها حمايت نمايد بنابر اين مي‌توانند به عنوان كنيز به عقد مردان درآيند. وي شرط به كنيزي درآمدن را كثرت دختران و كمي مردان مي‌داند كه به تعبير خودش در جنگ‌هاي آخرالزمان اتفاق مي‌افتد و ادامه مي‌دهد ما به آخرالزمان رسيده‌ايم.

* برخلاف شيخ عجلوني اردني، شيخ عبدالعزيز آل الشيخ مفتي اعظم عربستان، برخلاف مشي گذشته خود به اين نتيجه رسيده است كه عمليات انتحاري و كشتن ديگران، يك جنايت است و موجب رفتن به جهنم مي‌شود. پايگاه خبري روزنامه "خبرالجوف" سعودي گزارش داد آل الشيخ مفتي كل سعودي در دانشگاه تركي بن عبدالله رياض در پاسخ به پرسشي با اين مضمون كه حكم اقدام برخي جوانان مسلمان در منفجر كردن خود با بمب يا كمربند انفجاري با ادعاي شهادت در راه خدا چيست؟ گفت: "كشتن ديگران گناهي از گناهان كبيره است و كساني كه خود را با اين بمب‌ها مي‌كشتند افراد جنايتكاري هستند كه براي رفتن به جهنم عجله مي‌كنند خود را مي‌كشند و انسان‌هاي ديگر را هم نابود مي‌كنند." در اين باره سرمقاله امروز روزنامه را بخوانيد.

*قدس

پوتین: به اوباما حسادت کردم!

فارس: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به صورت طعنه آمیز گفت: بعد از افشاگری‌های اسنودن در مورد شنودهای جهانی دولت آمریکا به «باراک اوباما» احساس حسادت کرده که چطور دست به چنین کاری زده و هیچکس هم به او کاری ندارد!

ادعای حضور کماندوهای ایرانی در عراق

تابناک: برخی مقامهای اطلاعاتی آمریکا مدعی شده اند که کماندوهای ایرانی در حمله به کمپ اشرف دخالت داشته اند. در این حمله دهها تن از اعضای منافقین به هلاکت رسیدند و هفت تن از اعضای اصلی آن ناپدید شدند.

شهادت 7 عضو حزب‌ا... در سوریه 

ابنا: 7 تن از اعضای حزب‌ ا... لبنان طی عملیات جهادی و در دفاع از امت اسلامی و مقدسات در نبرد با تروریستهای تکفیری در سوریه به شهادت رسیدند.

70 درصد دریاچه ارومیه خشک شده!

مهر: حمید چیت چیان وزیر نیرو با اعلام اینکه 70 درصد دریاچه ارومیه خشک شده است، از برگزاری سومین نشست شورای عالی آب در دولت یازدهم طی هفته آینده خبر داد و گفت: انتقال آب دریای خزر و رودخانه ارس برای نجات دریاچه ارومیه، در دست مطالعه است.

اتهام عجیب برای مرسی 

عصر ایران: دادستانی مصر در اظهار نظری عجیب محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور را به انتقال غیرقانونی اطلاعات به ایران متهم کرد و خواستار محاکمه وی در دادگاه جنایی شد.

تغییر روش فیلترینگ

فرارو: محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از برنامه این وزارت برای تغییر روش فیلترینگ خبر داد و گفت: در وزارت ارتباطات به دنبال طراحی سیستمی برای فیلترینگ هستیم که بر اساس کانتنت (محتوا) پالایش کند و تنها محتوای نامناسب را فیلتر کند، نه همه چیز را.

زن مسلمان، وزیر شد

باشگاه خبرنگاران: برای اولین بار در آلمان، یک زن مسلمان به سمت وزیر امور مهاجران منصوب شد.

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: