یادداشت و تفسیر
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی صالح قاسمی
روشنگری رهبر انقلاب درباره کارشکنی جمعیتی مسئولان میانی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم! مهدی فضائلی
پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم!
20 نکته در باب گفتمان مقاومت محمدکاظم انبارلویی
20 نکته در باب گفتمان مقاومت
سوءاستفاده اصلاح‌طلبان از دست بسته شورای نگهبان محمد صرفی
سوءاستفاده اصلاح‌طلبان از دست بسته شورای نگهبان
ضرورت شتاب در تصویب طرح مالیات بر عواید سرمایه محمد عباسی
ضرورت شتاب در تصویب طرح مالیات بر عواید سرمایه
انتخابات؛ فرصت یا تهدید؟ علی دارابی
انتخابات؛ فرصت یا تهدید؟
برداشت سیاسی از دیدار رهبری با جهادی‌ها محسن مهدیان
برداشت سیاسی از دیدار رهبری با جهادی‌ها
ماجرای آشنایی شیخ‌زکزاکی با امام خمینی(ره) حجت‌الاسلام علی‌اکبر براتی
ماجرای آشنایی شیخ‌زکزاکی با امام خمینی(ره)
آرشیو
امام و رهبری
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است رهبر معظم انقلاب:
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است
کاهش تعهدات هسته‌ای فیلم/ بین سطورِ
کاهش تعهدات هسته‌ای
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی شرح حدیث اخلاق
صفت‌های برجسته‌ اخلاقی
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند طی احکام جداگانه صورت گرفت
رهبر انقلاب سه عضو فقهای شورای نگهبان را منصوب کردند
آرشیو
حوادث
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد تصادف رانندگی
هشت مصدوم در برخورد سه دستگاه خودرو در جاده ونایی بروجرد
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز حادثه
غرق شدن دختر بچه 6 ساله در آبشار آب‌سفید الیگودرز
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد فرمانده انتظامی بروجرد:
10 هزار قرص متادون در بروجرد کشف شد
آرشیو
گزارش
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص) «صاحب‌خانه‌ صلواتی» ایران را بشناسید
اجاره بهای خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص)
شکر خدا سرطان دارم من مهدی شادمانی‌ام!
شکر خدا سرطان دارم
 400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک! داستان خبرسازترین تنگه دنیا
400 سال جنگ بر سر یک آبراهه باریک!
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان مسجدی که ۵۰۰ نیازمند را زیر پوشش دارد/
جمع‌آوری یک میلیارد ریال برای سیل‌زدگان
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد بفرمائید کامتان را شیرین کنید!/
برنامه‌ای که زندگی مشترک را آموزش می دهد
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید! جولان سودجویان؛
در خانه‌تان بمانید و میلیونر شوید!
آرشیو
اخبار ویژه روزنامه های دوشنبه؛

مراقب باشید خاطره مجلس ششم برای نظام تداعی نشود،خودروهاي فرسوده دولتي گران شد،انتشار فیلم هماهنگی رئیس دولت قبل با مجری،ماجراي ورود خاتمي به نظام،موافقت آمریکا، مخالفت سعودی‌ها و ... از جمله خبر ویژه روزنامه های روز دوشنبه هستند که اینجا میخوانید:

کد خبر: ۶۵۷۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۹


*کیهان


بی‌بی‌سی: افسانه‌های روشنفکران با واقعیت انقلاب اسلامی نمی‌خواند


«شبکه دولتی انگلیس  با وجود عقده‌گشایی چند روزه علیه انقلاب اسلامی  ایران اذعان کرد انقلابیون برخلاف ادعای روشنفکران می‌دانستند که چه می‌خواهند و انقلاب غیر از وجه سلبی، وجه ایجابی داشت.»وبسایت بی‌بی‌سی درباره این گزاره القایی روشنفکران که «انقلابیان می‌دانستند چه نمی‌خواهند، اما نمی‌دانستند چه می‌خواهند»، می‌نویسد: بنابراین نظر انقلابیان فقط به دنبال برکناری شاه و سقوط سلطنت بودند، و خواستار رهبر یا سامان سیاسی خاصی، از جمله آیت‌الله خمینی و حکومت اسلامی، نبودند. شکی نیست که، خواست تمام انقلابیان نابودی شاه و نظام شاهنشاهی بود؛ با این حال، این خواسته مغایرتی با این نتیجه همسو نداشت که خواست اکثر انقلابیان به قدرت رسیدن آیت‌الله خمینی و برقراری جمهوری اسلامی بود.

بی‌بی‌سی افزود: این واقعیت که انقلاب ایران در دوره نسبتا کوتاهی به نتیجه رسیده  نافی این نکته نیست که چنین انقلابی شورش یکشبه یا طغیانی ناگهانی نبود؛ آنچه در این دوره اتفاق  افتاد ( از شیوه‌های سازمان‌یابی و سازمان‌دهی به اعتراضات و اعتصابات تا شعارهای تظاهرات‌ها و استقبال از شخص آیت‌الله خمینی) اتفاقا نشان می‌دهد که تعلق خاطر به «جمهوری اسلامی» و تبعیت از «امام خمینی» امری عارضی یا حادثه‌ای پساانقلابی نبود. مشارکت مردمی زمانی به حداکثر رسید، و انقلاب ایران در نتیجه پیروز شد، که چشم‌اندازی از یک «بدیل بهتر» - امام و اسلام در ازای شاه و شاهنشاهی - به دید اکثر انقلابیون آمد.

نویسنده ادامه می‌دهد: به علاوه، سلبی شمردن یک رخداد ریشه‌ای (انقلاب) به بهای نادیده گرفتن وجه ایجابی (اسلامی) آن نه فقط درک نادرستی از انقلاب ایران که درک نادرستی از پدیده «انقلاب» از منظر تجربه‌های تاریخی است. آن‌سان که تاریخ جهان در سده‌های گذشته نشان داده، هیچ انقلابی ( از انقلاب‌های فرانسه و روسیه تا انقلاب‌های چین و کوبا) بدون تدوین طرحی الهام‌دهنده - بسیج‌کننده برای دوران پساانقلابی به نتیجه نرسیده است.تحلیلگر بی‌بی‌سی اذعان کرد: ناتوانی از درک درست این پدیده، روشنفکران را مآلاً به تناقضی آزارنده دچار می‌کند؛ از یک سو، به این نتیجه ناپخته می‌رسند که «خلق» انقلابی آرمان‌های ایجابی نداشته، صرفا در پی نفی نظم موجود بوده‌اند و ، از دیگر سو، به سادگی از یاد می‌برند که خود، از سر باور یا به سودای قدرت و شهرت، شعارهای همین مردم- در شرح امام‌گرایی و اسلام‌خواهی‌شان - را رساتر از آنان به زبان آورده‌اند.

بی‌بی‌سی همچنین درباره این گزاره که «انقلاب را دزدیدند و انقلاب به انحراف کشیده شد»، نوشت: چنین افسانه‌ای، به رغم واقع‌نمایی چشمگیرش، انکارکننده واقعیاتی بنیادی است. اول این که، انقلابیان عموما آرمان‌ها و اهداف مشترکی داشته، اختلاف‌نظرهای بعدی‌شان را نباید به حساب تفاوت‌های ریشه‌ای گذاشت. این ادعا که روشنفکران ایران از نیات رهبران انقلاب آگاهی نداشته و پشتیبانی‌شان مقید و مشروط بوده ادعایی متکی به حقایق نیست.نویسنده خاطرنشان کرد: با این حال، آیت‌الله خمینی - از قضا در همان کتاب‌ها و بیانیه‌ها و مصاحبه‌های پیش از انقلابش، درباره جایگاه شریعت در حکومت و نقش روحانیون و آزادی مطبوعات و احزاب و وضع زنان و اداره اقتصاد و هرچه دیگر - حرف خود را به هر رو به زبان می‌آورد، و روشنفکران یا نمی‌شنیدند و یا شنیده را، فرصت‌طلبانه، همسو با تمایلات خود تفسیر می‌کردند.

بی‌بی‌سی با اشاره به تحرکات گروهک‌هایی مانند حزب توده، فدائیان خلق، سازمان مجاهدین (منافقین)، جبهه ملی و نهضت آزادی می‌نویسد: «در عین حال از آغاز انقلاب آشکار بود اسلامگرایان، پشتوانه اجتماعی گسترده‌تر و دست بالاتر  را دارند. 35 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اصرار روشنفکران بر افسانه‌های خودساخته بیش از آن که نشان‌دهنده رویکردی انتقادی و بازاندیشی در گذشته خود باشد، از واقعیت آزارنده دیگری پرده برمی‌دارد؛ این که، روشنفکران اساسا به دنبال توجیه نقش‌آفرینی خود در انقلاب ایران بوده، نهایتا، از درک ارتباط انقلابی آن‌چنان و عواقبی این‌چنین عاجزاند».

انفعال مسئولان و ابوعطاخوانی چریک بنیاد پهلوی!

هنگامی که دبیر علمی جایزه کتاب جهانی کتاب سال- وزارت ارشاد- که روزگاری تلاش‌های اهل فضل و فرهنگ داخل کشور را قدر می‌نهاد- اعلام می‌کند: «همه ایرانیان حتی فراری به خارج از کشور کتابهایشان مورد بررسی قرار می‌گیرد و از احسان یار شاطر (بهایی مسلک) و سیدحسین نصر (رئیس محفل ماسونها) و... یاد می‌کند طبیعی است که در هنگام سربالا رفتن آب و از ارزش افتادن جایزه‌ای که روزگاری نماد سپاس از اهل قلم تاب آورده در روزگار جنگ تحمیلی بود، قورباغه‌های بنیاد پهلوی در مایه‌های ابوعطا آوازی بیگانه‌پسند سر دهد.
هنگامی که دبیر علمی جایزه کتاب جهانی کتاب سال- وزارت ارشاد- که روزگاری تلاش‌های اهل فضل و فرهنگ داخل کشور را قدر می‌نهاد- اعلام می‌کند: «همه ایرانیان حتی فراری به خارج از کشور کتابهایشان مورد بررسی قرار می‌گیرد و از احسان یار شاطر (بهایی مسلک) و سیدحسین نصر (رئیس محفل ماسونها) و... یاد می‌کند طبیعی است که در هنگام سربالا رفتن آب و از ارزش افتادن جایزه‌ای که روزگاری نماد سپاس از اهل قلم تاب آورده در روزگار جنگ تحمیلی بود، قورباغه‌های بنیاد پهلوی در مایه‌های ابوعطا آوازی بیگانه‌پسند سر دهد.

حالا کار به جایی رسیده که «سیدعلی صالحی» نویسنده نشریه بنیاد پهلوی و همکار ساواک منحله که روزگاری به زندگی مشترک و جایزه گرفتن از شومن منحرفی همچون «فریدون فرخزاد» افتخار می‌کرد و می‌نوشت: «من و فریدون در شب جایزه سر بر شانه هم نهادیم و هر دو گریستیم» (به نقل از نشریه بنیاد فروردین 1357)، در حالیکه کتابش در شمار نام 16 کتاب اولیه برای جایزه کتاب سال ارشاد قرار گرفته است، طی فراری به جلو، نامه‌ای جنجالی که صدایش از BBC بخش فارسی و بخش فارسی صدای آمریکاVOA شنیده می‌شود و «روزنامه آسیا» اقدام به نشر آن می‌کند،  از مسئولان می‌خواهد که کتابش را از فهرست نامزدهای دریافت کتاب‌های سال حذف کنند در حالیکه بساط جایزه هنوز نه به بار است و نه به دار.

متاسفانه دبیر جشنواره به جای پاسخگویی باز هم از سر انفعال می‌گوید: «این انصراف به صورت رسمی به ما ابلاغ نشده است». تا باز طفل شیرین فرخ‌زاد فرصت جولان بیابد و اعلامیه صادر کند که من با پای خودم به این مهمانی نرفته‌ام که حالا از خوردن شام انصراف بدهم.
«سید علی صالحی» در سال 1356 از مسجدسلیمان به تهران آمد و پس از یک دوره زندگی با فریدون فرخزاد، جایزه ادبی فروغ فرخزاد را به دست آورد آن هم زمانی که عموم مراکز فرهنگی بخاطر این رسوایی هیچ سالنی را در اختیار فرخزاد قرار ندادند.وی در ادامه همکاری  با ساواک به نشریه بنیاد پهلوی و جوانان حزب رستاخیز راه یافت، پس از انقلاب اسلامی وی به دلیل عضویت در ساواک جهنمی شاه از دانشگاه اخراج شد و به حزب توده و سپس تشکیلات چپ‌های تندرو پیوست.

وی بعد از سالهای دفاع مقدس و ابراز ندامت، توسط «سهراب.ه‍ » به بنیاد 15 خرداد و دفتر حفظ و نشر آثار امام (ره) پیوست که اعتراض‌های فراوانی را در پی داشت.حال در چنین شرایطی که نام کتاب وی در شمار 16 کتاب اولیه شعر وزارت ارشاد قرار داشته و گویا از جایزه خبری نبوده است، به نظر می‌رسد این جناب  روغن ریخته را نذر پدر خوانده‌های بی‌بی‌سی‌نشین کرده باشد تا شاید از این راه کتابش به جشنواره‌های خارجی راه پیدا کند!

بهانه‌ جور کردیم تا شرمن دست خالی نباشد!

یک سایت نزدیک به دولت ادعا کرد توزیع نابسامان سبد کالا و ایجاد نارضایتی و ازدحام، کاری عامدانه بوده تا به آمریکا نشان دهد تحریم‌ها اثر گذاشته است!دو تن از گردانندگان سایت خبر آن‌لاین- حسین انتظامی و علیرضا معزی- هم‌اکنون به‌عنوان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و معاون ارتباطات دفتر رئيس جمهور مشغول به کار هستند. خبر آنلاین در مطلبی با عنوان «جایزه بهترین کارگردانی برای حسن روحانی، در حاشیه چگونگی توزیع کالاهای اساسی» نوشت: در راستای توزیع سبد کالاهای اساسی به اقشار گوناگون مردم، حرف و حدیث‌های بسیاری گفته شد. چه از سوی رسانه‌های رسمی و چه در فضای مجازی. جالب آن که بسیاری از دوستان حامی روحانی نیز به انتقاد شدیداللحن از وی پرداختند.


این تحلیل می‌افزاید: روحانی تقریباً نه یک رئيس جمهور فرهنگی است و نه دغدغه بسیاری از مسائل دیگر را دارد. او رئيس‌جمهوری دیپلمات است که باید اجازه داد مهمترین دغدغه دولت خود را به انجام برساند. توزیع سبد کالاهای اساسی به مردم- با شیوه‌ای که انجام شد- نه یک اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد. او دقیقاً همین اتفاق- ازدحام، دعوا و مرافعه و احیاناً له شدن در زیر دست و پا- را پیش‌بینی می‌کرد و اصلاً آن را برای پیشبرد استراتژي خارجی خود لازم داشت.[!!] به عبارت دیگر روحانی به یک نمایش داخلی برای ارائه در جشنواره‌های سیاسی خارجی نیازمند بود. نگاه کنیم به اظهارات اخیر وندی شرمن که گفته است،‌«شما در اخبار دیدید که ایران اخیراً به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه‌اش توزیع کرده تا نشان دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها تاثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است. همان‌طور که روحانی قول داده بود، این پول قرار است در جهات دیگری مصرف نشود.» به هر حال این دقیقاً همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا در میان مردم داشته است، این که تحریم‌ها بر روی مردم ایران تاثیر مستقیم و انکارناپذیر داشته. این که اوضاع اقتصادی مردم ایران نه تنها روبه‌راه نیست بلکه حاضرند برای چند عدد مرغ و چند کیلو برنج با یکدیگر درگیر شوند و این که از این به بعد و با گشایش هر چه بیشتر در مذاکرات هسته‌ای تمرکز نظام بر معیشت مردم خواهد بود.[!!]

این نوشته مالیخولیایی اضافه می‌کند: پیام روحانی از خلال پرفورمنسی که کارگردانی و اجرا کرد، پیامی کاملاً شفاف بود که راه را برای مذاکرات مثبت بعدی، بیش از پیش می‌گشاید. بیراه نیست که کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائيل (آیپک) نیز در چند روز گذشته به جمع مخالفان تحریم پیوست و استراتژی خود را تغییر داد. آنچه مسلم است در تیزهوشی و درایت روحانی و مردانش شکی نیست. درست است که روش توزیع کالاهای اساسی چندان مناسب نبود؛ اما اگر با این نمایش بتوان جایزه اول بهترین اثر را در فستیوال سیاست جهانی به خود اختصاص داد، به تحقیر چند روزه‌ای که بازیگران آن شدند می‌ارزید! [!!]به نظر می‌رسد دولت تا حامیانی این چنین با درک و فهم دارد، دیگر نیازی به دشمن نداشته باشد.

مراقب باشید خاطره مجلس ششم برای نظام تداعی نشود

یکی از سرشاخه‌های افراطیون در دولت اصلاحات می‌گوید نباید کاری کرد که حکومت مانند مجلس ششم احساس خطر کند.عبدالله نوری چند روز پیش در جلسه محفلی افراطیون در مشهد با بیان این که نمره قبولی به عملکرد دولت می‌دهد، گفت: گر چه در سیاست داخلی و مشکلات جدی مثل حصر موسوی و کروبی و رهنورد و یا مسئله زندانیان سیاسی تغییری به وجود نیامده اما باز هم ناامید نیستیم و امیدواریم که مشکلات برطرف شود.وی گفت: نباید انتظار داشت که اتفاق خاصی بیفتد. آنچه تاکنون اتفاق افتاده نسبتا خوب بوده ولی دولت گرفتاری‌های خودش را دارد مثلاً همین آقای جهانگیری تا قبل از این که معاون اول رئیس‌جمهور شود هر بار که به قم می‌آمد به دیدار آقای صانعی می‌رفت اما حالا که معاون اول شده وقتی به دیدار ایشان می‌رود اعتراض می‌شود و حتی مسئله برکناری وی مطرح می‌شود که نشان از وجود موانع دارد.

او افزود: مهمترین خواست اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 و انتخابات مجلس آینده، نفی جریان افراط است.وی تاکید کرد: 70 درصد مسئله سازماندهی و انسجام درونی مربوط به خود اصلاح‌طلبان است حال می‌خواهد استاندار حسن باشد یا حسین تفاوتی نمی‌کند.نوری با تاکید بر اهمیت انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی گفت: در خبرگان ما اصلا به دنبال این نیستیم که افرادی را به داخل این مجلس بفرستیم که حکومت و ارکان آن احساس خطر کنند بلکه ما فقط نفی برخی افراد تندرو را مدنظر داریم.وی افزود: می‌شود در انتخابات خبرگان از افراد معقولی که حکومت نیز نسبت به آنها حساسیت نداشته باشد حمایت کرد و در انتخابات مجلس نیز باید همین روش را در پیش گرفت و نباید از کسانی حمایت کرد که حکومت فکر کند قرار است مجلس ششم تکرار شود.وزارت کشور در دوره وزارت عبدالله نوری، یکی از مراکز اصلی پمپاژ تشنج و افراطی‌گری در کشور بود. شورای شهر اول نیز که ریاست آن بر عهده نوری بود، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، سرنوشتی بهتر از انحلال توسط دولت اصلاحات پیدا نکرد.

*خراسان

گزينش مستقل کارکنان براي انتقال به نهاد رياست جمهوري

بر اساس درخواست مسئولان نهاد رياست جمهوري و موافقت برخي دستگاه هاي مربوطه، مقرر شده با توجه به ماده ۲ و 41 آيين نامه اجرايي قانون گزينش مصوب سال ۱۳۷۷، مشاغل نهاد رياست جمهوري مجموعا از مشاغل حساس محسوب شده و انتقال کارکنان از ديگر دستگاه ها به اين نهاد، مستلزم طي مراحل گزينش مجدد و مستقل خواهد بود. همچنين مقرر شده در صورت وجود ابهام، مشاغل مذکور توسط هيأت عالي گزينش، معاونت توسعه مديريت رئيس جمهور و وزارت اطلاعات احصا شوند.

 

خودروهاي فرسوده دولتي گران شد

بر اساس نامه ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور به همه دستگاه هاي اجرايي، مقرر شده در سه ماهه آخر سال 92، قيمت لاشه خودروهاي فرسوده دولتي هر کيلوگرم 420 تومان و موتورسيکلت هاي فرسوده دولتي نيز هر دستگاه 25 هزار تومان محاسبه شود که اين قيمت به نسبت 9 ماه اول سال، حدود 30 درصد رشد داشته است.

*ایران

انتشار فیلم هماهنگی رئیس دولت قبل با مجری


خبر اول این که روز گذشته برخی سایت‌های خبری فیلم هماهنگی سؤال مجریان با رئیس دولت قبل را منتشر کردند. این فیلم در شرایطی منتشر شد که عزت الله ضرغامی رئیس صدا و سیما درخواست حسن روحانی مبنی بر انتخاب مجری در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی را نپذیرفته بود و در نامه‌ای به هیأت نظارت بر صدا و سیما خواهان تعیین تکلیف درباره اختیار رئیس جمهوری در انتخاب مجری شده بود.

یک سؤال دیگر از ظریف


خبر دیگر این که 22 نماینده مجلس با ادعای «حمایت نکردن از پیشرفت‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از سفر هیأت‌های کارشناسی کشورهای دیگر در جهت توسعه توان موشکی به ایران» از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه سؤال کردند. به گزارش ایرنا، این ادعا از سوی اعضای جبهه پایداری مطرح شده است. در پاسخ به ادعای  مطرح شده دیروز نمایندگی ایران در سازمان ملل مکاتبه سفیر امریکا در سازمان ملل با وزارت خارجه ایران برای ممانعت از سفر یک هیأت به تهران را رد کرد. به گزارش الف علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل، عنوان کرده که براساس اطلاع این نمایندگی سفیر امریکا در سازمان ملل نامه‌ای به مقامات ایران ننوشته و اصولاً سفرای سازمان ملل هیچگاه مستقیماً با وزارتخانه‌های کشورها مکاتبه نمی‌کنند.

احکام متهمان بیمه ایران برای ابلاغ ارسال شد

شنیدیم که سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران گفت: احکام متهمان برای ابلاغ ارسال شده و به دلیل تعداد زیاد متهمان، ابلاغ احکام معمولاً یک تا دو ماه زمان می‌برد. به گزارش ایرنا، محسن افتخاری افزود: 29 دی‌ماه امسال احکام متهمان پرونده بیمه ایران که برای رسیدگی مجدد به شعبه 79 دادگاه کیفری استان تهران ارسال شده بود، صادر شد و طی آن 21 نفر محکوم و پنج نفر نیز تبرئه شدند.

آزادی کارگران بازداشتی پلی اکریل اصفهان

با خبر شدیم که ۳ کارگر پلی اکریل اصفهان که در تاریخ ۲ بهمن‌‌ماه توسط پلیس امنیت شهرستان مبارکه احضار و بازداشت شده بودند، روز گذشته آزاد شدند. یکی از نمایندگان کارگران در گفت‌وگو با ایلنا از آزادی با قید وثیقه این کارگران از زندان دستگرد خبر داده و گفته: «جلسه اول دادگاه این کارگران به همراه ۵ همکار دیگرشان که در تاریخ ۲ بهمن‌‌ماه از سوی پلیس امنیت احضار شده بودند، صبح یکشنبه در شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی جزایی شهرستان مبارکه برگزار شد.» مدیرعامل کارخانه پلی اکریل اصفهان شاکی پرونده این کارگران است.

واکنش پنتاگون به خبر اعزام ناوهای ایرانی به سواحل امریکا


دست آخر این که وزارت دفاع امریکا در واکنشی انکاری به خبر اعزام ناو‌های ایرانی به نزدیکی سواحلش، مدعی شد این موضوع را باور ندارد و به همین دلیل در این زمینه نگرانی احساس نمی‌کند. به گزارش ایسنا، یک مقام پنتاگون که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرگزاری ایتارتاس گفته که نمی‌توان به این گونه اظهارات مقامات ایران اعتماد کرد. این در حالی است که روز شنبه ناخدا یکم «افشین رضایی حداد» فرمانده ناوگان نظامی شمال ایران در سخنانی که از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شد، اعلام کرده بود: «اکنون ناوگروه نیروی دریایی ارتش از سمت آفریقای جنوبی به سوی اقیانوس اطلس در حرکت است تا برای نخستین بار خود را به مرزهای آبی امریکا نزدیک کند.»

*تهران امروز

ماجراي ورود خاتمي به نظام

جهان: يكي از چهره‌هاي فرهنگي و مذهبي كشور كه پيش از انقلاب هم حجره‌اي سيد محمد خاتمي بوده است اخيرا در جلسه‌اي خاطره‌اي از آن دوران و همراهي‌اش با خاتمي در مدرسه دارالشفاي قم نقل كرد. وي در بخشي از سخنان خود چگونگي ورود خاتمي به عرصه قدرت در نظام جمهوري اسلامي را اينچنين شرح داده است كه سال ۵۸ پدر خاتمي، آقا سيد روح‌الله كه روحاني مطرحي بود، به تهران آمده بود و مي‌خواست فرزندش را به بزرگان وصل كند. براي اين منظور ابتدا پيش آقاي مهدوي‌كني رفت و گفت كه خاتمي تازه از آلمان آمده و جوان درس‌خوانده‌اي است و خواستار حضور وي در كنار آقاي مهدوي شد. آقاي مهدوي با سيدمحمد خاتمي صحبتي كرد، اما به پدرش گفت كه ورود فرزندش به جامعه روحانيت زود است. آقا سيدروح‌الله سپس با آيت‌الله خامنه‌اي كه آن زمان عضو شوراي انقلاب بودند، تماس گرفته و فرزندش را معرفي مي‌كند كه مقام معظم رهبري تحويلش مي‌گيرند و زمينه معرفي و حضورش در روزنامه كيهان را فراهم مي‌كنند؛ و اين پنجره ورود خاتمي به نظام مي‌شود.

پايان تحقيقات در پرونده معاون اول دولت احمدي‌نژاد

ايسنا: وكيل‌مدافع محمدرضا رحيمي گفت: تحقيقات در پرونده موكلم به اتمام رسيده و براي اظهارنظر نهايي به دادستاني تهران ارسال شده است. محمدرضا نادري درباره آخرين جزئيات پرونده محمدرضا رحيمي، اظهار كرد: تحقيقات پرونده موكلم در دادسرا تكميل شده است. وي ادامه داد: در آخرين پيگيري‌هايي كه در رابطه با پرونده آقاي رحيمي داشتم به من اعلام كردند كه پرونده براي اظهارنظر نهايي به دادستاني تهران ارسال شده است. وكيل‌مدافع معاون اول دولت دهم، تصريح كرد: در حال حاضر منتظر اظهارنظر دادستاني هستيم و اطلاعي ندارم كه چه قراري براي موكلم صادر خواهد شد. سخنگوي قوه قضائيه در مصاحبه مطبوعاتي خود در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد اين پرونده گفت: اين پرونده مراحل نهايي خود را طي مي‌كند، ولي هنوز پرونده به دادگاه نرفته است.

دولت روحاني از هاشمي عبور مي‌كند

حجت‌الاسلام مهدي طائب عضو جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي و رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمار در گفت‌وگو با سايت «جهان» درباره دولت روحاني و تعامل آن با هاشمي‌رفسنجاني گفت: هيات دولت آقاي روحاني، يك هيات دولت يكدست نيست. مجموعه‎اي كه سركار آمده‎اند، نمي‎توانند با هم هماهنگ باشند. از آن طرف مي‎خواهم عرض كنم معضلات بين‎المللي و مشكلات ارتباطي كه با دنيا داريم، آنقدر هست كه اينها در اين غرق مي‎شوند و براي چنين مسائلي، دنبال مفري مي‎گردند. به‎نظر من از همان روز اول و تشكيل دولت به اين فكر بوده‎اند كه نمي‎توانند مطلقا به ‎سمت تفكر آقاي هاشمي بروند. مطلقا هم نمي‎توانند به‎سمت آن جناح خيلي تندرو اصلاح‎طلب‎ها بروند. يعني آقاي روحاني، ضمن طرح اعتدال، اين آينده را هم در نظر گرفت. وي افزود: اگر به هيات دولت نگاه كنيد، تفكر آقاي هاشمي به صورت مطلق از دل آن بيرون نمي‎آيد.

*جمهوری اسلامی

* ديروز در سطح شهر تهران افرادي با دردست داشتن ميكرفن خبرنگاري به همراه فيلمبرداران، به مردم مراجعه مي‌كردند و از آنها مي‌پرسيدند به نظر شما آيا آقاي خاتمي بدون آنكه عذرخواهي كند حق دارد در راه‌پيمائي 22 بهمن شركت نمايد؟ بعيد است اين اقدام مربوط به رسانه ملي باشد، ولي مخاطبان به تصور اينكه قرار است مصاحبه آنها از تلويزيون پخش شود از پاسخ دادن به اين سؤال القائي طفره مي‌رفتند. اين حركت، با توجه به اينكه انقلاب و حضور در راه پيمائي يوم‌الله 22 بهمن به تمام مردم ايران مربوط است و كسي حق ندارد براي ديگران محدوديت ايجاد كند، يك حركت انحرافي است كه بايد با عوامل آن برخورد شود.

* يكي از شيوخ سلفي عربستان سعودي از مردم كشورهاي حاشيه خليج فارس خواست به گروه تروريستي موسوم به دولت اسلامي عراق و شام (داعش) و جبهه النصره بپيوندند. اين شيخ سعودي كه عبدالله الحسيني نام دارد، در صفحه شخصي خود در شبكه اجتماعي توئيتر نوشت: به مجاهدان سوريه بپيونديد تا در آزادي زندان مركزي حلب شريك باشيد. وي همچنين شماره تلفن همراه خود را براي ارتباط مردم و اعزام راحت‌تر آنان به سوريه در شبكه اجتماعي توئيتر قرار داد و اضافه كرد: اين پل ارتباطي من و تمام مجاهدان اسلام(!) خواهد بود.عبدالله الحسيني از شش ماه گذشته در سوريه به سر مي‌برد و در كنار جبهه النصره عليه دولت "بشار اسد" رئيس جمهوري سوريه، اقدامات خرابكارانه را پشتيباني مي‌كند. برخلاف اين شيخ سعودي، مفتي عربستان دو روز پيش از مردم اين كشور خواست از رفتن فرزندانشان به سوريه و شركت در جنگ عليه دولت اسد جلوگيري كنند.

*قدس

موافقت آمریکا، مخالفت سعودی‌ها

تسنیم: یک مقام بلندپایه آمریکایی در گفت وگویی مطبوعاتی فاش کرد که به رغم تلاشهای جان کری، وزیر خارجه آمریکا، عربستان سعودی با مشارکت دادن ایران در کنفرانس ژنو 2 مخالفت کرد.

احمدی مقدم: سبد کالا به من تعلق گرفت

الف: سردار اسماعیل احمدی مقدم در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسشی درباره تعلق گرفتن سبد کالا به وی گفت: به تمام نیروهای مسلح سبد کالا تعلق گرفته‌ و من هم شاملش می‌شدم. فرمانده ناجا در مورد صفهای سبد کالا نیز گفت: گزارشی مبنی بر اینکه فردی زیر دست و پا یا در اثر نزاع فوت کرده باشد، نداریم و آنهایی هم که سکته کردند، به نیروی انتظامی مربوط نمی‌شود.

مجبوریم مجوز شکار بدهیم!

ایسنا: معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه «دو نیم ساعت شبکه خبر» در خصوص صدور مجوز شکار، گفت: در حال حاضر به دلیل وجود سلاحهای غیرمجاز و اینکه ممکن است برخی افراد با سلاح مجاز و بدون پروانه شکار، دست به شکار و صید بزنند، مجبور به صدور مجوزهای صید و شکار هستیم.

راه اندازی شبکه مد و لباس ایرانی

فارس: قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با بیان اینکه باید امکان نمایش زنده لباس فراهم شود، گفت: ما به دنبال راه‌اندازی شبکه مد و لباس ایرانی هستیم.

تولید یک پروژه ضد ایرانی دیگر

قدس آنلاین: رمان سپتامبرهای شیراز که در سال 2007 توسط دالیا سافر نوشته شده، موضوع یک فیلم ضد ایرانی دیگر است که هالیوود به سراغ ساخت آن رفته است.

رونمایی از مستند «من روحانی هستم»

جهان: مستند «من روحانی هستم» کاری از گروه چند رسانه ای شفق در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران رونمایی شد. در این مستند فعالیتهای مبارزاتی، سیاسی و اجتماعی دکتر حسن روحانی در پنج دهه گذشته روایت شده است.

آیه قرآن سردر دانشگاه هاروارد

مهر: مسؤولان دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمریکا بتازگی آیه ای از قرآن کریم را بر سردر ورودی این دانشکده قرار داده اند. این آیه از قرآن کریم در روی دیواری که مختص به درج مهمترین عبارات و نوشته ها درباره عدالت است، قرار داده شده است.

نماینده برای واگذاری سرخابی‌ها

مهر: امیررضا خادم، نماینده تام الاختیار وزیر ورزش و جوانان در پیگیری فرایند خصوصی‌سازی و واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس شد.

مدیر ایرانی یوتیوب برکنار شد 

ایسنا: در یک اقدام عجیب، سالار کمانگر مدیر ایرانی یوتیوب از سمت خود برکنار شد و «سوزان وجسیسکی» که به عنوان معاون ارشد بخش نظارت بر تبلیغات و تجارت گوگل فعالیت می‌کرد، از این پس اداره یوتیوب را بر عهده خواهد داشت.
این جابه جایی در پی شکایات مخاطبان درباره مشکلات استفاده از یوتیوب انجام شده است.

نظر مطهری درباره یک تعبیر

جهان: علی مطهری گفت: بهتر بود روحانی تعبیر کم‌سوادها را به کار نمی‌برد، چرا که واکنشهایی را به همراه داشت.

زره جدید تروریستهای سوری

الف: تروریستهای حاضر در سوریه برای انجام عملیاتهای خود علیه مردم و دولت این کشور، در اقدامی جدید برای خودروهایی که با استفاده از آنها دست به عملیاتهای انتحاری می زنند، حفاظی همانند زره شوالیه ها ساخته اند.

مطالب مرتبط:
برچسب ها: مجلس دولت 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
رسپینا