یادداشت و تفسیر
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید مهدی محمدی
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور اختصاصی/
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور
آرشیو
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران لرستان؛ سرزمین جاذبه‌های ناشناخته و بکر/
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر گزارش/
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر
آرشیو

«سید علی‌محمد موسوی» دبیرکل جدید D8 از امروز (چهارشنبه) کار خود را در دبیرخانه این سازمان در استانبول آغاز می‌کند.

کد خبر: ۹۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۰

در پانزدهمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه «D8» در اسلام‌آباد پاکستان در آذر ماه سال جاری (1391)، «سید علی‌محمد موسوی» مدیرکل همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان دبیرکل جدید این سازمان انتخاب و از خدمات دبیرکل سابق این سازمان از اندونزی تشکر و قدردانی شد.

موسوی از امروز به ‌مدت چهار سال به عنوان دبیرکل جدید، ریاست دبیرخانه سازمان دی هشت را به عهده خواهد داشت و جایگزین «ویدی پراتیکتو» دبیرکل قبلی شده است.

استانبول مقر دبیرخانه این سازمان است.

دبیرکل جدید D8 فارغ التحصیل دکترای مدیریت راهبردی از دانشگاه دفاع ملی است و در سمت‌هایی چون معاون اداره حقوق بشر وزارت خارجه، عضو هیئت نمایندگی ایران در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی OPCW، معاون مرجع شیمیایی و سرپرست اداره کل همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی مشغول به فعالیت بوده است.

ایده تشکیل سازمان D8 به عنوان یک اتحادیه اقتصادی فرامنطقه‌ای، متشکل از هشت کشور مسلمان در حال توسعه شامل کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالـزی، مصر و نیجریه برای اولین بار از سوی نجم‌الدین اربکان رهبر حزب اسلامگرای رفاه و نخست‌وزیر وقت ترکیه، با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای مزبور در جریان کنفرانسی تحت عنوان «همکاری برای توسعه» (اکتبر 1996 – ترکیه) با حضور وزرای امور خارجه کشورهای فوق مطرح و با استقبال آنان مواجه شد. این سازمان رسماً در تاریخ 25 خرداد ماه 1376 با برگزاری اولین اجلاس سران در استانبول آغاز به کار کرد.

از زمان تأسیس این سازمان در سال 1997 میلادی (1376) تا 2006 سازمان D8 مدیر اجرایی داشت که از کشور ترکیه بود و در سال 2006 در اجلاس سران سازمان در بالی اندونزی «دیپو عالم» به عنوان اولین دبیرکل این سازمان از کشور اندونزی عهده‌دار این سمت شد که پس از مدتی به دلیل انتصاب به سمتی وزارتی در وزارت امور خارجه اندونزی، «ویدی پراتیکتو» از کشور اندونزی جایگزین وی شد.

منبع: فارس

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برچسب ها: اولین دبیرکل ایرانی D8 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: