یادداشت و تفسیر
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
استاندار لرستان:

استاندار لرستان گفت: وضعیت بیکاری رده سنی 16 تا 24 ساله لرستان نگران‌کننده است.

کد خبر: ۹۱۳۵
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۱

به گزارش لرسو و به نقل از سفيرافلاك هوشنگ بازوند در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان لرستان که با حضور معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور برگزار شد گفت: استان لرستان بعد از 25 سال نرخ بیکاری بین رده‌های 26 تا 31 کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته این استان مقام نخست نرخ بیکاری کشور را دارد افزود: نرخ بیکاری در بین سنین 16 تا 24 ساله جمعیت استان لرستان در حد هشدار قرار دارد و اگر این موضوع کنترل نشود بحران‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

این مسئول از معاون وزارت تعاون و کار خواست موضوع استان لرستان را به صورت ویژه در کشور بررسی کند و اعتباراتی که در شورای عالی اشتغال قرار است به استان‌ها داده شود بدون قید و شرط منابع و مصارف بانکی به استان لرستان اختصاص یابد.

استاندار لرستان اضافه کرد: منابع ما با مصارف مان همخوانی ندارد؛ از این رو شورای عالی اشتغال کشور باید قید و شرط‌ها را برای استان لرستان بردارد، تا ما در زمینه اشتغال بتوانیم بخشی از این مشکلات را برطرف کنیم.

بازوند یادآور شد: ما باید برای برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی کنیم که استان لرستان را از این معضل نجات دهیم زیرا علی‌رغم همه ظرفیت‌هایی که در این استان وجود دارد لرستان همچنان رتبه نخست بیکاری را دارد.

وی عنوان داشت: استان لرستان در گذشته در بحث ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری از هیچگونه ارز 7 تومانی، 130 تومانی و یا 300 تومانی استفاده نکرده است.

استاندار لرستان یادآور شد: این استان در 8 سال دفاع مقدس و از فروش 720 میلیارد دلاری نفت کشور حتی یک ریالی برای توسعه در این استان هزینه نشده است.

بازوند بیان کرد: از 80 هزار واحد صنعتی در کشور 1471 واحد در استان لرستان قرار دارد که این تعداد 1.8 واحد‌های صنعتی کشور را به خود اختصاص داده و بیشتر آنها راکد یا نیمه‌فعال هستند.

وی اضافه کرد: 22 درصد ذخایر سنگی ساختمانی کشور و 3 درصد سنگ‌های تزئینی جهان در استان لرستان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه 17 مواد معدنی در استان نظیر گچ، آهک، سنگ و غیره به خارج از کشور صادر می‌شود، گفت: متوسط سرانه مردم استان لرستان سالانه 4 میلیون تومان است که این رقم در کشور 8 میلیون و 300 هزار تومان است.

این مسئول خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته استان لرستان 10 سال رتبه دوم بیکاری کشور، 3 سال رتبه سوم و 18 سال رتبه اول بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است که در این مدت میانگین نرخ رشد بیکاری در استان لرستان بین 17 تا 28 درصد بوده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها: بیکاری نگرانی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: