یادداشت و تفسیر
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید مهدی محمدی
خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تحریم و تهدید
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور اختصاصی/
نقش و جایگاه حوزه های علمیه در پیشرفت فرهنگی کشور
آرشیو
ویژه‌ها
حوادث
گزارش
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران لرستان؛ سرزمین جاذبه‌های ناشناخته و بکر/
کلید توسعه لرستان در دست گردشگران
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر گزارش/
وضعیت سیل‌زدگان پلدختر یک ماه پس از سیل ویرانگر
آرشیو
گروه فرهنگ لرسو/

طایفه قلندر حبشی یکی از تیر ه های مهم ایل حسنوند است که به واسطه ی داشتن زندگی صددرصد ایلی- عشایری بویژه کوچ روی (قشلاق و ییلاق) در گذشته و همچنین داشتن روحیه ی بی باکی و سلحشوری در بین همه طوایف لرستان سرشناس و مشهور است.

کد خبر: ۹۶۴۴
تاریخ انتشار: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۸

طایفه قلندر حبشی یکی از تیر ه های مهم ایل حسنوند است که به واسطه ی داشتن روحیه ی بی باکی و سلحشوری در بین همه طوایف لرستان سرشناس و مشهور است.

در جریان تحولات بعد از مشروطه بویژه تصرف لرستان به وسیله ی قوای نظامی رضاخان میرپنج به خاطر خودداری این طایفه از فرمانبری حاکمان وقت، همواره یکی از کانون های خبرساز بوده است.

این تیره که دارای چندین شاخه می باشد، قرابت زیادی با طایفه ی کاکولوند دارد. تیر ه های شرفبگ، باپیره، شفیع بگ و... در جوار رود زز روستاهای شاه آباد، القاص آباد، گریران، تملیه، سنگ کر، کفشگران و مناطقی از نهاوند و شهرستان های الشتر، خرم آباد، بروجرد، در ه شهر، پشتکوه، ملک اولادقباد و... زندگی می کنند.

مردم این تیره که امروز زنجیری از زنجیرهای طوایف سلسله و دیگر نقاط استان لرستان و کشور ایران زمین اند، دارای فامیلی های سجلی از قبیل: شرفی، کاکولوند، گودرزیان، گودرزنژاد، اسدی، حسنوند، خنجری، حسنی کاکولوند، محبی، ناصریان، شرفی دره شهر، امیرسرداری، پیرزادی بروجرد، پیرزادی نهاوند و... هستند.

تا آنجا که جستجو گردید، وجه تسمیه ی قلندرحبشی معلوم نشد؛ آنچه مشهوراست این است که قلندر حبشی ها، سواران شجاع از ایل حسنوند بوده اند و همراه کریم خان زند -که خود لک زبان بوده- و از همین حوالی برخاسته به شیراز رفته اند اما پس از رسیدن دولت خان زند، این سواران به موطن خود برگشته و از آن تاریخ به نام قلندرحبشی به ثبت رسیده اند و به نام های قلنرشی، قله نرشی، یا قلی نره شیر به لهجه لکی و لری بالاگریوه مشهور شده اند.

 قلندر در لغت نامه ی دهخدا، نام چندین روستا و قصبه از استان فارس و همچنین نام روستاهایی از ملک برخوردار دلفان است و به معنی درویش و مسلکی از اهل دل آمده است.

آنچه که نزدیک به معنی است، انتساب نام این طایفه به روستاهای استان فارس است که بعد از انقراض زندیه ازآنجا مهاجرت نمود اند.

انتهای پیام/

نویسندگان: علی گودرزیان؛ لطفعلی خنجری؛ علی الله گودرزیان؛ علی نوشاد گودرزیان؛ مصطفی شرفی؛ صحبت الله حسنی کاکولوند

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 2
مهدی عبدل پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
0
2
نظرم اینکه یکی ازبهترین طایفه هابوده وهست
حسام ندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
7
3
نظر ام این است که قلندر از طایفه حسنوند نبوده...

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: